Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Lynx

Příspěvek od Michal » 10 bře 2021 18:27

Ano je, pokud se mění častěji, tak se dá s některými bankami domluvit na směně bez poplatku a za kurz 0,05 - 0,1 nad střed. Na menší částky asi ideální přes ten revolut a ne větší buď posílat ty eura a nebo počkat až bude účet v Česku. Mě ten výběr nakonec opravdu stál 3200kč.

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Lynx

Příspěvek od RomanS » 14 bře 2021 19:15

Zdravim. Chcel by som sa opýtať či tu má niekto skusenosti s posielanim SEPA platby z Air banky na Lynx. Premyslam či nie je výhodnejsie si vytvorit okrem CZK účtu aj Eur účet v Air bank. Peniaze CZK změnit na roklenu do eur a poslat na eur účet v Air bank. A potom už tieto eura poslat zdarma ako SEPA platbu na účet v Lynx ? Alebo sa dá poslat CZK na Lynx z Air banky za poplatok iba 100kč alebo su tam este nejake poplatky? Ďakujem za pripadne odpovede.

viky
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 22 dub 2020 09:45

Re: Lynx

Příspěvek od viky » 14 bře 2021 23:41

RomanS píše:
14 bře 2021 19:15
Zdravim. Chcel by som sa opýtať či tu má niekto skusenosti s posielanim SEPA platby z Air banky na Lynx. Premyslam či nie je výhodnejsie si vytvorit okrem CZK účtu aj Eur účet v Air bank. Peniaze CZK změnit na roklenu do eur a poslat na eur účet v Air bank. A potom už tieto eura poslat zdarma ako SEPA platbu na účet v Lynx ? Alebo sa dá poslat CZK na Lynx z Air banky za poplatok iba 100kč alebo su tam este nejake poplatky? Ďakujem za pripadne odpovede.
Poplatky jsou 100 Kč za odeslání a případně pak v Lynxu 100 Kč za směnu Kč za jinou měnu, nicméně ve špičkovém kurzu (v Lynxu je spread myslím kolem 0,01 Kč) a s možností limitního příkazu.
Pokud tedy máš Airbank s nízký zahraničním poplatkem, tak šoupat peníze přes Roklen či Revolut nedává žádný smysl.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2021 08:12

Air bank sice má SEPA platby (tedy v eurech) zdarma (což ale musí mít, dle nařízení EU nemohou být dražší než domácí platby), ale zato má jako většina bank horší měnový spread, typicky 1,5-2,5% od středu, a proto se nevyplatí zadávat SEPA z korunového účtu (a nechat tedy směnu měny na Air Bank). Ono se to ale, zvlášť pro větší částky, nevyplatí dělat v jakékoliv CZ bance. Na tu směnu má ten Roklen či Revolut smysl, a pak tedy klidně získaná eura z euro účtu v Air Bank zaslat do Lynxu (nebo klidně přímo z Revolutu, i to funguje, protože euro účet je tam na tvé jméno, dělal jsem).
A viky zapomíná u zahraničních SWIFT plateb (tedy v jiné měně než euro, i zaslání CZK do německé banky sem do SWIFT patří) na riziko poplatku korespondenční banky, mnohdy dost vysoký. Tedy tato cesta je poplatkově dost riziková. Stačí se podívat v tomto vlákně o stránku zpět: viewtopic.php?f=5&t=11&start=510#p10679
Popisuje sice opačný převod CZK z LYNX do ČR, ale to na tom riziku Swift poplatku korespondenční banky nic nemění. U SEPA platby v eurech toto riziko neexistuje (to jde narozdíl od SWIFT platby přes clearing ECB, bez zapojení další korespondenční banky).

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Lynx

Příspěvek od MiHons » 15 bře 2021 09:58

Ahoj,
nevím co se s tímto brokerem děje, ale zažádal jsem si o založení účtu již v lednu ( z důvodu diverzifikace portfolia u více brokerů) a k dnešnímu dni nemám stále schválený účet. Chápal bych pokud by mi jasně napsali, že je plno a trvá to několik měsíců, nicméně mi každý týden chodí maily, že se to posunuje o týden atd... Když jsem se osobně dotázal tak mi řekli, že mají problém přímo u IB, ale že jim ani interně nikdo neřekl jaký , tak si říkám jestli chci vložit svoje peníze takovéto instituci...

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Lynx

Příspěvek od bigusdykus » 15 bře 2021 11:56

Je to tak, opravdu to nedělá dobrý dojem. Mě dost naštvali podzimním lhaním ohledně zasílacího účtu.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2021 12:35

Cca před rokem, když začal sešup akcií, byste u konkurenčního brokera Degiro čekali na založení i cca 3 měsíce :). Navíc na čas dokonce pořadník nových žádostí zastavili. Ono pokud covid něco přinesl, tak je to velká vlna mladých začínajících spekulantů na burzu, kteří si jednak z nudy (není kvůli omezením moc co dělat), jednak kvůli snaze zbohatnout (růst akcií) účty zakládají u brokerů o 106 :). Takže to čekání je následek. U Lynx navíc posíleno změnou entity IB z Británie do Irska.

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Lynx

Příspěvek od RomanS » 15 bře 2021 15:25

minarjo píše:
15 bře 2021 08:12
Air bank sice má SEPA platby (tedy v eurech) zdarma (což ale musí mít, dle nařízení EU nemohou být dražší než domácí platby), ale zato má jako většina bank horší měnový spread, typicky 1,5-2,5% od středu, a proto se nevyplatí zadávat SEPA z korunového účtu (a nechat tedy směnu měny na Air Bank). Ono se to ale, zvlášť pro větší částky, nevyplatí dělat v jakékoliv CZ bance. Na tu směnu má ten Roklen či Revolut smysl, a pak tedy klidně získaná eura z euro účtu v Air Bank zaslat do Lynxu (nebo klidně přímo z Revolutu, i to funguje, protože euro účet je tam na tvé jméno, dělal jsem).
A viky zapomíná u zahraničních SWIFT plateb (tedy v jiné měně než euro, i zaslání CZK do německé banky sem do SWIFT patří) na riziko poplatku korespondenční banky, mnohdy dost vysoký. Tedy tato cesta je poplatkově dost riziková. Stačí se podívat v tomto vlákně o stránku zpět: viewtopic.php?f=5&t=11&start=510#p10679
Popisuje sice opačný převod CZK z LYNX do ČR, ale to na tom riziku Swift poplatku korespondenční banky nic nemění. U SEPA platby v eurech toto riziko neexistuje (to jde narozdíl od SWIFT platby přes clearing ECB, bez zapojení další korespondenční banky).
Super, diky za odpoved

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Lynx

Příspěvek od MiHons » 01 dub 2021 11:21

Zdravím,
tak LYNX mi konečně otevřel účet, převáděl jsem CZK z účtu Creditas, poplatky SHA 150,- kč převod trval 1 den
tudíž při fundování cca 25 000 měsíčně je poplatek 0,6% což je pro mě asi přijatelnější než to složitě převádět přes Revolut a pak konvert na EUR zdarma a pak SEPA platba
JInak světlo na konci tunelu snad je..

"Otevření lokálního
bankovního účtu v CZK připravujeme a o jeho dostupnosti Vás budeme informovat."

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Pavel » 02 dub 2021 21:46

To světlo na konci tunelu je furt stejná fráze:-(

Převod CZK na Lynx není tím hlavním problémem, je relativně levný. Větší a dražší je situace převodu CZK z Lynxu na český korunový účet.

Odpovědět