Opce obecně

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Sumo.cz » 01 črc 2019 09:14

Vypadá to hezky(6% za nákup levnější akcie s maximální 1/2 ročním zdržením), ale 100 KS na jeden nákup je na mě teda noc. A to bych to měl pak ještě diverzifikovat. To je pro jinčí borce.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 01 črc 2019 10:43

Moneyo píše:
01 črc 2019 09:01
Ondřej: to máš pravdu, StanikKolarik ale zřejmě myslel, že jsem přišel na tohle fórum kvůli tomu, abych přemlouval lidi, aby investovali třeba na Plus500 a já z nich dostal provize. O affiliate marketingu se pak můžeme pobavit třeba na nějakém tom srazu, tady by to bylo na dlouho :D.
Dobrá budu si to pamatovat a jak se sejdeme nebudu tě šetřit :D.

Opce jsem také dlouho studoval a zajímaly mě spíše na trading, konkrétně nestranné strategie Butterfly či Iron Condor. Je to ale už pár let a dneska bych to skládal stěží.

Pro nakupování akcií jsem je chtěl také využívat, jenže tam je ten problém potřeby vysokého kapitálu jak píšeš. Pokud tedy nechceš takto nakoupit třeba akcie Banco Santander, tam by to realizovatelné bylo prodávají se po pár EURO či $ na nyse jako adr. U akcií například JNJ je to jiná.

VSBrok: je potřeba si jen uvědomit co je to PUT a CALL opce a co má za následek když jí vypíšu(prodám) nebo nakoupím. Nemusíš tedy nic nikde studovat Marek ti to tu popsal. Až budu přikupovat Santander asi toho využiji na to bych prachy měl.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od slon » 01 črc 2019 15:30

V platformě si vyberu PUT opci se strikem 60 (cena za kterou se zavazuji koupit) a zvolím si dobu expirace na 17.1.2020. Tuto PUT opci jsem tedy prodal a na svůj účet jsem hned dostal 360 USD, ty už mi nikdo nevezme.
Ahoj a za co jsi vlastně dostal těch 360 USD ? Jinak ten zbytek celkem chápu.. hlavně tu část 1 opce = 100ks akcií. jedině že bych vypisoval opce na akcie která stojí okolo 1USD :D

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Moneyo » 01 črc 2019 15:52

slon: Ahoj, těch 360 USD jsem dostal od někoho, kdo si tu mojí PUT opci koupil a to může být např. někdo, kdo má 100 Ks ABBV a bojí se, že cena bude hodně klesat. Tím, že jsem mu tu PUT opci prodal, jsem se zavázal, že od něj koupím do 17.1.2020 100 Ks ABBV při ceně 60 USD za Ks pokud bude cena nižší jak 60 USD. Je to vlastně jednoduchá pojistka, za kterou on zaplatil a já za to jako "pojišťovna" peníze získal. Pokud do 17.1.2020 ABBV zkrachuje, nebo klesne třeba na 10 USD, já od něj musím vždy koupit těch 100 Ks za 60 USD / Ks.

Kamarád třeba začínal na AMD, před 3 lety, když stálo kolem 2 USD a kde je AMD dnes :D.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od slon » 01 črc 2019 16:18

Super dík moc, už mi to začíná dávat smysl.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 01 črc 2019 16:57

Jj, smysl to dává oběma stranám, je jen otázka, kolik za takovou opci zaplatím nebo utržím.

Napadá mě k tomu ještě jedna otázka - když by v tom popsaném případě třeba 5. srpna klesla cena pod 60 dolarů a ten dotyčný bych chtěl vyčkat a rozhodl se tu opci zatím neuplatňovat - může? Že by spekuloval až na větší pokles (třeba by cena padala dál a dál, fundament by se prudce zhoršil, atd.), třeba na 40 dolarů a pak realizoval zisk 20 dolarů na akcii.

Moneyo
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 28 čer 2019 14:20

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Moneyo » 01 črc 2019 18:51

Pavel: K uplatnění dochází v 95% případů až při expiraci, protože každá opce obsahuje časové premium (nějaká částka navíc, která se pořád snižuje, tím jak se opce blíží expiraci), takže se každému, kdo si opci koupil vyplatí ji spíš prodat než aby ji uplatňoval v průběhu života. Ale jinak je to jak píšeš, může si opci uplatnit kdy chce (pokud se jedná o opci amerického typu - pak je ještě typ evropský a tam se čeká až do expirace, nelze ji uplatňovat v průběhu).

VSbrok: čistý divi výnos nad 5% to je hodně pěkné!

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 01 črc 2019 20:08

Moneyo píše:
01 črc 2019 18:51
Pavel: K uplatnění dochází v 95% případů až při expiraci, protože každá opce obsahuje časové premium (nějaká částka navíc, která se pořád snižuje, tím jak se opce blíží expiraci), takže se každému, kdo si opci koupil vyplatí ji spíš prodat než aby ji uplatňoval v průběhu života. Ale jinak je to jak píšeš, může si opci uplatnit kdy chce (pokud se jedná o opci amerického typu - pak je ještě typ evropský a tam se čeká až do expirace, nelze ji uplatňovat v průběhu).

VSbrok: čistý divi výnos nad 5% to je hodně pěkné!
No a z toho plyne pro vypisovatele i určité riziko, že když cena klesne na 60 třeba za čtvrt roku a dál klesá, nemám možnost nákup odložit a čekat na nižší cenu. Třeba dnes tu opci vypisuju a cena se mi zdá za 60 fér, ale jak postupně klesá a objevují se nové informace, tak bych názor přehodnotil a za 60 už bych nekoupil, protože je to moc drahé.

To je dobré si uvědomit, že i za toto riziko dostávám těch 3,6 dolaru - dávám pevný závazek na nějakou dobu bez ohledu na vývoj trhu nebo fundamentu akcie.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 02 črc 2019 18:22

Moneyo píše:
01 črc 2019 09:01
VSbrok: díky moc za přivítání :), tak držím palce, ať jsi na 1000 USD měsíčně co nejdříve. Já se opce učil několik let a stále se je ještě učím. Dají se díky nim dělat neskutečný kouzla :). Vyzkoušel jsem si hromady strategií, ale ve výsledku používám jen ty výpisy (prodeje) opcí. Nyní z 90% jen ty PUT opce. Na tom v podstatě není nic složitého, např. mám akcie ABBV, vím že mám průměrnou nákupku kolem 90 USD, 25.6.2019 se akcie prudce propadají na cenu kolem 66 USD a já se rozhodnu, že bych je chtěl koupit za cenu 60 USD, tedy ještě se skoro 10% slevou. V platformě si vyberu PUT opci se strikem 60 (cena za kterou se zavazuji koupit) a zvolím si dobu expirace na 17.1.2020. Tuto PUT opci jsem tedy prodal a na svůj účet jsem hned dostal 360 USD, ty už mi nikdo nevezme. Nyní už jen čekám do 17.1.2020 jestli cena ABBV bude méně jak 60 USD. Pokud bude cena pak např. na 58 USD, tak se mi koupí 100 Ks ABBV při ceně 60 USD. PUT opce tedy zmizí, já zaplatím 6000 USD a na účtu mám 100 Ks ABBV. Naopak pokud 17.1.2020 bude cena vyšší jak 60 USD např. 61 USD, tak PUT opce opět zmizí a žádné akcie se mi nekoupí.

Mimochodem na účtu mám pak stále připraveno až do 17.1.2020 6000 USD, abych mohl za případný nákup zaplatit. Aby mi tam peníze neležely jen tak ladem, tak za tyto volné peníze nakupuji ještě US T-Bill, kde je roční úrok kolem 2%, takže se mi do toho 17.1.2020 peníze ještě malinko zhodnotí :).

Myslím si, že pro DG investora je vypisování PUT opcí ultimátní nástroj. Člověk dostává zaplaceno za to, že čeká na lepší cenu :). Jediná nevýhoda je, že je to bohužel kapitálově dost náročné, 1 opce = 100 ks akcií.

Můžu doporučit blog https://divgro.blogspot.com/ využívá opce stejně jako já.

Do Prahy jezdím často, tak se třeba někdy potkáme :D.
O divgro vím, ale moc ho nesleduju, právě kvůli požadvaku na 100ks ... já s obvyklým zůstatkem na účtu ve výši asi 10-30 USD ... to se mi o PUT může zatím jen zdát v divokých snech :cry:

Leda to nějak zkombinovat s maržovým účtem ... na chvíli pokud by to vyšlo tak si vzít půjčku a tu pak co nejryhleji splatit... jenže i tak bych dokázal narychlo vysolit tak 1000 dolarů ... a za 10 dolarů nic zajímavého není... takže i tak zatím nic pro mě :oops:

Tož až zas pojedeš do práglu, tak pipni, třeba bude čas se někde scuknout :idea:

Pavel píše:
01 črc 2019 20:08
No a z toho plyne pro vypisovatele i určité riziko, že když cena klesne na 60 třeba za čtvrt roku a dál klesá, nemám možnost nákup odložit a čekat na nižší cenu. Třeba dnes tu opci vypisuju a cena se mi zdá za 60 fér, ale jak postupně klesá a objevují se nové informace, tak bych názor přehodnotil a za 60 už bych nekoupil, protože je to moc drahé.

To je dobré si uvědomit, že i za toto riziko dostávám těch 3,6 dolaru - dávám pevný závazek na nějakou dobu bez ohledu na vývoj trhu nebo fundamentu akcie.
jojo, nad Tím jsem taky přemýšlel, ale zas na druhou stranu, když dnes stojí přes 70 kus a 60mi příjde fér, tak by bylo sice blbý za to koupit, když by padla cena na 55, ale furt k tomu inkasuješ nějaké prémium za PUTku

Navíc si troufnu tvrdit, že když bys viděl, že cena dolezla na 60, tak bys koupil, protože nevíš jestli půjde ještě níž nebo zas začne růst :idea:
Aspoň tak bych reagoval já ... mám vždy stanovenou nákupní cenu (plus mínus) a když to k ní doleze, tak koupím ... protože už jsem se hodněkrát vytrestal, když jsem si říkal, že to půjde ještě níž a NEkoupil jsem ...a samo to šlo pak nahoru a nekoupil jsem nic :cry:
Zato, když koupím, tak cena jde pak ještě dolů :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 02 črc 2019 18:42

Jde o něco jiného Vlasto, přečti si to pozorně. Teď je cena 60 naprosto luxusní, ale za 3 měsíce? Vzpomeň si na GE, jak postupně vylézaly větší a větší problémy. Ty totiž garantuješ protistraně cenu 60 USD po celých 6 měsíců. V tom je ten háček, byť maličký.

Odpovědět