Opce obecně

Diskuse o opcích

Moderátor: VSbrok

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Opce obecně

Příspěvek od bulinak » 13 úno 2020 07:42

Šejna: tomu bych se rád dopracoval, ale zatím mě chybí potřebný kapitál, abych byl víc v klidu. Víc akcií se 100ks.
Stavím zoo.

Šejna
Začátečník
Příspěvky: 17
Registrován: 12 úno 2020 11:56

Re: Opce obecně

Příspěvek od Šejna » 13 úno 2020 14:11

Tady je přínosný seriál o obchodování opcí, který mi dost pomohl..
https://winpes.cz/jak-vybrat-a-obchodov ... ou-drzeni/

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Opce obecně

Příspěvek od slon » 13 bře 2020 12:20

Tak jsem si druhý účet pro srandu přepnul na profil Active abych se podíval na opce a jsem teda z toho totálně mimo. Kliknu u Degiro na Opce a tam pro akcii mraky opcí. Kde je jako vidět datum expirace, prémium apod? Vidím jen CALL/PUT a tunu cen... Když bych chtěl vypsat PUT opci na nějakou cenu s určitou expirací? Asi to taková sranda nebude :) aha expirace je asi dle filtru nahoře.. ale tak přesný datum stejně nikde není.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od VSbrok » 14 bře 2020 09:53

S Degiro Ti bohužel neporadím, dělám Opce jen na Lynx
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od Investor007 » 19 čer 2020 11:20

Máte někdo praktickou zkušenost s LEAPS opcemi? Mám cash účet a zvažoval jsem prodej PUT opce.

Obecně by mne zajímala i zkušenost nakupování akcií krátkodoběji přes put opce. Tzn. udělat to pro titul, který už třeba vlastníte a nevadilo by vám naředit = + prémium. Tam mi to bohužel teď za mnou idealizované ceny nenabízí moc volume. Vyplatí se vypsat a čekat (alternativa prostého LMT příkazu pro nákup 100 ks akcií)?

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Opce obecně

Příspěvek od bulinak » 19 čer 2020 12:54

Kalendářní spread jsem ještě nezkoušel.

Když je to daleko OTM, tak nemusí být volume a ty prémia mohou být dosti mizerná, až žádná...
To chce pak počkat, až se zvedne volatilita a tím pádem i riziko průstřelu a prémium.
GTC příkazy na opce nedávám .
Stavím zoo.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od Investor007 » 19 čer 2020 14:17

Prémia jsou u některých akcií velmi dobrá, jinde zase horší. Čím delší doba, tím větší prémium. Samozřejmě musí jít o volatilní akcii, nebo musí být obecně období strachu, což je teď a dá se prodat i u ne tolik volatilní akcie. Na druhou stranu se mi moc nelíbí, že mi to u cash účtu zablokuje prostředky pro nákup, i když je to logické. Btw. já to nemyslel ani v titulu spreadu, ale že by mi nevadilo kdybych byl k dané akcii přiřazen a nakoupil ji. Ušetřím tam, kde neočekávám že by to krachlo za pojištění z druhé strany (uvážení potenciálního risku). Já ale s opcema nemám praktickou zkušenost, tak proto se ptám jestli tohle někdo neprovozuje. Ať už vydělávání na prémiích, tak samotné nákupy (tzn. nebojím se jít na trochu vyšší strike).

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Opce obecně

Příspěvek od bulinak » 19 čer 2020 14:55

Výpis PUT. Musíš tu akcii opravdu chtít za strike cenu a mít na to prostředky (což je u cash účtu asi jasné), jinak je to na palici. Vypisoval jsem třeba XOM před covidem, tak si pak představ, kolik můžeš být v mínusu, kdybys chtěl tu opci vykoupit nebo o kolik levněji si mohl nakoupit akcie... Mám margin účet.
Stavím zoo.

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Opce obecně

Příspěvek od Jack N. » 20 čer 2020 08:15

Přesně tak, výpis kryté put opce je relativně bezpečná metoda - v případě přiřazení jsem s cenou spokojený / smířený, mám na to peníze a prémium je bonus navíc. Pokud spíš nechceš být přiřazen, chce to vybalancovat poměr premia a delty, ta by měla být tak pod -0.30 (= šance 70%, že nebudu přiřazen). Ovšem to platí v době vypsání, výrazný pohyb podkladu samozřejmě změní "pravidla hry".

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Opce obecně

Příspěvek od VSbrok » 20 čer 2020 16:25

Však taky obecně platí, že vypisovat (prodávat) opce, když nechci být přiřazen, tedy jen pobrat premium, je dobré v době nízké volatility trhu. Prémia jsou sice nížší, ale je taky nižší šance být přiřazen.
A obráceně.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět