01) Dělení portfolia mezi dědice

Život po životě aneb co s portfóliem, které po nás zbude?

Moderátor: VSbrok

ravo
Začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Been thanked: 2 times

Re: 01) Dělení portfolia mezi dědice

Příspěvek od ravo » 28 lis 2021 14:00

czhunter píše:
27 lis 2021 16:32
Další daňový zákon je právě ta dědická daň pro nerezidenty USA s majetkem v USA vyšším než $60k. Pak jsou dědicové povinni zaplatit dědickou daň úřadu IRS ve výši 40 %.
K dnešnímu dni nemá ČR žádnou úmluvu s USA o snížení či neuplatnění této dědické daně, tudíž tuto daň zaplatit musíte a v plné výši 40 %.
Ještě by mě zajímalo, kvůli fondům, jejichž ISIN začíná FR, LU nebo IE, jak je to s dědickou daní ve Francii, Lucembursku a Irsku.

czhunter
Začátečník
Příspěvky: 154
Registrován: 19 lis 2019 19:58

Re: 01) Dělení portfolia mezi dědice

Příspěvek od czhunter » 18 led 2022 17:55

To netuším, protože nic v FR, LU nebo IE nemám, ale na Googlu bys to měl dohledat. Správně by měl každý znát zákony každé země, kde vlastní majetek, tedy včetně akcií. U nemovitostí to snad každému přijde jako samozřejmost, ale u vlastnictví akcií to dojde málokomu.

Například téměř nikdo neví, že srážková daň v UK je 0%, ale jen do nějakých 50 tisíc GBP ročně. Nad tuto částku se musí daň hlásit a doplácet. Jasně, pro běžné Čechy je to nedosažitelná částka, ale krásně to dokazuje, že daňové zákony nejsou tak jednoduché a opravdu nekončí srážkou daně u brokera.

Nutno také dodat, že pro ETF a tu americkou dědickou daň je rozhodující země domicilu toho ETF a ne jednotlivé akcie, které ETF vlastní. Tedy hodně lidí kupuje americké akcie z USA třeba ve formě ETF s domicilem v Irsku. Toto ETF může vlastnit klidně jenom akcie z USA, ale pro daný dědický zákon se aktuálně nezapočítávají.

Odpovědět