Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 18 srp 2023 10:15

No z FG predikci vidim nulovy duvod ke koupi PFE. Zasadni problem je, ze ta firma krom covidu proste neroste a nezda se, ze by mela zacit. Tedy ta dividenda taky tezko poroste do nebe bez zadluzeni (dividendu "rostouci" prudkym poklesem akcie neberu jako rust). Nevidim tam duvod drzet takovou firmu dlouhodobe. Je to takova Ladislavovska akcie (taky myslim, ze ji ma v ptf, pan banan :lol:).
Rychle jsem si znovu proklikal Cignu, CVS, Cardinal, Novartis nebo Gilead a vsechny papirove vypadaji na vetsi rust v dohledne budoucnosti. Ale muzu se samo mylit. Osobne o nakupu 100%ne neuvazuju. Spis me mrzi, ze jsem nezachytil rust Novo Nordisk.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav » 18 srp 2023 16:48

Pane Marek z malé Asie,
Pfizer byla před několika lety největší farmacetutická firma v USA, byla zdravá, levná, málo zadlužená,
měla slušný dividendový výnos a proto, kdo chce držet 30 akcií z celého světa pro dividendy v důchodu,
měl by být navždy ženatý také s firmami: Pfizer, Sanofi, Johnson a Johnson.
Marek by chtěl urážet českého value investora, jenže český value investor dosáhl roku 2022 +4 %
a s dividendami +6 %, když americký index ztratil -19 % a německý index -13 %.

Důchod z dividend může tvořit těchto 30 akcií a ve věku 86 je může důchodce předat jeho potomkům:
AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, RTX,
Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, British American Tobacco, HSBC Holdings, Shell, Tesco, Allianz,
BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, AB InBev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi,
Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp., Takeda Pharmaceutical, BHP Group, Fortescue Metals .

Kdybych měl 1.000 €, koupil bych Bank of Nova Scotia.
Kdybych měl zas 1.000 €, koupil bych Fortescue Metals.
Ale je tady možnost, že strávím přes vánoce týden ve vězení. Ale čistá, teplá místnost 8m² s televizí, umývadlem a záchodem s jednou postelí, to je nádhera, když je to jen na týden a člověk to potřebuje
pro zakončení jeho nové knihy.
A jaký se stal zločin? Můj syn mne pozdravil na ulici a já mu odpověděl ''Servus''. A to je ten celý zločin,
za který mám platit pokutu 800 € nebo strávit ve vězení 16 dní. Já se snažím snížit trest na polovinu
a místo placení strávit zadarmo týden ve vězení, protože jsem dosud nikdy ve vězení nebyl. :)
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 18 srp 2023 19:40

Ja mam vcelku problem s nacenenim tech farma firem.

Nevim, jak slibne ma ktera firma preparaty na rakovinu nebo hubnuti a kolik za ne mohou utrzit v pripade schvaleni. Dovedu si predstavit, ze firma muze byt ztratova a stejne mit market cap 36bn jako Seagen. Neni to pro me hned iracionalta trhu, zajimaji nas budouci zisky, ne jen na dva roky dopredu.

Vetsi firmy jsou samozrejme diverzifikovane, ale stejne si dovedu predstavit, ze zivotni cyklus velmi popularniho leku muze ovlivnit, zda se firma jevi nadhodnocena nebo podhodnocena.

Teda ten cyklus neni tak kratky, ale je proste omezeny.
Obrázek

Jak k tomuhle pristupujete vy? Zkousite resit, co maji v pipeline?

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Marek » 19 srp 2023 11:44

Jasne, cela pharma se toci okolo lobby, uspesnych ci neuspesnych drahych leku, patentu... Sem tam dokonce vynaleznou neco tak hloupe ucinneho, ze to skoro zahubi revenue, ala Gilead pred ca 10ti lety. Pokud nejsi insider nebo vystudovany odbornik, nevidim vyssi uspesnost odhadu investice nez je prosty hod korunou. Je to asi jedna z tech branzi, kde se vyplati sledovat buy/sell ratio u insideru z firmy.
Pro klid v dusi mi prijde nejlepsi nakupovat adekvatne ocenene akcie kolem, jako jsou pojistovny nebo distributori... Treba Cardinal Health. Tem jsou patenty sumafuk, budou zpivat pisen kohokoliv, kdo jim da na chleba.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 24 srp 2023 21:51

Norgen píše:
17 srp 2023 08:27
VSbrok píše:
16 srp 2023 21:34
- kuřáci (MO a BMT/BAT) jsou nyní za super ceny, nikoliv však PM a ani PMČR, Altria navíc bude příště zvyšovat (sbírám tipy zda to zaokrouhlí na 1 dolar nebo ne 8-) )
Nejenom Altria (MO), ale i Philip Morris International (PM) bude příští kvartální dividendu zvyšovat. Altria teď 24. 8. 2023, Philip Morris až 13. 9. 2023.
Můj tip je, že Altria z 0.94 na 0.98 USD, a Philip Morris z 1.27 na 1.30 USD, tak uvidíme ;-)
Tak první tip sedí. Dneska zvýšení u Altria z 0.94 na 0.98 USD. Uvidíme 13.9.2023 u PM.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od StanikKolarik » 04 zář 2023 12:59

Pánové, co si myslíte o Norsk Hydro?
https://www.marketwatch.com/investing/s ... trycode=no
Přemýšlím o nich docela dlouho, a dnes na buliosu vyšel vcelku pochvalný článek co mne ještě víc poňouknul
https://bulios.com/status/120891-zelena ... skem-stylu

nové vláko nezakládám, kdyžtak to odstřihneme, kdyby se to rozjelo
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 07 zář 2023 11:44

ENB (za mna najlepsi non-MLP midstream) kupuje plynove utility od Dominion za $14B.
Cena reaguje $35=>$33 (ja som nakupil vcera pre-market aj za $32), ~7.5% yield.

https://seekingalpha.com/news/4009298-e ... on-for-14b
https://www.enbridge.com/~/media/Enb/Do ... _FINAL.pdf
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Investor007 » 07 zář 2023 12:02

Včera jsem to taky sledoval. Já už jsem docela naložený v TRP. Jinak bych taky přibral. Na druhou stranu Energy je můj druhý nejméně v portfoliu zahrnutý sektor. Spíše jsem ale zvažoval dobrat ještě více NEE.

Máte někdo nějaký tip na utility? Buďto růstovky, nebo ideálně na dividendy. Vím, že tady pár tipů už bylo, ale uplynul nějaký ten čas.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 08 zář 2023 07:52

peter píše:
07 zář 2023 11:44
ENB (za mna najlepsi non-MLP midstream) kupuje plynove utility od Dominion za $14B.
Cena reaguje $35=>$33 (ja som nakupil vcera pre-market aj za $32), ~7.5% yield.

https://seekingalpha.com/news/4009298-e ... on-for-14b
https://www.enbridge.com/~/media/Enb/Do ... _FINAL.pdf
Ten pád způsobila spíš ta zpráva o vydání nových akcií ve slevě než to převzetí, kdyby to diplo ke 30 USD nezlobil bych se :)

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Norgen » 13 zář 2023 14:31

Norgen píše:
24 srp 2023 21:51
Norgen píše:
17 srp 2023 08:27
VSbrok píše:
16 srp 2023 21:34
- kuřáci (MO a BMT/BAT) jsou nyní za super ceny, nikoliv však PM a ani PMČR, Altria navíc bude příště zvyšovat (sbírám tipy zda to zaokrouhlí na 1 dolar nebo ne 8-) )
Nejenom Altria (MO), ale i Philip Morris International (PM) bude příští kvartální dividendu zvyšovat. Altria teď 24. 8. 2023, Philip Morris až 13. 9. 2023.
Můj tip je, že Altria z 0.94 na 0.98 USD, a Philip Morris z 1.27 na 1.30 USD, tak uvidíme ;-)
Tak první tip sedí. Dneska zvýšení u Altria z 0.94 na 0.98 USD. Uvidíme 13.9.2023 u PM.
Tak i druhej tip vyšel a překvapení se nekonalo. Philip Morris International dnes zvýšil dividendu z 1.27 na 1.30 USD (2.36%)

Odpovědět