PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od VSbrok » 08 srp 2019 10:14

Chtěl vyzkoušet Opce na nakup, jenže než mi změnili účet pro obchodování, tak cena OMI zatim vyrostla z 2,8 na 4 :-/ takze cena Opce spadla z 0,7 na 0,3 :-(

Ale objevil jsem tam něco jiného. Nabízejí se i PUT Opce na $5, či $7,5, což mi přijde nějaký divný, když je cena $4?!? Navic cena je uuuuple obrovska, $4,2, či $7,5 za Opci, tedy krát 100!!! :-O

Jak tohle ale funguje nechápu, snažil se mi tp vysvetlit z Lynxu, ale ač mám něco již o Opcich načteno, tak chápu jen část, jasná je mi CALL strana, z PUT chápu jen prodej a když je strike cena níž než současná.

Proč by chtěl koupit PUT na cenu 5, když je cena 4? Nákup PUT je přeci pro zajištění, když cena klesa, abys ses zajistil, ze neprodáš níž...
Z Lynxu říkal něco o spreadu, betě a deltě, ale to jsem. Ubec nepochopil :-/

Když je cena níž než strike, tak jako prodejce mám povinnost prodat, když si kupujici řekne... takže když je cena níž, tak si přeci může říct ihned, ne? Nebude přeci čekat až cena vyleze na 6, aby mi to potom vnutil za 5 ... to by nedavalo smysl :-(

Děkuji
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Moneyo » 08 srp 2019 18:44

Taky vzdycky kdyz otalim s vypisem put opce, tak cena akcie vylitne a za opci uz jsou pak jen drobne :).

Ano, put opce se daji vypisovat/prodavat i na vyssi ceny nez se pohybuje soucasna cena akcie. Cena put opce se mimo jine sklada z vnitni hodnoty a casoveho premia. Abych to ukazal na prikladu, pouziji akcie ABBV (OMI je ted moc nizko a neni tam velky vyber striku - cen na ktere lze vypsat). Akcie ABBV ted stoji 65 USD. Mrknu na expiraci 17. leden 2020 napriklad. Pokud prodam put opci na strike 65 dostanu za tuto opci 500 USD a zavazal jsem se, ze od nekoho koupim 100ks ABBV za 65 USD pokud bude cena nize jak 65 USD, moje realna nakupka pak v tomto pripade bude 60 USD (5 USD jsem dostal za vypis 65-5=60).

Pokud si vyberu strike napr. 90 a vypisu na nej put opci, dostanu za to 2600 USD, tim jsem se zavazal, ze koupim 100 ks ABBV pri cene 90 USD, pokud bude cena nizsi jak 90. Pokud tomu tak bude, moje realna nakupka bude 64 USD (nakoupil jsem pri cene 90 ale dostal jsem za vypis 26, 90-26=64).

A proc by tu put opci na strike 90 nekdo kupoval? Protoze je v tom mensi riziko. Chci spekulovat na hodne velky rust akcie ABBV, ale nechci moc riskovat. Koupim dnes 100 ks ABBV za 6 500 USD. Pokud si k tomu koupim put opci na strike 65 za 500 USD, tak muj risk je prave tech 500 USD co jsem zaplatil za put opci. Pokud bude cena niz jak 65, vzdy se mi prodaji akcie za 6 500 USD, tudiz tech svych 6 500 USD dostanu v nehorsim pripade vzdy zpet, diky ochrane put opci a ztratit muzu jen tech 500 USD co jsem zaplatil za opci. Ale co kdyz si koupim put opci na strike 90 za 2 600 USD? Moje celkova investice je 6 500 USD za 100 ks ABBV + 2 600 USD za put opci = 9 100 USD a mam garantovano, ze se mi akcie prodaji za 9 000 USD pokud bude cena do ledna nizsi jak 90. Takze v tomto pripade riskuji jen 100 USD a muzu vydelat hodne, kdyz akcie vyskoci treba na 130.

Toto je jeden z prikladu. Put opci si nekdo nemusi kupovat jen kvuli ochrane svych akcii, daji se tvorit slozite strategie, takze si tu put opci nekdo koupil, treba z tohoto duvodu :).

Kdyztak se ptej :).
Naposledy upravil(a) Moneyo dne 09 srp 2019 07:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od VSbrok » 08 srp 2019 20:33

Moneyo píše:
08 srp 2019 18:44
.
Jseš si s těma tisícema USD jistej? 65 krát 100ks, je snad 6500, nikoliv 65 000, ne? Nebo jsem něco přehlídl? :shock:

Zajímá mě OMI, ač má málo Opčních řetězců, tak to potřebuju tohle :idea:
PUT Opce se strike 2,5 už bohužel spadl na 0,25, z 0,6 minulý týden :( ... než mi Lynx změnil účet, tak už se to moc nevyplatí.
Další strike je na 5ti, tam je cena 1,2, tedy výnost 120 USD za prodej.

Takže pokud to počítám správně, tak 5 - 1,2 = 3,8 ... pokud mi to vnutí ...
Prodával jsem za 2,85, takže pro mě ve výsledku ztráta 0,95 na akcii, při 100ks => 95 USD ...

Hmm musel bych prodal PUTku za 2,15 se strikem 5, abych byl na nule, ale to asi nikdo nekoupí :?
Další strike je 7,5, tedy musel bych prodat PUTku za 4,15, to asi taky nikdo nekoupí :?

Spíš by mě zajímalo kde protistrana tu Opci uplatní???
Přeci, když prodám PUT se stikem 5 a současná cena je 4,7, tak bych očekával, že ten kdo si to koupí, tak to IHNED uplatní, protože může prodat za víc než je současná cena ... nebo ne? Děkuji.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Moneyo » 08 srp 2019 21:23

Jasně, mám tam o nulu navíc. Už jsem dneska přepracovaný, omlouvám se :).

Opci protistrana uplatní normálně v obchodní platformě jedním kliknutím pokud bude chtít.

Pokud je cena 4,7 a strike 5 stojí 120 usd, tak to znamená, že opce je 30 usd v penězích (do 5 usd) a zbytek 90 usd je právě ta časová hodnota, to něco navíc co platíš jako kupující či dostáváš jako prodávající. Pokud teda tu opci uplatníš hned při ceně 4,7 tak se ti prodají tvoje akcie za 500 usd a opce zmizí. Oproti současné ceně jsi vydělal 30 usd a na opci prodělal 90 usd. Právě kvůli tomuto téměř nikdo opce neuplatňuje před expirací, protože jako kupující opce můžeš zase opci prodat za 120 usd a akcie za současnou cenu a máš 470 usd + 120 usd oproti uplatnění, kde bys měl jen 500 usd.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od VSbrok » 08 srp 2019 22:05

Tak Upravit a smaž je tam, ať to nemate, děkuji :idea:

Chci OMI koupit zpět :idea: ... buď za míň jak 2,85 nebo za víc, ale s premiem z Opce
Teď je jen otázka jak to udělat a přitom na tom ještě trochu přivydělat ;)

PUT opce na strike 2,5 jsou už bohužel out, protože prodejní cena je 0,05 ... při ceně 4 USD za prodej Opce na Lynx, by byl výdělek jeden dolar ... a to se vyplatí :lol:

No jak ji uplatní mi je vcelku jedno, tedy na co klikne, ale jde mi o to kdy ji uplatní ...
Když já vypíšu (prodám) PUT při strike 5 a cena je 4,5, tak ten co si ji koupí, tak by ji přeci mohl uplatnit ihned, protože na tom přeci 0,5 na akcii vydělá = koupí ji levněji než je současná cena na trhu ... nebo ne?

Cena za Opci je nyní 0,85, takže proti strana za 100ks mě zaplatí 85 dolarů.
Takže pokud počítám správně, tak 4,5 + 0,85 je 5,35, takže mi z toho vychází, že PUT uplatní (vnutím mi akcie a vezme moje peníze) by mělo být když tržní cena přeleze tuto hranici ... pochopil jsem to správně?
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Moneyo » 09 srp 2019 07:52

Pokud chces OMI za mene jak 2,85 tak se obavam, ze budes muset pockat az cena klesne a pak vypsat na strike 2,5 za nejake premium, ktere se alespon trochu vyplati :).

Pokud si nekdo koupi PUT opci na strike 5 za 0,85 a cena OMI je 4,5, tak ji urcite hned neuplatni. Nezapominej, ze ta PUT opce ma svoji hodnotu stejne jako akcie a tim, ze ji uplatnis ti zmizi. Takze pokud ji uplatni, akcie se mu prodaji a na svuj ucet dostane 500 USD. Pokud by ale opci a akcie prodal za soucasnou cenu, tak by dostal 85 USD + 450 USD = 535 USD.

Pokud bude pozdeji cena OMI 5,35 tak opci urcite neuplatni. Sve akcie muze na trhu prodat za 5,35. Pokud by opci uplatnil, akcie by ti prodal jen za 5.

Takze kdy teda opci kupujici uplatni? Musi se mu to jednoduse financne vyplatit. Ve vetsine pripadu dojde k uplatneni az pri expiraci, pokud bude cena OMI mene jak 5.

Dale muze dojit k uplatneni behem zivota opce v podstate pouze v techto dvou pripadech.

1. Opce je hodne v penezich - pokud se OMI hodne propadne, napr. na cenu 3, casove premium se temer vytrati a PUT opce se srikem 5 muze stat napr. 200 USD. Nebude mit zadnou hodnotu navic. Kupujicimu se opce nevyplati prodavat (nedostal by za ni nic navic) a tak ji uplatni.

2. Behem zivota opce je vyplacena dividenda - pokud by OMI vyplacelo dividendu behem zivota opce a tato dividenda by byla vetsi, nez je premium opce, tak ji vetsina kupujich uplatni.

Mimochodem, za celou dobu co obchoduji, se mi stalo pouze jednou, ze opce byla uplatnena drive jak pri expiraci a bylo prave z duvodu vyplaceni dividendy :).

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Ondřej » 09 srp 2019 10:02

Až mi jde z těch opcí hlava kolem a to jsem je studoval někdy před deseti lety. Strategie jako Butterfly a Iron Condor. :-D Broku že to za těch pár drobnejch stojí:-D. Good luck

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od VSbrok » 09 srp 2019 14:12

Ondřej: 4,53-2,85 = 1,68 * 100 = 168 USD, to nejsou zrovna drobný, tedy aspoň ne pro mě :!: :idea:

Moneyo píše:
09 srp 2019 07:52
Pokud by ale opci a akcie prodal za soucasnou cenu, tak by dostal 85 USD + 450 USD = 535 USD.
Tohle nechápu :?
Přeci pokud by dnes akcie prodal, tak za ně dostane 100 * 4,5 = 450 USD.
Ale pokud si KOUPÍ PUT na 5, tak za ni zaplatí 0,85 * 100 = 85 USD ... tedy pokud by ji hned uplatnil, tak by přeci měl dostat 500 ode mě, ale mínus 85 za nákup PUT zaplatil ... ve skutečnosti by tedy měl 415 USD ... nebo ne?
Pokud bude pozdeji cena OMI 5,35 tak opci urcite neuplatni. Sve akcie muze na trhu prodat za 5,35. Pokud by opci uplatnil, akcie by ti prodal jen za 5.
Takze kdy teda opci kupujici uplatni? Musi se mu to jednoduse financne vyplatit. Ve vetsine pripadu dojde k uplatneni az pri expiraci, pokud bude cena OMI mene jak 5.
Ano tohle chápu, čili když si proti strana ode mě koupít moji PUT na strike 5 a cena bude výš, tak ji neuplatní a nechá expirovat ... protože může prodat dráž, tedy "prodělá" těch 85 USD, co za nákup PUT protistrana zaplatila

Dale muze dojit k uplatneni behem zivota opce v podstate pouze v techto dvou pripadech.
1. Opce je hodne v penezich - pokud se OMI hodne propadne, napr. na cenu 3, casove premium se temer vytrati a PUT opce se srikem 5 muze stat napr. 200 USD. Nebude mit zadnou hodnotu navic. Kupujicimu se opce nevyplati prodavat (nedostal by za ni nic navic) a tak ji uplatni.

2. Behem zivota opce je vyplacena dividenda - pokud by OMI vyplacelo dividendu behem zivota opce a tato dividenda by byla vetsi, nez je premium opce, tak ji vetsina kupujich uplatni.
OMI platí divi jen 0,0025 na akcii, tedy při 100ks to je 0,25 USD, takže dividenda asi nebude ten nejdůležitější důvod pro uplatnění Opce :idea:

Takže to vidím na dvě možnosti:
1) počkat až cena sleze zpět pod 3 a cena Opce na 2,5 strike bude ... řekněme 0,5 a víc, i když to je vlastně jedno, protože při nákupu za 2,5 budu v plus tak jako tak, takže opční prémium už bude jen taková třešnička :)
2) nebo počkat až cena přeleze přes 5 a pak prodat PUT se strike 5, ale musí to být za víc jak 2,15+, což by snad mohlo nastat, když bude cena jen lehce nad 5

Pochopil jsem to správně? Děkuji.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Moneyo » 09 srp 2019 15:01

Ano, je to presne jak pises:

Přeci pokud by dnes akcie prodal, tak za ně dostane 100 * 4,5 = 450 USD.
Ale pokud si KOUPÍ PUT na 5, tak za ni zaplatí 0,85 * 100 = 85 USD ... tedy pokud by ji hned uplatnil, tak by přeci měl dostat 500 ode mě, ale mínus 85 za nákup PUT zaplatil ... ve skutečnosti by tedy měl 415 USD


Proto je nesmysl aby opci hned uplatnoval. Pokud by opci hned uplatnil, mel by cisty zisk 415 USD jak pises. Ale kdyby akcie prodal normlane na trhu, dostal by za ne 450 USD ale ta opce by mu zustala a ta ma stale tu hodnotu tech 85 USD. Takze i za tech 85 USD ji muze zase prodat, proto by mel 535 USD VS 415 USD v pripade uplatneni. Je to samozne nesmysl, aby ji koupil a hned ji zase prodal, ale jen pro pochopeni, proc ji nema smysl uplatnovat. ;)

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: PUT na vyšší cenu než je v současnosti

Příspěvek od Moneyo » 09 srp 2019 15:13

Jinak to vidim spis na moznost cislo 1. Az bude cena lehce pres 5, tak strike 5 nebude zrejme stat 2,15+. To by bylo stasne moc.

Odpovědět