Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Lynx

Příspěvek od bigusdykus » 26 pro 2020 15:43

Jediný "věrohodný" výpis v diskutovaném slova smyslu je podle mě "výpis z majetkového účtu CDCP". Samozřejmě za předpokladu že máte české akcie v CDCP a ne v Master účtu FIO.

Ve většině případů je ale nutno respektovat to, že depozit je in-street-name, takže se musíme spolehnout na elektronické výpisy z www.
A protože obchodujeme přes solidní brokery a ne žádné mileniálské výmysly, tak předpokládáme že broker prochází pravidelným auditem a má schválení dozorových orgánů.

Takže pokud si budeme pravidelně uschovávat: výpisy v PDF, zprávy o realizaci příkazu a bankovní výpisy, tak správce konkursní podstaty by toto měl přijmout.

V případě FIO si uschovávám roční/kvartální výpisy obchodního účtu v PDF (stejně je nutné ho mít v daňovém přiznání).
U IB si nechávám pravidelně zasílat: Activity Statement, PortfolioAnalyst Report a na konci roku si udělám roční výpisy.

Samozřejmě se tu bavíme o nejhorším možném scénáři v kombinaci se zavedeným brokerem v zemi s vysokou právní vymahatelností. Mnohokrát jsem z tohoto důvodu varoval před CFD, kryptobordelem, RobinHoody atd.
2020-12-26_16-16-27.png
2020-12-26_16-16-27.png (28.6 KiB) Zobrazeno 2482 x
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Lynx

Příspěvek od Michael » 26 pro 2020 16:49

Když se bavíme o akciích u cdcp jsou to akcie které mám u fiobrookera uvedené ( blokováno v cdcp ). Dividendy z čez mi přišly přímo na účet takže předpokládám že mám trn master.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Pavel » 26 pro 2020 21:41

Cyberguy: pamatuju si to, zažil jsem to na vlastní kůži (nebo spíš na vlastní úspory). Bylo to už podle nového znění zákona, kdy úrok stále běžel, takže to čekání tolik nevadilo:-)

bigusdykus: dobré podněty k zamyšlení každého z nás!

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Lynx

Příspěvek od Glueless » 29 pro 2020 12:12

Kolegové/yně,
připomenu myšlenku přechodu Lynx do IB kvůli nižším poplatkům. Přečetl jsem si totiž smlouvu (v souvislosti s převodem IBUK-IBIE) a bod 19.3 to umožňuje, chápu to dobře?

"19.3 Po ukončení této Smlouvy a příkazu zadaného na jejím základě se společnost LYNX po konzultaci s Klientem dohodne na plánu přechodu. Tento plán bude zahrnovat jednu z následujících možností:
• Klient bude pokračovat ve vztahu se společností IB a bude i nadále držet svůj účet (účty) u společnosti IB nebo jejím prostřednictvím a v budoucnu bude zadávat příkazy přímo u společnosti IB bez zásahu společnosti LYNX"
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

alt64mor
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2019 19:11
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od alt64mor » 30 pro 2020 11:47

Glueless: Na mě to tak působí. Ale platit by to mohlo tím pádem až s nově podepsanou smlouvou. Vzpomínám si, že v dosavadní byla někde zmínka o mám pocit 6 měsících, během kterých není možné přejít hned přímo pod IB. Teď to ale nemůžu najít, kde to bylo uvedeno. Tak je otázka, jestli to nebylo jenom nějaký jiný lejstro, který nebude novou smlouvou nahrazeno. Nikde jsem se zatím nedočetl, zda novou smlouvou zanikají všechny námi podepsané smlouvy a dodatky.

Mimochodem v dodatku č. 8 u nové smlouvy je zajímavý tenhle odstavec:
LYNX is an investment firm with a license from the AFM. The ICS therefore applies to LYNX as such. However, LYNX does not hold any funds or financial instruments for clients. After all, as described in Clause 1 of the Client Agreement, the investment services it provides are limited to receiving and transmitting orders and having one or more securities accounts opened in the name, and at the risk and expense, of a client with and/or via IB. For these reasons, you will in principle not have any claims against LYNX as described above at (a) and (b) to which the Dutch investor compensation scheme applies.
Z toho mi zase vyplývají 2 věci. To co nás některé trápí, že se sníží garance v případě úpadku LYNXu na 20k €, nás už (ironicky řečeno) trápit nemusí, protože garance vůči úpadku LYNXu není v podstatě žádná. Jelikož LYNX by skutečně neměl držet hotovost ani otevřené pozice? To je zdá se skutečně drženo IB samotným. Těžko ale říct, jak by člověk jako Evropan, pochodil u IB v případě úpadu IB. Tady sám LYNX uvádí, že klient již nebude chráněn americkým kompenzačním systémem Securities Investor Protection Corporation:
Účty vedené u IBUK jsou chráněny před ztrátou (v případě bankrotu IB) v rámci kompenzačního schéma Financial Services Compensation Scheme (s náhradou až do výše 85.000 GBP) a také americkým kompenzačním systémem Securities Investor Protection Corporation.

Tyto kompenzační schémata již na váš migrovaný účet u IBIE neplatí. Místo toho bude aplikován irský systém pro odškodnění investorů pro případ, že IBIE není schopen dostát svým závazkům vůči vám. Irské kompenzační schéma zajišťuje odškodnění do výše 20.000 EUR.
Neznamená to tedy nakonec to, že nejsme chráněni vůbec? Nebo pouze proti úpadu LYNXU se SIPC neuplatní, ale proti úpadu IB, kde je držena hotovost a fin. instrumenty, se SIPC uplatní? Prase aby se v tom vyznalo. Asi bude muset nejprve jeden z evropských brokerů zkrachovat, abychom skutečně zjistili, jak se věci mají. Jinak se tu asi ničeho jistého nedobereme. Já zatím vyčkávám, protože se starou smlouvou zatím maximálně nebudu moci podávat nové obchodní příkazy prostřednictvím LYNXu, ale hotovost a akcie mám snad stále dostatečně chráněné.
A sám LYNX uvádí, že dohoda mezi UK a EU z 24.12.2020 zatím neobsahuje služby, které vám skrz LYNX poskytuje IBUK, což se ale může v budoucnu změnit:
Dohoda mezi Velkou Británií a EU z 24.12.2020 nezahrnuje služby, které vám skrz LYNX poskytuje IBUK. Proto je i nadále nezbytné, abyste udělili souhlas s migrací vašeho účtu, abychom vám mohli i nadále nabízet služby bez významných změn.

Lessani
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 30 pro 2020 12:55

Re: Lynx

Příspěvek od Lessani » 30 pro 2020 13:11

Zdravím,

web sleduju téměř 3 roky a do fóra jsem se registroval hlavně kvůli tomu, protože bych chtěl požádat někoho s účtem u Lynx o doporučení kvůli odměně 50USD. V současné době mám Degiro, kde jsem celkem spokojený. Jeden z problémů je, že držím 2 akcie z Kanady (BNS a ENB), jejichž dividendy chodí na Degiro v CAD zdaněné 25%. Četl jsem, že pokud bych tyto akcie koupil přes Lynx na NYSE, tak dividendy chodí v USD zdaněné pouze 15%. Může mi tohle někdo potvrdit a popř. doporučit registraci u Lynx? Detaily případně do SZ. Díky.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Pavel » 30 pro 2020 13:52

Lessani píše:
30 pro 2020 13:11
Zdravím,

web sleduju téměř 3 roky a do fóra jsem se registroval hlavně kvůli tomu, protože bych chtěl požádat někoho s účtem u Lynx o doporučení kvůli odměně 50USD. V současné době mám Degiro, kde jsem celkem spokojený. Jeden z problémů je, že držím 2 akcie z Kanady (BNS a ENB), jejichž dividendy chodí na Degiro v CAD zdaněné 25%. Četl jsem, že pokud bych tyto akcie koupil přes Lynx na NYSE, tak dividendy chodí v USD zdaněné pouze 15%. Může mi tohle někdo potvrdit a popř. doporučit registraci u Lynx? Detaily případně do SZ. Díky.
Bonus ti rád poskytnu, poslal jsem ti SZ. Možná budeš muset mít 3 příspěvky, aby sis mohl přečíst soukromou zprávu, bývalo to tady tak.

Potvrzuji, že ENB koupené na Lynx přes NYSE má divi zdaněnou 15%. Mám tuhle informaci ale pouze zprostředkovanou od důvěryhodného kolegy:

viewtopic.php?f=9&t=130&start=90

Lessani
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 30 pro 2020 12:55

Re: Lynx

Příspěvek od Lessani » 30 pro 2020 14:21

Dobrý, zpráva přišla, tak nemusím spamovat kvůli třem příspěvkům :-) Odkaz se hodí. Díky.

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Lynx

Příspěvek od Kamarad » 30 pro 2020 15:59

Mužu potvrdit danění 15% u kanadských akcií držených na Lynxu
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Martin.013
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 07 dub 2020 22:40

Re: Lynx

Příspěvek od Martin.013 » 30 pro 2020 17:19

alt64mor: Zrovna dnes jsem si ty nové dokumenty a smlouvy pročítal a pochopil jsem to tak, že do teď jsme měli akcie i finance u IBUK, kde platila ochrana SIPC plus to britské schéma do 85 000 liber a LYNX byl pouze prostředník, který nám zajistil ty účty u IB (ale sám žádné akcie nedržel).

Nově by měl být LYNX ve stejné pozici, tedy prostředník mezi klienty a IBIE. Akcie a finance by měli být přímo u IBIE, ale oddělené od jeho majetku. Konkrétně se tam píše, že IBUK a stejně tak IBIE využívá množství bank a institucí (třetích stran) u kterých jsou ty peníze nebo akcie fyzicky uchovány a tedy jsou odděleny od majetku IBIE.

Chápu to tedy tak, že po přechodu k IBIE můžou nastat tyto situace:

1) IBIE zkrachuje, pak by naše akcie a finance měli být v bezpečí u jiných subjektů a v podstatě by se jen vyřešil přesun k jinému brokeru

2) v IBIE někdo ty finance nebo akcie zpronevěří a odvede je někam pryč. V tom případě by jsme měli dostat kompenzaci v té výši 90% z toho co jsme tam měli (max do výše 20 000 eur). Zároveň to ale chápu tak, že těžko někdo odvede všechny akcie a finance z IBIE (jakože vše od všech klientů), to by asi nebylo uskutečnitelné (přeci jen je to velký broker), takže by tam pravděpodobně něco zbylo a tedy by nebylo potřeba odškodňovat úplně vše co tam máme (ale to už je hodně spekulativní)

3) zkrachuje LYNX, pak by se toho moc nedělo, protože akcie i finance máme u IBIE a tedy bychom asi prostě jen přešli přímo pod IBIE. Zároveň je ale LYNX stále finanční instituce a proto musí mít formálně stejnou ochranu podle EU legislativy, tedy do 20 000 eur dle nizozemského schématu, ale v praxi je nám tato ochrana k ničemu protože u LYNX žádné akcie nemáme, je to jen prostředník.

A k tomu bodu 19.3. - to jsem pochopil úplně stejně, tedy že by podle toho mělo být možné přejít přímo pod IBIE bez nutnosti čekat 6 měsíců. Možná by stálo za to se u LYNX poptat, ale zatím jsem to ještě nezkoušel.

Tak jsem to celé pochopil já, ale jestli je to pravda to je otázka. Pokud by to někdo z Vás ostatních chápal nějak jinak, myslím že všichni budeme rádi, když se s námi o svůj výklad podělí :)

Mějte fajn den

Odpovědět