Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Diskuse o dividendových akciích

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od peter » 26 dub 2024 07:03

Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059
NASDAQ

https://abc.xyz/investor/
https://seekingalpha.com/symbol/GOOGL
https://finance.yahoo.com/quote/GOOGL

GOOGL (trieda A) akcie maju pravo volit - 1 akcia=1 hlas.
GOOG (trieda C) su bez prava volit.
Trieda B sa verejne neobchoduje, drzia to hlavne Larry a Sergey - 1 akcia=10 hlasov.


V akych biznisoch Alphabet operuje sa asi rozpisovat netreba.
BREAKING NEWS - Alphabet vcera s 1Q24 vysledkami oznamil novy $70B buyback (nic nove, toto je uz tusim treti rok v rade kedy ohlasili dlasich $70B na buyback) a $0.20 kvartalnu divi, ktoru vyplati v juni.
https://seekingalpha.com/news/4094559-a ... 0b-buyback

Dlhodobe "normalne" P/E=30:
Obrázek

Ako dnesna FV sa mi viac pozdava P/E=25 (PEG=1.7, pri raste EPS 15%):
Obrázek

BUY < $170 (FV na konci roka 2024 pre EPS=$6.8 a P/E=25)
GOOD BUY < $150
STRONG BUY < $130
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 522
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od Marek » 28 dub 2024 10:24

Je to pecka, za nějakých 6-7 let mám na Googlu zhodnocení 181% a teď ještě budem papat (dietní) dividendy, firma (trilionová) stále roste tempem 2x vůči trhu, správná doba k prodeji tedy není skoro nikdy... Stejné to mám s Facebookem. Jsem rád, že se na fóru řeší i vysoce kvalitní růstové firmy, které mají moat a švih, byla doba, kdy se tady o firmách bez dividendy pomalu nesmělo mluvit a ve společném portfoliu jsem s Nvidií, Googlem, Metou, Sony... vypadal jako exot...
Moment ale, má vůbec ta akcie P/B<1? :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od peter » 29 dub 2024 07:57

Marek píše:
28 dub 2024 10:24
Jsem rád, že se na fóru řeší i vysoce kvalitní růstové firmy, které mají moat a švih, byla doba, kdy se tady o firmách bez dividendy pomalu nesmělo mluvit a ve společném portfoliu jsem s Nvidií, Googlem, Metou, Sony... vypadal jako exot...
Tiez som zacinal karieru nahananim yieldu :)
Investicna matematika ma ale z toho docela rychlo vyliecila..
TOTAL RETURN > DIVIDEND YIELD
A ak by niekto fakt potreboval riesit divi prijemv buducnosti, aj to sa da vyriesit - pred casom som na to napisal esej na portal:
https://www.investicnigramotnost.cz/vys ... -dividend/

Btw. na bloomberg terminale sa objavili odhady na buduce divi $AMZN:
Obrázek
..tak som zvedavy v utorok okrem vysledkov (imho dalsi brutal kvartal bude) ci daju nejaku novinku aj ohladom divi/buyback. Amazon je moja najvacsia pozicia.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od czhunter » 09 kvě 2024 16:58

Ono dostávat 70% investované částky jen na dividendách má taky něco do sebe. Kdyby jsi investoval 10M do Ares Capital před 20 lety, tak máš dnes 7M ročně na dividendách a z toho se celkem už vyžít dá.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od peter » 09 kvě 2024 18:23

czhunter píše:
09 kvě 2024 16:58
Kdyby jsi investoval 10M do Ares Capital před 20 lety, tak máš dnes 7M ročně na dividendách a z toho se celkem už vyžít dá.
A ak by si pred 20 rokmi investoval 10M do GOOGL, tak mas dnes 620M - predas cast za 80M, nakupis si ten ARCC dnes a dostanes tych istych 7M rocne na dividendach + stale ti zostane 540M v GOOGL ;)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od czhunter » 11 kvě 2024 15:53

Ano, to máš pravdu. Pokud by jsi místo Googlu nekoupil tehdejšího lídra trhu Yahoo a neskončil v mínusu, protože Yahoo byl sežrán za živa jinou firmou.

Aneb je mnohem snazší mít nulový růst navždy a platit 9% dividendu, jako Ares capital, než růst 20% ročně po desetiletí. Jen promile firem toto dokáže.

Za mě jsou dividendy více, než celkový výnos. Jakožto někdo, kdo je na velice dobré cestě jít do předčasného důchodu jen z dividend o nějakých 25 let dříve, než od státu. Situace, kdy člověku dividendy pokryjí měsíční výdaje je nejlepší možný scénář pro FIRE, neboli předčasný důchod z investic.

Protože:
-dividendy jsou nejstabilnější věc na investování do akcií. Za 20 let byla dividenda SPY snížena jen 2x, z toho jednou jen 2% a podruhé horších 19% v roce 2009 (snížili jen na úroveň dva roky před tím).
-dividendy jsou mnohem více stabilní, než růst firem či cena akcie
-růstová firma, která přestane růst nevydělá nic svým akcionářům a často dopadne jako Paypal masivním propadem hodnoty akcie
-akcie mají pravidelná období mrtvých dekád, kdy cena akcie může být stejná 10, 20 i 30 let později a kdy jediný výnos akcií za tu dobu byly dividendy.
-jakožto člověk s důchodem z dividend přežiji 20 let nulových kapitálových zisků i 50% medvědí trh v pohodě


Takto nějak vypadá můj dividendový příjem:
Obrázek
Tato extrémní stabilita a předvídatelnost má pro mě velký význam. Více než o pár procent vyšší roční potenciální výnos. V průměru se mi zdvojnásobuje dividendový příjem každé 3 roky. Kombinací nového kapitálu, reinvestováním dividendy a zvyšováním dividend u mých firem a strategií prodávání předražených firem s malým yieldem a nákupem levnějších firem s vyšším yieldem. Takto často zvýším yield i o 100% u dané pozice. Třeba můj nedávný swap Mercku, po 80% zisku a výrazném poklesu dividendy oproti době nákupu, za Philip Morris s dvojnásobným yieldem.

Já osobně razím názor, že člověk by neměl mít vyhraněné názory v investování, jak je bohužel často realita tohoto fóra. Spousta lidí by tu nikdy nekoupila akcii bez dividendy, spousta lidí by nikdy nekoupila a nekupuje akciový index. Spousta lidí kupuje jen indexy či ETF a nikdy by nekoupila jednotlivou akcii atd. To vše je dle mě špatně. Ideální je nakombinovat něco od každého. Já osobně mám v portfoliu vše od zlata, indexu typu SPY, (pokud je levný k nákupu), akcie s dividendami, akcie bez dividend i high yield akcie.

Druhá věc je ta, že dividendy mi aktuálně dávají boost k mé měsíčně investované částce už kolem 50% a toto číslo stále roste. Sněhová koule cash flow už se solidně nabaluje. Tedy do Říma vede více cest a mě více vyhovuje cesta dividend. Nikomu to ale nevnucuji a dokonce jsem jeden z mála, který tu i nějaké ty nedividendové firmy propagoval. Třeba Fiserv, který jsem prvně zmiňoval k nákupu někdy v srpnu 2022 a je nahoře o 50% od té doby.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 522
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od Marek » 13 kvě 2024 08:55

Kupovat budoucí vítěze je ruleta, ale jakmile si vykopou pořádný příkop, tak je celkem bezpečné na nich sedět dlouhodobě a sbírat v průměru 15-35% ročně, kolik kolosy typu Meta, Googl, Msft zhruba rostou, pokud člověk neudělá nějakou stupidní chybu typu předčasný kompletní odprodej po nějakém mezirůstu nebo ještě hůře panicky v dipu. Pokud ty Faangy rostly odpovídajícím tempem na +- přijatelných valuací tak na nich za posledních 10 let prakticky nešlo nevydělat. Samozřejmě, když zisky raketově rostly. Na tohle člověk nemusí sedět na Wall Street, přijde na to i skladník z Hyundaie, co se na mobilu nudí po nočních. Akcie jsou vůbec úchylná disciplína, kdy i naprostý amatér se špetkou selského rozumu může překonat profíka. Jako ten nevzdělaný Američan, co dělal desítky let někde na pumpě, akcie studoval z novin a umřel s mnoha miliony USD na kontě. Ve většině lidských činností je to zhola nemožné; nemůžete např. přijít na výcvik elitních jednotek a porazit jejich profíky poté, co jste rok na sobě nepracovali a krmili se hamburgery. V hokeji jen stěží nastoupíte po roce marodky a ovládnete zápas. Atd. atd.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od czhunter » 14 kvě 2024 16:04

Fastgraphs má teď novou premiovou funkci pro portfolia a ukazuje rychlost růstu EPS našich portfolií. Mě to ukazuje 6% EPS růst, plus mám 5,9% yield. To mi dává fundamentálně potenciál výnosu cirka 12% ročně. Pro představu Google se očekává růst 15% ročně, UnitedHealth 12%, Visa 13%, Apple 9% a tak dále. Tedy on to není zas tak velký rozdíl a raději beru ty dividendy, než 2-3% ročně navíc ve výnosu. Ale jak říkám, já to mixuji dohromady pro dobrý mix růstu a dividendy.

Koukal jsem ve Fastgraphs i na pár high yield firem versus dividendově růstových a třeba taková firma Lowe's vygenerovala za 20 let asi jen šestinu dividend a yield on cost 21% versus 90%. Aneb šance na dohnání high yieldu firmou Lowe's za našich investičních životů je skoro nulová.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od peter » 16 kvě 2024 15:02

czhunter píše:
11 kvě 2024 15:53
V průměru se mi zdvojnásobuje dividendový příjem každé 3 roky. Kombinací nového kapitálu, reinvestováním dividendy a zvyšováním dividend u mých firem a strategií prodávání předražených firem s malým yieldem a nákupem levnějších firem s vyšším yieldem. Takto často zvýším yield i o 100% u dané pozice. Třeba můj nedávný swap Mercku, po 80% zisku a výrazném poklesu dividendy oproti době nákupu, za Philip Morris s dvojnásobným yieldem.
A mas spocitane, ako sa bude tvoj divi prijem vyvyjat ked prestanes pracovat, tzn. navysienie divi z noveho kapitalu=0 a a navysenie divy z trejdovania= ~0 (neviem ako sa toto presne da zakomponovat do dlhodobeho planu). Jedine na co sa da (ako-tak) spolahnut je rocne navysovanie divi - co u yield cos vieme, ze nie je extra vysoke, dajme tomu na urovni inflacie + nie moc spolahlive (riskanty biznis, vysoke payout %, atp.).. Ale zavisi co presne drzis, ako tam mas riziko nenavysenia/znizenia/zrusenia divi, ak by nastali problemy s firmou/ekonomikou..

Zopar cisto rastovych, resp. firiem s vysokym tempom rastu divi (aka. zameranie na total return) vie toto riziko docela pokryt. Za 20 rokov sa da s total return zameranim dosiahnut 8x zhodnotenie (priblizne 2x kazdych 5 rokov alebo 12% cagr), a potom viem jednoducho rebalansovat do vyssich yieldov podla potreby a zbytok necham rast. Niekde hore je aj link na clanok, kde som to cele spocital a vysvetlil.
czhunter píše:
14 kvě 2024 16:04
Fastgraphs má teď novou premiovou funkci pro portfolia a ukazuje rychlost růstu EPS našich portfolií. Mě to ukazuje 6% EPS růst, plus mám 5,9% yield.
Zo zvedavosti som tam nahodil moje prtf vcera: 16.9% rast + 2.8% yield - pekne vidno ten rozdiel v nasich strategiach.

Vidime sa v Rime ;)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 645
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 27 times

Re: Alphabet Inc. / GOOGL / US02079K3059

Příspěvek od czhunter » 17 kvě 2024 18:21

Růst dividend zhruba plus mínus sleduje růst EPS, tedy těch 6% ročně očekávám růst dividend v průběhu času. Ale jak říkám, strategií prodeje předražených akcií s malou dividendou a rotací do levných akcií se dá dosáhnout zvyšování dividend v průběhu času i bez zvyšování dividend samotnými firmami. Touto strategií se zabývají bratří Robert & Sam Kovacs na Seeking Alpha a jsou tam jedni z těch lepších autorů.

Samozřejmě nikdy nevíme, kolik a které akcie se stanou předražené a tedy plánovat se to moc nedá. Ale že by to nedalo 2% na pokrytí inflace dlouhodobě bych se divil.

12% CAGR se dá úplně stejně dosáhnout s 6% EPS růstem a 6% yieldem či 8% EPS růstem a 4% yieldem.
Zo zvedavosti som tam nahodil moje prtf vcera: 16.9% rast + 2.8% yield - pekne vidno ten rozdiel v nasich strategiach.
Koukám na to portfolio a vidím teda, že máme naprosto stejnou strategii. Máš tam mix high yield typu BTI, ENB, PM a firem bez dividend či low yield, jako Amazon, Visa. Strategii máme stejnou, jen máš namícháno více rychleji rostoucích firem typu Amazon. Což nikdo neříká, že já nebudu mít taky. Přeci jenom můj první cíl bylo vytvořit velkou cash flow a nyní se nebráním jí reinvestovat to rychlého růstu. Navíc ten odhad růstu není dokonalý. Amazon je tvoje největší pozice a očekává se tam pokles rychlosti růstu na 20% od roku 2025 po dvou abnormálních letech rychlého růstu. Tedy příští rok ti ta rychlost očekávaného růstu o to poklesne. Moje největší pozice je zase BTI a jelikož mám nakoupeno v EUR na Xetře a ve Fastgraphs chybí na xetře forecast, tak to bere Fastgraphs jako 0% očekávaný růst. Reálně odhaduji rychlost růstu EPS mého portfolia spíše k 8% plus 5,8% yield. Tedy CAGR 13,8%.
Vidime sa v Rime
V Římě asi ne, protože plánuji emigraci na Filipíny, ale zvu tě, až budeš v předčasném důchodu, na Filipíny a provedu tě tam. Za pár šupů se tam dá koupit nebo pronajmout dům na pláži a žít život bez stresu a o tom to je. Je jedno, jakou má člověk strategii či výnosy, hlavně aby utekl z toho krysího závodu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět