Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 30 lis 2022 09:18

Text jsem zběžně prolítnul, daná společnost mě nezajímá, takže jsem detailu ani moc nevěnoval pozornost. Dané slovo mě prostě bouchlo do oka, protože to píše špatně skoro každej.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 30 lis 2022 15:42

Mám úkol pro Gluelesse. Tvrdí, že dnešní cena akcie je součet budoucích cash flow a hledí do budoucna. Neříkám, že to nemůže být pravda, jen mě zajímá metodika, jak to trh dělá. Přikládám tedy screen cash flow Medtronicu za 15 let. Prosím o dodání vzorce, podle kterého byla cena akcie $49 dne 4.4.2008 na základě diskontovaného cash flow pro dalších 10-15 let.

Máš to extrémně snadné, protože máš reálná data pohledem do minulosti. Být rok 2008, tak by jsi měl jen odhady. Tudíž by to pro tebe neměl být problém spočítat.

Hned by jsi mohl hodit studii, nebo vzorec, jak trh během této doby započetl rizikovost investice.

Rád se přiučím něčemu novému, protože žádný top investor, od kterého jsem četl knihy nikdy diskontování cash flow a hledění do budoucnosti nezmiňoval.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 01 pro 2022 20:53

ZIM fun ride:
-dole 23% za 5 dní
-analytici už začínají predikovat minimální EPS či dokonce ztrátu na další roky
-kompletní eliminace dividendy možná
-sazby za přepravu padají jako kámen několik měsíců v řadě
-lodě plující do Evropy jsou zaplněné jen ze dvou třetin, navzdory vánoční sezóně
-před pandemickým boomem odpad největší
-sice vyplatili dividendu, ale Izrael má srážkovou daň snad 25%, k tomu další práce s daňovým přiznáním
-jediné pozitivum vidím cash on hand vyšší, než cena akcie, otázka je kolik té hotovosti spálí v globální recesi
-články o ZIM mají na Seeking Alpha mezi 60 až 240 komentářů, články o Medtronicu 3 až 50. Ještě se někdo diví, že průměrný drobný investor dle Bank of America vydělá sotva na inflaci? Když místo vysoce kvalitních akcií kupují odpadní, spekulativní a většinou předražené akcie?

Have fun gambling.

BTW dle Petera Lynche je doba k nákupu cyklické firmy, když jde od příšerného k hroznému. Naopak, když jde od skvělého k úžasnému, tak trh vycítí, že se blíží konec cyklu a začne se akcie zbavovat. Posledního půl roku se mělo prodávat a shortovat, ne naskakovat na fun ride směrem do Macochy. Toť můj názor.

No vidíš Gluelessi, dělal jsi tu oslavné tanečky, že Medtronic je dole o 7%, což už prakticky zcela zase akcie vyrovnala a sám jsi raději koupil ZIM. Tak copak ti pan trh říká o MDT a ZIM dneska? Když mu tak nasloucháš.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 01 pro 2022 23:20

IPO dva roky zpatky za 12, od te doby vyplacena dividenda pres 30, nyni je za 20... Par mesicu zpatky za 80. Musi se nechat, ze s tou akcii skutecne sranda je...

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 02 pro 2022 00:13

ZIM je specificky pripad, lide, kteri naskocili vcas, maji zpatky svuj vklad jenom na rocnich + bonusovych dividendach. I kdyby to slo na $0. Kdo naskocil v IPO, muze uz resit leda usly zisk.
ZIM a MDT se skoro nedaji srovnavat. Srovnani diskusi o ZIM vs. MED nekde na netu podle me nehovori vubec o nicem. Proste MDT je zcela nudna firma k diskusi, nic se kolem ni nedeje, tise, stabilne a bezpecne vydelava penize. ZIM, to je ta fun ride, souboj shilleru s hatery je zde na dennim poradku. MDT nedava zadny emoce.

Za sebe muzu rict, ze jsem naskocil prilis pozde a zrovna by se mi tech +- 150k tuze hodilo jinde, co jsem do toho nalil (ac dividendy prichazely pekne). Celkove bych zpetne nekupoval zadny spekulativni ani prilis cyklicky akcie.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 02 pro 2022 07:23

To jsou nápady, dělat reklamu ve všech řečích po celém světě na akcii lodní dopravy v Izraeli
ZIM Integrated Shipping Services = ZIM, když to vypadá na bankrot.
https://finance.yahoo.com/quote/ZIM/analysis?p=ZIM
Přílohy
zim.png
zim.png (22.95 KiB) Zobrazeno 699 x
zim.jpg
zim.jpg (84.8 KiB) Zobrazeno 700 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 02 pro 2022 09:41

Marek píše:
02 pro 2022 00:13
Kdo naskocil v IPO, muze uz resit leda usly zisk.
Problém je, že tihle naskakovači do IPO to většinou přespekulují jinam, kde o prachy nakonec stejnak přijdou. IPO jako celek vydělají jen investičním bankám a insiderům, kteří zkasírují tučné zisky. Benjamin Graham to popsal snad zcela jasně. Insideři Pelotonu prodali blízko vrcholu akcie za půl miliardy a retail "is holding the bag", jak říkají v USA. Chuck Carnevala tomu říká falešné zisky, na které neměl akcionář nárok, protože je nevydělali fundamenty firmy, ale "The greater fool game", jak to nazývají v USA.

Kupte několik IPO nebo předražených akcií s pravděpodobností proti vám a můžete vydělat slušné peníze. Udělejte však 30 takových investic a šance na úspěch se blíží nule. Asi proto moc naskakovačů v seznamu nejúspěšnějších investorů není a dnes se neučíme od naskakovače Buffetta, ale od držitele špičkových podniků koupených za dobrou cenu a držených na dlouho.
Srovnani diskusi o ZIM vs. MED nekde na netu podle me nehovori vubec o nicem. Proste MDT je zcela nudna firma k diskusi, nic se kolem ni nedeje
Hovoří dle mě jasně o tom, o kterou firmu retail a hlavně nově příchozí po pandemii mají zájem a jakou kupují a která je in, která je trendy a která je snadný prachy. O levné, kvalitní blue chip akcie prakticky není od retailu zájem.

Nudná firma k diskuzi to zas tak není. Mají novou CEO, firma prochází těžkým obdobím, protože nemocnice drtí od pandemie mnoho faktorů, je tam několik problémů s některými produkty apod. Vždy je o čem diskutovat. Není to však vidina rychlých prahů = retail jako celek nemá zájem. Raději krypto, AMC, Gamestop, FTX tokeny a podobný.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 03 pro 2022 12:52

volnicko píše:
01 pro 2022 23:20
IPO dva roky zpatky za 12, od te doby vyplacena dividenda pres 30, nyni je za 20... Par mesicu zpatky za 80. Musi se nechat, ze s tou akcii skutecne sranda je...
Těch $12 bylo prvních pár dní, tedy 99% lidí to za tu cenu nemá. Drtivá většina koupila nad $20.
Izrael má srážkovou daň 25%, čtvrtina té dividendy padla na daň.

Problém je, že pokud investuji na základě chybné strategie, pak můžu mít pár skvělých obchodů, ale čím více takových obchodů udělám, tak klesá moje šance na dlouhodobý úspěch. Krásný příklad je Cathie Wood. Vydělala velké peníze na Tesle. V hledání další velké sázky pak koupila Robinhood, Coinbase, Peloton a mnoho dalších a o celý zisk přišla. Jsem plně přesvědčen, že většina lidí, co vydělali velké peníze na Tesle buď akcie stále drží a o většinu zisku přijdou dříve nebo později, nebo měli to štěstí, že prodali na vrcholu ale pak to stejnak zaspekulovali jinam nákupy jako Cathie Wood a o většinu přišli. Naprosté minimum lidí po velkém výdělku na Tesle šlo a koupilo nudné podhodnocené blue-chip akcie. Spíše hledali další rychlé a snadné prachy.

Stejně jako Sam Bankman-Fried. Vydělal $16 miliard v krypto. Místo toho, aby to dal to jiných slušných investic, pokračoval v gamblerství a přišel o všechno přes noc.

BTW pojďme udělat tipovačku, kdy zlato konečně překoná S&P 500 v 5 letém výnosu. Už to je jen 11% kapitálový nadvýnos. Tipuji příští rok v Q2. Nedej bože ukázat S&P 500 mínus FAANG. To by byl debakl pro index vs zlato.

Naskakovačka Cathie Wood vs S&P 500 vs gold:

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 03 pro 2022 14:14

czhunter píše:
03 pro 2022 12:52

Stejně jako Sam Bankman-Fried. Vydělal $16 miliard v krypto. Místo toho, aby to dal to jiných slušných investic, pokračoval v gamblerství a přišel o všechno přes noc.

BTW pojďme udělat tipovačku, kdy zlato konečně překoná S&P 500 v 5 letém výnosu. Už to je jen 11% kapitálový nadvýnos. Tipuji příští rok v Q2. Nedej bože ukázat S&P 500 mínus FAANG. To by byl debakl pro index vs zlato.
SBF nic nevydelal a rozhodne ne 16mld, to bylo ohodnoceni jeho firmy, ktera byla ve ztrate. Nez stihl podil z teto zazracne rustove burzy prodat, tak se prislo na to, ze je to v podstate ponzi.
Ja toho par prodal s docela slusnym ziskem (QQQ, NKE, CAT, ATVI, SQ, AVAST, F, DIS) abych za to nakoupil levne akcie. Jestli to bude gamble se uvidi, ale aktualne povazuji spoustu techu na velmi peknych hodnotach, ale nekdo jiny v tom muze videt fallen angels. Take se vubec nebranim nektere z tech prodanych kousku vzit zpatky na zajimavych cenach.
btw dle meho zlato v dalsi dekade jen stezi porazi SPY

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 03 pro 2022 14:43

To je takové slovíčkaření. Okay tak hodnota jeho aktiv byla 16 miliard. A ano vydělal to. Papírový zisk je stále zisk. Že to nediverzifikoval jinam prodejem jeho podílů, je jeho blbost. BTW nakoupil i akcie Robinhood za půl miliardy. Prostě gambler a dost možná i podvodník. To je na soudech.

Bohatství většiny top 10 lidí na Forbes listu nejbohatších je papírové bohatství s velkým podílem akcií jejich firem. Nic nezvyklého.
btw dle meho zlato v dalsi dekade jen stezi porazi SPY
Kdo ví. Když v závěrečných 5 letech nejdelšího býčího trhu v historii USA index SPY překonal zlato jen o pár ušmudlaných procent, tak klidně ho v mrtvé dekádě pro akcie, pokud přijde, zadupe do země. Jako v letech 2000-2010.

O zlatu si povíme tedy za dekádu. Rozhodně nepochybuji o tom, že portfolio složené z kombinace SPY a zlata bude mít vyšší výnos, než čisté SPY. Ostatně jako 18 let z posledních 20. To se klidně vsadím. Vše za menší volatility.

BTW dle valuačních modelů na 10 let to vypadá, že i dluhopisy překonají SPY. Prvně za dlouhou dobu toto vůbec valuační modely ukazují. Vysoké valuace se nezapřou a mnoho lidí, co znají jen býčí trh by mohlo být hodně překvapených.
spoustu techu na velmi peknych hodnotach
Spousta ano, ale spousta je taky stále extrémně předražených. Rád bych koupil před koncem medvědího trhu jedny z nejlepších firem světa dle marží i ROIC jako Adobe, Mastercard, Visu, Oracle apod. Ani jedno není bohužel levné a ani se levnému neblíží.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět