Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 lis 2022 11:40

EPS Microsoftu rostlo pouhých 3% ročně mezi lety 2011 a 2017. Pro trouby to byla mrtvá společnost, pro Chucka skvělá hodnotová investice, kdy to nakoupil a napsal článek na SA v roce 2013 navzdory posměškům a argumentům jako tu teď vedeš ty. On a jeho klienti mají na MSFT 20% ročně po dekádu a z trolů si dělá akorát srandu. Medtronic vlastní taky zhruba 30 let a fakt ho nezajímá, že před 25 lety měla firma 3 roky stagnující tržby a jaké byly revize tržeb na 12 měsíců.

Do budoucna není 1 rok odteď a revize na 12 měsíců.

Sales growth 2021 4%, 2022 5% a 2023 se čeká útlum díky silnému Dolaru na 3,5-4%. Tak si tu plácej dokola nějaký průměr za 3 nebo 5 let 0,75%, kde je započten pokles za pandemie včetně problémů s výrobou a dodavatelskými řetězci. Třeba se pletu a firma už nikdy neporoste a lidi už nebudou jejich 45 tisíc patentů na zdravotnické přístroje potřebovat. Plést se mohu, ale je to dost nepravděpodobný výsledek vzhledem k 2 miliardám lidí dosahujícím důchodového věku v příštích 10 letech. Ty vidíš 0,75% růst revenue, já vidím 67% hrubou marži, kdy firmě zůstane 67 centů z každého Dolaru tržeb a "annual net income for 2022 was $5.039B, a 39.74% increase from 2021".

Doba nákupu je právě, kdy se firmě krátkodobě nedaří, nebo trh výrazně dramatizuje problémy. Proto je to hodnotové investování, kdy člověk vidí hodnotu tam, kde trh nevidí a dostane za to bonus k růstu EPS v podobě expanze PE násobku.
cena klesá, protože růst firmy se nedostavuje, ani historicky, ani výhled do budoucna
Není to pravda ani v jednom. Růst historicky nad 8% ročně a výhled do budoucna na 5 let je taky 8%.

Pak dle Bank of Amecika je cena akcie v horizontu 12 měsíců z 90% momentum a 10% fundamenty. Pokud akcie klesá, pak je to změnou nálady na trhu a technických faktorů a ne kvůli nedostavení se růstu. Fundamenty podle BoA převažují až po 6 letech a teprve po 10 letech mají 90% vliv a 10% je momentum.
ad vzorec diskontování ceny: ten jsem ti vložil. Skutečnost, že s ním neumíš pracovat jen dokládá tvoji neznalost. Co a jak vložit je základ úspěchu (dvojsmysl je zamýšlen).
Moc sem nechodím, tak jsem ho asi přehlédl, prosím dej ho sem znovu.
Asi nejvíc je to vidět na tvém vyjádření, že riziko nemá vliv na cenu akcie a cena je odvislá od loňského P/E...
Slyšel jsi někdy: market is a forward looking vehicle? Risk is a determining factor.
Nauč se číst, psal jsem, že riziko nemá vliv na dlouhodobý výnos akcie, protože jen růst EPS rozhoduje. Což potvrzuje i analýza historických výnosů provedená u BoA kdy výnosy po 30 letech zcela kopírují fundamenty a EPS růst. Kdyby riziko mělo vliv, tak by Buffett musel mít portfolio plné B- předlužených odpadních akcií a to nemá. Má jen kvalitní firmy s investičním ratingem. Zase je dokázané už minimálně století, že cena akcie sleduje EPS a ne nějaké pomyslné riziko. To psali top investoři historie desetiletí zpátky ve svých knihách a ty to do dneška nevíš, tedy jsi investičně evidentně neznalý.

Medtronic se prodává za PE 15 loňského EPS ty dopředu dívající se experte. Stejně jako stovky dalších firem se prodává za určitý násobek loňského zisku. Asi náhoda a Fastgraphs, kde by to viděl i slepej asi falšuje data.
ad EPS: píšeš s despektem o "Ladislavově revenue", asi nerozumíš rozdílu a výhodám revenue.
Ty zas nerozumíš, proč je revenue k ničemu, protože se investuje pro zisk a ne pro tržby. EPS není tak snadné zmanipulovat, protože se z něj vyplácí dividenda víš. Pokud by firma falšovala EPS po dlouhou dobu a zároveň zvyšovala dividendu, tak by na ní brzo neměla a projevilo by se to na dluhu. Šance na falšování u firmy s A ratingem sledované desítkami analytiků je miniaturní. A i kdyby od toho je snad diverzifikace ne. Narazit na Enron je smůla, narazit na 18 Enronů je nemožné.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 lis 2022 12:06

volnicko píše:
22 lis 2022 08:37
Mimochodem, kdyz se zminuje EPS a potencialni machinace s nim, tak czhunter vyse pouzil non-GAAP cisla. Mozna i proto nedorozumeni, jestli se firma nekde trochu zakuckala v tempu rustu?
non-GAAP dost mozna lepe reflektuje stav firmy... Ale prostor pro machinace je z principu vetsi. Tedy podstatne je, aby investor vedel s cim pracuje a veril firme.
GAAP růst historicky dle FG taky 8% jako adjusted EPS. Posledních 5 let pak dokonce 11% ročně, tedy ještě rychleji, než adjusted EPS. Pak i GAAP se dá manipulovat, protože obsahuje mnoho kliček. Zabere to dvě kliknutí myší tyto čísla porovnat. Pro akcie platící dividendu je pak více důležité free cash flow a cash flow a tam je to o něco slabší než EPS růst. Pořád vidím větší šanci, že čísla bude manipulovat ZIM a ty jeho další jobovky než

A i tržby se dají manipulovat.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 lis 2022 12:40

Glueless píše:
22 lis 2022 22:29
Dělej jak umíš, držím ti palce
Taky ti držím palce. Budeš to potřebovat. EPS u ZIM se očekává poklesnout o 92% v příštích 2 letech pro krásný odhad analytiků na -38% roční výnos po započtení dividendy na další 3 roky. A je dole o 11% za 5 dní, více než Medtronic pro tvojí informaci. BTW před pandemií ZIM stagnoval několik let a dokonce prodělával peníze.

Zim recorded its last annual profit, a modest $11.4m, back in 2017, but overall, between 2016 and 2019, racked up cumulative losses of $284m

Taková spekulativní šmelina vyhnaná pandemií nahoru má nahradit Medtronic? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Není divu, že většina retail traderů prodělá kalhoty a dlouhodbí držitelé kvalitních akcií jako Buffett a Chuck Carnevale sem jim jenom smějí.
tento příspěvek nezraje jako víno... ;)
čas a titulky v tisku nám ukazuje poměrně rychle...
Se ti chytřejší hoši nějak sekli a Glueless měl lepší odhad? 8-)
Medtronic Lowers Earnings Guidance, Citing Slower Procedure and Supply Recovery
Medtronic Stock Falls After Medical-Device Maker Posts Lower Earnings
Naopak zraje skvěle. O 7% nižší cena než byla a vyšší startovní yield. Asi brzo začnu kupovat. Jako hodnotový investor zbožňuji, když moje pozice jdou dolů a EPS je plus mínus na stejno. Kdyby jsi místo čtení titulků četl článek celý, tak vše jde na vrub silnému Dolaru jinak růst revenue o 3% ve stabilní měně a management očekává akceleraci růstu ve druhé polovině fiskálního roku. Očekávaný roční výnos tak dokonce vzrostl o 1% ročně. Asi to na tebe bylo moc dlouhé na čtení.

Podle tvých příspěvků jsem naprosto přesvědčený, že jsi nějaký trader honící se u revizí výhledů na 12 měsíců a čtvrtletních pohybech u EPS o pár centů. Naštěstí já jsem dlouhodobý investor na 6+ let a tyto krátkodobé nesmysly mě nezajímají a absolutně nic nevypovídají, zda jsem měl pravdu nebo ne. Tak už těch kravin nech a nezesměšňuj se tu nebo si vytvoř topic pro tradery a tam se plácej po zádech, že EPS možná bude o 25 centů pod odhadem.

Tedy naposledy tu říkám, že mluvím z pohledu dlouhodobého držení na 6+ let a tedy jednodenní pohyb akcie a jeden rok nemá absolutně na toto vliv viz Microsoft apod. Poslední se směje nejvíc a v investování to platí 100x více, než kde jinde.
Trhu je úplně jedno s čím souhlasíš nebo nesouhlasíš.
Mě je taky jedno, s čím trh souhlasí nebo ne, protože jak Chuck říká, trh je patologický lhář. Mě je tedy fakt jedno, co stádo říká, mám svůj názor a svoje data a zatím se to vyplácí.
Mluvím o růstu firmy, nikoliv o ostré tužce pana účetního (myšleno EPS).
Ano všichni EPS padělají a Medtronic svým investorům 141x jejich peníze od roku 1980 paděláním EPS a vyplácením dividendy placené z falšovaného EPS a Buffett, Lynch a ostatní top investoři historie jsou šašci, protože kladou důraz na zisk firmy a ne revenue jako Glueless a Ladislav. Asi bys jim měl nabídnout osobní lekce investování, ať se Buffett a Lynch něčemu na stáří konečně naučí.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 23 lis 2022 14:00

jj, potvrzeno, nemáš schopnost pochopit význam psaného textu resp. jeho podstatu.

"Taková spekulativní šmelina vyhnaná pandemií nahoru má nahradit Medtronic?"
Nikoliv:
"ZIM for fun ride"

a tady taky:
"Podle tvých příspěvků jsem naprosto přesvědčený, že jsi nějaký trader honící se u revizí výhledů na 12 měsíců a čtvrtletních pohybech u EPS o pár centů."

Nikoliv, psal jsem, že má první investice byla kupónová privatizace (kdo si pamatuje? :-) ), za tu dobu jsem už vymetl různé investorské postoje, nyní jich zastávám hned několik najednou:
Patrné je to ze spektra nabízených titulů, každý si najde to své:
"TSM na dlouho a divi, předtím, než to prasklo, že zobal i Buffet :-)
META na swing
ZIM for fun ride"


Co jsem si všiml, mám tady zřejmě rekord: AR jsem ohlašoval nákup když byl kolem 2,4 v 2020-04, nyní se předává za 36USD to je krásný 15ti násobek. Chápu to tak, že to se mnou až zas tak špatné :D

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 23 lis 2022 20:01

jj, potvrzeno, nemáš schopnost pochopit význam psaného textu resp. jeho podstatu.
Nápodobně. Ptal jsem se tě, co navrhuješ na držení místo Medtronicu a dal jsi sem tři akcie včetně ZIM. A co je za fun ride na pravděpodobně trvalé ztrátě kapitálu u ZIM? Kdyby jsi tady dával citace, na co že vlastně odpovídáš, třeba by se dalo lépe porozumět podstatě tvého textu. Byla tedy tvoje odpověď co koupit místo MDT:
psal jsem na str. 8: "Nyní se dívám na ty popadané technogiganty, sbírám je jak švestky na podzim
?
Co si z toho mám vzít? Jaké popadané technogiganty přesně? Proč by někdo měl nahradit dividendového podhodnoceného krále technogigantem, třeba AAPL stále prodávajícím za dvojnásobek předpandemického PE ? Popadané ani zdaleka nejsou, ještě se ani nepřiblížili férové hodnotě, natož aby popadali.

Tedy zase tvoje klasika. Na přímé dotazy žádná fakta, stále žádný vzorec pro výpočet, proč je dnes MDT a ABC za dnešní cenu podle tvojí diskontované cash flow a proč ta cena odpovídá 15x loňských zisků, když se trh dívá dopředu. Na můj dotaz, co začalo u Medtronicu před pandemií jsi taky neodpověděl. Klasika mlžit, dávat prázdné fráze a svoje domněnky ničím nepodložené a neodpovídat přímo na otázky. Kdy sem dáš konečně taky ten vzorec, podle kterého se vyšší riziko propíše do dlouhodobých výnosů u akcií?
Nikoliv, psal jsem,
Jseš si jistý? Nikdo jiný než trader nebude usuzovat, zda měl pravdu nebo ne podle pohybu akcie za jeden den či jedné čtvrtletní zprávy, kterou ani nečetl.

Rekord opravdu máš, tolik nepravd a teorií nepodložených fakty tu nemá nikdo.

Ještě zpátky k předchozím příspěvkům od tebe:
úspora nákladů, odkup vlastních akcií atd. nejsou růstová strategie...z dlouhodobého hlediska se peníze nedají ušetřit, musí se vydělat.
Ušetřené peníze jsou vydělané peníze. To se děti učí někdy od 9 let. Pokud firma ušetří $2B ročně na nákladech po 20 let, pak je to naprosto stejné, jako by vydělala více o $2B ročně po 20 let a nic neušetřila. To je základ finanční gramotnosti a ten ty evidentně ani nemáš. Tedy naposled: například zvýšením efektivity výroby a z toho plynoucí ušetřené peníze jsou peníze VYDĚLANÉ zvýšením marží. Více peněz z tržeb zůstane v kapse firmy. Podnikal jsi někdy? Evidentně ne. Moje rodina podniká od roku 1990 a jsem v tomto podnikatelském prostředí celý život. Tak mě neuč, jak ušetřené náklady firmy nejsou vyšší zisk pro majitele.
Odkup vlastních akcií je růstová strategie po desetiletí. Dovzdělej se prosím tě. Snížením počtu akcií vzroste zisk na akcii ostatním akcionářům a tedy cena akcie se o to zvýší. Dokonce to má i svoje označení jako buyback yield ten se ani v ČR nemusí danit, stačí splnit daňový test 3 let.
Revenue je, jak by řekl náš bývalý ministr vnitra Gross křišťálově čisté, že ani čistější být nemůže.
Ano to je tak čisté, že dva měsíce zpátky dala SEC pokutu VMware za několik let manipulování revenue pro zamaskování zpomalujícího růstu revenue oproti odhadům.
VMware misled investors about its order backlog management processes that allowed it to roll revenue into future quarters by postponing product delivery dates to customers to conceal slowing sales relative to forecasts.

Další pokutu dala SEC v prosinci "SEC Charges Dialysis Provider and Three Former Senior Executives with Revenue Manipulation Scheme."

Ano revenue je tak čisté, jako množení tanků Grossem. Napsal jsi naprosto přesně.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 25 lis 2022 11:13

Tak B&G foods opravdu snížilo dividendu o 60%. Pravý opak Buffettovo Wonderful company at fair price.

Byť velký paradox je, že kdo koupil v letech 2007-2009, tak stále i po propadu ceny akcie o 75% z all time high stále poráží SPY(S&P 500). Kombinace 6% růstu EPS v tomto období + 7% startovní dividenda je ve výsledku cca 12% roční výnos. Další důkaz toho, že rizikovost akcie nemá na dlouhodobé výnosy přímý vliv. Pouze EPS jdoucí z bodu A do bodu B + startovní yield. Vysoce riziková firma, přesto žádný bonus nad rychlost růstu oproti třeba AAPL nebo ABC člověk nedostal.

Kam se bude firma vyvíjet dále těžko říci. Snížení dividendy je skvělá zpráva pro akcionáře, protože zastavila to šílenství. Podaří se však otočit vývoj a 10 let úpadku firmy? Kdo ví. Jako spekulativní sázka na obrat firmy možná dobré, jako dlouhodobá pozice příliš odpadní kvalita firmy. Každopádně doporučuji se držet Buffettovo "Wonderful companies at fair prices rather than good companies at wonderful prices" - úžasné firmy za dobrou cenu raději něž dobré (či špatné firmy) za skvělé ceny. A rozhodně bych nemrhal příležitosti medvědího trhu pro ředění takovýchto looserů. Teď se mají kupovat wonderful companies levné třikrát za investiční život (jen v době medvědích trhů) a ne B- junk.
Glueless píše:
21 lis 2022 22:14
úspora nákladů, odkup vlastních akcií atd. nejsou růstová strategie...z dlouhodobého hlediska se peníze nedají ušetřit, musí se vydělat.
A co třeba trend 40 let přesouvání továren z USA a Evropy do Číny pro úsporu nákladů? To nebyla růstová strategie a dělali to jen, aby se nenudili? A co robotizace v automobilovém průmyslu pro úsporu na mzdách. Taky to není růstová strategie pro zvýšení zisků?

Nedávno taky byl článek na Marketwatch, že půlka výnosů z posledního býčího trhu (cca poslední dekádu) z půlky připadala na zpětný odkup akcií. Bez zpětného odkupu akcií by žádný býčí trh vlastně ani nebyl vyjma velice malé hrstky akcií typu FAANG. Samozřejmě jsem to věděl i před tím článkem, protože jsem to tu psal už v roce 2019, že jediný net buyer akcií od roku 2011 jsou firmy samotné dělající zpětný odkup. Všechny ostatní skupiny investorů se akcií zbavovali.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 28 lis 2022 08:26

No já mám BGS 4. největší pozici v PTF co do "nákupní ceny" a ten cut mi udělal docela čáru přes rozpočet. Jako jo, při současném kurzu je to furt DY 5,78%, ale já mám nakoupeno o dost dráž.
Takže teď přemýšlím jestli terošku doředit (a dostat DY nad 3%) nebo fakt jenom sedět a krvácet s DY 2,5%.
Jako úplně ředit to nechci, ale rád bych rozředil aspoň pod 20$
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 28 lis 2022 14:08

czhunter píše:
25 lis 2022 11:13
... A rozhodně bych nemrhal příležitosti medvědího trhu pro ředění takovýchto looserů.
Tohle se píše s jedním "o", takže loserů.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 29 lis 2022 03:15

Přílohy
BGS.jpg
BGS.jpg (86.69 KiB) Zobrazeno 739 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 29 lis 2022 20:08

Norgen píše:
28 lis 2022 14:08
czhunter píše:
25 lis 2022 11:13
... A rozhodně bych nemrhal příležitosti medvědího trhu pro ředění takovýchto looserů.
Tohle se píše s jedním "o", takže loserů.
Dík za opravení. Angličtinu používám většinu času v mluvené i psané formě, ale i tak se občas chyba udělá no. Tuhle jsem ze zákona musel mít soudní překladatelku do Angličtiny a můžu ti říct, že překládala úplně jiný význam vyprávěného příběhu, než daná osoba mluvící Anglicky zamýšlela. Co je proti tomu jedno přidané "o".

Spíš je škoda, že z celého mého textu reaguješ jenom na takovou nepodstatnou hovadinu.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět