Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od Inev » 13 lis 2020 11:15

Mám dva koníčka. Investování a stavebnictví. Myslím si, že mám vcelku dlouholeté zkušenosti, dost jsem toho zažil a viděl. Člověk se učí stále a stále něco objevuje. Jsem přesvědčený, že základem investování je mít dobrý finanční plán. Spoustu lidí se asi zasměje nebo mávne rukou. Ale já jsem přesvědčený, že je to základ. Je to stejné jako projekt u stavby domu. Pro spousty lidí je to jen papír, ale on ten papír umí hodně.

Když bych to shrnul, tak nejčastější dotaz v investování je " Do čeho mám investovat" a u stavby domu je to " Z čeho to mám postavit". Vlastně jsou to dotazy odzadu a ve své podstatě nejsou to nejzásadnější.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 11:38

Obávám se, že máš nejspíš pravdu, i když najdou se jistě vyjímky, ale moc jich nebude.
Já nezačal s "do čeho investovat", ale s "jak ochránit hodnotu mých peněz, když je inflace přes 3% a na účtu mám úrok 0,01%".

Ke zbytku, tedy "čeho ho chci dostáhnout" a "kolik to má v budoucnosti vracet" jsem se dopracoval až mnohem později.

A za posledních 10 let jsem měl asi 4 nebo 5 finančních poradců, ale ani jeden mi nikdy žádný "plán", natož "finanční" nezpracoval. Vždy to bylo "musíte zajistit rodinu kdyby něco, takže pojištění, připojištění, důchodový fond, atd."

Takže jak slyším finanční poradce, tak se mi odtvírá kudla v kapse ... a je fakt, že ji tam mám.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 11:48

Broku, nedělám si iluzi. Fin.poradenství má velmi špatnou pověst. Něco jako realitní makléři. Ale blýská se na lepší časy :-) Bohužel největším problémem pro poradce jsou právě investice. V tom dokonale plavou. Byl jsem teď na dlouhém placeném kurzu s poradci a je to vidět.

Jinak jsem zaznamenal tvůj plán mít 20 tis /měsíc za cca 10 let. Chválím. Máš nějak spočítané jaký objem majetku na to budeš potřebovat? S jakým % zhodnocením počítáš reálně? Vím, že to chceš s divi.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 11:55

Já nemám problém se zpětně přiznat, že po cca 10 letech jsem udělal zásadní chyby. A tou nejzásadnější bylo právě absence písemného plánu. Já to sice měl načrtnutý na papírku a hlavně jsem si říkal, že to mám v hlavě. Ale to byla ta zásadní chyba. Myslet si v hlavě a mít to v číslech v plánu je rozdíl. Ne že bych utrpěl ztrátu, ale ten cíl by byl mnohem, mnohem blíže a s daleko menšími emocemi :-) Ale jinak jako není to graf z básníků :-) Takže je to spíše rada pro druhé. Já už ten svůj cíl jen vylepšuji a rozhodující je, že už několik let dělám opravdu jen to co chci.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 12:23

Těch 10 let je spíš teoretický, ale tak nějak na to cílím. Důležitý cíl je jít do "důchodu" dřív než za státem stanovených 26-27 let, tedy ono to asi bude víc, bo to za chvíli z důvodu prudkého nárůstu státního dluhu zas zvýší :(

Ano plán je 1000 USD měsíčně, na Kč to "nepočítám" bo mám dividendy jen v USD a při cca cca 5% čistého si dokážeš spočítat kolik do toho budu muset asi přibližně vložit ... plus-mínus-autobus z důvodu konverze USD-Kč
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 12:38

Mna samozrejme tato otazka tiez zaujimala, co musim spravit preto, aby som mohol za 10 rokov pokryt svoje vydavky pasivnym prijmom. No nevyzera to moc ruzovo, musel by som usetrit a investovat 60% svojich prijmov pocas vsetkych 10 rokov. A moje vydaje by as nemali zvysit (co sa s rodinou a zenou na materskej urcite zvysia). Tu som si k tomu pisal poznamky.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od VSbrok » 14 lis 2020 12:42

složené úročení Ti s tím pomůže!
nejdůležitější je začít a pak zadruhé, na začátku dávat víc ... následně můžeš dodatečné investice snižovat, protože složené úročení se o to postará.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od lucas03 » 14 lis 2020 12:55

jj, ale to mam z casti v tom vzorci. Ratam 10% rocne z celkovej sumy, co mam zainvestovanu.

Pre priklad, investujem 4 roky (zacinal som ako student pomalicky, ked som dopisoval bakalarku na digrin, takze tam boli nizsie vklady). No a po 4 rokoch si pokryjem 10% vydajov (aj to z dividend je len 5% a z p2p lending dalsich 5%). Cize tych 10 rokov ako ciel chce velku odhodlanost a disciplinu.

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 13:10

Já jsem to načnul v jiném vlákně :-) viewtopic.php?f=10&t=303&start=220 Tak uvidíme :-)

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Finanční plán anebo nezačínej od konce :-)

Příspěvek od StanikKolarik » 14 lis 2020 14:20

já si to třeba spočítat úplně neumím, takže řeším hlavně to že jsem začal až v nějakých 32letech. Ale zase si říkám, že dokud jsem svobodný a platím jenom byt a jídlo, tak do toho můžu sypat co to jde a ono to nějak vyjde :-)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Odpovědět