Degiro

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Degiro

Příspěvek od etfindex » 26 bře 2021 12:11

Děkuji za info.Tzn. že je asi nejlepší dát info o všem (tzn. brokerské účty atd) někomu z rodiny a pak už bude na nich aby si pohlídali práci notáře?
Nebo nikomu nic neříkat a uvést to do závěti. Každopádně zajímavé téma a raději ho řešit ihned.
Popř.jak to řěšíte vy ostatní ?

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od Cyberguy » 26 bře 2021 13:57

Ono to má více rozměrů.
Ano, informovat tzv. obmyšlené je vždy nejlepší. Já považuji za nejlepší vyřídit své věci ještě za života. Buď v závěti nebo darem a podobně. Je třeba pamatovat také na notářské poplatky. Např. za vyřízení pozůstalosti v podobě bytu byla odměna notáři 15k CZK. Výše odměny se pohybuje v závislosti na hodnotě dědictví.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Degiro

Příspěvek od StanikKolarik » 26 bře 2021 14:15

Cyberguy píše:
26 bře 2021 11:15
etfindex píše:
25 bře 2021 21:09
Jestli je to v možnostech notáře????? navíc Degiro bez české podpory?????
V případě úmrtí je soudně přidělen notář. Ten osloví osobu, která vypravila pohřeb a požádá ji o doplnění informací o pozůstalých a majetkové informace (u které banky mají účet a pod., kam byla poukazována penze, jaké má zemřelý další závazky a pohledávky, různé další majetkové poměry, ...). Sami osloví uvedené instituce a osoby, které se touto cestou (dotazník) dozví a poté co shromáždí dostatek informací, přikročí k dědickému řízení.

Podle toho co jsem zažil, co jim oslovená osoba nesdělí (a nikdo z účastníků dědického řízení nedoplní ... nutno říci, že je notář vůbec neoslovil a je to tedy čistě jen na aktivitě a vztazích zbývajících pozůstalých), to vůbec neřeší. Jediné co vyhledali sami byl zápis v KN.
No já mám třeba seznam s odrážkami formou:
Akcie u těchto brokerů
peníze nahrané v těchto systémech
účty u těchto bank
že mám tolik a tolik v rumech a whiskách (obmyšlení by to vzali na nějakou rodinou oslavu na vypití)
že mám BTC a záchrannou větu k ní
soupis fotovýbavy + ceny
soupis komu dlužím já a kdo dluží mně

ale třeba tam mám taky přístupy ke dvěma brokerským účtům co mám sice na svoje jméno, ale jsou synovců a hlavně (a vím že tohle řešení je protizákonné) popis jakým způsobem rozprodat a vybrat portfolio protože fakt nemíním nechat 40% americké vládě jako dědickou daň
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Degiro

Příspěvek od minarjo » 26 bře 2021 17:38

@StanikK.,:
Ty máš americké občanství? :D. Jinak to s tou daní americké vládě nechápu, danění zesnulého je hlavně dle jeho daňové rezidence, ne dle toho z jakých zemi akcie či jiný majetek má. Tedy americká strana s tím nic dělat nebude, notář zde v ČR rozhodne co a jak, nechá ptf. typicky rozprodat a hotovost mezi dědice rozdělí: tedy objemu portfolia se týká odměna notáře a případně naše dědická daň, když by to bylo dědění i mimo linii přímou, ale americká IRS s tím přece nemá nic společného - ani o tom neví, jejich občan nezemřel. Jo když natáhne brka Američan, to je jiná, tam ho finančák IRS oškube více jak zaživa, to my máme ještě v tomto zákony dobré.
A ano, toto téma se už řešilo i na jiných fórech a je fakt nesmysl, aby jen proto že zesnulý měl koupené americké akcie, tak aby pozůstalí či notář něco z hotovosti získané rozprodejem akcií posílali americkému finančáku. Akorát pozor na brokery, to ano, na tom už mnohdy záleží! Když by to někdo měl přímo u amerického brokera (což nedoporučuji nejen kvůli dědění), tak ty americké dědické pálky riskuje, to je fakt. Ale to snad nikdo takový "blázen" není. I proto je dobře, že např. Interactive Brokers má pobočky i po Evropě a pod ně evropští klienti spadají. Třeba klienti Lynx to mají teď u irské entity IB, tedy také mimo USA a jejich fujtajbl americké dědické poplatky. Tedy my tu nadávali, jak kvůli brexitu se nám u Lynx akcie přesunuly z Anglie do Irska, komplikuje to CZK vklady či výběry atd., ale stále to je v EU a nejen pro tyto dědické nepříjemnosti lepší, než kdyby někdo měl aktiva (nejen akciová) přímo u brokera či obecněji jakékoliv firmy/banky atd. z USA.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Degiro

Příspěvek od StanikKolarik » 26 bře 2021 21:09

aha, tak to já jsem špatně pochopil, žil jsem v tom, že notář vyzve brokera, ten to rozprodá a 40% propadne americkému chřtánu
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Degiro

Příspěvek od minarjo » 26 bře 2021 22:39

Ale znova opakuji: má zde někdo amerického brokera? Pokud ano, ten by mohl být americkým berňákem v ohrožení, i to je důvod proč se držím brokerů evropských. Sice to znamená menší pojistný limit (20 tisíc euro) a tedy téměř nutnost mít brokerů více, ale zato s tím pak nemají USA nic společného: je to věc Nizozemí/Irska (Lynx/IB IE), Nizozemí (Degiro) či ČR (Patria, Fio). Nicméně informace o velké americké dědické dani jsem už četl, v tomto USA jsou fakt nevýhodné, ale to se týká jakéhokoliv majetku v USA, ne jen toho u tamních brokerů.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Degiro

Příspěvek od bulinak » 27 bře 2021 16:25

Já mám hlavního brokera Tastyworks...
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Degiro

Příspěvek od Pavel » 27 bře 2021 20:24

minarjo píše:
26 bře 2021 22:39
Ale znova opakuji: má zde někdo amerického brokera? Pokud ano, ten by mohl být americkým berňákem v ohrožení, i to je důvod proč se držím brokerů evropských. Sice to znamená menší pojistný limit (20 tisíc euro) a tedy téměř nutnost mít brokerů více, ale zato s tím pak nemají USA nic společného: je to věc Nizozemí/Irska (Lynx/IB IE), Nizozemí (Degiro) či ČR (Patria, Fio). Nicméně informace o velké americké dědické dani jsem už četl, v tomto USA jsou fakt nevýhodné, ale to se týká jakéhokoliv majetku v USA, ne jen toho u tamních brokerů.
Jseš si jistý, že akcie na Lynxu se dědí podle irského práva a ne podle amerického (když jsou evidovány u IB)? To by byla dobrá zpráva.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Degiro

Příspěvek od minarjo » 27 bře 2021 22:41

Jistý ne, Pavle. Jen stále nevím, proč by českému občanovi / notáři USA kecaly do vypořádání jeho pozůstalosti, když každý stát na to má své zákony (pro své občany). To ať si dělají svým americkým občanům, tam v USA vím že zesnulého sedřou po smrti z kůže...a stále věřím, že to se nám sem nepřenáší, proč by se měl IRS plést do českého dědického práva, že. Ale znalec v tomto fakt nejsem :).

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Degiro

Příspěvek od Vokvok » 15 dub 2021 22:01

Novy seznam https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf

(Mate nekdo ulozen ten stary)?

Odpovědět