Obchodní deník

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 01 kvě 2020 15:23

Ondřej píše:
01 kvě 2020 15:03
Danieli tak jsme oprášil starou složku s daty od Brokerjet abych si do té tabulky zanesl i data ze svých začátků a narazil jsem na chybu ohledně výběru a vkladu. Když v ručním zadám vklad v tabulce transakcí jej není vidět, ale zdá se že na přehledu ho to přičítá.
Problém s výběrem je opačný, v transakcích ho to vypíše, ovšem s errorem a na přehledu jej neodečte. Error v transakcích je asi jasný není s ním v kódu počítáno:
=if(C26<>""; if(F26="Buy";Q26+P26;if(or(F26="Div";F26="Fee");Q26;if(F26="Sell";if(Q26<=0;"Error.No Previous units.";Q26-R26);if(F26="Split";Q26;"Error"))));)

Tož zatím tak, kdyby s tím šlo něco udělat budu rád.
Pokud používáš deník 1.3 či novější tak už by to mělo fungovat. Dal jsem tyto hodnoty vedle abych je mohl za běhu měnit všem a nemusel se stahovat nový opravený deník. Stačí refresh deníku (f5)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Ondřej » 01 kvě 2020 15:27

OMG, sorry hele koukám, že jsem já [cenzura] nenastavil měnu proto to dělalo bordel.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 01 kvě 2020 15:29

Ale ono se to skutečně do Transakcí propisovalo o to nemělo a to jsem opravil. Nemá to tam co dělat není to transakce. Teda ne v mém pojetí jak jsem si ji nastavil.

A nebo by jste to tam mít chtěli?

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Ondřej » 01 kvě 2020 15:38

Ne v pohodě nemusí to tam být, alespoň za mě ne. Stačí, že mi to na přehledu sčítá správně. Až dobojuji s tím, že vše ručně dopíšu uvidíme co přijdou za chyby. Zatím jen nevím co s Tesco to dělá bordel bo to google finance nezná a když to přepíšu v převodu do Google dám nenalezeno a v yahoo zadám správně stejně to na přehledu nenačte název. Ale jelikož se jedná o uzavřenou pozici je to vcelku jedno a víc se tím nebudu zabývat, protože důležité jsou hodnoty zisku/ztráty.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 01 kvě 2020 15:46

A přisně pro tento případ tu testuji verzi 1.3.01 a tam si můžeš nastavit cenu, název a menu sám na listu Vlastní Cena . Odpadne tak goole finance.

Až přepíši návody na webu dám ji i tam.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Návod tento list ještě sepsán nemá, ale myslím že skoro není potřeba jen vyplníš 4 hodnoty.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 04 kvě 2020 01:12

@Sumo.cz

Testoval jsem 1.3.01 s Evropskými akciemi. Londýn přes Degiro dělá problémy, protože něco je v pencích (GBX) a něco v librách (GBP).

Po vyzkoušení několika způsobů jak vše sjednotit jsem nakonec vše zkonsolidoval do GBP. Stačí jen lehce upravit dva vzorce na listu Transakce, a pak s pomocí listu Vlastní Cena převést Google cenu z GBX na GBP.

Také jsem opravil kolkovné (stamp duty), které se nezapočítávalo do Poplatky/Daň.

Zatím nevyřešené problémy:
  • Zřejmě se předpokládá, že hodnoty Poplatek/Daň jsou v měně nákupu, ale u Degira jsou vždy v EUR.
  • Až o několik měsíců opožděná Francouzská transakční dań (ano, ń s čárkou) se nikde nezapočítává; u jiného brokera má anglický popis FTT nebo IFTT.
    • V případě více nákupů se objeví i více těchto daní, ale není snadné je jednoznačně přiřadit a započítat do odpovídajících nákupů jako Poplatek/Daň, protože nemají ID objednávky.
    • Návrh: Dalo by se to řešit novým typem transakce "Tax" nebo "Fee", pod který by se mohly schovat podobné daně a jiné poplatky, které Deník nedokáže přímo propojit s jednou konkrétní transakcí (máme aspoň ISIN).
Soukromou zprávou posílám opravený Deník s příklady transakcí.

Honza
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2020 18:13

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Honza » 06 kvě 2020 18:27

Zdravím,
chtěl bych moc poděkovat autorovi za tento deník. Jsem začátečník a vše kolem investic je pro mě nové včetně excelu a řeknu vám i s návodem je to tedy pekný oříšek. Jak si mohu nejlépé vést všechny údaje? Vše jsem vyplnil v ,, ruční ,, to se mi propsalo do ,, transakce ,, a mám to i v ,, akcie přehled,, . Používám brokera robomarkets takže všechny transakce mám psát do kolonky ,,ruční,, ? Nepřišel jsem na to jak tam dostat monetu, v převodu tickeru zkouším zadat všelijaké možnosti podle návodu a nikdy mi to nenajde aktualní cenu z netu, lze toho nějak docílit? V sekci ,, ruční,, mám zadáno 13 položek buy ale v přehledu akcii jen 11 nevíte proč? Jak mohu tabulku aktualizovat či přejít na novou verzi? Jsou to hloupé zakladní otázky, vím, ale byl bych moc rád za odpoveď. Předem mockrát děkuji

Ještě dotaz ohedně krypta, lze nějak udělat aby to tahalo cenu z netu?

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Obchodní deník

Příspěvek od StanikKolarik » 06 kvě 2020 19:17

Honza píše:
06 kvě 2020 18:27
Ještě dotaz ohedně krypta, lze nějak udělat aby to tahalo cenu z netu?
v googlesheets funguje tento vzorec:

Kód: Vybrat vše

=GOOGLEFINANCE(("CURRENCY:BTCUSD"))
BTC i USD můžeš nahradit jinou měnou podle potřeby
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 6 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 06 kvě 2020 19:57

Honza píše:
06 kvě 2020 18:27
Nepřišel jsem na to jak tam dostat monetu, v převodu tickeru zkouším zadat všelijaké možnosti podle návodu a nikdy mi to nenajde aktualní cenu z netu, lze toho nějak docílit?
Následující platí pro verzi 1.3.01, link někde výše v tomto vláknu. V této verzi je nový list pro pohodlné zadávání vlastních cen, abys nemusel přepisovat vzorce v celém sešitu, a pak znova, až budeš chtít přejít na novou verzi. Doporučuji přejít na tuto, než vyjde 1.4.0.

Pro české akcie používám ticker podle yahoo.finance.com, takže např. MONET.PR
Pokud chceš používat jiný identifikátor, zadej si ho na listu "Převod Tickeru" jako "Starý Ticker" a pod yahoo si dej MONET.PR. Všude pak zadávej "Starý Ticker" místo MONET.PR.

Dále, na listu Vlastní Cena:

Kód: Vybrat vše

Ticker      Název               Měna   Cena
MONET.PR    MONETA Money Bank	CZK    =VLOOKUP(UPPER(B4);IMPORTHTML("https://www.akcie.cz/kurzovni-listek/prazska-burza"; "table"; 1);4;FALSE)
B4 uprav, ať ukazuje na položku ve sloupci Název.

Chybějící Sektor si vyplníš v "ISIN Ticker", stačí jen dva sloupce "Ticker" a "Sektor".

Dividendy tahané z internetu jsou pro české akcie většinou špatně nebo nejsou vůbec. A protože těch českých akcií tolik není, tak si je radši vyplňuji sám v listu "Vlastní DIV". Moneta výplatu pozastavila stejně jako ostatní banky, tak si tam můžeš rovnou zadat frekvenci "Nevyplácí" :)


P.S.: Pokud chceš nějaké exotičtější crypto, které Google neumí (tedy téměř cokoliv mimo Top 3), tak dobře mi fungovalo toto:

Kód: Vybrat vše

=SUBSTITUTE(REGEXEXTRACT(IMPORTDATA("http://min-api.cryptocompare.com/data/price?fsym="&A10&"&tsyms="&C10&"&api_key=sem_dej_api_klic"); "\d{3,12}.\d");".";",")*1
A10 a C10 jsou měny, třeba XMR a EUR.
Tenhle zdroj chvíli funguje bez parametru api_key v URL, ale po chvíli se to zadře a vyžaduje ten klíč. Stačí se zdarma zaregistrovat na cryptocompare.com a vygenerovat si vlastní klíč, pak vložit na místo sem_dej_api_klic.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Obchodní deník

Příspěvek od StanikKolarik » 07 kvě 2020 18:52

kdyžuž jsme u těch vzorců - můžete mi někdo poradit vzorec pro "nejbližší exdate"
našel jsem plno vzorců, ale ani jeden mi nefunguje
našel jsem addon do sheets, ten umí dělat přehledy všeho možného na základě tickeru, ale dycky to jenom vygeneruje to co si naklikám aby mi vyplivl a to mi nepomůže
díky
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Odpovědět