Obchodní deník

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Investor007 » 24 dub 2020 21:56

Sumo.cz - zkusil jsem poslední verzi a už mi to funguje taky s IB exportem - díky. Nevím, kde byl problém. Parametry pro export jsem totiž neměnil.

U IB mi to jinak nepočítá poplatky za obchod a v přehledu jsou nulové - vstup vypadá nějak takto https://i.imgur.com/5dvTKqx.png . Nepřejímá je to tedy ani do pomocné tabulky Transakce. Je to vlastnost, nebo chyba? Pro jistotu dodám, že jsem na Tiered a nikoliv Fixed pricingu.

Zeptám se ještě jestli modul Sledované akcie (dříve "Oblíbené") má nějaké teoretické maximum počtu záznamů přes které už to nefunguje korektně. Mám tam nyní přes 200 záznamů a už by to asi chtělo naředit, nebo nějak optimalizovat (spousta je N/A = v nové verzi "Nenačteno").

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 24 dub 2020 22:19

Určitě to není vlastnost. Mělo by to načítat. Možností proč to nedělá je poměrně hodně. Jedna možnost je že jsi zadal u importu Převést data na ANO místo NE, pak se pokazí formátování a QWERY mi nechytá hodnoty. A nebo je v reportu malinko jinak nastaven. Aktuálně chytám ve sloupci A hodnotu Withholding Tax a podle toho poznávám poplatek.

Poprosil bych celej řádek i s sloupcema zda je to fakt stejné jako Lynx.

----------------------------------------------------
Popravdě u Sledovaných akcií jsem maximum nezkoušel. Pokud si protáhneš vzorce a dost dlouho počkáš na dotáhnutí informací je omezení jen tvé trpělivosti.

Nenačteno znamená že se z webu hodnota nedotáhla. v Buňce A1 je zaškrtávací tlačítko co aktivuje stažení dat z webu(Gogole finance vrací hodnoty co pár minut a na tlačítko vliv nemají) a dokud je zapnuté snaží se list ticker po tickeru načíst. Když ho vypneš stažená data se uloží a kde se nenačetlo zůstane Nenačteno.

Bohužel weby mají též svou trpělivost a ptát se je často na to samé je omrzí a nevrací hodnoty. Myslím že 200 bude hodně na častou aktualizaci. S tím nic neudělám, proto jsem tam dal to tlačítko aby se některé hodnoty načítaly jen občas. A nebo jsou zaškrtávátka nad hlavičkou dané hodnoty a jde tím vypnout její stahování.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Investor007 » 24 dub 2020 22:33

Data jsem u importu načetl přesně dle návodu, tzn. nebylo zaškrtnuto ANO.

Celý řádek i se sloupci jsem ti poslal do SZ.


----

U sledovaných akcií právě bohužel nebude to omezení jen na mé trpělivosti. Mám pocit, že při tom kdy to mám otevřené celý den narážím na nějaké API limity přes IP adresu, nebo tak něco. Nedá se pak na ty záznamy vůbec spolehnout, protože polovina je N/A a nic se neděje. V každém případě díky za odpověď. Budu muset ty záznamy nějak omezit.

Navíc jsem si už přidal do Oblíbené nějaké komentáře a zjistil, že Google Sheet je neumí zkopírovat (jen celý list což nechci kvůli aktualizaci tabulky).

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 24 dub 2020 22:38

Ano omezení tam je, jak na straně webu tam Google tabulek, ale bohužel jsme se nedopátral přesné specifikace. Někdy projede 100 tickerů jako blesk a někdy to trvá dlouho. Jedné na co jsem přišel je že opakovaný dotaz na to samé prodlužuje dobu zpracování. Takže pokud se ptáš stále na stejné akcie častěji než za 12 či více hodin nemusíš se dočkat nikdy. Proto je lepší si to rozdělit na menší bloky ať se ti to v půlce aktualizace nekousne a data budou v .........

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 27 dub 2020 01:29

Dobrý den,

Verze 1.3 vypadá dobře.

Musel jsem si předchozí verzi trochu pohackovat, aby mi to fungovalo i s Londýnem a Prahou.

Nabízím zde pár drobných zlepšováků, které jsem si musel udělat ve verzi 1.2.0, a zdá se, že v nové verzi budou potřeba také:
  • List Akcie přehled, sloupec Sektor: u jedné akcie se mi načetl sektor s mezerou na konci. V tabulce to nevadí, ale koláčový graf zastoupení sektorů pak ukazoval daný sektor rozdělený na dvě části: s mezerou a bez mezery. Řešení bylo jednoduché: obalit celou funkci ve sloupci Sektor do funkce TRIM(...)
  • Yahoo občas ukazuje Dividend Date "N/A" (v lepším případě) a nebo "Aug 22, 1970" (v tom horším). Pro tyto případy jsem si udělal fallback na Ex-Dividend Date; bývá mnohem častěji správně a i když to není přesně datum výplaty, je to lepší než nic.
    Viz např. TABAK nebo Bayer.
  • Dále, pokud Yahoo nezná budoucí dividendu, na záložce Summary ukazuje N/A. Podle mě je škoda nepoužít alespoň Trailing Dividend jako aproximaci budoucí dividendy. Je to na záložce Statistics, kterou stejně už načítáme pro Pay Date, takže to snad nezvýší náročnost.
  • Dividendy >1000 se z Yahoo načítají špatně, protože řády tisíců tam oddělují čárkou. Viz zase TABAK.
    Opravil jsem to jednoduše další vnořenou SUBSTITUTE funkcí:

    Kód: Vybrat vše

    SUBSTITUTE(SUBSTITUTE( *** ; ",";"");".";",")
Nechám na vás, jestli se některá tato vylepšení vyplatí zapracovat do příští verze. Vím, že se vše dá snadno obejít přes list "Ruční DIV".

Dovolil bych si navrhnout ještě jedno zásadnější vylepšení: "ruční" zadávání aktuální ceny a pár dalších hodnot, které se nyní stahují jedině z Googlu.
Dalo by se to provést rozšířením stávajícího listu "ISIN Ticker", příp. přidáním nového listu pro volitelné uživatelské vstupy.

Motivace: většina věcí jde zadat manuálně, pokud všechny internetové zdroje selžou. Ale aktuální cena, název, a na některých místech i měna, nic z toho se nedá nikde snadno doplnit, pokud Google vůbec nezná danou akcii. Jediná možnost je přepisovat vzorce napříč celým Deníkem, a pak znovu v nové verzi :)

Pokud by se tyto hodnoty nejprve hledaly v místním listu a až pak v Googlu, umožnilo by to každému, aby si dotahal potřebná data, odkud chce. A díky tomu, že by to bylo na samostatném listu, který by snad měl relativně neměnnou strukturu, vše by bylo snáze přenositelné do nových verzí Deníku.

Snad to dává trochu smysl.

A díky za dosavadní skvělou práci.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 27 dub 2020 08:51

Ahoj,
sem rád že se našel šťoura co si to upravuje sám:)
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
List Akcie přehled, sloupec Sektor: u jedné akcie se mi načetl sektor s mezerou na konci. V tabulce to nevadí, ale koláčový graf zastoupení sektorů pak ukazoval daný sektor rozdělený na dvě části: s mezerou a bez mezery. Řešení bylo jednoduché: obalit celou funkci ve sloupci Sektor do funkce TRIM(...)
Trim už tam u Finviz mám a myslím že u Yahoo to mezery nedává. Ale pro sichr to tam přidám taky.
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Yahoo občas ukazuje Dividend Date "N/A" (v lepším případě) a nebo "Aug 22, 1970" (v tom horším). Pro tyto případy jsem si udělal fallback na Ex-Dividend Date; bývá mnohem častěji správně a i když to není přesně datum výplaty, je to lepší než nic.
Viz např. TABAK nebo Bayer.
Snažím se hodnoty jsou jsou podivné či blbé přebrat ať si toho uživatel všimne a doplní si lepší. Ono ex-div může být několik měsíců před pay date. Když tedy člověk nemá v hlavě kdy firma vyplácí, nevšiml by si rozdílu a hodnoty Bud.Div by byly posunuté. Ten Aug 22, 1970" můžu dát jako error aby to bylo evidentnější.
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Dále, pokud Yahoo nezná budoucí dividendu, na záložce Summary ukazuje N/A. Podle mě je škoda nepoužít alespoň Trailing Dividend jako aproximaci budoucí dividendy. Je to na záložce Statistics, kterou stejně už načítáme pro Pay Date, takže to snad nezvýší náročnost
Trailing Dividend si sebou táhne staré hodnoty až rok. Pokud tedy dojde k navýšení či propadu(u toho je to evidentnější) ukazuje až rok špatnou hodnotu. A myslím že pokud by se používala místo N/A tato hodnota lidi by psali že jim to ukazuje špatné hodnoty.

A nebo si zadat do ruční dividendy dividendu dotahovanou z jakéhokoliv webu třeba ČeZ:

Kód: Vybrat vše

=substitute(index(IMPORTHTML("https://akcie-cz.kurzy.cz/akcie/cez-183/dividendy";"table";1);2;4);".";",")
Nebo TABAK

Kód: Vybrat vše

=substitute(index(IMPORTHTML("https://akcie-cz.kurzy.cz/akcie/philip-morris-cr-a-1399/dividendy";"table";1);2;4);".";",")

Prakticky by šlo zapracovat jakýkoliv web kde tyto data jsou, ale už by nešlo o implementaci v deníku ale na straně uživatele. Pokud by byl zájem sepsal bych některé weby na kterých to alternativně hledáte a vypsal vzorce na web s návodem jak je tam dávat(aby fungovala aktualizace atd....
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Dividendy >1000 se z Yahoo načítají špatně, protože řády tisíců tam oddělují čárkou. Viz zase TABAK.
Opravil jsem to jednoduše další vnořenou SUBSTITUTE funkcí:
To doplním dobrý nápad
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Dovolil bych si navrhnout ještě jedno zásadnější vylepšení: "ruční" zadávání aktuální ceny a pár dalších hodnot, které se nyní stahují jedině z Googlu.
Už jsem nad tím přemýšlel, ale nebyl jsem si jist kolik lidí by to použilo (ručně vypisovat nové ceny a nebo ty by sis to tahal importhtml funkcí?). Pokud by byl o toto větší zájem u nové verze to přidám na extra list. Myslím že to chceš použít hlavně na České akcie, ne? U ostatních burz to funguje, či dělá problémy i Londýn?

Díky za každého bastlíře, posouvá to deník dál a dál.)

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 29 dub 2020 14:56

Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Pro Jakuba
A ty co si chtějí zadat do deníku třeba Krypto jsem přidal list Vlastní Cena. Tam si můžete nastavit pro ticker vlastní název, měnu a cenu místo hodnot Google finance. Lze tedy v deníku evidovat i jiné věci než Akcie. Jen u neakcií asi není potřeba dotahovat informace o dividendách tak dejte v Vlastní Div (Přejmenoval jsem Ruční co evokovalo jistou ruční práci na Vlastní) akcii frekvenci nevyplácí.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Myslím že odpadl problém akcií co nejsou na google finance:)

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 29 dub 2020 22:01

Sumo.cz píše:
29 dub 2020 14:56
Jakub píše:
27 dub 2020 01:29
Pro Jakuba
A ty co si chtějí zadat do deníku třeba Krypto jsem přidal list Vlastní Cena. Tam si můžete nastavit pro ticker vlastní název, měnu a cenu místo hodnot Google finance. Lze tedy v deníku evidovat i jiné věci než Akcie. Jen u neakcií asi není potřeba dotahovat informace o dividendách tak dejte v Vlastní Div (Přejmenoval jsem Ruční co evokovalo jistou ruční práci na Vlastní) akcii frekvenci nevyplácí.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Myslím že odpadl problém akcií co nejsou na google finance:)
Perfektní! Zrovna včera jsem si připravil podobný prototyp, plánoval jsem to chvíli testovat a pak se o něj podělit - pro případnou inspiraci.

Obrázek

"Great minds think alike."

Půjdu si hrát s importem z Degira. Pamatuju si, že tam byl problém s měnou. Degiro v exportu uvádělo GBP ale čísla jsou ve skutečnosti GBX (pence).

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Investor007 » 29 dub 2020 23:57

Jaký výstup z Lynxu (mám IB, bude obdobné) používáte prosím pro potřeby účetnictví na konci roku? Proháníte to nějak přes tabulku? Přemýšlím jak se dostat k podkladům cesty nejmenšího odporu které vyexportuji pro účetní. Ještě mám docela čas do konce roku, ale už teď vím že bude potřeba řešit min. prodej akcií a dividendy.

Dále pak nějak pořešit příp. vratky pokud by došlo k dvojímu zdanění (W-8BEN mám podepsán) z akcií v EUR např z Německa. Tady si ještě nejsem jistý jak se to chová.

Zajímalo mne jestli v tomhle může obchodní deník nějak pomoci, nebo je vhodnější přímo nějaký export od brokera.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Ondřej » 01 kvě 2020 15:03

Danieli tak jsme oprášil starou složku s daty od Brokerjet abych si do té tabulky zanesl i data ze svých začátků a narazil jsem na chybu ohledně výběru a vkladu. Když v ručním zadám vklad v tabulce transakcí jej není vidět, ale zdá se že na přehledu ho to přičítá.
Problém s výběrem je opačný, v transakcích ho to vypíše, ovšem s errorem a na přehledu jej neodečte. Error v transakcích je asi jasný není s ním v kódu počítáno:
=if(C26<>""; if(F26="Buy";Q26+P26;if(or(F26="Div";F26="Fee");Q26;if(F26="Sell";if(Q26<=0;"Error.No Previous units.";Q26-R26);if(F26="Split";Q26;"Error"))));)

Tož zatím tak, kdyby s tím šlo něco udělat budu rád.

Odpovědět