Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 03 lis 2023 10:04

peter píše:
02 lis 2023 13:53
Aky ma PYPL moat, resp. vyhodu oproti V/MA?
To znie ako cisty bet, ze sa P/E vrati aspon na 15 :) Imho, PYPL sa uz na 30+ P/E nikdy nedostane, mozno aj 20 je moc.
Moat V/MA je proti PYPL uplne jinde, to souhlasim. :) Ale i to naceneni je uplne odlisne (a pravem) a ten byznys mi prijde trochu odlisny.

Pokud jsi obchodnik a premyslis, kterou platebni branu implementovat pro ty, co nechteji naprimo platit kartou (bezpecnost, pohodli), tak jedna z moznych voleb je vybrat proste tu, kterou pouziva nejvic lidi.
Pokud jsi uzivatel, tak si vyberes tu, kterou pouziva nejvic obchodniku.
A pokud jsi eshop a nejaky to jejich checkout tlacitko mas, tak je otrava to menit jen kvuli o neco mensim poplatkum u konkurence. Implementace neco stoji.

A samozrejme jakmile mame nejakou uzivatelskou bazi, tak je snazsi jim prodavat dalsi sluzby. Uvidime, s cim vsim prijdou. Maji uspesne (ehm koupene myslim) Venmo, urcite muzou vic slapat do Crypta, odlozenych pujcek apod.

Ale jsou tam samozrejme i problemy, neni nahodou ze ta cena akcii prosla velkym vyplachem. P/E 30 opravdu necekam. Teze je stagnace na urovni uzivatelu, rust trzeb, buybacky a nakladova disciplina. Uvidim, prvni drobna pozice, urcite nebudu drzet navzdy. :)

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 03 lis 2023 18:16

peter píše:
02 lis 2023 13:53
Aky ma PYPL moat, resp. vyhodu oproti V/MA?
To znie ako cisty bet, ze sa P/E vrati aspon na 15:) Imho, PYPL sa uz na 30+ P/E nikdy nedostane, mozno aj 20 je moc.
Neni hlavni moat Paypal v tom, ze se obejde bez MA/V?;) Kdyz na to prijde, tak nemusis ani pouzivat bankovni ucet/kartu a zaplatis na e-shopech, misto bankovnictvi pouzijes Venmo a posilas platby p2p, nakupujes stonks a crypto bez nejakych pochybnych burz/brokeru.
Ta firma je nacenena jako nejaky upadajici biz, pritom je rust EPS past 5Y 7.28% a odhaduje se EPS next 5Y 17.91%! PEG 0,92. Tohle je slusna value play a taky jsem tam neco malo poslal, ikdyz to nechci drzet dlouhodobe a pri +50% to klidne bez vycitek poslu do sveta.
Dalsi nakupy za posledni dobu: SQ, GOOGL, AMZN, LVMH, ASML

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 30 lis 2023 06:30

Ako Cigna?
Vcera -8%.
https://seekingalpha.com/news/4041314-c ... h-deal-wsj
Mal som nakupy $240-$260 a predaj na $310 za pol roka. (Drzim vacsie pozicie na UNH a ELV, takze cisto len simplifikacia portfolia)

$240 vyzera byt silny support. Uvidim co sa bude diat dnes s cenou.
Rozmyslam, ze zacnem predajom $240 P 21Jun'24 za $10-$11 a ak by to pokracovalo v poklese ku $240, tak nieco aj priamo nakupim zasa.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 30 lis 2023 20:08

Me zaujala ta reakce trhu. Vetsinou jde kupujici firma dolu, kupovana nahoru. Tady sly obe firmy vyrazne dolu... A to navzdory velkym pochybnostem o slouceni. Mozna, ze ty firmy budou pod tlakem, aby se rychle zbavily nejakych aktiv, pokud chteji uspesne projit antitrustovym rizenim? Prece jen ma Cigna zkusenost s neuspesnym takeoverem..

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 01 pro 2023 08:02

peter píše:
30 lis 2023 06:30
Ako Cigna?
Vcera -8%.
https://seekingalpha.com/news/4041314-c ... h-deal-wsj
Mal som nakupy $240-$260 a predaj na $310 za pol roka. (Drzim vacsie pozicie na UNH a ELV, takze cisto len simplifikacia portfolia)

$240 vyzera byt silny support. Uvidim co sa bude diat dnes s cenou.
Rozmyslam, ze zacnem predajom $240 P 21Jun'24 za $10-$11 a ak by to pokracovalo v poklese ku $240, tak nieco aj priamo nakupim zasa.
U mě šla celá pozice ven za 310, ze sektoru už držím jen CVS

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 06 pro 2023 16:29

BTI -9%.
Velka panika kvoli non-cash impairment :D
Prikupil som uz v pre-market na $29, ale stale ma svrbia prsty cosi este prihodit na $28 (aj ked uz to medzitym vystupalo naspat k $29).
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 06 pro 2023 16:40

Taky jsem ted neco prihodil, ale neni to jen ten irelevantni non-cash impairment.
Nehezka zminka o glo a o neco nizsi ocekavany rust (pokud si dobre vzpominam).

Ja doufam, ze tak do roka snizi zadluzeni tak, aby mohli pri tehlech cenach s buybacky... Skoda, byl bych za ne radeji nez tu 10% dividendu.

Kazdopadne teze je porad stejna. Pokud bude EPS alespon dlouhodobe stagnovat, tak mi prijde cena ok.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 07 pro 2023 07:56

volnicko píše:
06 pro 2023 16:40
Taky jsem ted neco prihodil, ale neni to jen ten irelevantni non-cash impairment.
Nehezka zminka o glo a o neco nizsi ocekavany rust (pokud si dobre vzpominam).

Ja doufam, ze tak do roka snizi zadluzeni tak, aby mohli pri tehlech cenach s buybacky... Skoda, byl bych za ne radeji nez tu 10% dividendu.

Kazdopadne teze je porad stejna. Pokud bude EPS alespon dlouhodobe stagnovat, tak mi prijde cena ok.
Já vypsal nějaké putky, tak uvidíme

Problém dle mého názoru není v non cash impairment, ale výhledy v nových tabákových odvětví, kde totálně zaostávají

(1) Lower FY24 & mid-term guidance (more investments required)
(2) No meaningful recovery in the US cigarette business
(3) VUSE increasingly under pressure
(4) No meaningful recovery in heated tobacco
(5) Carrying value of US business is lower (£25Bn impairment and the disastrous Reynolds acquisition still biting BAT)

Největší problém je pokles volumes na Vapování v USA.

- FDA reguluje co se smí prodávat, BATS nemůže nabízet řadu příchutí a bojuje o možnost dál nabízet mentolové příchutě (na callu zaznělo, že kuřáci spíš přestanou když jsou k dispozici

buybacks až v druhé půlce 2024 až sníží leverage, já bych na této ceně zrušil divi a šel tvrdě na buyback, ale to oni neudělají, divi cut= dip pod 26USD for sure

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 pro 2023 11:44

volnicko píše:
30 lis 2023 20:08
Me zaujala ta reakce trhu. Vetsinou jde kupujici firma dolu, kupovana nahoru. Tady sly obe firmy vyrazne dolu... A to navzdory velkym pochybnostem o slouceni. Mozna, ze ty firmy budou pod tlakem, aby se rychle zbavily nejakych aktiv, pokud chteji uspesne projit antitrustovym rizenim? Prece jen ma Cigna zkusenost s neuspesnym takeoverem..
Co tě na tom zaujalo? Vždyť jde o merger, neboli fúzi dvou firem a současní akcionáři dostanou akcie v nové společnosti pravděpodobně v podílu podle aktuálního market cap nebo něco málo v cash. Tedy podobně jako split akcií to vlastně nic akcionářům navíc nepřináší.

Oproti tomu koupě firmy za cash, kdy jak píšeš většinou jde kupovaná firma nahoru, protože navržená cena je vysoko nad aktuální tržní cenou. Tedy logicky jde cena nahoru, když budou tyto akcie brzo pravděpodobně vykoupeny za mnohem vyšší cenu. Což není tento případ, protože Cigna neoznámila nákup akcií HUM za vysoké premium.

Jinak Humana je 1% dole oproti před měsícem. To je u tebe výrazně dolů? Cigna je teda dole 12%, ale taky nutno dodat, že Cigna byla dole kolem 25% každý rok od roku 2019 mimo 2022. Tedy ta reakce o pár procent dolů není nic v porovnání s běžnou volatilitou akciového trhu. Dle grafu YTD byla Humana dole o 8% celkem 8x jen za letošek. Přesto lidi v komentářích na Seeking Alpha podle reakce trhu hodnotí, co jim trh říká a plánové akvizici. No prostě paka.
peter píše:
30 lis 2023 06:30
Ako Cigna?
Vcera -8%.
Mal som nakupy $240-$260 a predaj na $310 za pol roka. (Drzim vacsie pozicie na UNH a ELV, takze cisto len simplifikacia portfolia)

$240 vyzera byt silny support. Uvidim co sa bude diat dnes s cenou.
Silný support u Cigny od roku 2019 je kolem 9-10 P/E, kde se to pravidelně kolem této valuace odráží nahoru. Aktuálně dle letošní EPS je to tedy kolem $248 při P/E 10.

Ale to víš sám, máš přes mě Fastgraphs ;)

Obrázek

Jinak dle Fastgraphs je rozdíl ve výnosu na dalších 5 let kolem 1,5% ročně mezi nákupem za $257 a $240. To je hold to dilema, zda si nechat ujít 16% roční výnosy na dekády, kvůli 1% potenciálnímu navýšení zisku při levnější nákupce.

Výnos při nákupce $257:

Obrázek

a při $240:

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 pro 2023 12:20

Firma Fiserv letos oslaví 38 let dvouciferných růstu zisků na akcii v řadě. Neplatí dividendu, ale zahanbí i většinu dividendových aristokratů, kteří měli často problém růst divi o 1% pro udržení statusu.

Kdo by chtěl vidět sílu dvouciferného růstu zisků po 38 let, tak tady je graf:
Obrázek

Fiserv 470x investované peníze. To ušmudlané a zahanbené dole je S&P 500. Jo 6% růst EPS nebo kolik měl SPY za 35 let se nemůže rovnat dvoucifernému růstu zisků Fiservu. Matematika funguje holt no. Růst EPS definuje výnos akcionářů za delší období a krásně to FI ukazuje.

Takových akcií stačí 3 za život a máte vystaráno, přesně jak říkal Lynch. Bohužel jak ukazuje kniha "100 to 1", lidí co drželi akcii Fiserv po 30 let a využili benefit více než 100x jejich investice je naprosté promile. Většina to prodala mnohem dříve pro ušmudlaných pár procent krátkodobých zisků. Aneb jak říká Buffett, ideální doba držení je navždy, ale musí to být kvalitní a rostoucí firma jako je Fiserv. Ne stagnující zombie, co platí akorát 3% dividendu.

Tedy na otázku tématu, co je dobré dnes koupit? Firmy jako je Fiserv. Firmy, co dlouhodobě rostou, jsou za rozumnou valuaci a držet je, dokud rostou. Ideálně navždy. Firmy, jako je tato:
Obrázek

Bohužel lidi často kupují zrcadlový pravý opak, třeba Lumen. Takovouto akcií díru do světa neuděláte.
Obrázek

Dobrý je, že nový screen u Fastgraphs dovoluje najít firmy jako je Fiserv na jedno kliknutí myši. Stačí si vytvořit screen s "consistency score" nad 80%. A všechny firmy jako je Fiserv vyjedou na stříbrném podnose. Z celého světa a všech velikostí. Fastgraphs je top nástroj. Kdo to popírá si sám sobě škodí. Třeba Glueless, když prodával Metu hluboko pod modrou čárou ve Fastgraphs nebo když kupoval ZIM, kde FG ukazoval 30% roční ztráty na 3 roky.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět