Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 09 pro 2023 01:05

Se ZIMem jsem si loni dobre nabehl na spek, predplacet si za par kacek Fastgraphs, tak by se mi to pravdepodobne nestalo. Uplne typicka cyklicka dividendova past v prapodivne zemi, kde nyni navic zuri valka. Zisk 42k na dividendach a ztrata 100k na cene akcie po prodeji (dnes je zhruba o 300% nize), tomu panecku rikam hodnotova investice. Takova bohapusta hloupost. Nastesti se mi letos celkem darilo, PF se ocistilo a doufam, ze podobne pubertalni investicni vystrelky velmi vysoke empiricke hodnoty (co nedelat) jiz zustanou minulosti. Presto mi ZIM historicky zmaril temer 5% zisku. Pokud chce clovek dlouhodobe nadvydelavat, tak musi byt k sobe prisny a priznat si, ze tato spekulace byla cira kokotina, stejne jako vetsina jinych spekulaci.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 11 pro 2023 08:52

czhunter píše:
08 pro 2023 11:44
peter píše:
30 lis 2023 06:30
Ako Cigna?
Vcera -8%.
Mal som nakupy $240-$260 a predaj na $310 za pol roka. (Drzim vacsie pozicie na UNH a ELV, takze cisto len simplifikacia portfolia)

$240 vyzera byt silny support. Uvidim co sa bude diat dnes s cenou.
Silný support u Cigny od roku 2019 je kolem 9-10 P/E, kde se to pravidelně kolem této valuace odráží nahoru. Aktuálně dle letošní EPS je to tedy kolem $248 při P/E 10.
Dnes by sa to mohlo otocit na tom supporte :)
https://seekingalpha.com/news/4044928-c ... ck-buyback

$10B extra buyback je ~13% dnesneho market capu ($75B).
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 11 pro 2023 14:10

Docela ta situace vypada jako predem napsana P&D na objednavku. Merge, no merge, buyback.
O tom mergi nevim prakticky nic, takze si o nem nic nemyslim.
Jestli preferovat lacine easy money na buybacku nebo litovat krachleho merge netusim.
Humana sama o sobe roste jeste rychlejsim tempem nez Cigna.

hoodoo
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2023 13:22
Has thanked: 9 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od hoodoo » 11 pro 2023 14:37

To je dost, že czhunter zase něco po dlouhé době napsal. O nějakým Fiservu jsem nikdy ani neslyšel. Jdu študovat!

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 13 pro 2023 10:37

Marek píše:
09 pro 2023 01:05
Se ZIMem jsem si loni dobre nabehl na spek, predplacet si za par kacek Fastgraphs, tak by se mi to pravdepodobne nestalo.
Zcela určitě by se ti to nestalo. Už loni na podzim, když Glueless slavně naskakoval na "zábavnou jízdu" v ZIM, tak Fastgraphs ukazovat nějakých -30% ročně na další 3 roky, ne li hůř. Už si to přesně nepamatuji. Tak asi tak.

Navíc každý, kdo si udělal domácí úkol, tak věděl, že tato firma prodělávala peníze většinu času až do pandemie. Pak je pandemický boom v podobě vrtulníkových peněz přivedl k ziskovosti. Jako u většiny firem to pominulo. Aneb extrémně odpadní firma, která měla díky rozhazování vlád pár chvil slávy. Pravidlo Benjamina Grahama o žádném roku v prodělku za poslední dekádu nebylo pro srandu. Cena akcie sleduje EPS a tedy firmu jako ZIM, kde EPS kolabuje nemá moc cenu kupovat no.
peter píše:
11 pro 2023 08:52
Dnes by sa to mohlo otocit na tom supporte :)
https://seekingalpha.com/news/4044928-c ... ck-buyback

$10B extra buyback je ~13% dnesneho market capu ($75B).
jo jo, otočilo :roll: . Dle FG byla velká pravděpodobnost obratu kolem $248 a nakonec se to odrazilo někde kolem $254. Docela přesné. Buyback je dobrý, ale štve mě to upozorňování dopředu. Pak hned cena akcie vyskočí a není to zdaleka tak přínosné za dražší valuace. To je výhodné jen pro toho, kdo to vlastnil před oznámením.

Každopádně u rostoucích firem může být předchozí support už neplatný, protože EPS je výše a znamenalo by to nižší P/E při stejné ceně. Tedy například v roce 2021 byl support na $200. EPS od té doby do jara 2023 vzrostlo natolik, že při stejném P/E byl support už $240. Nyní to je $248 a příští rok už to bude $282. Samozřejmě každý trend neplatí věčně a například v recesi se můžeme podívat výrazně níže.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 636
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 13 pro 2023 12:17

hoodoo píše:
11 pro 2023 14:37
To je dost, že czhunter zase něco po dlouhé době napsal. O nějakým Fiservu jsem nikdy ani neslyšel. Jdu študovat!
Dík.

Fiserv poskytuje finanční služby například bankám a obchodníkům. Od toho ten název Fi (Financial) serv (services). V Česku teda dominuje jejich konkurent Global Payments, který míval 50% podíl na českém trhu. Aneb každá druhá transakce kartou v ČR byla přes Global Payments. Tam jsem teda akcionářem, protože se akcie dostala až na PE 10. Zatímco ta firma roste taky dvouciferně většinu historie. Fiserv je člen S&P 500 i Nasdaq 100 (QQQ). Přesto jaksi je dost neznámý a pod radarem většiny investorů. Ti se totiž všichni mačkají v Apple a Nvidii.

Každopádně výhoda Fastgraphs je, že díky němu člověk ví o každé podhodnocené akcii na trhu. Od small cap až po big cap. A z většiny burz a zemí světa (s placeným doplňkem pro international data).

Trh je dnes opět velice předražený. Jeden z nejdražších roků historie. Tedy pro ukázku dnes seznam firem s consistency score 80 až 100% s P/E pod 16 a v USA či Kanadě obsahuje jen 22 firem, viz tabulka dole. Nejlepší score má Altria, která rostla 95% času a 100% času měla stabilní EPS, aneb žádné velké propady ani cykličnost. Firmy s vysokým consistency score mají stabilní zisky nad 80% času a rostou nad 80% času.
Obrázek

Kdo nepřečte, tak odkaz na plnou velikost tady:
https://imgur.com/kqVhtfc

Jak vidíme, je tam pojišťovna Globe Life na druhém místě. Jedna z pozic Buffetta, co drží už od roku 2001. Velice zisková a vysoce kvalitní pojišťovna, která dává free cash flow do zpětných odkupů akcií, místo do dividendy. Ideální pro 0% kapitálovou daň v ČR.

Z méně známých se mi prvotně hodně líbí Amdocs a Genpact. Je tam třeba i Henry Schein, distributor zdravotnických pomůcek, vakcín atd. Dodává hodně věci pro zubaře. Působí v 35 zemích světa, včetně ČR. Dále pak kanadské banky, utilita Eversource taky vypadá zajímavě. Omnicom je reklamní agentura, aktuálně velice podhodnocená s pěknou divi. Primerica je zdravotní pojišťovna fungující na bázi multi level marketingu atd. Plno zajímavých kandidátů na výzkum.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 13 pro 2023 15:42

czhunter píše:
13 pro 2023 12:17
hoodoo píše:
11 pro 2023 14:37
To je dost, že czhunter zase něco po dlouhé době napsal. O nějakým Fiservu jsem nikdy ani neslyšel. Jdu študovat!
Dík.

Fiserv poskytuje finanční služby například bankám a obchodníkům. Od toho ten název Fi (Financial) serv (services). V Česku teda dominuje jejich konkurent Global Payments, který míval 50% podíl na českém trhu. Aneb každá druhá transakce kartou v ČR byla přes Global Payments. Tam jsem teda akcionářem, protože se akcie dostala až na PE 10. Zatímco ta firma roste taky dvouciferně většinu historie. Fiserv je člen S&P 500 i Nasdaq 100 (QQQ). Přesto jaksi je dost neznámý a pod radarem většiny investorů. Ti se totiž všichni mačkají v Apple a Nvidii.

Každopádně výhoda Fastgraphs je, že díky němu člověk ví o každé podhodnocené akcii na trhu. Od small cap až po big cap. A z většiny burz a zemí světa (s placeným doplňkem pro international data).

Trh je dnes opět velice předražený. Jeden z nejdražších roků historie. Tedy pro ukázku dnes seznam firem s consistency score 80 až 100% s P/E pod 16 a v USA či Kanadě obsahuje jen 22 firem, viz tabulka dole. Nejlepší score má Altria, která rostla 95% času a 100% času měla stabilní EPS, aneb žádné velké propady ani cykličnost. Firmy s vysokým consistency score mají stabilní zisky nad 80% času a rostou nad 80% času.
Obrázek

Kdo nepřečte, tak odkaz na plnou velikost tady:
https://imgur.com/kqVhtfc

Jak vidíme, je tam pojišťovna Globe Life na druhém místě. Jedna z pozic Buffetta, co drží už od roku 2001. Velice zisková a vysoce kvalitní pojišťovna, která dává free cash flow do zpětných odkupů akcií, místo do dividendy. Ideální pro 0% kapitálovou daň v ČR.

Z méně známých se mi prvotně hodně líbí Amdocs a Genpact. Je tam třeba i Henry Schein, distributor zdravotnických pomůcek, vakcín atd. Dodává hodně věci pro zubaře. Působí v 35 zemích světa, včetně ČR. Dále pak kanadské banky, utilita Eversource taky vypadá zajímavě. Omnicom je reklamní agentura, aktuálně velice podhodnocená s pěknou divi. Primerica je zdravotní pojišťovna fungující na bázi multi level marketingu atd. Plno zajímavých kandidátů na výzkum.
Fastgraphs stoji proste za to.... To si radsi odpustim jednu veceri v hospode a dam ty penize do revolucniho toolu....

Jak pise czhunter - Henry Schein je topka na trhu v dentalnich potrebach. Mama delala s jejich produkty jako zubni technik.... Jsou jednickou na trhu... Konkurence Dentsply Sirona,Straumann, Patterson companies, Align technology a znamy McKesson. napr. Jak pise czhunter nedelaji jen do dentalnich materialu, ale take do ochrannych zdravotnich pomucek apod. Na tu firmu jsem koukal a jevi se mi velmi dobre. Sice nevyplaci dividendu, ale tak treba nekoho zaujme i z tohoto hlediska. Posledni humbuk kolem teto firmy byl kyberneticky utok, kdy zmizla citliva data zakazniku.... Stane se a Henry Schein to dal pravnikum.... Cena se propadla o 3 USD a byla to takova sancicka k nakupu.... Jinak ted jako kazda firma turbulentnejsi casy. Co se tyce vyhledu, tak zdravotnictvi bude potreba a zubarina pojede dal... Jediny co vim, tak tam muze byt tlak Ciny kvuli levnejsim materialum a praci, ale.... Henry Schein ma certifikace, jmeno na trhu a je to znamka proverene kvalitky, takze bych se toho za me nebal, koho tato oblast zajima a chce doplnit healthcare sektor do PF.

Preji hezky den a uspesny lov skvelych akcii.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 13 pro 2023 16:42

czhunter píše:
13 pro 2023 12:17
Jak vidíme, je tam pojišťovna Globe Life na druhém místě. Jedna z pozic Buffetta, co drží už od roku 2001. Velice zisková a vysoce kvalitní pojišťovna, která dává free cash flow do zpětných odkupů akcií, místo do dividendy. Ideální pro 0% kapitálovou daň v ČR.
Letos jiz temer vse prodali, aktualni pozice dela cca 0,03% portfolia.

hoodoo
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2023 13:22
Has thanked: 9 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od hoodoo » 13 pro 2023 17:56

czhunter: vůbec neděkuj. Naopak bych řekl, že tobě se tu málo děkuje. Nějakou dobu to tady sleduju, ty různý přestřelky, názory, tipy a po čase to jde i slušně vyhodnotit... Na tohle forum chodím víceméně jenom kouknout, jestli jsi tu něco zajímavýho nenapsal.

FG bych jednou chtěl pořídit, mimo to se mi ještě líbí simplywall. No ale zatím těžko ospravedlnitelný doma, na investice zbývají jen drobný. Je to pro mě jenom koníček. Tak se vždycky aspoň rád podívám, jak s tím toolem pěkně pracuješ, jak je to užitečný.

Ale co mě potěšilo, tak z toho tvého seznamu jsem i bez FG dokázal vytipovat a koupit akcie jedné firmy a to Berry global. Firma, co nepřitahuje moc pozornost a přitom její výrobky máme v ruce, nedivil bych se, že každý den. Různé obaly na kde co. Vytipoval jsem si ji ještě předtím, než se začala objevovat u různých youtuberů jako horký tip, takže jsem na ní 30% v zisku a pořád není valuačně i výhledem nezajímavá.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 13 pro 2023 22:39

@hoodoo - souhlasím s tebou! czhunterovi se spíš nadává, ale sluší se mu PODĚKOVAT! Ano, občas použil ostřejší jazyk, ale tak jsme dospělí...

Stačí si pustit video na YouTube s rozhovory s Peterem Lynchem, za což czhunterovi děkuji, jako tip na vzdělávání a rozšíření obzorů. Ve videu se dozvíme popření jednoho velkého mýtu.... Že úrokové sazby a míra inflace má vliv na směřování trhu... Pokud by to tak bylo, tak je tedy momentálně na burze něco špatně....

Za další, co je velmi důležité je rostoucí EPS... Sám jsem se spálil a mám v PF zombíky, který to tak nemají a pak tím trpí dlouhodobý výnos.... Nikdo nikdy netrefí 100%, ale opět věta od Lynche.... Musíš mít v PF víc vítězů než poražených. Ve FG je to krásně vidět, jak se pak cena akcie chová...

Dále musím vypíchnout edukativní přínos nám všem od czhuntera, kdy jeho postřehy a tipy podle mě komunitu IG Fóra minimálně ovlivnili k tomu se na tu či onu informaci nebo akcii podívat, plus jeho super ukázky a návody k používání Fastgraphs. Kdokoliv se ho může podle mě fakt na cokoliv zeptat.

Normálně jsem k nějakým systémům skeptický ale tenhle je opravdu revoluční a nejdůležitější na tom je, že opravdu vychází z principů hodnotového investování a spoluautor je člověk s 50 lety zkušeností s investováním.... Není to žádná rychlokvaška. Navíc to má spoustu funkcí a objevíš díky tomu spoustu akcií, které jsou mimo radar spousty investorů.

Samozřejmě čím menší firma, tím víc průzkumu chce, ale to tak je... O Microsoftu za prvé slyšíš furt a za druhé o něm najdeš bambilion názorů, analýz, komentářů apod... Ale třeba Amdocs jsem neznal a Genpact jsem viděl pouze jako jméno v reportu v práci.

Jo, jak se říká, zkušenosti neočůráš a hned tak nedohoníš, zkušenosti sbíráš.... A když jsou ty zkušenosti předávané a s nejlepší možnou cenovkou "zdarma" v rámci komunity, tak by měl člověk ty zkušenosti čerpat a ne prskat a ty lidi, co tu předávají rozumné věci pohnojit a vyhnat....

To tu pak zůstaneme s Ladislavem a podle toho fakt investovat prostě nechceš a akorát tu "kazí" začátky nováčkům.... Nechci vyvolávat konflikt, to ne, ale doteď mi neukázal kouzlo a výkonnost jeho metody....

Mno nic, tak všem přeji hezký večer a úspěšný lov na levné a dobré akcie.

Snad se tu czhunter zase někdy s námi o něco dalšího zajímavého podělí. Díky moc za tvoje insights!.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Odpovědět