Reality a jiné nemovitostní investice

Diskuse o P2P a alternativních investicích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od VSbrok » 07 pro 2019 18:30

Protože se nám trošku víc rozproudila diskuse pod článkem "Proč v dnešní době (ne)investovat do nemovitostí?", tak abychom neblokovali hlavní stranu webu, tož zakládám nové vlánko :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Pavel » 07 pro 2019 20:26

Protože si za svým stojím, jen to zopakuju: Hypotéka ve výši 1.060.000 Kč a měsíční splátka 3.220 Kč (pojištění je vedlejší náklad, tím se nesplácí hypotéka ale jen kryje riziko). Na jak dlouho je ta hypotéka? A jaký je úrok (jeho výše a fixace na kolik let)?

honzas
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2019 22:10

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od honzas » 07 pro 2019 22:14

No, když to dám do anuitní kalkulačky, tak by to vyšlo např. pro hypotéku s kombinací splatnosti 35 let (měsíční splácení) a 1,5% p.a. úrok...

H.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Pavel » 08 pro 2019 08:38

Ano například, a to jsou nereálné hodnoty.

Když vezmu například maximální rozumně dosažitelnou délku hypotéky 30 let, musel bych mít úrok 0,6%, aby mi to vyšlo.

Třeba podle tohoto:

https://www.mesec.cz/kalkulacky/jaka-bu ... tka-uveru/

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od bigusdykus » 08 pro 2019 12:50

Ten uvedený příklad plave na pár věcech:

1/ To pojištění nelze vyjmout z výpočtu. Tzn. měsíční splátka není 3.220, ale 4.410 Kč.
To proto, že bez toho pojištění by tu hypotéku vůbec nedostal!

V tu chvíli se dostáváme na cca 3% na 30 let.
Pochybuji že fix bude víc než 5 let.

2/ Vzít si hypo 100%, 1mil na 30 let je kravina nejvyššího kalibru.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Pavel » 08 pro 2019 13:07

bigusdykus: ad 1) - máš samozřejmě z hlediska celkového propočtu takové investice pravdu, to nezpochybňuju. Mně šlo o to, že se mi nezdál už ten základní propočet, kdy autor tvrdil, že si vzal hypotéku na 1.060.000 Kč se splátkou 3.220. To bylo první, co mě zaujalo a červené světýlko v hlavě mi hlásilo - tady něco nesedí.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Ondřej » 08 pro 2019 13:15

Nemám zkušenosti s pronájmem, ale vím, že třeba v Ostravě RPG byty měly nehorázný nájem klidně i 12 tisíc proto když šly úroky hypoték dolů lidé začali raději stavět. Pán na webu má asi zatím jen pozitivní zkušenosti. Mí prarodiče bohužel ne.
Pánovi tak přeji ať s daří dál. Já na to třeba koule nemám.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Ondřej » 08 pro 2019 13:18

Pavel:
Ano máš pravdu nesedí. Mám hypo čtvrtý rok s úrokem pod dvě procenta na nižší částku a splátku mám vyšší a na 25 let. Pojištění jsem žádné nepotřeboval.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od Inev » 13 lis 2020 09:55

Jelikož mám nějaké zkušenosti, tak bych začal tím, že nemovitost je o lokalitě, lokalitě, lokalitě :-) Ono to jinak vypadá v Ostravě, v Brně, v Praze, v Ustí atd. A navíc i v rámci města jsou dobré a špatné lokality. Řekl bych, že tady žádné statistky prostě nefungují. Jak to jde slyšet v TV atd. Já jsem v rámci svého města schopen koupit porovnatelný byt i s 30% rozdílem. Jak to asi funguje napříč celé ČR :-) Je to hodně o znalosti místních podmínek. Znám lidi co koupili byt a v pohodě pronajímá a znám ty, co koupili a po čase to vzdali. Má to své výhody a nevýhody. Obecně je s tím více práce než akciemi. Ale velkou výhodou je možnost hypo. A pokud pak přejdeš od bytů k větším celkům, ty čísla můžou vypadat úplně jinak :-) Se společníkem jsme byly na skvělém školení, ale bohužel už se nedělá. Stálo to sice 10 tis. Kč/ den. Ale ty informace byly zásadní. Díky nic můj společník koupil nemovitost, která mu prakticky hned generovala pasivní příjem skoro 50 tis. měsíčně. Byl to právě ten zásadní posun 4 byty vyměň za jeden hotel (Kiyosaki). Takže nemovitost, jako každá jiná investice, může být jak dobrá, tak špatná.

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Reality a jiné nemovitostní investice

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 11:00

Ja prave rozmyslam, ze zoberiem 1+kk/1+1 byt v Brne. Ta hypoteka, kde mi pozicia 90% banka za 2 percentny urok a v nasledujucich rokoch to bude zrat inflacia ma prilis laka. Aj ked ratam, ze na tom mozem prerobit, beriem to ako skusenost s prvym bytom na prenajom. Idealne by som to chcel samozrejme bez starosti, takze rozmyslam, ci niekto riesi investicne nehnutelnosti, kto by mi pomohol s kupou a vyjednavanim. A nasledne aj sprava bytu, to urcite nechcem riesit ja, pozeral som napriklad idealninajomce.cz a oni si beru 15%, s tym ze riesia opravy a platia najom, aj ked nie je nehnutelnost obsadena.

Co mi na to poviete? Zatial mi to znie ako no brainer. Pomaly pozeram ponuky v brne nech sa trochu zorientujem v cene a snazim sa na tom pocitat ROI podla vysky hypoteky. Nevadilo by mi dajme tomu na tu nehnutelnost prispievat par tisic mesacne a za 30 rokov je nehnutelnost cela moja.

Z REIT to moc nejde porovnavat podla mna, kedze tam je sice pekna dividneda/capital gain, ale pri nehnutelnosti to ROI dava hypoteka na uplne inu uroven.

Odpovědět