Obchodní deník

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 27 zář 2022 14:29

Já to rozdělovánu upravoval u Degira u Lynx to nikdo nehlásil(a nebo jsem to zazdil) a tak to tam zůstalo "špatně". Plánuji to upravit stejně, ale peru s desetinnou tečkou, která komplikuje součet. Suma poplatků se rozdělí rovnoměrně. Bohužel to přesně ke konkrétní div nejde, teda šlo by to ale musel bych předělat princip stahování dat a to riskovat nechci.
Aktuálně to bere první poplatek a ne součet poplatků. Takže "úplně blbě":).

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 17 pro 2022 22:59

Ahoj, jsem tu zase s několika opravami a zlepšováky. Vše platí na poslední verzi 1.5.00.

Níže navržené opravy jsou provedené v této vzorové kopii Deníku. Upravené buňky jsou zvýrazněné purpurovou barvou.

:!: Karta Převod Tickeru nefunguje správně od té doby, kdy byl odebrán Finviz.

Oprava: Přidat jeden sloupec nalevo od sloupce F (skrytý "Nový Ticker") a nalevo od posledního sloupce (skrytý "Starý"). Tím se spraví všemožné VLOOKUP funkce ve vzorcích napříč Deníkem.

:!: Karta Lynx chybně importuje obchody, které nastaly ve stejný čas se stejným tickerem. Takové obchody pak mají všechny hodnoty totožné s prvním z nich.
Toto se stává výjimečně, ale přece - např. v případě přiřazení několika PUT opcí s různými strike.

Oprava:
  1. Na kartě Lynx si ve skrytém sloupci U vyrobím vlastní sekvenci, která bude sloužit k jednoznačné identifikaci každého řádku reportu; do U5 dám

    Kód: Vybrat vše

    =SEQUENCE(ROWS(A:A)-4)
  2. Upravím SELECT výrazy pro Lynx-Nákup a Lynx-Prodej (místo zbytečných dummy hodnot 'Neni' natáhnu hodnoty sloupce U):

    Kód: Vybrat vše

    select Z,H,F,U,'Lynx','Buy',E Where A ='Trades' and B='Data' and C='Order' and E <>'Currency' and D LIKE'Stocks%' and not (I LIKE'-%') label Z '',H '',F '','Lynx' '','Buy' '',U '',E ''
    select Z,H,F,U,'Lynx','Sell',E Where A ='Trades' and B='Data' and C='Order' and E <>'Currency' and D LIKE'Stocks%' and I LIKE'-%' label Z '',H '',F '','Lynx' '','Sell' '',U '',E ''
    
    Já jsem je dal přímo do Transakce!A2.
  3. Na kartě Transakce ve vzorcích ve sloupcích J, K, L jednoduše nahradím zbytečně složitou a pomalou funkci QUERY optimální funkcí XLOOKUP. Např. ve sloupci Počet kusů nahradím obě QUERY:

    Kód: Vybrat vše

    XLOOKUP(D2; Lynx!U:U; Lynx!V:V;;;2)
    
    Podobně v dalších dvou sloupcích, a pak roztáhnout do všech následujících řádků.
Bez druhé opravy mám 200+200 nákupů po 3,40€. S opravou už je to správně 200+100, s cenami 3,40€ a 3,10€. Celkem tedy 300 ks s průměrnou cenou 3,30€.

Snad se to bude někomu hodit.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Obchodní deník

Příspěvek od JosephusMiller » 02 led 2023 10:54

Ahoj,

jeste jedna zvlastnost importu u Lynx.

Pokud je dividenda oznacena jako "Payment in Lieu of Dividend", z nejakeho duvodu neni obsahem importovaciho souboru z vypisu z Lynxu. Proste tam ten radek s dividendou vubec neni. Jeji danova slozka (tj minus) tam naopak je. Takze pro dennik je v nekterych pripadech dan vyssi nez dividenda :-)

Takze treba 2x radek pro dane:
Withholding Tax Data USD 2022-10-31 GLAD(US3765351008) Payment in Lieu of Dividend - US Tax -1.08
Withholding Tax Data USD 2022-10-31 GLAD(US3765351008) Cash Dividend USD 0.07 per Share - US Tax -2.28

Ale jen jednou pro prijem:
Dividends Data USD 2022-10-31 GLAD(US3765351008) Cash Dividend USD 0.07 per Share (Ordinary Dividend) 15.19
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 02 led 2023 19:16

Ano, v návodu, jak exportovat data z Lynx/IB, je chybička - je potřeba exportovat nejen dividendy, ale i tyto náhradní dividendy. Tzn. vybrat těchto pět sekcí:
  • Deposit and Withdrawals
  • Dividends
  • Payment in Lieu of Dividend
  • Trades
  • Witholding Tax
Tuším, že původně mi taky některé dividendy chyběly, ale když jsem přidal tu chybějící sekci, už je to v pořádku.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Sumo.cz » 03 led 2023 12:32

Do návodu jsem přidal zmínku o Payment in Lieu of Dividend.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 14 črc 2023 23:25

Tak, a je to tady! Yahoo zařízlo API na market data.
We’re sorry for the inconvenience, but API-level access to Yahoo Finance quotes data has been disabled.

Yahoo Finance licenses data from 3rd-party providers that do not currently authorize us to redistribute these data in API form. Licenses that authorize redistribution come with a greater cost that varies depending on a number of factors, including whether the data is for personal or commercial use, the type of data, the volume of queries, and additional features which may be available.
Přitom já jsem z jejich API začal tahat data nejen pro celý tento deník, ale i pro další své tabulky. GOOGLEFINANCE mi už docela dlouho blbnulo; chvíli vše OK, ale pak všude #N/A, příp. Interní chyba.

Tak jdu hledat nový vhodný zdroj.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 15 črc 2023 21:04

Tak naštěstí se to Yahoo dá ještě rozchodit. Nějaké indicie se dají najít zde: https://github.com/ranaroussi/yfinance/issues/1592

Popíšu, jak jsem to rozchodil v Google Tabulkách.

K dotazům na Yahoo se musí přidat 2 věci:
  • cookie jménem A1
  • crumb
Obojí se snadno získá např. přes Chrome DevTools konzoli (F12).
  • Cookie najdeme na záložce "Application", vlevo pak vybrat "Cookies" -> "https://finance.yahoo.com". Zkopírujeme si hodnotu cookie A1.
  • Crumb získáme provedením příkazu window.YAHOO.context.crumb do JavaScript konzole (v DevTools dole, příp. se zobrazí stiskem ESC).
V mé tabulce si obě hodnoty vložím na nějaké místo, třeba do listu Pomocný list. Cookie uložím ve formátu A1=cookie.
Obrázek

Každou z buněk pojmenuju jako Yahoo_cookie a Yahoo_crumb (Data -> Pojmenované rozsahy).

A konečně funkce, která stáhne určitou tabulku s daty k tickeru:

Kód: Vybrat vše

function fetchFromYahoo(ticker, tabulka) {
  let crumb = SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet().getRangeByName("Yahoo_crumb").getValue();
  let cookie = SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet().getRangeByName("Yahoo_cookie").getValue();

  let url = `https://query2.finance.yahoo.com/v10/finance/quoteSummary/${ticker}?crumb=${crumb}&modules=${tabulka}`;
  let response = UrlFetchApp.fetch(url, {headers: {cookie: cookie}});
  return response.getContentText();
}
-----

Uvidím, jak často se hodnoty budou muset obnovovat. Cookie by mělo mít životnost 1 rok. Pokud crumb tak dlouho nevydrží, určitě to půjde obnovovat automaticky.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od czhunter » 16 črc 2023 12:49

Já už 3 roky používám Sharesight a naprostá spokojenost. Vše se dnes už importuje automaticky od Interactive Brokers i od Degira. Vyplácené dividendy taky přičítají automaticky a je vidět kompletní historie přijatých dividend za celou dobu držení v hrubém i čistém. Pro každou pozici se dá nastavit srážková daň v procentech. A pak samozřejmě nesmí chybět přepočet na CZK a tedy člověk vidí i vliv pohybů kurzů na výnosy. A že to někdy není hezký pohled.

K tomu na dividendy službu jako https://divvydiary.com/en/p/all/70128?tab=dividends
Těch služeb na sledování dividend je dnes mraky a je to o preferencích.

Stojí to nějakou stovečku, ale pokrývá to potřeby 90% investorů a stojí to stále stejně, zatímco portfolio roste a dividendy přibývají.

Jako vím, že někteří tam máte přidané funkce, ale bez těch se dá obejít, stejnak vše podstatné máme ve Fastgraphs a taky Yahoo snad bere data od Reuters a z mé zkušenosti má nejméně přesná data. Taky mají na webu jen nevypovídající GAAP P/E, tak doufám, že si přes to Yahoo API alespoň taháte adjusted EPS a adjusted EPS P/E, jinak je to kompletně o ničem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

JakubSv
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 11 pro 2023 16:00

Re: Obchodní deník

Příspěvek od JakubSv » 11 pro 2023 16:02

Dobrý den, nepodařilo se tady někomu náhodou vyřešit problém s yahoo API který začal před cca měsícem, kdy se v deníku nenačítají například dividendy a pravděpodobně další data? Na google jsem našel něco, že by mělo pomoci zakomponovat crumbs a yahoo cookie, ovšem nejsem v programování zručný, abych to dokázal sám zprovoznit.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Obchodní deník

Příspěvek od Jakub » 11 pro 2023 16:15

Tak rozbilo se to před půl rokem. Řešení jsou dvě, oboje je ale extrémně těžké najít.

Odpovědět