Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 17 lis 2022 21:06

achjo,
management a předpokládá...jednou provždy: to jsou slova, kterými se slušný investor nenechá oblbnout, zvlášť, když firma už několik let pravidelný 8 % růst nedodává...
Revenue 3 Year (CAGR)=0.44%
Revenue FWD= 3,12%
a valuace jsou právě proto tak nízko.
Mimochodem začalo to už před covidem, tzn. laciná výmluva se nekoná, na covid to hodit nemůžou.

Jindy využívám propadů na trhu, ale v tomto případě s ním souhlasím.
Za mě: na trhu teď jsou lepší příležitosti.
Ale firma je určitě bezpečná, to mi ale nestačí.

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 17 lis 2022 23:25

Narazil jsem na tento portfolio tracker a vypadá velmi zajímavě, tak sdílím :D

https://snowball-analytics.com/

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 20 lis 2022 12:42

Glueless píše:
17 lis 2022 21:06
achjo,
management a předpokládá...jednou provždy: to jsou slova, kterými se slušný investor nenechá oblbnout, zvlášť, když firma už několik let pravidelný 8 % růst nedodává...
Revenue 3 Year (CAGR)=0.44%
Revenue FWD= 3,12%
a valuace jsou právě proto tak nízko.

Have Fun Investing
Glueless
Tvůj názor, já mám jiný. Čas ukáže.
Úspěšnost analytiků u Medtronicu je 92% u dvouletého výhledu. Je to firma s velice snadným odhadem budoucích zisků s velice přesnou management guidance. Až na dva pandemické roky odhad vždy seděl plus mínus 10%. Většinou dokonce byla přesnost do 5%. Tedy historie říká, že to nejsou jen slova, ale velice přesný fundovaný odhad schopného managementu a desítek analytiků, co studují fundamenty firmy jako živobytí. Ale samozřejmě Glueless, který je schopen vědět budoucí cash flow Medtronicu na 20 let dopředu, aby pak spočítal diskontovanou cash flow férovou cenu podle vzorce, který tu za půl roku nebyl schopný předložit, nevěří odhadům managementu sedícím v souladu s růstem odvětí a dlouhodobým trendům.

Růst EPS mezi lety 2002 až 2019 byl 8,98%. Mezi 2014 a 2019 ano růst zpomalil na 6,44%, ale stále celkový výnos nad 10% ročně a zhruba na stejno jako S&P 500.

3Y revenue, kdy 2 roky byla pandemie a uzávěry nemocnic pro mnoho druhu zákroků a stopka na jejich investice je fakt vypovídající údaj. Navíc revenue používají hlavně Ladislavové. Revenue Apple vzrostlo jen asi o 10% celkem mezi roky 2015 a 2019 a přesto EPS rostlo o 13% ročně a cena akcie 17,5% ročně. Firma může růst třemi způsoby, růstem tržeb, růstem marží s úsporou nákladů nebo odkupem akcií, což byl případ Aaple. Ladislavové tohle naznají.

Medtronic měl naposledy PE 15 v roce 2014 a poté akcie dala výnos 20% ročně následující cca 3 roky, v souladu s dnešním potenciálem Medtronicu dle Fastgraphs pro další 3 roky.
Jindy využívám propadů na trhu, ale v tomto případě s ním souhlasím.
Cena akcie se propadla o 39%, zatímco EPS se očekává pouze o 2 centy horší, než nejlepší rok v historii firmy (2021). Já tedy s tímto propadem zásadně nesouhlasím. Zdá se značně přehnaný.
Za mě: na trhu teď jsou lepší příležitosti.
Ale firma je určitě bezpečná, to mi ale nestačí.
Kterépak to jsou? Ať je okouknu ve Fastgraphs.
Mimochodem začalo to už před covidem, tzn. laciná výmluva se nekoná, na covid to hodit nemůžou.
Graf do fiskálního roku 2019, posledního neovlivněného pandemií. Co že začalo? Ani jeden rok s negativním EPS růstem po desetiletí.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

netlik
Začátečník
Příspěvky: 3
Registrován: 10 led 2021 19:18

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od netlik » 20 lis 2022 20:57

S názorem czhuntera ohledně společnosti Medtronic souzním. Dlouhou dobu nadhodnocená se postupně dostává do koupitelných úrovní.
Video Chucka k tomuto: https://www.youtube.com/watch?v=Q4W7DeD9D4E

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 21 lis 2022 10:39

Jaká je na Medtronicu reálně strhávaná daň? 20%, když domicil je Irsko? Díky za info.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 21 lis 2022 22:14

Czhuntere,
psal jsem na str. 8: "Nyní se dívám na ty popadané technogiganty, sbírám je jak švestky na podzim :lol:"

ad EPS: píšeš s despektem o "Ladislavově revenue", asi nerozumíš rozdílu a výhodám revenue.
EPS je, stejně jako tvé oblíbené P/E manipulovatelné účetně. Revenue je, jak by řekl náš bývalý ministr vnitra Gross křišťálově čisté, že ani čistější být nemůže.

úspora nákladů, odkup vlastních akcií atd. nejsou růstová strategie...z dlouhodobého hlediska se peníze nedají ušetřit, musí se vydělat.

ad vzorec diskontování ceny: ten jsem ti vložil. Skutečnost, že s ním neumíš pracovat jen dokládá tvoji neznalost. Co a jak vložit je základ úspěchu (dvojsmysl je zamýšlen).

Podle mě hodně čteš, ale málo tomu rozumíš. V investování se hodně zamlžuje a klame, protože jde o velké peníze, proto je potřeba pochopit, co je jen na oko a podle čeho se dá řídit.
V tvém textu nevidím pochopení rozdílů.
Uchyluješ se k zjednodušování a papouškuješ cizí fráze bez hlubší znalosti. Ohodnocuješ firmy podle lehce manipulovatelných kritérií.

Asi nejvíc je to vidět na tvém vyjádření, že riziko nemá vliv na cenu akcie a cena je odvislá od loňského P/E...
Slyšel jsi někdy: market is a forward looking vehicle? Risk is a determining factor.

abych nebyl OT nákupy:
TSM na dlouho a divi, předtím, než to prasklo, že zobal i Buffet :-)
META na swing
ZIM for fun ride

Have fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 22 lis 2022 08:37

Mimochodem, kdyz se zminuje EPS a potencialni machinace s nim, tak czhunter vyse pouzil non-GAAP cisla. Mozna i proto nedorozumeni, jestli se firma nekde trochu zakuckala v tempu rustu?
non-GAAP dost mozna lepe reflektuje stav firmy... Ale prostor pro machinace je z principu vetsi. Tedy podstatne je, aby investor vedel s cim pracuje a veril firme.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Martin » 22 lis 2022 17:17

Norgen píše:
21 lis 2022 10:39
Jaká je na Medtronicu reálně strhávaná daň? 20%, když domicil je Irsko? Díky za info.
Resil jsem to s podporou Lynx a poslou divi nezdanenou a pak si to zdanis sam treba jako Shell. Ted po vysledcich sla cena dolu, tak muzes udelat prvni nakup.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 22 lis 2022 22:19

czhunter píše:
20 lis 2022 12:42
Glueless píše:
17 lis 2022 21:06
achjo,
management a předpokládá...jednou provždy: to jsou slova, kterými se slušný investor nenechá oblbnout, zvlášť, když firma už několik let pravidelný 8 % růst nedodává...
a valuace jsou právě proto tak nízko.

Have Fun Investing
Glueless
Tvůj názor, já mám jiný. Čas ukáže.
Úspěšnost analytiků u Medtronicu je 92% u dvouletého výhledu. Je to firma s velice snadným odhadem budoucích zisků s velice přesnou management guidance. Až na dva pandemické roky odhad vždy seděl plus mínus 10%. Většinou dokonce byla přesnost do 5%. Tedy historie říká, že to nejsou jen slova, ale velice přesný fundovaný odhad schopného managementu a desítek analytiků, co studují fundamenty firmy jako živobytí.

Ale samozřejmě Glueless, který je schopen vědět budoucí cash flow Medtronicu na 20 let dopředu, aby pak spočítal diskontovanou cash flow férovou cenu podle vzorce, který tu za půl roku nebyl schopný předložit, nevěří odhadům managementu sedícím v souladu s růstem odvětí a dlouhodobým trendům.

Já tedy s tímto propadem zásadně nesouhlasím. Zdá se značně přehnaný.
tento příspěvek nezraje jako víno... ;)
čas a titulky v tisku nám ukazuje poměrně rychle...
Se ti chytřejší hoši nějak sekli a Glueless měl lepší odhad? 8-)
Medtronic Lowers Earnings Guidance, Citing Slower Procedure and Supply Recovery
Medtronic Stock Falls After Medical-Device Maker Posts Lower Earnings

Trhu je úplně jedno s čím souhlasíš nebo nesouhlasíš. Na trhu jsi proto, aby jsi vydělal peníze ;)
Ale aby nebylo pochyb, ta firma je stabilní, bezpečná, jen ten růst je pomalý/žádný.
Mluvím o růstu firmy, nikoliv o ostré tužce pana účetního (myšleno EPS).

Mimochodem, on se člověk dá dobře odhadnout podle toho, čemu věří a nevěří, co chápe a nechápe.

Nicméně ty propady už začínají zajímat i mě, brzy asi přikoupím ke své pozici. Ano, jsem long z dřívější doby 8-)

Have Fun Investing
Glueless
Naposledy upravil(a) Glueless dne 23 lis 2022 09:39, celkem upraveno 1 x.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 22 lis 2022 22:29

netlik píše:
20 lis 2022 20:57
S názorem czhuntera ohledně společnosti Medtronic souzním. Dlouhou dobu nadhodnocená se postupně dostává do koupitelných úrovní.
Video Chucka k tomuto: https://www.youtube.com/watch?v=Q4W7DeD9D4E
Souznít můžeš s kým chceš, jen si přitom dávej pozor na svoje peníze při investování ;)
cena klesá, protože růst firmy se nedostavuje, ani historicky, ani výhled do budoucna.

3y CAGR byl málo reprezentativní, tady je Revenue 5 Year (CAGR) 0.75%
Jako za 5 let roční růst o 0,75 % ??? :!:
A do budoucna nicmoc:
FY1 Up Revisions (last 90 days) 1
FY1 Down Revisions (last 90 days) 19

Dělej jak umíš, držím ti palce

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět