Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od czhunter » 26 led 2023 18:32

volnicko píše:
23 led 2023 09:37
Souhlas. Mne se to popravde menilo, byly doby, kdy jsem mel 75%... Kdyz jsem byl cerstve okouzleny FIRE movement, pac prave na te mire uspor zalezi, pokud chce clovek financni nezavislost.
To procento casem kleslo (nepocitam divi), s rodinou hadam zase klesne. Praha je na to holt drazsi. Penize jsou jen nastroj, nejsou cil. Prace me bavi a nepotrebuji za tri roky odchazet do duchodu, zasadne prekopat zivotni styl.
Ale asi mam taky stesti, ze nejsem prilis financne narocny. Neutracet za blbosti je pro me default. Vetsi dovolena mi staci rocne jedna, auto aktualne nepotrebuji, kultura, sluzby, restaurace a dalsi veci nejsou finance tak narocne jako stravit mesice cestovanim. Rad si priplatim za mesto, lepsi pracovni prilezitosti a hlavne snazsi potkavani se s lidmi
Že tě práce baví je dobře. Mě vydělávat prachy druhým nebaví, což práce je. I proto jedu jen 30 hodin týdně a jedu FIRE, abych do práce vůbec nechodil. Než chodit do práce, tak raději věnuji čas mému investování, čtení knih, finančních výkazů apod. Protože investování mě opravdu baví a je i můj koníček a vydělávám na sebe, ne na šéfa a majitele podniku. Vydělat 2x tolik peněz bych mohl hned. Stačilo by zvýšit odpracované hodiny a být jak Američan, co má 3 práce. Děkuji nechci. Volný čas>peníze.

Nevím co děláš za práci, ale většina lidí je jednu nemoc či úraz od ztráty zaměstnání a jsou tak jednou nohou před finanční pastí. Nebo prostě člověk dostane vyhazov, jako teď někteří zaměstnanci Google po 20 letech u firmy a taky desítky milionů míst má nahradit robotizace a AI v dalších dekádách.

Proto je dobré jít FIRE i pro lidi, kteří do toho předčasného důchodu jít nechtějí a využijí jen tu FI (financial independence) část - finanční nezávislost. Aneb mohu stále chodit do práce, ale s vědomím, že pokud ze zdravotních důvodů či vyhazovu o práci přijdu, tak neskončím na ulici.

Vysoké zdanění práce tu máme, o důvod více poslechnout Kyiosakiho a přesunout se na pravou stranu kvadrantu od zaměstnance a živnostníka k investorovi, který má naopak v ČR jedno z nejnižších zdanění na světě.

Za město si nikdy nepřiplatím. Po započtení nákladů navíc za drahé náklady, jako drahé bydlení a služby je člověk na tom často hůře, než člověk na vesnici s menším platem a zlomkovými náklady. Města jsou pro mě navíc jen špinavé, smradlavé a hlučné žumpy plné kriminality, které jsou dobré jen na krátkou návštěvu a pak zpátky na čistý vzduch a klid venkova. Aneb nechali by jste si v Praze odemčený dům nebo byt, když jdete ven? Já to klidně dělám. Potkávat lidi nepotřebuji, jsem introvert a vystačím si s rodinou a pár přátel. Tedy každému, co mu vyhovuje.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 26 led 2023 19:12

czhunter píše:
26 led 2023 18:32
Proto je dobré jít FIRE i pro lidi, kteří do toho předčasného důchodu jít nechtějí a využijí jen tu FI (financial independence) část - finanční nezávislost. Aneb mohu stále chodit do práce, ale s vědomím, že pokud ze zdravotních důvodů či vyhazovu o práci přijdu, tak neskončím na ulici.
Cim vic lidi pojede FIRE, tim mene bude prilezitosti vydelavat na utraceni ostatnich;)

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od StanikKolarik » 26 led 2023 20:30

czhunter píše:
26 led 2023 18:04
Investování je odložení zážitků nyní, pro více zážitků v budoucnu, ale hlavně pro finanční nezávislost. Aneb v mém případě místo dvoutýdenní dovolené u moře, jako má většina Čechů si takovou dovolenou odpustím a za 15 let takových odpustků si mohu dovolit opustit zaměstnání a odjed na roční dovolenou v dané zemi a tu zemi opravdu poznat. Žádné na 5 minut tady, pak zase hnát za další památkou a za týden letět domů. To mě nebaví a rád si to odpustím. A finanční nezávislost a nemuset se bát o ztrátu práce, podnikání apod. je nad jakékoliv zážitky a nad cestování.
Jo, ale problém je když ti to okolí furt omlacuje o hlavu...
Přítelkyně sice taky investuje, ale naprosté minumum protože "mladá je teď a chce si užít dokud to ještě jde".
A problém je, že třeba rodina "taky chce k moři" "taky chce na hory" "taky chce nějakou blbost".
Stejně tak, mám denně v práci na talíři že nechodím s nima na obědy.
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Marek » 26 led 2023 23:50

Ano, špičková kondice a péče o tělo není automaticky zárukou ničeho, stačí jedna zákeřná rakovinka a prakticky na fleku jdeš do penálu. Tak nějak nevím, co si o tom myslet. Prozatím to moc neřeším, mám 36. Ale po padesátce to bude chtít najít špičkového privátního lékaře a tam jednou za 2-3 měs. poctivě docházet na kontrolu všeho. Velmi dobře investované peníze a tou dobou snad nepochybně bude z čeho brát díky dobrým akciovým návykům z mládí :) Na druhou stranu, předírání se, příliš moc chlastu, cigarety, obžerství, stres je tutovka. Tutovka, že v Buffettově věku v tom penálu budeš a pěkně dlouho na 99,9%. Co si budeme povídat, velký vliv na střední délku života mají prosté geny, např. většina kmene z matčiny strany je velmi dlouhověká, zatímco druhá část jsou mašličkáři a z otcovy strany pak dost často alkoholici :) Naštěstí jsem tedy celý děda po matce, což sice znamená, že budu mít ve 40 vlasy jak George Clooney a mám i ten jeho otravný předkus a celkovou podobu, ale zároveň jsem rád, že je to ta "letitá" odnož, takže se snažím těšit na to, jak po 70ce budu stále jako on sportovat a po 80ce a snad i později normálně čiperně chodit.

Můj dobrý kamarád (35) má naopak naprosto příšerný chorobopis rodokmene z obou stran a už teď se tím slušně užírá, protože jeho strýc je v cca 62 letech nejstarším členem rodiny a jeho matka (55) je poslední ze tří nebo čtyř dětí. Nedávno mu strýce padesátníka přejela rakovina hrtanu.

Buffetta s Mungerem bezkriticky obdivuju, jak ve svých letech vypadají a mluví. Buffett má údernost, rétoriku a rychlost myšlení jako mladík. Rozhodně je vidět, že denně po mnoho dekád čte knihy stejně jako Bill Gates. Jen si to srovnejte s dementnějícím Bidenem či nedej bože hloupoučkým Babišem, který ani nevyjmenuje planety sluneční soustavy a má problém sestavit českou větu. Moje prateta je třeba skoro stejně stará, jako Buffett, ale vždycky byla přihlouplá, mozek po smrti manžela (brilantní myslitel, autor mnoha patentů a knih o metalurgii a celoživotní světák, sukničkář a člen ansámblu VŠB v Ostravě) prakticky vypla a dnes trpí demencí a prakticky generuje náhodné hloupé řeči. A jelikož prakticky celý život nepracovala, ale vlála za úspěšným manželem, vozila si prdel po světě a neodchovala žádné děti, bude tady s námi díky tuhému kořínku (matka zemřela v 97 letech jako zcela bystrý člověk) dost možná do sta. Jinak moje prateta sedí na milionech, které tři dekády doslova hnily v keši (donedávna měla přes 2M CZK fyzicky doma v paneláku, musel jsem jí to chodit pravidelně počítat) nebo v lepším případě v nezajímavých spořících produktech u ČSOB nebo kýho výra.

Necestovat 15 let a pak najednou strávit někde rok není cestování, ale expatství. Celkově těm tvým teoriím o cestování moc nerozumím, ale budiž, každému co jeho jest (to platí i o přístupu k důchodu a vlastně o všem). Mě se třeba líbí průběžný speed-travelling (žádné památky si u toho neodškrtávám). Vydat se ve 20s s odrbanou starou škodovkou někam na Balkán s tím, že možná dojedeš zpátky autem a nebo taky vlakem s odmontovanýma espézetkama v batohu, mělo rozodně něco do sebe :) Dnes bych to všechno učinil ještě dřív, hned po škole, včetně investování, ale začít kolem 30 vlastně ještě není taková bída.

Člověka někdy motivuje jen čiré pozorování nejbližších lidí kolem: vysleduje, co rozhodně nedělat. Tolik lidí špatně zajištěných na důchod bez elementárních finančních základů aby jeden pohledal.

Např. můj kamarád má přes 20 let firmu a kdyby si od začátku odkládal i do těch nejnudnějších akcií, byl by dnes v balíku a mohl si dovolit třeba na pár měsíců zavřít krám a někam si vyjet. Vše co má zainvestováno (krom baráku a firmy) je nižších pár set tisíc v dlouhopisech, které uzavřel v posledních letech nejspíš na popud toho, že zná mě. Jinak jeho oblíbenou dlouholetou "investicí" byly špatné sázky, rozjuchaný život s kurvičkami a zlatokopkami apod. Je mu 44 let.

Ještě hůře je na tom můj otčím (53), který ve svém věku nemá vlastně nic a bydlí víceméně na dobré slovo u mě. Přitom v devadesátkách měl skvěle našlápnuto, protože si otevřel sklad s materiálem s nějakým "kamarádem" (který mu poté obtáhl manželku - jeho druhou v pořadí - a firma se rozpadla). V podstatě eldorádo, levný materiál z nedalekého Polska, kšeftu něurekom - kdekdo po totáči přišel do vaty a chtěl najednou hezky bydlet, protože se najednou všechno mohlo - ani žádná mozkovna na to nemusel být, prostě nákup/prodej v prostředí řemesel... A houbeles, celý život potom dřel a nic z toho, kamarádi ho připravili o prachy, manželka o byt, jeho vlastní rodina se ho úspěšně pokusila vyštípat z domu etc. a dnes jede vyloženě z ruky do huby v invalidním důchodu, protože se mezitím zcela zhuntoval fyzickou prací. Bývalý hokejista, opět jediná zkušenost s "investováním" je sázení.
Otčím už léta skáče kolem bohatých - realizuje jejich plány v oblasti nemovitostí (vodotop, ale pro všeobecný nedostatek kvalitních dostupných řemeslníků už v podstatě skoro všechno kromě základů a střech), ale vůbec nic od nic neodkoukal. Jeden z nich je majitelem asi okolo 20ti RD (bývalý vysoce postavený policajt), další ani nebudu jmenovat, často šlo o pěkné gaunery. Je jako ten táta autora knihy Jak myslí milionáři, akorát bez happyendu.

O moc líp neskončila ani máma (56), velmi bystrá ženská, ve škole vždy mezi nejlepšími, za zvláštních okolností nedodělaná biochemie v Brně... A celý život se v podstatě taky pinožila, mj. proto, že pořádně nerozumí financím, nebaví ji to a nemá na ně ani čuch. Nyní má sro-čko, které je šul-nul a bez intervence mé a mých sester (jedna dělá v bance) by za covidu pravděpodobně šlo do hajan díky soustavné buzeraci předchozí vlády, kterou si sestavil výše zmíněný čobol a dement, který zítra zcela nesebereflektivně drze aspiruje na pozici hradního panáka... Ta už si na pořádný důchod nevydělá nikdy, ale jsem rád, že aspoň dělá to, co ji baví a jde jí to. Paradoxně měla velkou šanci kolem té šaškárny s očkováními za covidu - měla veškerou odbornost na otevření očkovacího centra, což byl asi dva roky naprostý zlatý důl, ale neudělala to. Místo toho se příležitosti chopil jiný můj známý, čítankový oportunista a hochštapler, kterému z nějakého důvodu vychází skoro vše, na co sáhne. Samozřejmě už to zavřel, ale vydělal si takhle na nové auto, chatu, rozpadlý barák (kam si nasáčkoval Ukrajince) a kdoví, co ještě. V mustangu si jezdil s buchtou po Havaji, dvakrát byl na Safari, předtím slezl nějakou osmitisícovku apod. holt akčním lidem štěstí přeje.
Mámin sen je důchodová kuča v Chorvatsku, ale nikdy už si na to nevydělá, možná já jednou pro ni ano.

Když nad tím tak přemýšlím, tak z mých nejbližších snad jenom strýc (velmi dobrý, ale nikoli špičkový student, jako moje matka - dnes CEO v automotive, typický velmi asertivní "company man" vhodný do vedení kolbenek, k Vánocům dostal po mnoha letech ve funkci zlatý padák) tak nějak splnil vkládané naděje a pravděpodobně nebude řešit, co a za kolik v důchodu. No a abych byl férový, sestra (29) dělá na poměrně dobré pozici ve velké české bance a druhý můj velmi dobrý kamarád (investuje podle mě, jen pomaleji) je v energetice, což dnes promlouvá samo za sebe :)

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od peter » 27 led 2023 04:36

czhunter píše:
26 led 2023 18:32
Proto je dobré jít FIRE i pro lidi, kteří do toho předčasného důchodu jít nechtějí a využijí jen tu FI (financial independence) část - finanční nezávislost. Aneb mohu stále chodit do práce, ale s vědomím, že pokud ze zdravotních důvodů či vyhazovu o práci přijdu, tak neskončím na ulici.
FI je absolutne nevyhnutne ist pre kazdeho kto ma dnes <40 rokov.
Moji rodicia ziju v Bratislave v druzstevnom byte v osobnom vlastnictve a su na tom financne ok, len preto, ze maju ten byt splateny, su dvaja a maju uspory.
Uspory, nie investicie..
A to je dnes. Inflacia si zobka zo zivotnej urovne kazdy rok (ak sa realny prijem nezvysuje) + kazdy stat je de facto insolventny a cely socialny system drzia nad vodou len centralne banky s fiat menami.

Americka SSA kazdy rok pise v rocnej sprave na kolko rokov ma este peniaze v roznych fondoch a tusim 2032-2035 je konecna.
S Europskym socialnym systemom to nebude zasadne inak, skor bude na tom este horsie ako US. Tam su aspon ludia zvyknuti investovat do akcii v ovela vacsej miere ako v EU (401k, IRA, Roth IRA ucty, atp.).

Ja teda nezijem ani v US ani v EU, takze mne bolo od zaciatku jasne, ze ak sa o seba nepostaram sam, tak na nikoho ineho sa spoliehat proste nemozem. Toto sa ale imho bude tykat kazdeho kto ma dnes <40. Neviem si predstavit, ze socialne systemy, ktore same tvrdia, ze do ~10 rokov budu insolventne tu stale budeme mat za 20 alebo 30 rokov. Akurat na osobnej urovni sa tymto uvaham venuje strasne malo ludi. Ako sa hovori: "we'll cross that bridge when we get there." A kedze cesta k mostu je 2-3-4-5 dekad dlha, tak to nikto neriesi.

Za mna:
1. zobudit sa asap
2. maximalizovat prijem
3. minimalizovat dane
4. maximalizovat mieru uspor
5. investicny plan

Par velmi dobrych vizualizacii:
Years to FI.jpg
Years to FI.jpg (121.88 KiB) Zobrazeno 878 x
https://fourpillarfreedom.com/the-early ... ment-grid/
years to save.jpg
years to save.jpg (173.47 KiB) Zobrazeno 878 x
https://fourpillarfreedom.com/the-math- ... irst-100k/
BAM | AMZN | BTI | ASML | GOOGL | MA | V | ENB | MSFT | PM | SPGI | UNH | ELV | TSM | APO | OWL | SOFI

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od JosephusMiller » 27 led 2023 10:37

Jedna poznamka k "uzivat/cestovat" ted nebo pozdeji. Pokid mate/budete mit deti tak tim je to vpodstate dane. Za mne je poslabim rodicu detem ukazat svet (jasne, je na plazi v egypte!) a investovat do jejich vzdelani - a tak na nejake FIRE zapomente.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 15:51

Ale prosím tě. Děti mají celý život na to, aby svět procestovali. Fakt nevidím důvod, proč bych měl kvůli dětem více cestovat na drahé dovolené. Když vezmeš děti po ČR někde do Aquaparku, bazénu, cyklostezku, tak budou stejně šťastné, jako někde v Egyptě na pláži. Místo drahé dovolené zkus trávit méně hodin v práci a více se jim věnovat - vzít je na kolo, brusle, výlet a budou spokojené.

A pokud fakt cestuješ, pak sám víš, že drtivá většina dětí na této planetě nikdy nikam necestuje, často ani do nejbližšího města, protože půlka lidí na planetě žije za 50 Kč na den. Tedy to cestování je jen taková rozmazlenost bohatého západu a bohaté ČR.

Investovat do jejich vzdělání? Copak žijeme v USA? Mnohem lepší, než koupené vzdělání je investiční gramotnost a pár akcií typu Apple koupené za mlada, kdy 10 tisíc investovaných před 20 lety je dnes 6 milionů nebo tak nějak. Investice do vzdělání je jako investice do toho, aby celý život byli zaměstnanci a makali na druhé.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 16:07

peter píše:
27 led 2023 04:36
czhunter píše:
26 led 2023 18:32
Proto je dobré jít FIRE i pro lidi, kteří do toho předčasného důchodu jít nechtějí a využijí jen tu FI (financial independence) část - finanční nezávislost. Aneb mohu stále chodit do práce, ale s vědomím, že pokud ze zdravotních důvodů či vyhazovu o práci přijdu, tak neskončím na ulici.
FI je absolutne nevyhnutne ist pre kazdeho kto ma dnes <40 rokov.
To souhlasím. Jak říká Kyiosaki a dokonce i Donald Trump v jeho knihách, přijde doba, kdy se lidé budou muset zase sami postarat o sebe a stát na to mít nebude.

Nějaká forma důchodů asi bude ještě dlouho, ale budou logicky růst odvody, daně a zadlužení všech - jednotlivců i zemí a důchody se budou muset snižovat. Ostatně jako muselo Řecko po jeho bankrotu. ČR se již výrazně snižuje populace. Zatím to ale vyvážil příliv imigrantů - cizinců a tedy obyvatel je stále stejně. Četl jsem článek, že cizinci dnes financují asi 10% důchodů.

Každopádně tady vidím jeden velký problém. Pokud investuji v USA na důchod, tak je to v dlouhodobém horizontu nebezpečné, protože je to jedno velké dluhové ponzi schéma. USA splácí starý dluh vydáním dluhu nového a ještě většího. A to nemůže fungovat navždy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od JosephusMiller » 27 led 2023 16:53

czhunter píše:
27 led 2023 15:51
Ale prosím tě. Děti mají celý život na to, aby svět procestovali. Fakt nevidím důvod, proč bych měl kvůli dětem více cestovat na drahé dovolené. Když vezmeš děti po ČR někde do Aquaparku, bazénu, cyklostezku, tak budou stejně šťastné, jako někde v Egyptě na pláži. Místo drahé dovolené zkus trávit méně hodin v práci a více se jim věnovat - vzít je na kolo, brusle, výlet a budou spokojené.

A pokud fakt cestuješ, pak sám víš, že drtivá většina dětí na této planetě nikdy nikam necestuje, často ani do nejbližšího města, protože půlka lidí na planetě žije za 50 Kč na den. Tedy to cestování je jen taková rozmazlenost bohatého západu a bohaté ČR.

Investovat do jejich vzdělání? Copak žijeme v USA? Mnohem lepší, než koupené vzdělání je investiční gramotnost a pár akcií typu Apple koupené za mlada, kdy 10 tisíc investovaných před 20 lety je dnes 6 milionů nebo tak nějak. Investice do vzdělání je jako investice do toho, aby celý život byli zaměstnanci a makali na druhé.
Sry, asi nejblbejsi moznej preklep (muj). Melo to byt: NE na plazi v egypte. Mysleno tak, ze rozhled, aby chapali jak je svet velky, uzasny, a jak jsou lide v ruznych castech sveta ruzni a pritom stejni je zasadni. Tj NE na plazich.

A vzdelani neni zadarmo. Krouzky jsou drahe, dobre knihy a vymene pobyty do zahranici apod taky. Samozrejme to stoji za to, ale na investice pak moc nezbyva - deti hrozne zerou a porad rostou :-)
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od czhunter » 27 led 2023 18:28

Filipínské děti moc nejedí :lol: Výhoda manželky ze země s druhými nejmenšími lidmi podle výšky. Za jídlo utratíme fakt málo. Navíc manželka vaří každý den a ze základních surovin, žádné polotovary. Základní suroviny jsou levné a dají se koupit v akci za velké slevy. Teď byla třeba rýže ve 40% slevě, tak jsme koupili 60kg :lol: :lol: Kdo zná Asii, tak ví, že nám to dlouho stejnak nevydrží :lol: Obědy pro děti jsou dotované ve škole státem a zaplatí se zcela ze slevy na dani. Tedy u nás je jídlo pro děti prakticky nulový výdaj. Kroužky u nás stojí 200-300 Kč měsíčně, taky se vejdou do slevy na dani za dítě. Dražší bych řekl vezmi si kolo, brusle nebo tenisovou raketu a mazej ven na zahradu nebo na hřiště, to je zadarmo a bude to prospěšnější, než nějaký kroužek.

Knihy se dají koupit často na bazoši nebo v antikvariátu za pár korun. Nedávno jsem koupil knihy Petera Lynche za 150 Kč /ks, Random Walk Down the Street za 100 Kč apod. Řekněme, že nová kniha stojí 700 Kč, tak to je 5 bagger a 400% zisk. Ostatně kupovat cokoliv nové na děti je obrovská finanční negramotnost. To nemyslím jako urážku, jen konstatování faktu, že bazary jsou plné tisíců položek pro děti ve stavu nových a za zlomek ceny. A právě, že děti rychle rostou, proto kupovat třeba nové oblečení je vyhazování peněz oknem. Pravý opak dělá chudina a proto jsou chudí. Teď jsem třeba zkouknul novou výměnu manželek a ženská tam měla 15 kočárků a nový mobil každý měsíc. Aby měla fotky na Instagram a mohla hrát hogo fogo, i když má velké prd.

Cestovat proč ne. Pokud pracují oba rodiče a koupí se letenky v akci dlouho dopředu a ubytování přes AirBNB za rozumné peníze, pak to stojí rozumné peníze a v rozpočtu se to moc nepozná. Určitě to není důvod, proč by Američané měli spořit 2% hrubého příjmu. Nicméně třeba moje rodiče byli drobní podnikatelé a zaměstnanci sami sebe, tedy často měli zahraniční dovolenou jednou za 10 let. Cestovali jsme převážně po ČR a okolní státy. Nějaké drahé destinace typu Asie, Afriky vůbec ne. A taky jsme vyrostli a žijeme. Po pravdě mít stroj času, bral bych raději bral akcii Apple, než exotickou dovolenou v mém dětství. Ta akcie Apple by mi koupila dům za hotové a dovolená 20 let zpátky mi koupí leda prd a už jsem to stejnak zapomněl, kde že jsme to vlastně cestovali.

Jak bylo řečeno v knize Váš soused je milionář- většina milionářů odpověděla, že jsou skromní a že jejich manželky jsou jsou ještě více šetrné, než oni. Tedy základ pro to, stát se milionářem a finančně nezávislým je skromná manželka :lol: :lol: . To je dokázané desetiletími studia multimilionářů.

Kdo jste svobodní a nemůžete v ČR najít vhodný protějšek, pak Filipíny doporučuji. Průměrný věk 24 let, hodně velká část populace jsou mladé svobodné holky a jsou neskutečně vysazené na Evropany, kdy jste tam za krále a připadal jsem si tam vždy jak nějaká celebrita. ČR je pravý opak. Je tady více mužů, než žen a tak tu muži tahají za kratší provaz v seznamování. Navíc jsou Filipínky často vzdělané, umí anglicky a jsou vedeny k tradiční rodině. Když vidím ve výměně manželek, jak Češka ani nechce uvařit manželovi kafe, že má ruce, tak tu bych vykopnul ze dveří hodně rychle.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět