Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 27 kvě 2022 22:55

Urážky, kdo co (ne)chápe a píše blbosti můžeš vynechat, díky.

Oprav si definici: Cena akcie je suma budoucích zisků diskontovaná do dnešní doby. Budoucí je nejdůležitější část definice. Odhad budoucího stavu je právě to, co popisuji měnícím se trendem a základ v investování.

Průměrné P/E trhu je platné asi jako průměrná teplota v Evropě...zajímavá tě nebo chceš počasí v tvém městě, popř. počasí tam, kam jedeš... (pokud nekupuješ přímo ETF na trh)

Průměrem prostě nikoho v matematickém světě neohromíš :-)
P/E,B,S zase v investičním...chce to jít dál
minulé EPS (viz definice ceny akcie) je ti k ničemu, dokud se minulý růst se nepřekrývá s budoucím.

Investor se zajímá o zcela konkrétní firmy, pokud jsou jiné než "průměrné" pak jsi na suchu. Máš různé sektory, firmy, růsty, cyklicitu...

Moje největší inv. úspěchy (a věřím, že i těch ostatních investorů) jsou spojeny s odhadem změny trendu a jeho budoucím vývojem, nikoliv průměrem a minulým stavem. Např. zde popisované NOC nakoupené před válkou na U.

Have Fun Investing
Glueless
P.S. neurážejme si při výměně názorů na investování
P.P.S. abych nebyl úplně OT: nedělám nákupy, ale odprodávám olejáře
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Jack N. » 01 čer 2022 19:04

V květnu jsem toho přikoupil relativně dost: CNI, IVR.PC, MAIN, SBSW a UNP.
Opustil jsem DUK ve prospěch navýšení NWE, důvodem je doplnění pozice na jeden lot a vyšší dividenda o cca 0.8%. Růst dividend u obého je v rámci utilit spíš slabší, NWE si teď bere trochu oddechový čas, vzhledem k velikosti by to mohl být zajímavý cíl akvizice / konsolidace utilit v regionu.
Taky jsem nakonec opustil BF.B, super společnost, ale valuace je fakt vysoko.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 334
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Investor007 » 13 čer 2022 22:06

Přizobli jste někdo něco při tom dnešním 3,79% poklesu SPY? Většina věcí, které bych chtěl nakupovat kvůli dividendám je stále hrozně předražená.

Já dnes nabral jen trochu BA a doředil META + AMZN.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 14 čer 2022 10:44

já nevím jestli se to počítá, ale já místo přizobávání snížuju margin na Degiro
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 14 čer 2022 12:44

Jak vidite prikup MMM? Nynejsi cena je dost pod moji nakupkou, ale nevim, jak se postavit k soudum. PFAS a spunty do usi, kdyz vidim kolik zalob je ceka a kdyz uz zaplatili jednomu vojakovi skoro 70mil, tak nevim. Vedeni zacalo odecitat od EPS naklady na soudni vyrovnani.
Podobnou vec jsem resil u JNJ a tam se ty soudy tak nejak pomalu tahnou, neco plati....
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 14 čer 2022 18:55

Me na 3M teda moc nelaka jejich dividenda, ktera je sice na velmi peknym yieldu, ale od 2018 temer neroste a nevim jaky v tomto prostredi ocekavat jejich rust FCF, aby se to obratilo a pripadne i odkoupili zpet nejake levne akcie z trhu. Zatim tam mam pohodlnou pozici z propadu v 2020 a dokud neuvidim nejaky posun k lepsim zitrkum, tak je to za me hold.
Aktualne spise chytam nuz na techu a dalsich rustovkach, takze nakupy z posledni doby: MU, WBD, GOOGL, DIS, LOW, TSM, SONY, ATVI, ale to uz jsem asi psal.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 16 čer 2022 20:27

MMM je za pěknou cenu nyní (kolem 140USD) a je to dobrá akcie (jen dobrá), ale proč přikupovat?

nyní se vynořuje (s pádem trhu) spousta lepších akcií, tzn. nerozšiřuju MMM, ale spíš se dívám po jiných titulech.

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 16 čer 2022 21:29

Glueless píše:
16 čer 2022 20:27
MMM je za pěknou cenu nyní (kolem 140USD) a je to dobrá akcie (jen dobrá), ale proč přikupovat?

nyní se vynořuje (s pádem trhu) spousta lepších akcií, tzn. nerozšiřuju MMM, ale spíš se dívám po jiných titulech.

Have Fun Investing
Glueless
Dáš nějaké tipy? :)
Začíná se mi líbit LOW, kdybychom se pošoupli někam k 150 neváhám a při těchto propadech to není nemožné
ORCL nad 60, PNR pod 40,

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 17 čer 2022 08:40

Glueless píše:
16 čer 2022 20:27
MMM je za pěknou cenu nyní (kolem 140USD) a je to dobrá akcie (jen dobrá), ale proč přikupovat?

nyní se vynořuje (s pádem trhu) spousta lepších akcií, tzn. nerozšiřuju MMM, ale spíš se dívám po jiných titulech.

Have Fun Investing
Glueless
Mam ted trochu utlum pri studovani novych spolecnosti, konecne doma nestavim nic noveho a zacal jsem zase jezdit na kole. Nechci mit zase tolik akcii. Na nejake cekam - BNS, RIO. Zatim jsem nic neprikoupil (nedavno CSWC), jede to pekne dolu, tak uvidim. Jake jine tituly myslis pls?
MMM ty prijmy se motaji kolem 30B, to je pravda, za rok 21 vyskocily na 35.
LOW co jsem se ted na ne dival, tak jim docela roste dluh na skoro 25B. Zase odkoupili akcie za 13B. To navyseni divi bylo super.
Hezky se vratil STAG, ale reity uz mam 4.
Nedavno jsem uvazoval o LEG, zatim nekoupil a jede pod 35...
Mozna na nakup a pak prodej GAIN.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 17 čer 2022 14:27

Vlezl jsem do NYSE:VNTR ale jenom taková minipozice, třeba to za ty tři roky testu někam vyleze
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Odpovědět