Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Mubarka
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2019 19:47

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Mubarka » 09 úno 2019 21:27

Podstatou účetnictví je právě to, že se jeden účetní případ zapisuje zpravidla na obě dvě strany (aktiva/pasiva) a zapisované částky se musí sobě rovnat. Předpokládám, že žádný účetní systém neumožní zápis potvrdit bez toho, aby se rovnal. Aktiva proto ve výkazech musí vždy souhlasit s částkou pasiv.
Na zmiňované výkazy AT&T jsem koukala a nepřijdou mi nějak nepřehledné, spíš jestli Cipísek nekoukal nejdřív jenom na "selected data".

Ty odkazy od VSBroka zmiňovaly především situace, kdy to z nějakého důvodu není v účetním softwaru průběžně vidět, např. ta Pohoda se zobrazením výsledku hospodaření v rozvaze pracuje ne úplně šikovně. A některé začínající účetní si neuvědomují, že výsledek hospodaření je součástí vlastního kapitálu společnosti a tedy pasiv.

Pardon, ale jako účetní jsem si komentář nemohla odpustit :D Je dobře, že už se Cipísek dopátral, ale tvrzení, že se rozvaha nemusí rovnat přes srdce nepřenesu :D :D :D
Divi: ABBV, AGNC, CSCO, GIS, GPC, KHC, KO, JNJ, MMM, MO, LUMN, OHI, PFE, SHEL, T, UVV, VTRS, WBA

Ostatní: DXCM, PLTR, WBD

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 10 úno 2019 09:29

Díky za každé info :)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 11 úno 2019 13:42

Tak to je super zpráva že máme mezi sebou i osobu z toho oboru. Všechny knihy co jsem kdy přečetl vždy popisovaly, že pasiva a aktiva se musí rovnat, takže také mi bylo divné co VSBrok psal.

Děkuji tedy za objasnění z oboru.

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 11 úno 2019 19:03

Jeste jedna otazka. Ve vasem mesicnim tipu,ktery me prisel na mail (spolecnost AT&T) jsou uvedeny v rozvaze celkova rocni aktiva a pasiva za obdobi 2014-2017.Kdyz na to koukam,tak si nejsou rovny,jak je to mozne?Dekuji

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 12 úno 2019 12:48

No jak jsem psal, tak se nemusí rovnat v případě, že je rozvaha uzavřena (zveřejněna), když není/nejsou všechny položky vložené, což by se samo nemělo stát, ale znáte to...

Ano, souhlas s Mubarkou, když se udělá roční uzávěrka, tak by to mělo sedět, jenže opět může nastat nějaká situace, že to nesedí... koupíte zboží v prosinci, zaplatite, ale přijde až v lednu. Takže máte výdaj, ale na skladě nic, otázka pak je jak za firma vykáže zboží "na cestě"...
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 12 úno 2019 14:13

Ted sem to pochopil zcela.Holt potrebuji delsi cas. :D :D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 13 úno 2019 22:02

VSBrok: musí se rovna a uzavřeno. Nemohou si to dovolit.

Cipísku: tobě dlužím omluvu a děkuji tu za upozornění. Hold v hlavě to bylo, ale do té mé správy se to nedostalo. U toho AT&T jsem sice napsal Celková pasiva, ale ve zkutečnosti jsou to pasiva bez vlastního kapitálu. https://investors.att.com/~/media/Files ... report.pdf strana 51. Aktiva i pasiva včetně celkového vlastního kapitálu se samozřejmě rovnají. V mém reportu jsou to tedy pasiva bez vlastního kapitálu. Díky ti tedy za zpětnou vazbu do příštího měsíce to zkusím napravit a pojmenovat správně a to Celkové závazky.

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 14 úno 2019 10:04

Neni za co se omlouvat.Hlavni je ,ze se vse dalo dohromady.Ja sem mozna az moc velkej stoural,ale kdyz nevim tak se zeptam.Ikdyz plno vecem porad nerozumim. :D :D ;)Ja bohuzel na skole ekonomiku ci zaklady ucetnictvi nemel,tak se to ted snazim dohanet zde na ukor vasich nervu :D .Pekny den.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 15 úno 2019 00:41

Cipísku já to nikdy také neměl jen jsem četl knihy. A jsem jen rád že štouráš, alespoň se tak vychytají mouchy. Já se ptám úplně stejně a vždy to bylo jen ku prospěchu věci.

cipisek
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 08 led 2019 08:17
Bydliště: papírová krabice 47/3

Re: Jak začít (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od cipisek » 19 úno 2019 10:58

Ahoj Ondro.Mohl by jsi me prosim doporucit nejakou knihu,ktera ti pomohla zorientovat se v teto problematice.Pokud mozno v cestine.Dekuji ;)

Odpovědět