Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 16 led 2023 17:38

czhunter píše:
16 led 2023 13:44
Ale klidně sem hoď čísla kapitol z knih nejlepších investorů historie jako Lynch, Buffett, Graham, kde tam píšou o úrokových sazbách jako důležitém aspektu. Rád se poučím.
Buffett v zivote zadnou knihu nenapsal, ale tady mas odkazy na videa, kde o sazbach mluvi jako o zasadnich faktorech pri urcovani valuace a jaky to ma efekt na cenu akcii a profit u firem:

https://finance.yahoo.com/news/warren-b ... 28844.html

Warren Buffett: “Interest rates are to asset prices what gravity is to the apple. When there are low interest rates, there is a very low gravitational pull on asset prices.” “The most important item over time in valuation is obviously interest rates."

“Everything in valuation gets back to interest rates;” “The most important thing is future interest rates;” and “If I could only pick one statistic to ask you about the future before I gave the answer, I would not ask you about GDP growth, I would not ask you about who was going to be president… a million things I wouldn’t [ask]… I would ask you what the interest rate is going to be over the next 20 years on average.”

Je tam odkaz i na prezentaci Aswatha Damodarana, predpokladam, ze tuto kapacitu pres urcovani valuace take znas + video jako bonus https://youtube.com/watch?v=AcQ0UlSzohA&feature=shares

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 18 led 2023 09:23

Damodarana jsem tu dokonce daval vcetne sheetu na vypocet. Co naplat, ze je to jeden z nejvetsiho odborniku na ocenovani.

Jinak Graham.
Revised formula
Y = the current yield on AAA corporate bonds.
https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Graham_formula

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 19 led 2023 13:18

Knihu nenapsal, zato dal tisíce rozhovorů, přednášek, desítky let píše annual leters a vše je dostupné online zadarmo. Z čeho čerpat je.

Ano vím, že to Buffett říká. Nicméně podle toho nekoná. Neprodává pozice a nečasuje trh growth vs. value podle sazeb. Za druhé jste asi nepochopili tu nejdůležitější věc z jeho slov a to "I would ask you what the interest rate is going to be over the next 20 years on average."

Jaké budou sazby dalších 20 let v průměru. Ne zda sazby na několik měsíců v roce 2022 půjdou nahoru a podle toho časovat, co se má kupovat a držet, jak radí Volnicko. Tedy zde se opět vracíme k Peterovi Lynchovi, který říká, že ani předseda FEDu neví, kde budou sazby za 12 měsíců a tedy zabývat se sazbami je ztráta času a časování trhu podle nich nefunguje.

A říká to i sám Buffett: "There's nobody whose predictions on interest rates I would pay attention to, even myself, even Charlie."

Pokračoval pak :"It's the same thing as predicting what business is going to do, what the stock market is going to do. I can't do any of those things. But that doesn't mean I can't do well investing over time." (Buffett was explaining that he has no idea what interest rates will be in the future.)

Tedy konejte, co kdo dělá a ne co říká. Buffett koupí kvalitní firmu za levno a pak jí nechá po desetiletí růst EPS pro složené úročení. Sazbám navzdory a ani se nesnaží sazby dopředu odhadovat, protože to je pro hlupáky. Pokud máte křišťálovou kouli a víte, jaké sazby budou, pak možná bych to zkusil.

A evidentně se tady mílí, protože dlouhodobý výnos akcií v USA rovná se růst HDP+dividenda+inflace. Tedy já bych se zeptal, kde za dvacet let bude HDP, dividendy a EPS firem, ne jaké budou sazby. Pokud HDP klesá, pak ani nulové sazby nepomůžou, viz finanční krize z roku 2008, kdy sazby padly na 80 leté minimum a zároveň bylo dosaženo 40 letých minim ve valuacích podle Shillerova P/E. Tedy i Buffett je jenom člověk a občas říká nesmysly, respektive se to nesmí brát do extrémů. Zda budou sazby 1,5% nebo 3,5% v dalších 20 letech absolutně žádné valuace nezmění. 18% sazby, to už by bylo jiná.

Když už tedy zmínil, že valuace jsou jako jablko, ukazuje tedy Fastgraphs nějaký vliv sazeb na P/E Apple a je tam korelace? 20 let sazby klesají u 10Y a P/E Apple 20 let klesá taky viz modrá čára. Pravý opak je realitou. P/E klesalo spolu se sazbami po 20 let. A jak Chuck v jeho videích z praxe, ne nějakých obecných frázích jasně ukazuje, pravý opak je často pravdou. Kdy naopak valuace klesají spolu s klesajícím 10Y sazbou a naopak valuace rostou s rostoucím 10Y dluhopisem.
applepe.png
Ostatně můžeme si analyzovat i samotný index. Žlutě je označeno období zvyšování sazeb a červeně snižování. Opět vidíme, že daných 20 let v grafu vyšší sazby a nižší P/E (valuace) nefungovalo a pravý opak byl realitou, kdy býčí trhy probíhali za rostoucích sazeb a medvědí trhy s nejlevnějšími valuacemi byly za dob snižování sazeb.
indexsp.png
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 19 led 2023 13:48

volnicko píše:
18 led 2023 09:23


Jinak Graham.
Revised formula
Y = the current yield on AAA corporate bonds.
https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Graham_formula
To je klasické confirmation bias.

Cituji tu samou wiki, kde jsi si vybral jen to, co se ti hodilo:
Graham later revised his formula based on the belief that the greatest contributing factor to stock values (and prices) over the past decade had been interest rates. In 1974, he restated it as follows:[4]

Tedy změnil jeho vzorec, protože věřil, že úrokové sazby byly hlavní kontributor v předchozí dekádě. Tedy spíše upravil jeho vzorec, podle dění v 60. a 70. letech. Jsou hlavní kontributor i v naší době? Neupravil by vzorec znovu? A proč taky nezmíníš, jaký důraz tam klade na budoucí růst EPS v dalších 10 letech a na letošní EPS. Aneb co tu říkám po dlouhou dobu.

No a hned pod tím vzorcem je napsáno toto
In The Intelligent Investor, Graham was careful to include a footnote that this formula was not being recommended for use by investors — rather, it was to model the expected results of other growth formulas popular at the time.[2]

However, a misconception arose that he was using this formula in his daily work due to a later reprinted edition's decision to move footnotes to the back of the book, where fewer readers searched for them.[6] Readers who continued on in the chapter would have found Graham stating:

Warning: This material is supplied for illustrative purposes only, and because of the inescapable necessity of security analysis to project the future growth rate for most companies studied. Let the reader not be mislead into thinking that such projections have any high degree of reliability, or, conversely, that future prices can be counted on to behave accordingly as the prophecies are realized, surpassed, or disappointed.
Graham ve své knize přidal poznámku, že tento vzorec není doporučen pro použití investory, spíše to byl model pro srovnání odhadovaných výsledků jiných, v tu dobu populárních vzorců.

Nicméně později vznikla mylná představa, že on používal tento vzorec pro každodenní práci, protože v pozdějších vydáních byla tato poznámka přesunuta na konec knihy, a tedy mnoha lidem unikla.

Ať žije confirmation bias :P
Damodarana jsem tu dokonce daval vcetne sheetu na vypocet. Co naplat, ze je to jeden z nejvetsiho odborniku na ocenovani.
Ten titul mu dal kdo? Byl mezi nejlepšími investory historie nebo jak ten titul si zasloužil? A i kdyby byl jeden z největších, tak nebyl logicky největší a to byl Benjamin Graham a později Peter Lynch pro růstovky nad 15%. A tyto dva nejlepší pak Chuck a Fastgraphs zabudovali do svého softwaru a žádné tabulky a sazby na to nepotřebují. Dokonce teď koukám, že ve Fastgraphs ty grafy P/E vs 10y yield úplně odstranili. Což se ani nedivím, byla to ta nejzbytečnější funkce ve Fastgraphs, kterou jsem ani nikdy nepoužil a ani Chuck ji nikdy nepoužil ve svých videích, krom videí s ukázkou z praxe, jak vliv sazeb prostě není a pokud ano, tak absolutně minimální. Zato růst EPS, jak říká Peter Lynch má 100% korelaci s cenou akcie v období mnoha let. Můžeme tedy vést tisíce hodin debat, jaký je vliv sazeb a jejich zvyšování/snižovaní na valuace, pravda je ale taková, že pokud nyní koupím akcii za rozumnou valuaci, můj výnos za 10-20 let bude odpovídat růstu EPS od doby nákupu. 1,5% vs 3,5% sazby na tom nic nezmění, protože nemůžou změnit samotnou podstatu složeného úročení v podobě exponenciálního růstu EPS a nic nezmění na tom, že 15% růstovka doslova rozdrtí výnosem jak 1,5%, tak 3,50% vládní dluhopis v období 20 let.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 19 led 2023 14:34

Tohle jsi od Chucka cetl?:)
https://www.investing.com/analysis/what ... -200143477
https://www.investing.com/analysis/fomc ... -200144560

Ten priklad s Apple nevim jestli je uplne vhodny s ohledem na to, ze je vyhlaseny tim jak min poslednich 10 let stahuje sve akcie z trhu a zvysuje sve EPS (snizuje PE).
Zajimal by me spis nejaky P/E graf na mensi tech, ktery teprve roste a financuje to dluhem.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 19 led 2023 18:59

V lednu jsem koupil TSMC, Chemours a Dole.
V prosinci Paypal, Google a Medtronic.
Prodal jsem Netflix a 1/5 Apple v ramci rotace do levnejsich technologii.
Dale mam v hledacku prikupy CVS ci JPM, ale nedostalo se na to.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 20 led 2023 06:59

Pharma out:
-MRK ~115 (fair value, single-digit navysenia divi posledne roky)
-BMY ~73 (jj, undervalued ALE len 3.8% rast EPS do buducna (yahoo) a posledne nzvysenie divi "len" 6%)

Tech+Insurance+Retail+Alt AM in:
+MSFT ~$230
+UNH ~$490
+ELV ~$480
+LOW ~$200
+BAM ~$30
(vsetko double-digit EPS rast + double-digit divi navysenia + fair/undervalued)

+ par kuskov BTI+MO+VICI na kompenzaciu divi, ktore odisli s predajom MRK+BMY..
BAM | AMZN | BTI | GOOGL | ASML | ENB | MA | V | PM | MSFT | SPGI | UNH | ELV | TSM | APO | SOFI

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 20 led 2023 09:27

prosinec
nakup: Amazon (83), Ally Financial (24), Algonquin (6,5), Capital One Financial (91), Citigroup (44,8), Darling Ingredient (62,6), Medical Properties Trust (11,25), Voya Financial (61)
prodej: Abbvie (164), Molson Coors Brewing (51,5), Simon Property Group (116), Cigna (333) (nic proti firmam, ale bral jsem za covid ceny a nacenene mi prijdou ferove)

prosinec/leden pak nakup/prodej Superdry PLC, spekulativne vyuziti drbu o prevzeti.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 20 led 2023 11:10

Nečetl. Moc pěkný článek a potvrzuje to co říká ve svých videích a co říkám já, jen to doplňuje tím, že v začátcích jeho kariéry tam ta korelace byla, v posledních dekádách už není. Proto jsem jasně říkal, že Graham upravil svůj vzorec na základě dění v 70. letech a dnes by mohl a byl zase jiný. Nevylučuji možnost, že o 40-50 let dříve tam korelace mohla být, tak daleko jsem to nestudoval. Za dobu našich životů mladších ročníků tam korelace není a Chuck to jasně píše a grafy neboli FAKTA to jasně dokazují a popírá to obecné DOMĚNKY, nezaložené na faktech.
Interestingly, as it relates to the thesis of this article, the stock market had one of its best performances in 2013 in spite of the 10-year Treasury note rising from 1.78% to 3.04% by the end of the year. To be clear, in direct conflict with conventional wisdom, both the stock market and interest rates rose dramatically in 2013.
Jeden z nejlepších zisků pro akciový trh při růstu sazeb v roce 2013...
Conventional wisdom has historically suggested that there exists an inverse relationship between interest rates and stock valuations.
Konveční moudrost říká, že existuje obrácená korelace mezi sazbami a valuacemi akcií... (já bych to nazval konvenční mýtus, ne moudrost)
However, as logical as this is, it is only truly relevant when both markets are behaving within normal ranges. In economics the qualifying Latin term is “ceteris paribus” which loosely translates as all other things remaining equal or remaining the same. Unfortunately, the real world is often not so accommodating. All things do not remain equal or the same, therefore, other exogenous variables or factors can -- and will -- often come into play. As a result, the logical model between interest rates and stock values described above doesn’t always work out as expected. Interestingly, this exception to the rule has been the norm for most of the past couple of decades - as this article will illustrate.
Nicméně posledních několik dekád takto nefunguje...

Jak dokazuje následující graf pro index. Korelaci vidím snad jen mezi lety 2004 a 2007, kdy se P/E opravdu o něco málo snížilo při růstu sazeb. Tedy z 22 let řekněme 4 roky tam určitá kroelace byla, zbytek ne nebo pravý opak, co Volnicko a spol tvrdí.
Obrázek
Ten priklad s Apple nevim jestli je uplne vhodny s ohledem na to, ze je vyhlaseny tim jak min poslednich 10 let stahuje sve akcie z trhu a zvysuje sve EPS (snizuje PE).
Zajimal by me spis nejaky P/E graf na mensi tech, ktery teprve roste a financuje to dluhem.
Odkup akcií snižuje P/E? Spíše bych řekl, že ho naopak zvyšuje. Méně akcií v oběhu při stejném počtu kupců = P/E jde nahoru. Aneb Apple P/E zvyšuje, protože zvyšuje poptávku po svých akciích a to tlačí valuace nahoru. Asi jako když centrální banka kupuje Koruny a tím zmenšuje jejich počet na trhu a zvyšuje tím kurz Koruny.

Příkladů krom Apple dával hodně, stačí kouknout na jeho videa o sazbách.

Mnoho lidí čeká na FED, až začne snižovat sazby a čekají rally v akciích. Vzhledem k nedostatku zkušeností však zapomínají, že FED snižuje sazby ze špatného důvodu a to je recese a pokles ekonomiky a z toho plynoucí pokles EPS. A EPS je to, co rozhoduje o cenách akcií, ne sazby. I proto přes snížení sazeb na 80 leté minima po roce 2008 nevedlo ke zvýšením valuací a právě naopak valuace se propadly na 40 letá minima. Lidé se bojí nakupovat ve špatných časech a nízské sazby na tom nic nezmění. 1998-2000 zase sazby rostly spolu s valuacemi. Jakmile je totiž nastartovaná mánie, lidi nepřemýšlí a jen se chamtivostí ženou za snadnými penězi, jako ovce na porážku. A pak následovaly roky snižování sazeb, zcela vyrušené probíhající recesí a návratem k průměru P/E.

Jak vidíme po roce 2008, cena indexu se značně propadla i přes snižování sazeb. Protože EPS>sazby
Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 20 led 2023 11:15

já v lednu prodal tyto pozice,

KMB (zisk +7%) čistím pozice, které jsem koupil za vyšší valuaci než bych chtěl a extra růst nečekám
BKH ( zisk +10%) čistím pozice, které jsem koupil za vyšší valuaci než bych chtěl a extra růst nečekám

LMT ( zisk +70%) válka na Ukrajině způsobila přepálení cen zbrojařských firem, beru vrabce v hrsti, pokud klesnou valuace vrátím se do sektoru, ale vzal bych část zpět LMT a RTX, která se mi líbí snad i více, ale je také předražená

S dalšími nákupy váhám, cashe je nyní dost , ale nechápu proč trh roste, důvody pro růst nejsou, tudíž zatím čekám a zkouším časovat trh, tudíž mi nejspíše ujede vlak :D

Odpovědět