Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
rodnoc
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 30 lis 2022 22:02
Has thanked: 3 times

Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Příspěvek od rodnoc » 11 pro 2022 16:07

Řekněme, že jste si vybrali akcii, třeba CISCO, zkontrolovali jeji růst, dividenda, zadluženost, scoreboard, Payout ratio atd a akcie chcete koupit. Jak si stanovujete za jakou cenu ji koupit s v využitím Fastgraphs?
----------------------------------------------------------------------------
"I začínajíci lama ma právo na ohleduplnost"
Warren Buffet @2023

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Příspěvek od czhunter » 15 pro 2022 16:40

Najedu myší na takový ten trojúhelník na modré nebo oranžové čáře pro rok, který chci a vyjede vyskakovací okno, kde je férová cena vypočítána automaticky. Takto mohu zobrazit cenu k letošnímu EPS nebo odhad na další roky jako budoucí férovou cenu. Počítá to tu cenu tak, že EPS pro daný rok vynásobí násobkem PE podle férové ceny vypočítané podle Benjamina Grahama nebo Petera Lynche dle rychlosti růstu (oranžová čára) a trhem definovanou férovou hodnotu PE (modrá čára), aneb za kolik miliony lidí tu akcii obchodovali v minulosti v průměru.

Jde to to i manuálně na kalkulačce. EPS x férový násobek PE. Pro většinu firem je to 15. Pro rychleji rostoucí firmy nad 15% růstu by pak PE by mělo odpovídat rychlosti růstu v budoucnu.

Pak už jen koupit za cokoliv pod touto cenou a čím níže, tím lépe, protože tím větší bude budoucí zisk a větší bezpečností polštář.

Pro držení na dlouho se prakticky nikdy nevyplatí koupit nad modrou čárou - výrazně to většinou snižuje budoucí výnosy a zvyšuje rizikovost investice.

Tedy konkrétně pro Cisco se očekává pro fiskální rok 2023 EPS $3,55 tedy 3,55x15= $53, což také Fastgraphs ukazuje. Tedy cokoliv pod $53 by měl být velice dobrý kup na dlouhé držení a člověk by měl mít výnos velice podobný růstu EPS+startovní dividendě v budoucích letech a dekádách.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
rodnoc
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 30 lis 2022 22:02
Has thanked: 3 times

Re: Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Příspěvek od rodnoc » 15 pro 2022 18:33

czhunter píše:
15 pro 2022 16:40
.......
Díky moc za perfektní a exaktní radu, Mám k ní jenom dotaz. Já to ZATÍM jako začátečník stanovuji tak že jeden konec červené spojnice A-B píchnu do +2Y, tedy do roku 23 nebo 24 (zaleží podle měsíce roku v grafu) a před tím jeden konec do černé a snažím se najít takový bod kdy mě to ukkáže v tom velkém popup okně hodnotu ROR 12%. Z pozice špendlíku na té černé pak vidím jakou cenu jsem našel pro nákup. Takže já bych měl stanovenu cenu na 49,30 USD abych měl ROR 12,5%.
----------------------------------------------------------------------------
"I začínajíci lama ma právo na ohleduplnost"
Warren Buffet @2023

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Příspěvek od czhunter » 15 pro 2022 18:47

Co jsem psal je férová hodnota a cena, pod kterou by jsi to měl koupit. Pokud chceš však spočítat cenu potřebnou pro určitý výnos, třeba těch 12% ročně, pak se dá jít na stránku Forecasting Calculators, tam jít na záložku Custom, přepnout graf na "estimates" a pak si můžeš zadat libovolnou cenu akcie v tom bílém políčku v grafu a spočítat potenciální výnosy z této vlastní ceny akcie. V ukázce níže výpočet s nákupní cenou $40. Hned vidíme, že potenciální výnos se zvýšil z 12% ročně na 27% ročně oproti dnešní ceně $49. Na valuacích záleží a to hodně - Chuck Carnevale.

Obrázek

Já osobně jdu vždy do Forecasting calculators, kliknu na záložku Estimates nebo normal multiple, podle toho co zrovna u dané firmy je více vypovídající a pokud akcie nemá alespoň 10% potenciální roční výnos na další 2 roky, pak mě taková investice ani nezajímá.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
rodnoc
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 30 lis 2022 22:02
Has thanked: 3 times

Re: Jak si stanovujete nákupní cenu akcie ve Fastgraphs?

Příspěvek od rodnoc » 15 pro 2022 20:49

Díky moc pane, to, že lze zadávat cenu jsem si nevšimnul a ani ve videích Chucka jsem nezahlédnul.
----------------------------------------------------------------------------
"I začínajíci lama ma právo na ohleduplnost"
Warren Buffet @2023

Odpovědět