Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Antoan » 09 úno 2024 09:29

Opravujem EIS -správne EIF (EIFZF)

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 10 úno 2024 18:14

Mohl bych poprosit někoho, kdo má FAST Graphs, o informaci co si FG do budoucna myslí o společnosti Leggett & Platt, Inc. (NYSE: LEG)?

Společnost extrémně vyklesala a poslední výsledky za 2023Q4 jsou žalostné, cena padla víceméně na hubu a aktuálně tento King nabízí více než lákavý DY. Tak by mě docela zajímalo, jestli je šance a predikce toho, že se to do budoucna zase otočí k lepšímu, nebo tam nečeká nic dobrého a FG vidí budoucnost společnosti černě na sestupném trendu.

Předem děkuji za informaci.

xgabri
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 04 dub 2020 14:35

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od xgabri » 11 úno 2024 08:11

Ahoj,

posilam obrazek LEG z FG
Obrázek

Nejsem na to uplne odbornik, ale tak je to cyklicka akcie a ted je v poklesu. Dle odhadu ani v roce 2024 nebude rust EPS, aktualne slaby pokles -3%. Dalsi roky by mohli byt lepsi a mohla by se vratit k rustu.

Aktualne je Blended P/E: 14,77x, coz se zda takova fair value.
Myslim si, ze by to mohlo jit jeste dolu a nakup bych videl nekde kolem 18USD.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 11 úno 2024 16:47

Ahoj,

díky moc za poskytnutý graf a informace.

Letělo to teďka dolů jako přezrálá hruška, tak možná zobnu časem menší pozici. Jak říkáš, v minulosti už v podobných ďolících byli a zase se z nich dostali, tak zatím to snad bude platit víc než pěknou dividendu.

Ještě jednou děkuji

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 23 úno 2024 11:02

Panove, co si myslite o nemeckem Rhenimetallu na zaklade FG dat?
Akcie v poslednich letech hodne porostla, ale rust EPS naprosto drasticky a neni IMHO (mozna i diky pusobeni na evrp. trhu) adekvatne reflektovan, na rozdil treba o celosvetove buzzujicim Novo Nordisk... Navic je evidentni, ze Evropa v souvislosti s Rusem zbrojit proste musi, a jejich Leopardy by nejblizsi dobou mely jit na dracku... Zkoumal nekdo tuto firmu podrobneji?
Jinak me zpetne velice mrzi temer uplna likvidace pozice v nVidii...

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 úno 2024 16:09

Na základě FG dat vypadá super. Růst poslední roky je nad 30% ročně a dalo se to koupit blízko PE 15 ještě loni. Teď už to dost vylítlo nahoru na PE 27. Historicky je to dost cyklická firma a je třeba s tím počítat.

Obrázek

Každopádně koupit firmu rostoucí 30% za P/E 15 je kumšt. Není se tak čemu divit, že kdo koupil v roce 2015 za PE 15 má do dnes roční výnosy 27%.

Jinak Fastgraphs má novou funkci a to kumulativní graf růstu EPS a ceny akcie. Jak vidíme na ukázce u Morgan Stanley, tak firmě od roku 2014 vzrostlo EPS o 174% a cena akcie za stejné období o 173%. Tedy 100% kapitálového zisku akcionářů u MS vychází z růstu EPS. Plus dividenda. Potvrzují se slova Petera Lynche a Johna Bogla, že zisk akcionářů vychází z růstu EPS a cena akcie kopíruje růst EPS v delších horizontech. Což všichni uživatelé FG už dávno víme.

Přerušovaná čára je růst EPS a plná čára růst ceny akcie. Jak vidíme, ideální doba k nákupu byla, když cena akcie rostla pomaleji, než EPS a to udělalo akcii podhodnocenou. Tedy pod přerušovanou čárou mezi lety 2018 až 2022 byl ideální čas k nákupu.

Obrázek

Naopak například General Mills zvýšil mezi lety 2014 a 2016 EPS celkem o 9%, zatímco cena akcie vzrostla o 50%. Cena akcie tedy výrazně předběhla růst EPS a vedlo to k mrtvé dekádě. Kdy GIS akcie doručila pouhý 1% roční výnos do dnes.

Obrázek

Tyto nové grafy ale nejsou na 100% ukázkou předražení nebo podhodnocení. Někdy může jednoduše cena akcie růst výrazně rychleji, než EPS a akcie být přesto levná. Pokud na začátku období byla akcie velice podhodnocená a ten rychlejší růst vycházel z expanze EPS na férovou hodnotu například.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 01 bře 2024 23:36

Moje No. 1 firma - Meta rostoucí tempem 32% ročně dlouhodobě, 15 měsíců zpátky za $80, dnes pokořila metu $500. I když míňleté grafy jsou mnohem zubatější, líbí se mi, jak na dlouhodobé přímce věrně kopíruje pohyb EPS:
Obrázek
Otázka na FG přeborníka czhuntera: na jaké hodnotě (zdali vůbec) bys odprodával? Nerad bych z toho skončil poněkud zMETĚný, jako s nVidií :shock: :lol:

Moje No. 2 firma - Alphabet rostoucí tempem 34% ročně vypadá, že má více prostoru k brejku, a klidně by mohla mít hodnotu x2 do tří let (a vyhlásit dividendu) tedy marketcap okolo 3.5T.
Obrázek

Moje ex. No. 2 firma - Nvidia - ukázkový unáhlený (většinový) odprodej :evil:
Obrázek

Docela se mi teď na vstup líbí třeba Mercedes (po úpravě fut. EPS), ale taky eBay, Globe Life, Ozarks nebo (spekulativně) Chemours a Lear.
Obrázek

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Antoan » 02 bře 2024 10:26

Vďaka za info Marek a môžeš sem dávať info z FG aj častejšie. Možno sa to tu trochu oživí aj preto, že dosť firiem je aj za času ATH podhodnotených. Do PTF som veľmi minulý rok nezasahoval ale teraz som urobil viacero zmien:
Moje posledné nákupy, aj som ich avizoval:
SQM - cena kopíruje cenu lítia, ktorá začala po silnom poklese znovu rásť, alternatívne možná kúpa ALB.
CELH - vyzerá to na dobrý štart výrobcu nápojov pre športovcov, nedávno uzavretá zmluva s F1
Genpact- ten síce zatiaľ vajatá a je trochu v závetrí investorov, expozícia o.i. cca 50% v Indii sa zrejme postupne prejaví
MPW - nákup v podstate na držanie pozície Chucka C
NU - reg.banka v J.Amerike s rel. silným rastom
Dokupy polovičných pozícií: BTI,PFE, trpko vyklesaného LUMN, dtto CCL

Posledné predaje všetky s dodržaním čas. testu:
ENG - zníženie divi z 1,7 na 1 € pre 2024 a slabý výhľad, stále klesá aj s cenou ZP
REE - utilita so slabším rastom
GILD -slabý výhľad a rozporuplné akvizície
PBR-A -tu len zisková korekcia o 20% po vyhlásení CEO o redukcii dividend s ich využitím na obnov. zdroje

Zhodnotenie celého PTF cca 35 akcií za 3 roky mám k dnešku + 43 %. Pravdu povediac zásadnejšie som sa tomu začal venovať až v poslednom čase a ako nováčik som hlavne robil chyby:
Zbrklý predaj akcie pod tlakom a s nedostatočnými informáciami, neskorý nákup resp. zbytočná obava pri potenciálne výhodných nákupoch bez uvedomenia si malého vplyvu veľkosti pozície na PTF a prílišné zameranie na dividendy. Tieto chyby, samozrejme podľa môjho subjektívneho posúdenia, mi preukazne zredukovali výkon PTF. Človek sa učí celý život.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 02 bře 2024 12:51

Marku, doporučuji vždy koukat na různé časové období a nejvíce relevantní se mi většinou ukazuje 5Y a 10Y graf (Ve FG je to 13Y a 8Y graf, aneb 10 let minulých plus 3 roky budoucí a 8Y je 5 let minulých plus 3 budoucí).

Rychlost růstu o Google klesla na 17% u 10Y a jen 14% na další roky dle odhadu. I tak je pod 10Y průměrem PE 25. Zda si premium udrží nikdo neví. Ale všechny algoritmy i institucionální investoři o tomto premiu a průměrném PE 25 vědí a budou se snažit koupit každý dip. Jako v roce 2022, 2020, 2018 a 2014.

Obrázek

Meta je na úrovni nejvyšších valuací posledních 6 let. Z těchto valuací vždy následovala korekce alespoň 10% v řádu měsíců. Namátkou koukám a korekce z těchto valuací byly 17%, 39%, 29%, 10% a 74%. A to jsou týdenní ceny. V intraday minimech to propadlo ještě více. Akcie jsou volatilní, jak nás učil Peter Lynch.
Meta je jen o 3% nad EPS roku 2024x 6Y půmer EPS. Forward PE je prakticky na úrovni 6Y průměru. Tedy asi přijde nějaká korekce dříve nebo později, ale není to předražené tak, aby to byl jasný prodej. Risknout to nebo ne, to je na každém. Dokud bude Meta růst, tak se za ní nedá přeplatit a vždy do dnešní valuace doroste. Dle FG během 10 měsíců. Což je prd.

Obrázek

Ve srovnání s tím mnoho REITs, utilit a dalších akcií, co prakticky rostou jen lehce nad inflací bylo šíleně předražených v roce 2021 a tam je to jasný prodej. Takový Mid America Apartment (MAA) se na vrcholu prodával za P/AFFO 36. Víc, než S&P 500 na vrcholu dot.com bubliny a za dvakrát tolik, než historicky. Držet takovou akcii a neprodat je definice šílenství a ukázkový příklad The bigger fool theory.

Obrázek

Tedy jsem ti asi moc neporadil, ale abych to shrnul, asi přijde korekce, ale akcie jako Meta by měli být výše 3 roky od teď, spolu s EPS. Hlavní cíl pro prodeje předražených akcií jsou pomalu rostoucí a extrémně předražené akcie. Meta není předražená versus historická, trhem definovaná férová hodnota.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 04 bře 2024 17:30

Marek píše:
01 led 2024 10:15
Z trochu jineho soudku, Carvana je z grafoveho hlediska pro 2024 tezce zrala na short - nebo mi unika neco, co nevim a z FG nevyctu? Z hlediska ziskovosti je ta firma prozatim tezky odpad.
Doufám, že jsi nakonec Carvanu neshortoval. Už je nahoře o 90% a naprosto přesně na 2024 tržbách x 0,84x historický průměr P/S, prakticky přesně jak ukazoval Fastgraphs.
Obrázek

Graf tržeb je však jen v premium verzi.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět