Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ladislav Dutý_
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 črc 2023 19:16

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Ladislav Dutý_ » 13 srp 2023 09:28

Glueless píše:
07 srp 2023 19:51
Bubububu píše:
06 srp 2023 01:56
Chlapi, mám otázku. Píšete zde o BMY. A o jeho P/E. Mne ukazuje P/E něco kolem 16.
záleží kdo a z čeho to počítá a co bere v úvahu (mimořádné, jednorázové položky apod.)
nejlépe asi uděláš, když si P/E ani moc nevšímat nebudeš a najdeš si jinou (jiné), spolehlivější metriky a parametry na posouzení firmy ;)

Have Fun Investing
G.
Tak Bububu ani neví základní věci o investování jako je GAAP vs adjusted (provozní) EPS a hlavně že se hrabe do opcí na kakao. :roll: Jak tohle asi může dopadnout?

No a Glueless jako pobavil no. Ceny akcií sledují EPS. P/E sleduje EPS a mi si toho nemáme všímat? Bože jeho. To jsou zase vycházky v Bohnicích?

BTW které metriky jsou spolehlivější, než letošní zisk (a cash flow) firmy? Všichni dobře víme, jak dopadá Ladislavovo soustředění se pouze na tržby a ignorování EPS a jeho dlouhodobého trendu růstu.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 13 srp 2023 16:06

Ladislav Dutý_ píše:
13 srp 2023 09:19
Je to 1,1 mld.
Ne, je to 1,3mld za poslednich 12 mesicu, pripadne rozepsano takto. Drive to bylo jeste o chlup vice.

1306 TTM
1355 2022
1539 2021
1472 2020

Obrázek
Ladislav Dutý_ píše:
13 srp 2023 09:19
Zato třeba Depreciation & Amortization bylo 1,3B. Tedy GAAP EPS je menší o 1,3B, než byl reálný zisk. Co je více podstatné, tak adjusted EPS roste 17% a GAAP 16% ročně dlouhodobě. Tedy je to známka, že tam moc účetních machinací není.
Pro me je depreciace a amortizace spis veci cash flow nez EPS. Myslim, ze sama firma to taky nedava do non-gaap EPS. Viz tabulka vyse. Teda ja nevim, co konkretne za polozky tam firma ma. Rozdil mezi autem, softwarem, nemovitosti a akvirovanou firmou.

Jinak teda souhlas, ze firma takto vykazuje konzistentne, nemeni to kazdy kvartal a ze dulezity je ten rostouci zisk.

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Bubububu » 14 srp 2023 02:07

Ladislav Dutý - ty jsi dobře dutý. Nauč se nejprve číst a následně přemýšlet. Z toho co jsem napsal, vyplývá úplně něco jiného, než ty tvrdíš. Nemá smysl na takového truhlíka reagovat. Já to psal v úplně jiném kontextu. Ale je to tvá věc. Je lepší tady spíše něco číst, než debatovat, když takové jelito hned musí člověka urážet. Nemá smysl se zde na něco ptát.
Naposledy upravil(a) Bubububu dne 14 srp 2023 02:19, celkem upraveno 2 x.

Bubububu
Začátečník
Příspěvky: 44
Registrován: 10 dub 2023 18:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Bubububu » 14 srp 2023 02:14

Ladislav Dutý_ píše:
13 srp 2023 09:28
Glueless píše:
07 srp 2023 19:51
Bubububu píše:
06 srp 2023 01:56
Chlapi, mám otázku. Píšete zde o BMY. A o jeho P/E. Mne ukazuje P/E něco kolem 16.
záleží kdo a z čeho to počítá a co bere v úvahu (mimořádné, jednorázové položky apod.)
nejlépe asi uděláš, když si P/E ani moc nevšímat nebudeš a najdeš si jinou (jiné), spolehlivější metriky a parametry na posouzení firmy ;)

Have Fun Investing
G.
Tak Bububu ani neví základní věci o investování jako je GAAP vs adjusted (provozní) EPS a hlavně že se hrabe do opcí na kakao. :roll: Jak tohle asi může dopadnout?

No a Glueless jako pobavil no. Ceny akcií sledují EPS. P/E sleduje EPS a mi si toho nemáme všímat? Bože jeho. To jsou zase vycházky v Bohnicích?

BTW které metriky jsou spolehlivější, než letošní zisk (a cash flow) firmy? Všichni dobře víme, jak dopadá Ladislavovo soustředění se pouze na tržby a ignorování EPS a jeho dlouhodobého trendu růstu.
Co pravopis? Do školy si moc nechodil, co?

Napsat my všichni s měkkým i, to ti tedy gratuluji. Nemá smysl komentovat takové jelito, které dělá hrubé chyby ve větách.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od VSbrok » 14 srp 2023 19:28

Pánové, ale HUŠ!!!
Bez urážek a invektivů to přeci jde taky.
Děkuji.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

phoenix
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 22 črc 2021 22:37
Has thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od phoenix » 14 srp 2023 21:25

Bubububu píše:
14 srp 2023 02:14

Co pravopis? Do školy si moc nechodil, co?

Napsat my všichni s měkkým i, to ti tedy gratuluji. Nemá smysl komentovat takové jelito, které dělá hrubé chyby ve větách.
To tu vážně budeme řešit pravopis? Jak diskuze na Novinkách...

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 14 srp 2023 23:02

Ladislav Dutý_ píše:
13 srp 2023 09:28
Glueless píše:
07 srp 2023 19:51
Bubububu píše:
06 srp 2023 01:56
Chlapi, mám otázku. Píšete zde o BMY. A o jeho P/E. Mne ukazuje P/E něco kolem 16.
záleží kdo a z čeho to počítá a co bere v úvahu (mimořádné, jednorázové položky apod.)
nejlépe asi uděláš, když si P/E ani moc nevšímat nebudeš a najdeš si jinou (jiné), spolehlivější metriky a parametry na posouzení firmy ;)

Have Fun Investing
G.
Tak Bububu ani neví základní věci o investování jako je GAAP vs adjusted (provozní) EPS a hlavně že se hrabe do opcí na kakao. :roll: Jak tohle asi může dopadnout?

No a Glueless jako pobavil no. Ceny akcií sledují EPS. P/E sleduje EPS a mi si toho nemáme všímat? Bože jeho. To jsou zase vycházky v Bohnicích?

BTW které metriky jsou spolehlivější, než letošní zisk (a cash flow) firmy? Všichni dobře víme, jak dopadá Ladislavovo soustředění se pouze na tržby a ignorování EPS a jeho dlouhodobého trendu růstu.
Klasický netový koment:
málo informací, málo studia, příliš drzosti a urážek. pro investování je škodlivé i nepodložené tvrzení:
typu (...všichni víme...) a tvrzení hodně na vodě (Ceny akcií sledují EPS. P/E sleduje EPS).

Na trzích je pár zbytečných věcí, minulost je jedna z nich. Dá se z nich inspirovat, ale Trh je forward looking vehicle.

A odpověď na otázku? Každý si musí najít svoje metriky. Hledal jsem, zkoušel různé a P/E už je dlouho pryč. Příliš mnoho proměnných závislých na intepretaci.

Pokud o věcech nemáš přesné informace, drzost tě k nim nepřivede.

Have Fun Investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Glueless » 14 srp 2023 23:04

phoenix píše:
14 srp 2023 21:25
Bubububu píše:
14 srp 2023 02:14

Co pravopis? Do školy si moc nechodil, co?

Napsat my všichni s měkkým i, to ti tedy gratuluji. Nemá smysl komentovat takové jelito, které dělá hrubé chyby ve větách.
To tu vážně budeme řešit pravopis? Jak diskuze na Novinkách...
ne, nebudeme, ale inteligenci a rozhled pisatele můžeš odhadnout. Např. z pravopisu, stylistiky, použitých výrazů...

Tady je pisatel vyřešen :lol:
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Kurri17 » 15 srp 2023 14:12

Musím se přidat k většině, co tvrdí, že se tady více píše o h*vně než k věci. Možná to netvrdí veřejně, ale důkazem budiž to, že moc nových příspěvků od ostatních uživatelů tady nevidím. Asi jsem čekal od tohohle fóra trošku víc než jen hádání se o politických názorech, jestli se píše Y nebo I a jiné perly posledních dní. Nechci tu nikoho urazit pánové a dámy, ale jen vyvstává trochu otázka, jestli by to spravce neměl trošku víc kočírovat. Podle mě jsme tu kvůli investování a vyměňování si zkušeností i názorů, ale bez nějakých přejitřelých emocí... Politika a Konflikt na Ukrajině je důležitá, ale na jinou diskusi a hlavně na jinou platformu či do jiného zařízení.

Ladislav je zde známá firma a nejen zde, ale i na těch pár slušnějších Youtube kanálech, co mám v odběru... Jede furt to samé a je to jen spam a opakování pořád dokola...

Pak se tu řešilo, jestli je Fastgraphs a filozofie jeho zakladatele blbost nebo jestli je dívání se / odhadování Cash flow na 10 let dopředu lepší. Řadím se k té většině, co FG má a používá a vidím v tom velmi užitečný nástroj, kde má člověk všechno na jednom místě a může se tím proklikat a udělat si obrázek o stovkách firem. Odhadovat něco na X let dopředu je celkem oříšek a jeví se mi to jako ne úplně nejpřesnější, ale pokud v tom někdo vidí a hlavně má úspěch, tak ať si tu metodu pro mě za mě používá. Snad se shodneme na tom, že když už, tak je investování podle Fastgraphs lepší než podle Super Gurus na YouTube, kterým se za jejich discord a patreon platí někdy i mnohem víc než za předplatné Fastgraphs.

Jinak pak tady někdo hodí, že existují jiné ukazatele ke sledování než PE a EPS, ale jaké, to už se nedozvíme. A pak, když tady z mého pohledu zkušenější kolega dává tipy, grafy a interpretace tezí investorů, kteří mají něco za sebou a investovali bez jakýchkoliv systémů, internetových zdrojů informací apod., tak je z toho zase jen diskuse podobného typu jako teď. A upřímně sám jsem opět neviděl jiný přístup a vysvětlení, jak investovat podle jiného přístupu než toho, co tu prezentoval czhunter a jak k tomu přistupovali Lynch, Greenblatt a jiný esa a investiční přístup, co razí Chuck Carnevale s 50-letými investičními zkušenostmi... Slušně jsem se několikrát ptal i Ladislava, ať nám všem ukáže jak dosahuje svých výnosů a i dalších, kdo používají jinou metodu... Tady jsem to neviděl a nenašel... Vyústění je to, že někdo, kdo předával zkušenosti těm začínajícím nebo méně pokročilým už to dělat nebude...

Co mi dále trklo do oka, že se tu tak trochu tíhne k diskusi o spekulacích než tak nějak k té linii dlouhodobého investování, což jestli jsem to dobře pochopil měl být záměr existence tohoto fóra. Ale třeba se mýlím a nechám si to vysvětlit.

Nevím, jak to vidíte vy, ale říkal jsem si, že zpětná vazba je občas přínosná....

Hodně úspěchů při investování a pěkné léto!
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Antoan » 15 srp 2023 15:53

Kurri17:
Nesúhlasím s názorom, že toto fórum neplní to na čo bolo vytvorené. Naopak, toto fórum i napriek občasným úletom diskutujúcich je a od počiatku bolo veľmi poučné a nápomocné začínajúcim investorom. A áno, je to môj názor ale som presvedčený, že aj väčšiny prítomných. Správca VSBROK kočíruje diskusiu rozumne, citlivo a som rád, že nereaguje na občasné výzvy na niekoho vylúčenie či cenzúru príspevkov. Pokiaľ sa neprekračujú určité hranice slušnosti komentov, a to som napriek občasným invektívam niektorých horlivcov nezaregistroval, tak je sprísňovanie "cenzúry" diskusie v konečnom dôsledku škodlivé.
Takisto si nemyslím, že sa netreba venovať tzv. špekuláciám, pretože čistou špekuláciu je aj to kedy chceme a v akom čase kúpiť tú ktorú akciu. Je napr. HE akcia spadajúca do okruhu hodnotového investovania? Podľa mňa áno. Je "špekuláciou" ju teraz kúpiť keď včera klesla o 35%...? Asi áno. Všetci v podstate špekulujeme a snažíme sa na tom zarobiť. Asi tak.

Záverom sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sem svoje pohľady, skúsenosti a názory prinášajú (napr. czhunter, volnicko, vsbrok, gluelles, minarjo...a ďaľším) za to, že my ostatní, možno menej vybavení spisovateľským duchom či investorským entuziazmom sme sa mohli čosi od nich naučiť. A samozrejme investovať svoje groše zmysluplnejšie.
Ospravedlňujem sa za odklon od tematiky tohto vlákna a sľubujem, že sa v tom polepším. Veľa šťastia v investovaní prajem všetkým.

Odpovědět