Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 08 lis 2022 18:46

VSbrok píše:
06 lis 2022 19:23

Kdybych měl investovat jen dle tohodle, tak asi, abych zítra všechny akcie prodal a peníze dal za 5 % na spořící účet :?
Teď jsem viděl video s prognostikem Staňkem a přepadla mě slušná deprese :roll:
To mi povídej, raději bych si často přál tolik nestudovat a být naivní s hlavou v písku. Bohužel každý, kdo má nastudováno, jako třeba Munger nebo já prostě ví, jak tyto situace dopadají a nebývá to pěkné. Už Římská říše se ve skutečnosti rozpadla díky rostoucím deficitům kvůli válkám a rostoucím veřejným výdajům včetně sociálních dávek. To vedlo vládu k financování tohoto dluhu devalvací měn a to zničilo ekonomiku a Západořímská říše se rozpadla. Dokonce první zastropování cen bylo zkoušeno již za dob Říma a vedlo to k hyperinflaci a rozpadu ekonomiky. Zkoušeli to i v USA v 70.letech a taky to nefungovalo. Překvapí někoho, že jsem věděl, že to nebude fungovat ani letos v Maďarsku? Teď koukám, že už jim imflace vystoupla na 20% za září. Kde jsou dnes všichni ti, co říkali, jak je Maďarsko dál než Česko, že zastropují ceny. Hned jsem jim psal, že to nikdy nefungovalo a ať dočkají času. Když se člověk dívá do minulosti, tak vidí budoucnost s překvapivou přesností.

Mě zase přepadla slušná deprese, když jsem si na Seznam zprávy přečetl, že si vláda bude muset půjčit až 10% důchodů. Něco kolem 70 mld. Kč. Vemte si, že před pandemií nebyl takový ani celkový deficit země. Taky si vemte, že je rekordně nízká nezaměstnanost a nejnižší v EU s rekordními odvody. Kolik bude důchodový deficit, až přijde recese a výrazně se sníží odvody? Do toho jde hodně důchodců do předčasného důchodu a od roku 2030 začne odcházet do důchodu silná generace baby boomers. Tedy nejenom, že budoucí pracující generace budou muset platit stále více důchodců, ale ještě k tomu budou platit úroky z dluhu za důchodce, kteří budou dávno po smrti. To samé zdravotnictví.

Na druhou stranu, nedá se jen sklopit hlava a čekat na hyperinflace fiat měn, jak je predikuje Munger a čekat na konce západního systému s důchody. Musíme udělat to nejlepší, co dokážeme a pokud máme kvalitní akcie koupené za levno a nebojíme se držet na dlouho, tak tyto kvalitní tituly si vždy vedli mnohem lépe, než indexy samotné a měli by určitou ochranu poskytnout. Spořící účet asi ne. Raději zlato. Slušně se to začíná ve světě rozjíždět na hyperinflace a držet fiat měnu raději ne. Turecko 80% inflace, kde to skončí? Kdo tam drží fiat měny je na mizině. Zlatu se v dobách nejistoty vždy dařilo a má tisíce let historie bojování proti devalvaci měn politiky.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Amon
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2022 12:27

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Amon » 08 lis 2022 19:33

czhunter píše:
08 lis 2022 18:11
Ano je to býčí trh od roku 1982 přerušený krátkými epizodami poklesů. Podívej se na Shillerovo PE indexu S&P 500 a pak mluv. Naposledy se podívalo na PE 15 v roce 1987 a od té doby jde v průměru jen nahoru. Narozdíl od historie. V roce 1982 bylo něco kolem 7, tedy jak říkám, nic jsi opravdu za 30 let nezažil. Jen 40 letý býčí trh poháněný růstem dluhu, změnou důchodového systému v USA, generací baby boomers a 40 let klesajících sazeb.

Jaké poslední dvě krize? U pandemie se vrátily akcie na nová maxima za pár měsíců a ve velké recesi za 6 let. To je historicky nic. Jedny z nejlepších vůbec. 1929-1986 nulové zisky pro indexy v inflačně očištěných číslech. 1966-1994 nulové zisky dokonce v nominálních číslech. 28 let. Přidej 5-15% inflaci v té době a udělej si obrázek. Fakt, kdo investuje jen posledních 30 let nezažil nic než boom a býčí trh s malými dipy v trendu. Pokud teda neinvestoval v Japonsku s jeho 25 let dlouhým medvědím trhem jako důsledek tištění peněz v 80.letech a Evropě, která stagnuje od internetové bubliny. Tento 40 letý trend se dle top investorů americké historie jako je Druckenmiller a Munger může brzo otočit díky extrémní a radikální monetární a fiskální politice těch pošuků politiků a centrálních bankéřů. V ČR z 50mld. deficitů na 400mld. v době rekordně malé nezaměstnanosti a stále dobré ekonomiky v ČR. Nemusím snad říkat, jak špatně to může dopadnout a nedivil bych se, kdyby byl 1B deficit v další recesi. Jak říká Druckenmiller v tom rozhovoru, za 20-40 let úroky z dluhu sežerou většinu rozpočtu USA a schopnost USA zvládnout dnešní mladou generaci. Dluh USA k HDP v roce 1980 byl 34% a dnes 121% s oficiálními odhady nad 600% do konce staletí.

V Evropě se fakt investovat nebojím, pokud jde o kvalitní nadnárodní firmy, co rostou. Jaký je rozdíl, jestli je nadnárodní firma na třeba 100 trzích a má sídlo v USA nebo Německu? Rozdíl tam není. Je to jen sídlo. Geografický podíl v tržbách má větší význam. Ale je fakt, že v Evropě je těch rostoucích firem jako šafránu a v USA je větší výběr. Ale najít se dá. Třeba Adidas si po 85% propadu ceny akcie klidně koupím. Firma to špatná není. Unilever, BUD taky dobré firmy a obrovští giganti za dobré valuace. Abych to shrnul, neinvestuji do Evropy, ale do firmy se sídlem v Evropě a to jsou dvě odlišné věci. A třeba britská burza letos výrazně převyšuje tu americkou. Dobře pro mě, mám dost firem z UK a hlavně Imperial Tobacco dělá radost. 31% YTD plus 10% dividenda pro 41% výnos jen tento rok. Byla to hrbolatá cesta od roku 2020, kdy jsem Imperial Tobacco koupil, ale vyplatilo se držet. A je to i takové poučení. Koupil jsem všechny 4 velké tabákové firmy v roce 2020 a začátkem 2021 a nejvyšší výnos o velký kus má paradoxně ta jediná, co snížila dividendu. Imperial Brands. 31% roční výnosy oproti 17-20% výnosům u zbylých tří. NArozdíl třeba od BGS měla totiž firma stále silné fundamenty a dividenda byla krytá i před snížením. Šlo spíše o odcházející CEO rozvazující ruce novému CEO a napravení nesmyslné dividendové politiky této firmy za její doby.

A víš Minarjo, když se moje první pozice i Imperialu koupená v roce 2019 propadla v roce 2020 o 28%, díky snížení dividendy a panickému výprodeji neefektivního trhu, tak jsem ztrojnásobil pozici a vydělal na tom balík. Místo brečení, že se to propadlo o třetinu, jako ty u LNC. Nakonec jsem měl pravdu. Poslední se směje naposled. A to většinou ten, kdo se řídí fakty a né dohady.
===
OK. Mysli si, co chceš. Nebudu se přít. Každý jedeme podle vlastní strategie a každý za své.
===
BTI, ENB, VZ - navždy.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 09 lis 2022 02:46

czhunter píše:
08 lis 2022 18:46
.... Když se člověk dívá do minulosti, tak vidí budoucnost s překvapivou přesností.

Mě zase přepadla slušná deprese, když jsem si na Seznam zprávy přečetl, že si vláda bude muset půjčit až 10% důchodů. .... To samé zdravotnictví.

.... Zlatu se v dobách nejistoty vždy dařilo a má tisíce let historie bojování proti devalvaci měn politiky.
Jen politici a centrální bankéři se stále snaží přesvedčit lidi, že "tentokrát to bude jiné" ... NE nebude! Dopadne to zas úplně stejně :? :roll:

A tos asi ještě nečetl, že si naše pětikolka půjči, aby mohla dotovat Ukrajinu, to je teprv pecka nevídaná :o

No zlatu se zatím moc nedaří, takže to je asi jediná změna oproti minulosti :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od JosephusMiller » 09 lis 2022 08:06

VSbrok píše:
09 lis 2022 02:46
czhunter píše:
08 lis 2022 18:46
.... Když se člověk dívá do minulosti, tak vidí budoucnost s překvapivou přesností.

Mě zase přepadla slušná deprese, když jsem si na Seznam zprávy přečetl, že si vláda bude muset půjčit až 10% důchodů. .... To samé zdravotnictví.

.... Zlatu se v dobách nejistoty vždy dařilo a má tisíce let historie bojování proti devalvaci měn politiky.
Jen politici a centrální bankéři se stále snaží přesvedčit lidi, že "tentokrát to bude jiné" ... NE nebude! Dopadne to zas úplně stejně :? :roll:

A tos asi ještě nečetl, že si naše pětikolka půjči, aby mohla dotovat Ukrajinu, to je teprv pecka nevídaná :o

No zlatu se zatím moc nedaří, takže to je asi jediná změna oproti minulosti :idea:
To, že se ČR propadne do japonského scénáře (ve stylu obří mandatorní výdaje, demografie na houby) se zdá jako jistota. Ale - kromě mentální deprese pro lidi s mozkem - co to můžr znamenat pro nás jako investory (časový horizont našich životů)?

1) ČR za našich životů nezbankrotuje, ale bude hospodářsky velmi slabá. Tj pokud nepřijmeme euro, bude koruna taky slaboučká. Z toho vychází lépe nemít investice v korunových titulech.

2) i když CR na duchody vlastne mit nebude, stejne je bude porad vyplacet na ukor ostatnich sluzeb, politicky to bude pro jakoukoli stranu nutnost. Z toho plyne, ze nejaky, i kdyz nizky, duchod mit preci jen budem - ale taky z toho plyne, ze jeho kupni sila (ve slabe korune) bude mizerna, statni infrastuktura bude katastrofalni (vcetne zdravotnictvi) a nakoupit si budem moct jen mizerne sluzby (protoze my penize mit z investic budem, ale kvalitnich sluzeb bude malo a budou drahe).

3) Duchodci jsou vlastne vysavace na zdravotnicky personal a jeho cas, plus leky atd. Pokud se zdravotnictvi v zasade nezmeni (samolecba, roboti apod scifi), v cechach by musel byt snad kazdy treti v produktivnim veku zamestnan v zdravotnictvi a pecovatelstvi, aby nas, budouci seniory obslouzil tak, jako je to ted. Coz nebude. Protoze to proste nebudou chtit delat a stat by je s tim mizernym dluhovym rozpoctem stejne nezaplatil. Tim padem budeme muset tyto sluzby (nebo vubec bydleni) hledat v zahranici, anebo - coz je dobry napad v kazdem pripade - se uzkostlive udrzovat v co nejlepsim zdravotnim stavu po cely zivot a doufat, ze to vydrzi. Na sluzby na soucasne urovni proste musime zapomenout, jakkoli se treba uz ted zdaji neoptimalni - a pocitat s tim. Tj kdyz se ptam, kolik potrrbuju z ptf v duchodu, mel bych zapocitat XX penez i na zdravotni peci, aby za neco stala.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Amon
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2022 12:27

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Amon » 09 lis 2022 08:25

JosephusMiller píše:
09 lis 2022 08:06
VSbrok píše:
09 lis 2022 02:46
czhunter píše:
08 lis 2022 18:46
.... Když se člověk dívá do minulosti, tak vidí budoucnost s překvapivou přesností.

Mě zase přepadla slušná deprese, když jsem si na Seznam zprávy přečetl, že si vláda bude muset půjčit až 10% důchodů. .... To samé zdravotnictví.

.... Zlatu se v dobách nejistoty vždy dařilo a má tisíce let historie bojování proti devalvaci měn politiky.
Jen politici a centrální bankéři se stále snaží přesvedčit lidi, že "tentokrát to bude jiné" ... NE nebude! Dopadne to zas úplně stejně :? :roll:

A tos asi ještě nečetl, že si naše pětikolka půjči, aby mohla dotovat Ukrajinu, to je teprv pecka nevídaná :o

No zlatu se zatím moc nedaří, takže to je asi jediná změna oproti minulosti :idea:
To, že se ČR propadne do japonského scénáře (ve stylu obří mandatorní výdaje, demografie na houby) se zdá jako jistota. Ale - kromě mentální deprese pro lidi s mozkem - co to můžr znamenat pro nás jako investory (časový horizont našich životů)?

1) ČR za našich životů nezbankrotuje, ale bude hospodářsky velmi slabá. Tj pokud nepřijmeme euro, bude koruna taky slaboučká. Z toho vychází lépe nemít investice v korunových titulech.

2) i když CR na duchody vlastne mit nebude, stejne je bude porad vyplacet na ukor ostatnich sluzeb, politicky to bude pro jakoukoli stranu nutnost. Z toho plyne, ze nejaky, i kdyz nizky, duchod mit preci jen budem - ale taky z toho plyne, ze jeho kupni sila (ve slabe korune) bude mizerna, statni infrastuktura bude katastrofalni (vcetne zdravotnictvi) a nakoupit si budem moct jen mizerne sluzby (protoze my penize mit z investic budem, ale kvalitnich sluzeb bude malo a budou drahe).

3) Duchodci jsou vlastne vysavace na zdravotnicky personal a jeho cas, plus leky atd. Pokud se zdravotnictvi v zasade nezmeni (samolecba, roboti apod scifi), v cechach by musel byt snad kazdy treti v produktivnim veku zamestnan v zdravotnictvi a pecovatelstvi, aby nas, budouci seniory obslouzil tak, jako je to ted. Coz nebude. Protoze to proste nebudou chtit delat a stat by je s tim mizernym dluhovym rozpoctem stejne nezaplatil. Tim padem budeme muset tyto sluzby (nebo vubec bydleni) hledat v zahranici, anebo - coz je dobry napad v kazdem pripade - se uzkostlive udrzovat v co nejlepsim zdravotnim stavu po cely zivot a doufat, ze to vydrzi. Na sluzby na soucasne urovni proste musime zapomenout, jakkoli se treba uz ted zdaji neoptimalni - a pocitat s tim. Tj kdyz se ptam, kolik potrrbuju z ptf v duchodu, mel bych zapocitat XX penez i na zdravotni peci, aby za neco stala.
===
ad 1) Souhlas. Určitě nemít dlouhodobé investice v korunových titulech, ale stejně tak ani v eurových.
Zde je dnešní zajímavý článek k očekávanému vývoji v Evropě. I tento širší kontext by měl investor brát v potaz: https://www.e15.cz/rozhovory/budte-znep ... py-1394705
ad 2) Souhlas.
ad 3) Souhlas s tím, že se povede politická polemika, zda hlavní prioritou z hlediska stále se zhoršujících veřejných financí má být důchodový nebo zdravotní systém. Domnívám se, že nakonec bude na prvním místě ten zdravotní, protože se týká nejširšího spektra voličů. Ale i v něm budou určité ústupky a změny směrem k vyššímu podílu spoluúčasti.
===
BTI, ENB, VZ - navždy.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 10 lis 2022 18:21

Zas nejbohatší země Jižní Ameriky Argentina a Venezuela zbankrotovali či zkolabovali velice rychle. Prakticky přes noc v uvozovkách. Nevidím tedy důvod, proč by ČR nemohlo zbankrotovat za našich životů. Ono takovéto věci jdou ke konci strašně rychle díky exponenciálnímu růstu. Argentina byla tak bohatá, že se očekávalo, že dorovná USD v HDP na obyvatele během několika let. Pak stačilo několik let vysokých deficitů i díky válce s Velkou Británií a země zkolabovala. Venezuelu zase vysoké deficity a následný ropný šok poslal z nejbohatší země Jižní Ameriky na prakticky nejhorší zemi světa k žití. Miliony lidí utíkají přes hranice, totální bezpráví, únosy, vraždy na ulici za bílého dne jsou standardem. I proto Charlie Munger v tom rozhovoru, co jsem tu dával sám říká, že tištění peněž je největší hrozba pro lidstvo, snad krom nukleární války. Nic už není horšího a nic nezabije demokracii snáze, než demagogové vlastnící tiskařský lis. Nikdy nepodceňujme neschopnost politiků, respektive jejich schopnost přivést funkční zemi ke kolapsu, jen pro vlastní prospěch a vlastní krátkozrakost.

Jak taky říká Druckenmiller v tom rozhovoru, splátka dluhu USA sežere rozpočet pro zdravotnictví během 20 let jen při úrokové sazbě 3,8%. A to mají mnohem lepší výhled na stárnutí populace, než Evropa a ČR. Stále se u nich očekává drobný růst populace. ČR naopak postupné vymíraní. Sám říká, že si není jist, zda USA vůbec bude mít prostředky pro správu jeho generace, natož tu další. Na tu nebude mít prakticky jistě. Pokud tohle říká top investor americké historie, pak je třeba naslouchat a případně podle toho jednat.

Pak tu máme třeba Řecko. Rychlé Googlení ukazuje dluh k HDP na minimu v roce 1995 a to pouhých 49% k HDP. Tedy země z malého zadlužení k bankrotu za cca 20 let. Někdy loni jsem viděl na Youtube video, jak se masivně propadla životní úroveň lidí v Řecku po jejich dluhové krizi včetně masivních snížení důchodů, platů státních zaměstnanců apod. Mladí bez práce, staří totálně na mizině přežívající z minima. Je to zkrátka katastrofa pro běžnou střední třídu a chudé. Ti nahoře si poradí vždy viz stále rekordní prodeje Ferrari a dalších luxusních věcí.

Každopádně to chce mít velké rezervy, jak říká VSBrock. Zdravotnictví může přestat být "zdarma". Dolar může devalvovat na polovinu. Může přijít něco jako 70.léta, kdy vysoká inflace sežere kupní sílu dividend během dekády apod. Hlavně to jistit vlastním domem ideálně na vesnici (topení dřevem, voda ze studny, políčko zeleniny), aby se alespoň neplatil nájem a člověk byl izolovaný od cenových šoků, jak jen to jde a k tomu alespoň 4 děti jsou jistota. Většina lidí světa důchody nemá, nemá podporu v nezaměstnanosti ani zdravotní systém zdarma a stejnak žijou. Musí spoléhat na dobře vychované děti a skromnost.
No zlatu se zatím moc nedaří, takže to je asi jediná změna oproti minulosti
Ano zatím. Slovo zatím je důležité. Vždy v historii USA však zlato dorovnalo výrazný růst peněžní zásoby a to často extrémně prudkým růstem. Nebylo to však hned. Stále je to však nejlépe se dařící třída aktiv letos a prakticky na nule YTD. Oproti falešnému zlatu Bitcoinu je to dost rozdíl a stále nadvýkon nad akciový index o 15% A stále nejvýnosnější třída aktiv od roku 2000 s cirka 10% ročními výnosy, tedy stále spolehlivě nad úroky na spořících účtech 6% hrubého.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 11 lis 2022 09:20

czhunter píše:
10 lis 2022 18:21
Sám říká, že si není jist, zda USA vůbec bude mít prostředky pro správu jeho generace, natož tu další. Na tu nebude mít prakticky jistě. Pokud tohle říká top investor americké historie, pak je třeba naslouchat a případně podle toho jednat.
Tu Druckenmiller (a ani nikto iny) nemusi vobec spekulovat, ze ci/kedy dojdu prachy tymto statnym ponzi srandam ako je zdravotne a socialne zabezpecenie. Neviem ako v EU/CZ/SK ale US Social Sec Admin pusta do eteru report kazdy rok a naposledy tam mali rok 2035 ako konecnu:

"Long-Range Results (2022-96)
Under the Trustees’ intermediate assumptions, OASDI cost is projected to exceed total income in 2022, and the dollar level of the hypothetical combined trust fund reserves declines until reserves become depleted in 2035."
https://www.ssa.gov/oact/tr/2022/tr2022.pdf
(doporucujem CTRL+F a dat hladat "depletion" alebo "depleted")

Samozrejme to asi nepojde skokovo na $0, ale ak ma dnes niekto 10-15+ rokov do dochodku a pocita, ze sa o neho stat postara, tak GL, resp. ako amici hovoria - mam most co mu mozem predat..
BAM | AMZN | BTI | ASML | GOOGL | MA | V | ENB | MSFT | PM | SPGI | UNH | ELV | TSM | APO | OWL | SOFI

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 12 lis 2022 14:13

Jo máš pravdu, samotné úřady v USA to sami přiznávají. Třeba Rozpočtová komise vlády USA před stavem veřejných financí varuje už dlouho. Navíc čím větší dluh rozvinuté země budou mít, tím více si budou muset půjčit na splátku úroků a více devalvovat měny. Je to začarovaný kruh se stále se zrychlující exponenciální křivkou.

Včera jsem schválně kouknul na pár videí, proč Řecko zbankrotovalo a důvod není překvapivý. Vysoce se zadlužovali v dobrých časech na zvyšovaní státních platů, důchodů a na hloupé projekty. Místo spoření na horší časy. Pak přišel black swan v podobě finanční krize roku 2008 a s tím spojený pokles turismu a obchodu a dluh se dostal do nezastavitelné spirály. Z cca 100% dluhu k HDP na 170% během pár let a po 7 letech bankrot. Jako první rozvinutá země v historii. Určitě ne poslední s vývojem v Itálii, Španělsku, UK apod. Podle IMF je v riziku brzkého dluhového kolapsu celkem 43 zemí světa.

Česko tak napodobuje bohužel Řecko a v dobrých časech a rekordní zaměstnanosti se silně zadlužuje. Při současné trajektorii budeme mezi top 5 nejzadluženějšími zeměmi EU během pár let. U většiny bankrotů, ať je to Venezuela, Argentina i Řecko pak přišel black swan, nikým neočekáváná událost a rychlý konec. Fiala na změnu trajektorie nevypadá. Přijde mi spíše jako Obama. Spousta předvolebních řečí a skutečnost pravý opak.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 15 lis 2022 10:20

mám dotaz na nákup divi ETF, ale bez distribuce, má někdo tip na solidní accumulating divi ETF?

díky

Have Fun Investing
Glueless
P.S. naposled jsem vyhodnocoval MDT (Medtronic), cenově spadl na příjemné hladiny, ale jejich tempo růstu mě odradilo. Nemůžou se odlepit, neberu.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 16 lis 2022 18:50

Management Medtronicu předpokládá 8% roční růst pro dalších 5 let, což zhruba odpovídá předpokládanému tempu růstu jejich odvětví kolem 5% CAGR do roku 2029 plus nějaké ty zpětné odkupy akcií apod. 8% růst plus 3% divi je docela slušný 11% roční výnos. Při návratu na prémiové valuace je to pak 18% ročně. Od jednoho z nejkvalitnějších aristokratů to není špatný potenciál. Je to zkrátka jedna z nejkvalitnějších firem světa, čemuž odpovídá maximální score 99 u Simply Safe Dividends a dle S&P lepší rating managementu rizik, než má JNJ a Microsoft, tedy lepší, než jediné dvě AAA firmy.

Ano růst zpomalil a Covid zasáhl jejich zákazníky - nemocnice, ale situace by se měla otočit. Ostatně koupit výhodně firmu, kde není žádný problém a vše je růžové je nesmírně vzácné. Vždy je tam nějaký háček. Určitě do portfolia koupím, jen bych rád ještě levnější PE.

Jinak Buffett právě nakoupil akcie Taiwan Semiconductor Manufacturing. Evidentně má jasno, která polovodičová firma je wonderful company at fair price a graf na Fastgraphs to potvrzuje na první pohled.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět