Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Pavel » 18 lis 2020 20:43

Pokud si necháte poslat peníze z účtu u Lynxu na svůj účet, bude tam jako odesílatel fungovat IB. Konkrétně české koruny mi přišly na účet od:

INTERACTIVE BROKERS, HSBC France - pobočka Praha

zapik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 09 čer 2020 12:32

Re: Lynx

Příspěvek od zapik » 19 lis 2020 12:06

A co rovnou kdyby někdo kdo má přehled vypsal pár nejznámějších brokerů jaký mají jištění pojištění vkladu akcií nebo jak to nazvat. Myslím že by to tady pomohlo mnoha lidem v rozhodování. Dík

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Lynx

Příspěvek od bigusdykus » 19 lis 2020 12:31

To je bohužel úplně zbytečné.
Obchodní smlouvy s brokery jsou veřejně dostupné, tak si je prosím přečti a pokud nějaký konkrétní bod nebude jasný, tak sem s ním.

Výběr brokera je vážná věc a nejsou to párky za výlohou. A všichni víme, že než se něco podepíše, tak se tomu musí porozumět. Proto se také broker povinně ptá na investiční dotazník. Až se něco podělá, tak aby klient neříkal u soudu že nic nevěděl, že to oni.

Nic ve zlém :)


Ukázku z Patrie a s mými připomínkami jsem tu posílal, zde jsou další plná znění:

PATRIA:
https://cdn.patria-direct.cz/Archive/Ob ... -12-01.pdf

FIO:
https://www.fio.cz/docs/cz/I_Investicni ... chrana.pdf

XTB:
https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 400976.pdf
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od mnam84 » 19 lis 2020 12:42

Pojištění v rámci EU je prakticky furt stejné a ve stejné výši

alt64mor
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2019 19:11
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od alt64mor » 19 lis 2020 18:16

Glueless píše:
18 lis 2020 19:18
..
Lynx sice ručí "jen" do výše 20.000 EUR, ale Lynx je taky jen shell company (prázdná skořápka), ten předává informace o příkazech a penězích do IB. IB je pak jištěna dle SIPC do výše 500.000 USD (dílčí limit na peníze je 250.000 USD) a navíc má akcie na několika depozitních účtech u různých depozitářů, všechny oddělené od IB.
...

Dle dostupných informací (od Lynx) krach L. nemá vliv na majetek investora jiný, než dočasnou nedostupnost prostředků. Pojištění akcií+hotovost je do 500.000 USD.
...
Bohužel si myslím, že pravda bude asi někde mezi. Sice bude asi pravda to co píšeš o Lynx, jakožto "schránce" v aktuálním znění sml. podm. A současně SPIC u IBKR. Nicméně jsem z toho pochopil, že budeme s převodem potvrzovat nové smluv. podm. s IBIE, nebo IBLUX. A zároveň sám Lynx upozorňuje, že u IBIE i IBLUX nově už nebude zajištění několika subjekty, tedy doposud u IBUK a SIPC u IBKR (US), ale pouze těmi nově založenými EU subjekty. Takže ano, příp. krach Lynxu nás možná nebude muset i nadále trápit, ale rozhodně už nebude tou poslední instancí SPIC, ale EU s kompenzací do max. €20.000. Viz to co jsem tu od nich už citoval:
Dnes:
V případě nepředvídaného bankrotu tak spadáte částečně pod americkou US Securities Investor Protection Corporation (Americká společnost pro ochranu investorů v oblasti cenných papírů) a částečně pod britský Financial Services Compensation Scheme (Britský systém kompenzačních služeb). Případné další informace naleznete na www.lynxbroker.cz/platforma-a-nastroje/ochrana-uctu/.

Nově:
U nových evropských subjektů IBLUX a IBIE se už účet ale skládá jen z jednoho segmentu. K ochraně vašich prostředků u IBLUX tak slouží lucemburský Système d’indemnisation des investisseurs a u IBIE irský Investor Compensation Scheme.

Oba tyto subjekty pak zjišťují kompenzaci do výše €20.000.
Těžko ale odhadovat, u koho budou nově držené aspoň samotné cenné papíry. Jestli alespoň to zůstane, jako doposud.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Lynx

Příspěvek od Glueless » 19 lis 2020 20:33

alt64mor píše:
19 lis 2020 18:16
Glueless píše:
18 lis 2020 19:18
..
IB je pak jištěna dle SIPC do výše 500.000 USD (dílčí limit na peníze je 250.000 USD) a navíc má akcie na několika depozitních účtech u různých depozitářů, všechny oddělené od IB.
...

Dle dostupných informací (od Lynx) krach L. nemá vliv na majetek investora jiný, než dočasnou nedostupnost prostředků. Pojištění akcií+hotovost je do 500.000 USD.
...
Bohužel si myslím, že pravda bude asi někde mezi.
ale rozhodně už nebude tou poslední instancí SPIC, ale EU s kompenzací do max. €20.000. Viz to co jsem tu od nich už citoval:

Nově:
U nových evropských subjektů IBLUX a IBIE se už účet ale skládá jen z jednoho segmentu. K ochraně vašich prostředků u IBLUX tak slouží lucemburský Système d’indemnisation des investisseurs a u IBIE irský Investor Compensation Scheme.

Oba tyto subjekty pak zjišťují kompenzaci do výše €20.000.
Těžko ale odhadovat, u koho budou nově držené aspoň samotné cenné papíry. Jestli alespoň to zůstane, jako doposud.
díky za info, budoucí podobu smlouvy jsem neviděl, tudíž netuším jak to mají v Lux a Irsku, ale budu si na to dávat pozor.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Lynx

Příspěvek od Vokvok » 20 lis 2020 00:11

@all, bigusdykus

Takze u Patrie kdyz krachne CSOB, tak co se stane s mymi penezi na sbernym uctu patrie?!

zapik
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 09 čer 2020 12:32

Re: Lynx

Příspěvek od zapik » 20 lis 2020 10:06

Když je to pojištění tak nízké u brokerů to aby člověk hledal nějaký připojištění což zatím žádné takové Pojištovna nenabízí. Tak asi nezbyde aby to člověk rozděloval do vícero brokerů když je to investor na 20 a více let

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Martin » 20 lis 2020 11:25

zapik píše:
20 lis 2020 10:06
Když je to pojištění tak nízké u brokerů to aby člověk hledal nějaký připojištění což zatím žádné takové Pojištovna nenabízí. Tak asi nezbyde aby to člověk rozděloval do vícero brokerů když je to investor na 20 a více let
A neni to pojisteni 20000 na jedno rodne cislo? Nevim, zatim jsem to nesledoval, jen se ptam, jestli nekdo nevi.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Cyberguy » 20 lis 2020 11:56

Martin píše:
20 lis 2020 11:25
A neni to pojisteni 20000 na jedno rodne cislo? Nevim, zatim jsem to nesledoval, jen se ptam, jestli nekdo nevi.
Už jsem to tu myslím někde psal. Pojištění u jednoho brokera se vztahuje na jedno r.č. Ověřoval jsem si to. Rozdělení, alias založení druhého účtu jedné osoby u stejného brokera neřeší rozložení rizika podpojištění.

Odpovědět