Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 18 dub 2022 08:41

Já se dívám samozřejmě na P/B a P/S a také na růst tržby minulých 10 let, na zadlužení a na dividendu.
Na P/E jsou omezeny jednoduché a slabé knihy a jednoduší spekulanti.
Tlusté knihy píší také o výhodné výšce P/B a P/S.
Největší začátečníky zajímá jen dobrá performance minulé 3 roky.

Myslím ale, že inteligentní investor Ben Graham napsal v knize hezké věci o P/B a P/S, ale zapomněl P/S.
Já bych tedy nikdy nekoupil akcie s negativním P/B N/A a ani akcie s extrémně vysokým P/B jako Boeing, McDonald's, Starbucks, Philip Morris Int.
Nekoupil 19.4.2022 bych kvůli extrémnímu P/B:
AbbVie P/B 18, Adobe P/B 14, Airbnb P/B 22, Altria P/B 25, Amazon P/B 11, Apple P/B 37, Block Inc. P/B 21, Boeing P/B 1626, Coca-Cola P/B 12, Intuit P/B 8, Mastercard P/B 47, McDonald's P/B negativ, MercadoLibre P/B 34, Microsoft P/B 13, Moody's P/B 22, Netflix P/B 9, Novo Nordisk P/B 25, Nvidia P/B 23, Philip Morris Int. P/B negativ, Qualcomm P/B 13, ServiceNow P/B 27, Snap Inc. P/B 14, Snowflake P/B 12, Starbucks P/B 71, Tesla P/B 33, Visa P/B 13.
Přílohy
Corning.jpg
Corning.jpg (72.36 KiB) Zobrazeno 1695 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 18 dub 2022 10:29

Dívat se u společnosti, které mají velké množství nehmotnych aktiv na hodnotu P/B je dost krátkozraké, navíc když mají vysoké ROE. Chápu ale Vas pohled když se odkazujete na metody, které byly popisované v padesatkach.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 18 dub 2022 22:48

Victor Nettoyeur píše:
18 dub 2022 10:29
Dívat se u společnosti, které mají velké množství nehmotnych aktiv na hodnotu P/B je dost krátkozraké, navíc když mají vysoké ROE. Chápu ale Vas pohled když se odkazujete na metody, které byly popisované v padesatkach.
Já traba ty Ladislavovy kecy v 90% ignoruju, on je to takový Dominik Kovařík dividendové části spektra
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 25 dub 2022 20:06

Ladislav píše:
18 dub 2022 08:41
Já se dívám samozřejmě na P/B a P/S a také na růst tržby minulých 10 let, na zadlužení a na dividendu.
Na P/E jsou omezeny jednoduché a slabé knihy a jednoduší spekulanti.
Tlusté knihy píší také o výhodné výšce P/B a P/S.
Největší začátečníky zajímá jen dobrá performance minulé 3 roky.

Myslím ale, že inteligentní investor Ben Graham napsal v knize hezké věci o P/B a P/S, ale zapomněl P/S.
Já bych tedy nikdy nekoupil akcie s negativním P/B N/A a ani akcie s extrémně vysokým P/B
ad "já se dívám na..."
njn, tak to jste se pěkně "odkopal" :o To kam až se investor dostane při fundamentální analýze ukazuje jak je vzdělán, P/E-S-B hodnotím všechno jako začátečnické ukazatele...

ad Ben Graham)
napsal svoji knihu v r1949 a je poplatná době vzniku. Jsou tam dobré základy, dá se z toho vycházet, něco jako učebnice pro učiliště :) Pak je potřeba se vzdělávat dál, jak složitější věci, tak modernější. Třeba postup technologií vůbec neřeší :!:
Investování je v čase proměnlivé a pohybují jím trendy. Málo akcií z r 1950 je stále v SP500 (ale je jich pár) a stejně tak za 70 let budou (asi) jiné.

ad nikdy bych si nekoupil...)
a není to škoda? :lol: pokud pochopím podstatu firmy a počátek trendu, mohu podle toho jednat. Ukázal jsem zde na několika příkladech long i short. Příklady: green deal, stárnoucí populace, oil glut, elektrifikace atd.

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Honz4
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 srp 2020 10:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Honz4 » 16 kvě 2022 14:09

Na to jaká je na trzích v posledních dnech divočina, je tady snad o to větší ticho. :) Je to snad kvůli tomu, že všichni nakupujete, analyzujete a sháníte cash všude možně?

Já pořád přemejšlim, jestli se vrhnout na ty odpadlíky typu Teladoc, Plug, Sofi, Netflix a nebo vzít radši ty méně spadlý, ale zato ziskovější Meta, Amd, Amazon atp.

Jak jste na tom vy? Dobíráte ,nebo ještě vyčkáváte?

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Investor007 » 16 kvě 2022 14:16

Teď to zase začalo trošku růst, tak je otázka jestli to bude mrtvá kočka, nebo FOMO sepne a pojedeme zpět do bull marketu. Nepřijde mi ale, že by tomu druhému cokoli nasvědčovalo. Trhy se ale nechovají racionálně.

Já jsem stále 50% v cashi (už od roku 2000) a mám velké rezervy pro příkupy, které mi ale dost znesnadňuje rostoucí kurz oproti USD. Z toho, co jsi poslal bych doředil AMZN. Čekal jsem ale, že by mohl klesnout ještě o trochu více. Stejně tak FB, AMD (zde prozatím nemám pozici) a NFLX.

Jinak obecně mi přijde poměrně úsměvné, že když se strhne lavina a trhy klesají, tak se na fórum moc nepíše. Jakmile to roste nahoru, tak to tady začíná zase žít :-).

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 16 kvě 2022 16:45

Mam taky 40% cash, 24 titulu, jen DEA a MMM lehce v minusu, jinak vse v plusu, neco min neco i 100%. Z novych titulu asi BNS, RIO, ADM, bud LEG nebo GAIN. Vic zatim ne. Kdyz to dlouho nespadne, tak budu postupne prikupovat starsi tituly.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 16 kvě 2022 18:56

Držím 60% cash, povedlo se mi vyměnit dolary za 21,50 USD a jen čekám až to pořádně spadne, toto pro mě na nějaký větší vstupy stále není ta pravá panika :), nicméně občas to nevydržím a koupím menší objemy (TROW, SWKS,SWK) ať nenavyšuji cash...

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od rizek95 » 16 kvě 2022 19:36

Bral jsem TROW a LEG (116,4 a 36,05) a teď vyčkávám ještě s nějakýma USD, bohužel kurz CZK/USD je na pytel tak asi víc přikupovat nebudu, ikdyž by cash byl

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 16 kvě 2022 20:16

Investor007 píše:
16 kvě 2022 14:16

Jinak obecně mi přijde poměrně úsměvné, že když se strhne lavina a trhy klesají, tak se na fórum moc nepíše. Jakmile to roste nahoru, tak to tady začíná zase žít :-).
jj, platí vždy :lol:
já většinou nepíšu, protože mám plné ruce práce.
Naposled jsem tu psal PNR, nyní je opět v nákupní zóně.

Ještě mi tu chybí ti, co oslavovali Cathie Woods jako skvělou investorku, nějak neslyším, jaké mají zisky :?:
Toto není škodolibost, byli jasně varováni a jen došlo na starou klasiku: valuation matters

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět