02) Převod akcií na děti či na partnera

Život po životě aneb co s portfóliem, které po nás zbude?

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od VSbrok » 11 pro 2019 14:29

Omlouvám se za neadventní téma, ale blíží se konec roku a čas bilancování. V rámci něho jsem začal přemýšlet i nad tím, že každého z nás bude týkat téma, co se stane s naším ptf (pokud jej v důchodu nezkonzumujeme) a dát i našim blízkým „kuchařku“ jak postupovat. Proto si myslím, že toto vlákno by zasloužilo být samostatné a postupně doplňované. Je to morbidní, ale zodpovědní lidé uvažují i o tomto neb máme naše blízké rádi a chceme, aby na nás příjemně vzpomínali.
Nadhazuji několik okruhů, které budu číslovat. Zkuste reagovat vždy s číslem a okruhem. Pokud naleznete nový samostatný okruh, jak je v tomto příspěvku doplním. Žel fórum Ladislava neumí více úrovní. V IG to budou doufám samostatné podvlákna (nějak mi to nešlo založit a tak prosím správce, zda toto nepřesunout do hlavního adresáře a pak jednotlivá podtémata nedat jako samostatné diskusní okruhy) .

2. Převod akcií na děti či na partnera
2.1. Někteří brokeři připouštějí účet s akciemi na děti, kde můžete mít dispoziční právo. Kteří to jsou? Nevím, jaký broker to umožňuje. Kdysi to řešil na fóru Ondřej (Ondřej z IG)
2.2. Pokud jsou nezletilé, pak musíte za ně podávat daňové přiznání (prodeje i dividendy)?
2.3. V případě prodeje musí se ustanovit opatrovník a ten v zájmu dítěte může udělit souhlas s vaším prodejem? Ten je třeba při využití stavebního spoření rodiči a pak asi bude třeba i pro prodej akcií.
2.4. V případě dětí po rozvodu (třeba i budoucím), jak zajistit, že expartner nebude manipulovat s akciemi se stejným právem jako vy?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od Marek » 09 pro 2020 14:05

Ahoj, rad bych nejmladsi svigre (12) zalozil k Vanocum akciovy ucet, vzhledem k byro obstrukcim v nasem bananistanu napsany nejspis na sebe. Byl jsem dnes ve FIO ohl. moznosti zalozeni sekundarniho uctu na sebe ale podminky nevypadaly vubec dobre. Tak jsem dospel k zaveru, ze nejlepsi bude zajit za konkurenci a otevrit jakoby druhy ucet u jineho brokera, ktery pak v dobe jeji zletilosti jednoduse prevedu na jeji legitimni FIO ucet. Chci ji pravidelne na Vanoce akumulovat nejaky veci z NYSE/NASDAQ (letos dostane Gilead a Cisco nebo Intel).

Co byste zde doporucili, Degiro, Lynx, nebo IB? Diky. Pointou je rychle otevreni online a male obstrukce, nizke poplatky velkou vyhodou (nebudu ji kupovat tituly za desetitisice).

Svigra nebude mit dovoleno do 18 let nic vybirat, ale bude moci prozirat dividendy.

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od IG_Ronie » 09 pro 2020 14:13

Hele, pokud budeš kupovat US akcie na držení, chceš nízké poplatky a rychlé založení, tak bych skoro doporučoval to Degiro... Poplatek 0,5 USD za nákup (pokud nejde o větší množství). Má svoje mouchy a osobní zkušenost s těmi dalšími nemám, ale na to, co popisuješ, mi to přijde fajn :) Jen teda bacha, na P2P foru řešil jeden kolega dost obtížné převedení titulů z Degira na jiného brokera. Za 18 let to může být jinak, ale možná dobré na to myslet :)
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od StanikKolarik » 09 pro 2020 18:05

IG_Ronie píše:
09 pro 2020 14:13
Hele, pokud budeš kupovat US akcie na držení, chceš nízké poplatky a rychlé založení, tak bych skoro doporučoval to Degiro... Poplatek 0,5 USD za nákup (pokud nejde o větší množství). Má svoje mouchy a osobní zkušenost s těmi dalšími nemám, ale na to, co popisuješ, mi to přijde fajn :) Jen teda bacha, na P2P foru řešil jeden kolega dost obtížné převedení titulů z Degira na jiného brokera. Za 18 let to může být jinak, ale možná dobré na to myslet :)
Nejsem si jistý, jestli ti Degiro povolí mít víc účtů na jedno jméno
převod lze udělat formou Sell&Buy
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od IG_Ronie » 09 pro 2020 21:01

Jo, eesit ten prevod je takhle asi lepsi. A nechci kecat, ale myslim, ze nekdo zminoval, ze na Degiro vice uctu prave ma.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od slon » 10 pro 2020 00:46

mám více účtů na degiru, ale pochybuji že by prehazovali akcie mezi nimi. Nezjišťoval jsem to, ale pro ně by to byla admin práce za kterou by si jistě nechali zaplatit pokud by to vůbec šlo.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od Marek » 10 pro 2020 20:32

Diky, otevrel jsem to Degiro

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od VSbrok » 29 říj 2022 03:00

Nebylo by jednoduší založit nějakou firmu v ČR, která následně přejde na dědice. Ta by vlastnila broker účty a tím potažmo akcie.
Tím by mělo být snad možné obejít dědické daně v různých státech světa, když dědicové budou dědit "českou firmu", nikoliv akcie v zahraničí.

Nebo tohle je někde nějak ošetřené/zakázané?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

danno
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 18 úno 2021 15:22

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od danno » 31 říj 2022 21:40

Ked nadtym premyslam nieje to zly napad. Ale je otazne ci sa ti oplati, platit vedenie uctovnictva danej firmy. A druha vec na SK mame casovy test 1 rok, a vztahuje sa len na fyzicke osoby, takze firma plati dane. V CZ je casovy test 3 roky a myslim ze tiez len na fyzicke osoby.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: 02) Převod akcií na děti či na partnera

Příspěvek od VSbrok » 06 lis 2022 19:25

Aha, vidíš, to mě nenapadlo.
Zas na moji obhajobu, já moc s prodeji nepočítám, takže daň z prodeje není můj hlavní problém v dlouhodobém výhledu.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět