Vlastní statistiky

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní statistiky

Příspěvek od VSbrok » 28 dub 2021 01:46

Já si to zatím vedu v jedný tabulce pod sebou, tedy
datum1 / počet nakupených kusu / cena / poplatek / celkem
datum2 / počet nakupených kusu / cena / poplatek / celkem
datum3 / počet prodaných kusu / cena / poplatek / celkem

Je to jednoduchý, ale zjistil jsem, že to pak asi uplně nedává úplně správný obrázek, protože pak P/L dává přes 100% a to asi tak úplně neodpovídá realitě.

Zatím jsem nad tím moc nedumal, protože jsem zatím prodával jen párkrát a ve valné většině vždy celou pozici. Jen asi u dvou jsem prodal část a část dál držím.
A hlavně stejně vždy sleduju současnou cenu vs. poslední nákupní cenu a dividendový výnos dnes a tehdy.

Takže zda jsem v plus 10 nebo 100% mi je tak nějak úplně jedno, bo jak je to v plus, tak to znamená, žádný příkup a tedy mě ta pozice nezajímá.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Vlastní statistiky

Příspěvek od Pavel » 28 dub 2021 22:20

ravo: Opakuji ještě jednou, protože sledovat můžu co chci, když vím co sleduji a umím si to (pro sebe) správně interpretovat. Jak pravil klasik - podle vkusu každého soudruha:

"Obojí dává smysl a používejte co je vám bližší, jen musíte vědět, co pak ta pořizovací cena přesně znamená."

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Vlastní statistiky

Příspěvek od czhunter » 15 zář 2021 12:19

Tabulek jsem zkusil mnoho a nikdy to nefungovalo dobře. Za mě jedině Sharesight.com portfolio tracker. Jednoznačně nejlepší správa portfolia, co jsem zatím našel. Samo to i přičítá dividendy a zahrnuje měnové zisky či ztráty. 10 pozic je zdarma, nad 10 to trochu omezí funkčnost, ale dá se většina funkcí použít i tak či se dá portfolio rozdělit třeba na dva účty, to jest 2x10 pozic a nad 20 akcií snad nikdo nemá. Cokoliv nad 16 akcií už má nulový efekt na diverzifikaci a jen zhoršuje dlouhodobý výnos.

No a na podrobné vyhodnocení ziskovosti mi stačí 1x ročně si zaplatit premium na jeden měsíc a je to. Jediná chyba je zatím nepodporování importů od Evropských brokerů. Pro buy and hold dividendové investory to je ale stejnak pár transakcí za rok, takže to není až tak problém.

Pro dividendové investory se mí líbí také nástroj https://divitrack.io/, který ukazuje, kolik člověk dostane ročně v dividendách, yield on cost, diverzifikaci příjmu i jednotlivých pozic. A je to zdarma. Doporučuji vyzkoušet.

No a nakonec https://www.simplysafedividends.com/ je také velice šikovný nástroj na analýzu dividendové příjmu portfolia a valuace firem. Je to ale dosti drahé.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět