Důchod a spoření

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 14 lis 2020 08:09

bulinak píše:
14 lis 2020 07:47
Nejjednodušší je zažádat přes datovku. Blbé je, že když tam chybí třeba kus SŠ a VŠ jako mě, tak to doložení chtějí z datovky školy nebo osobně, takže je tam budu muset stejně navštívit...
I bez datovky je to jednoduché, mají na to formulář na stránkách důchoďáku. Vřele doporučuju požádat, zkontrolovat co chybí a doplnit. Jsou tam drobné vychytávky, které se doladí až při výpočtu důchodu, jako třeba období mezi střední a vysokou školou ten výpis nezapočítává (započtou při vyměření důchodu). Co je ale důležité, jsou tam souhrnné příjmy podle roku (či kratšího období) a z nich si lze udělat přibližnou představu o výši důchodu. K tomu doporučuji nastudovat způsob výpočtu důchodu, aby člověk rozuměl základním principům, třeba tady:

https://www.mesec.cz/clanky/jak-na-vypo ... roce-2020/

Inev
Začátečník
Příspěvky: 53
Registrován: 11 lis 2020 22:24
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Inev » 14 lis 2020 10:52

Přesně jak píše Pavel. Ta kontrola je důležitá protože teď si člověk hodně pamatuje a ještě může doložit, ale v 65 letech to může být problém. Na tom webináři krásně ukazoval ty výpočty a přesně jak píšeš. Dá se to vcelku dobře doladit a vychytat, když víš co. Je to dle mě velmi pomíjená věc, kdy se lidí celý život dřou a pak se na výpočet spolehnou na data na sociálce a přitom při malých změnách jsou vidět poměrně rozdílné výsledky.

Slone nejsem OSVČ a moje situace je diametrálně odlišná. Proto oslovuji odborníka a budu konzultovat nejlepší způsob.

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od IG_Ronie » 06 úno 2021 19:37

VSbrok píše:
04 úno 2019 21:18
Můj sen je to do 10ti let dotáhnout na měsíční dividendu přes 20 tisíc Kč a pak si najít práci která mě bude bavit, tak na půl úvazku :P
Tak snad se zdaří...
Mam to dost podobne 🙂
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od IG_Ronie » 06 úno 2021 19:40

Pavel píše:
14 lis 2020 08:09
Jsou tam drobné vychytávky, které se doladí až při výpočtu důchodu, jako třeba období mezi střední a vysokou školou ten výpis nezapočítává (započtou při vyměření důchodu).
Chapu spravne, ze ten list kazdemu ukazuje mezeru mezi SS a VS, ale je to normalni / doplni se to pri odchodu do duchodu? Ja ho nemam ted po ruce, ale vybavuju si, ze jsem tam par mezer mel a moc mi to nedavalo smysl...
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od Pavel » 06 úno 2021 20:17

IG_Ronie píše:
06 úno 2021 19:40
Pavel píše:
14 lis 2020 08:09
Jsou tam drobné vychytávky, které se doladí až při výpočtu důchodu, jako třeba období mezi střední a vysokou školou ten výpis nezapočítává (započtou při vyměření důchodu).
Chapu spravne, ze ten list kazdemu ukazuje mezeru mezi SS a VS, ale je to normalni / doplni se to pri odchodu do duchodu? Ja ho nemam ted po ruce, ale vybavuju si, ze jsem tam par mezer mel a moc mi to nedavalo smysl...
Nevím jestli každému, ale když jsem se na to ptal u příslušné úřednice, řekla mi, že je to normální a v pořádku, že se to doplní při výpočtu důchodu. Usuzuji tedy, že je to asi běžné u mnoha lidí.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchod a spoření

Příspěvek od VSbrok » 09 úno 2021 14:18

Něco málo k dluhopisům,úrokovým sazbám a vliv na důchody a akcie...
https://www.youtube.com/watch?v=WNrka4coaCg
Mezi cca 3 a 20 minutou
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět