Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 19 črc 2023 15:51

Dodatek:
Většina lidí tu investuje do dividend.

Nejznámější dividendové ETF SCHD je závratných -0,14% nahoře, od mého příspěvku v říjnu. To je fičák nahoru jako kráva. Druhé nejznámější VIG 9% nahoře.

Obrázek

Equal weight S&P 500 je nahoře 9,83%. Taky ne zrovna nějaký závratný fičák nahoru.
Obrázek

Že přijde bear market rally věděl každý, kdo studoval historii. Bohužel není možné tu do fóra dát moje tisíce hodin studia trhů a tedy prostě jsem v říjnu do jednoho příspěvku nemohl obsáhnout 50 hodin studia dat medvědích trhů apod.

Každopádně mihonsi trhy předvídat lze. Proto existuje technická a sentimentální analýza a proto Wall st. zaměstnává miliony lidí, co toto dělají a mají za to královské platy v milionech Dolarů. Proto existují a sledují se věci jako Fear&Greed index od CNN či věci jako call to put option ratio, RSI, MACD a milion dalších. Nikdy to nebude perfektní, jako všechno v investování, ale říci, že to nejde prostě neodpovídá realitě.

Tady je třeba článek Avi Gilburta z října 2022:
Sentiment Speaks: Market Approaching A Potentially Major Bottom
https://seekingalpha.com/article/454421 ... jor-bottom

We are now approaching the market region which can support a major rally.
The nature of the next rally will tell me if we are still on track for higher market highs or not.
One way or another, I am expecting a major bear market to begin and last at least 7-8 years, and potentially as long as 20.
https://seekingalpha.com/article/454421 ... jor-bottom

Ač v jeho článcích z října očekával obrat a následnou rally s dnem kolem 35xx bodů, jak se nakonec stalo, tak ale taky očekává nakonec mnohaletý medvědí trh. Tedy v tomto kontextu já neočekávám žádný fičák nahoru, krom bear market rally, jak jsem psal v lednu tobě a citoval výše. Snad jsem tedy můj příspěvek z října dovysvětlil, jak byl myšlen a že se nejedná o lež, pouze o nedorozumění v časových horizontech. On snad každý ví, že medvědí trhy mají velice silné rally. Ten v roce 1929 měl dokonce nad 50%. To ale nebyla pointa mého příspěvku, no holt občas pointa je jiná, než bylo zamýšleno no.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 20 črc 2023 08:07

Kurri17 píše:
18 črc 2023 16:34
Vlastním z investičních začátků AT&T, které jsem kde mám průměrku 25,8 USD... Ten telekom je dost zadlužený a všude čtu, že to co vygenerují na volné hotovosti jde na splacení dluhu, pochopitelně na dividendy, které také za dobu držení snížili... Ten dluh je asi to největší zlo a nejistota, která brzdí rozvoj společnosti, respektive vyšší investice do infrastruktury, kde cílí na generování zisků z 5G a netu přes vlákna. Mají celkem dost štěstí, že jim v téhle době nekončí větší část fixace u dluhu a nemusí si půjčovat. Růst tam už taky není moc valný, podle FG posledních 5 let jen 1%. Rating BBB. Zpětné odkupy akcií by vytvořili taky hodnotu pro akcionáře, ale na to podle mě není cash a firma má jiné priority.

Divi Yield 8%, také lákavý, ale člověk by se měl kontrolovat a dát pozor na High Yield chasing.
Za mna - VZ a T a im podobne high yield+low growth firmy (napr. tabak-PM/BTI/MO, pajplajny-EPD/ENB) su dobre na dve veci:

1. generator prijmov na dochodku, aj ked to v dnesnej dobe vies dosiahnut aj s bondami a nulovym riskom
2. generator prijmov v akumulacnej faze portfolia za ucelom vyssich reinvesticii

Re (2) iez drzim high yield akcie, ale preferujem total return pred divi income, tzn. nedrzim VZ a T s ich anemickym (ne)rastom, ale len BTI, PM, ENB kde k divi 5-8% mam navyse (len buduci odhad, samozrejme) aj EPS rast.
Btw. v tejto high yield casti prtf drzim aj NEP a BAM - sice maju "nizssi" yield ~4% ale zasa predpokladany rast 12-15% do buducna. Nic nie je ale bez rizika - NEP je yield co s BB ratingom a BAM je spin-off s velmi kratkou historiu ako stand-alone firma/akcia.
Kurri17 píše:
18 črc 2023 16:34
Současné valuace vybízí k nákupu, otázka je jestli nakoupit a vysedět to anebo tento titul ignorovat.
Total return = divi yield + rast EPS + rast/pokles P/E
Spoliehat sa na rast P/E a neriesit rast/pokles EPS je gamble, preto ja osobne nerad zapocitavam nejaky re-rating P/E, lebo to je vzdy podmienene kratko/stredno-dobymi naladami a pocitmi. Pre ilustraciu, BTI: divi 8% + 5% rast EPS = 13% total return vs. VZ/T: divi 7% +/- 0% rast EPS = not good enough..

Presne z tohto dovodu nie je teraz pre mna atraktivne ani napr. BMY - odhad rastu EPS=1%.
BMY (a aj ABBV) som nakupoval 2019-20, ked bol stres okolo ich akvizicii Celgene, reps. Allergan a zaroven obe firmy hlasili (+analysti suhlasili) ako to vystreli ich EPS (aj ked za cenu velkeho dlhu). Rast EPS, ktory potiahol ceny hore (u ABBV aj vyssie P/E), sa dostavil a ja som obidve akcie predal - z dovodu, ze dnes je odhadovany rast oboch firiem do buducna 0-2% a teda ide cisto o stavku na rast P/E - pre mna nedostatocny argument.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 20 črc 2023 08:37

czhunter píše:
18 črc 2023 18:41
Jo cena akcie jako v roce 1993. Tomu říkám něco. No pokud firma roste 1,7% po 20 let, tak co by člověk chtěl no. Dividendu neplatící "konkurent" Comcast za stejnou dobu 26x cenu akcie při férové valuaci loni.

Verizon vždy byla kvalitnější a ziskovější firma a tedy je tam propad "jen" na úroveň roku 2010. Nejlépe na tom byl Tmobile, který 10x peníze od roku 2010. Kdo hádá růstem EPS, tak hádal správně. TMUS růst EPS 20% ročně, T 2,83% ročně od roku 2010. Výnos TMUS 20% ročně od roku 2010, T 3,22%. Tedy růst vyhrál na plné čáře, i když má TMUS nejhorší profitabilitu a má mnohem horší generování free cash flow, než Verizon a AT&T. Trh je poháněný růstem a tak je mu to úplně jedno, že Verizon a T více vydělávají.
Tady ti Chuck tvrdi, ze to je jasny nakup;)
2 Stocks Set To Double In 3 Years Paying 8% Dividend Income
https://youtu.be/jKHu7_8Wdu0 ze se to ma podle modre cary vratit na PE 12, ikdyz to roste jen 1-2%:)

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 20 črc 2023 08:44

peter píše:
20 črc 2023 08:07
VZ/T: divi 7% +/- 0% rast EPS = not good enough..
V hrubehm je to spis 8 a aktualni odhad rustu 2, ale rozumim, co rikas... A 2 jsou +-0. :D
peter píše:
20 črc 2023 08:07
Btw. v tejto high yield casti prtf drzim aj NEP a BAM - sice maju "nizssi" yield ~4% ale zasa predpokladany rast 12-15% do buducna.
Pekne prosim. Skutecne NEP a ne treba NEE? Jde mi o tu LP formu, ktera lidi v CR obvykle vystrasi/odradi. Ty s tim nemas problem?

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 20 črc 2023 09:23

Ano jak píše Peter. Musím Petera pochválit, jednak se mi líbí jeho portfolio v podpisu. Takový souhrn kvalitních a slušně rostoucích firem se tu jinak na fóru moc nevidí. Jestli to ještě koupil za dobrou valuaci, pak smekám klobouk. A konečně někdo, kdo nemá v portfoliu Shell a není váben nulovými reálnými výnosu Shellu po 30 let.

Pak správně chápe, že budoucí výnos rovná se růst EPS + startovní yield + změna P/E násobku. Tedy zase jeden z mála, který chápe, jak funguje mechanizmus fungování akciového trhu. Taky používá Fastgraphs.

Byť teda na rozdíl od něj se spoléhám na růst P/E násobků na historické průměry, ať je to 5Y nebo 10Y nebo dle situace dané firmy. Akcie totiž dlouhodobě sledují nějaké P/E a tedy prakticky vždy se nakonec vrátí na svůj průměr. Jen promile firem se navždy přecení na nové P/E násobky navždy.

Jak ukazuje třeba graf pojišťovny Globe Life, návrat k trendu funguje spolehlivě a výrazně zvyšuje střednědobé výnosy a naopak přeplácení střednědobé výnosy značně snižuje a je riskantní. Kupovat čistě kvůli expanzi P/E násobku mrtvou firmu taky nedělám, ale kombinace slušně rostoucí firmy s velice vysokou pravděpodobností expanze P/E násobku, díky nákupu pod historickými průměry mě vždy láká.

Obrázek

Jinak tabák není low growth. Tabák je average growth. BTI a MO 20Y růst prakticky na chlup stejný, jako S&P 500 či dokonce lepší. PM byl slabší od jeho spin-offu od Altrie, ale co přechází na nové produkty, tak nyní roste rychleji, než SPY o řekněme procento. Vím ze čtení komentářů na Seeking Alpha, že hodně lidí v tomto chybuje a má tabák za mrtvé nebo pomalu rostoucí firmy. Ve skutečnosti rostou stejně rychle jako SPY a k tomu platí aktuálně 5x takovou dividendu.

No a takový BTI platící 8,6% divi a rostoucí 6% je tedy mnohem více zajímavý, než SPY rostoucí 7% a platící 1,5% divi, jak píšeš. Více riskantní, ale taky více zajímavý z hlediska potenciálních výnosů.

BMY mám. Zdravotnictví má nejhorší start roku za 25 let. Tedy i můj výnos u BMY se smrsknul z 22% ročně na 5% ročně během chvilky. Stále jim však věřím. P/E 7 za A+ firmu mající obrovskou ziskovost je směšně nízká valuace. I při návratu jen na P/E 11 se tu bavíme o ziscích nad 20% ročně. Ale chápu, že to je věc preferencí a nemám nic proti tomu realizovat tam zisky a koupit rychleji rostoucí firmu místo BMY. Taky jsem nakoupil v roce 21 velký kus a tedy musím čekat do roku 24 na splnění časového testu pro 0% kapitálovou daň.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 20 črc 2023 09:33

Victor Nettoyeur píše:
20 črc 2023 08:37
Tady ti Chuck tvrdi, ze to je jasny nakup;)
2 Stocks Set To Double In 3 Years Paying 8% Dividend Income
https://youtu.be/jKHu7_8Wdu0 ze se to ma podle modre cary vratit na PE 12, ikdyz to roste jen 1-2%:)
Ano, šance, že VZ zůstane na P/E 6 navždy je blízko nule. Ne u trhu, kde SPY se prodává za P/E 22 a kde jen yield Verizonu prakticky dorovná celý dlouhodobý výnos SPY.

Každopádně, pokud Peter nechce spoléhat na růst P/E násobku, který může trvat klidně 5 a více let, pak je to jeho volba. Pokud preferuje růst EPS jako hlavní zdroj výnosu, pak opět jeho volba. Ve Fastgraphs je 63 tisíc tickerů a nikdo není nucen, investovat do něčeho, co nechce. Výběr je obrovský pro každý investiční styl.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 20 črc 2023 10:19

czhunter píše:
20 črc 2023 09:33
Victor Nettoyeur píše:
20 črc 2023 08:37
Tady ti Chuck tvrdi, ze to je jasny nakup;)
2 Stocks Set To Double In 3 Years Paying 8% Dividend Income
https://youtu.be/jKHu7_8Wdu0 ze se to ma podle modre cary vratit na PE 12, ikdyz to roste jen 1-2%:)
Ano, šance, že VZ zůstane na P/E 6 navždy je blízko nule. Ne u trhu, kde SPY se prodává za P/E 22 a kde jen yield Verizonu prakticky dorovná celý dlouhodobý výnos SPY.

Každopádně, pokud Peter nechce spoléhat na růst P/E násobku, který může trvat klidně 5 a více let, pak je to jeho volba. Pokud preferuje růst EPS jako hlavní zdroj výnosu, pak opět jeho volba. Ve Fastgraphs je 63 tisíc tickerů a nikdo není nucen, investovat do něčeho, co nechce. Výběr je obrovský pro každý investiční styl.
Proc by nemel zustat na P/E 6 (a jit na P/E12) kdyz neroste a nic co stagnuje si nezaslouzi vyssi P/E nez 7?
Kdyz cena kopiruje EPS a je to tak spatny biz proc Chuck tvrdi, ze to pujde to the moon?;)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 20 črc 2023 11:32

Protože součet růst EPS + divi je skoro stejný jako u SPY. Jedno se obchoduje za P/E 22 a druhé za P/E 5-6.

Tak špatný biz to není. Verizon je velice, velice zisková firma a generující desítky miliard Dolarů net operating cash flow. Tedy generují více cash flow, než má řekl bych většina firem market cap či tržby v S&P 500. Jediný problém je, že je aukce 5G výrazně zadlužila.

Za druhý máš desítky taky pomalu nebo vůbec rostoucích firem na trhu a obchodují se klidně za P/E 15, třeba utility jako Edison a taky platí zlomek yieldu oproti VZ a T.

Za třetí, neříká, že to půjde to the moon, ale že to půjde k valuacím, které jsou více odpovídající fundamentům a které lidé platili po desetiletí za VZ a T. Svůj barák taky za půlku neprodáš, když historicky má cenu mnohem větší a jde jen o krátkodobý vrtoch trhu.
Proc by nemel zustat na P/E 6
Na tuhle otázku by ti nejlépe odpovědělo předplacení Fastrgraphs a projetí si pár set až pár tisíc firem. Těch firem, co se jim propadlo P/E na půlku a zůstalo tam navždy je tak pár promile z celkového počtu. Krom třeba finančních akcií po roce 2008 je to extrémně vzácná věc u blue chip akcií. I to problémový IBM se nakonec na to P/E 15 zase dostalo.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od peter » 20 črc 2023 11:44

volnicko píše:
20 črc 2023 08:44
peter píše:
20 črc 2023 08:07
VZ/T: divi 7% +/- 0% rast EPS = not good enough..
V hrubehm je to spis 8 a aktualni odhad rustu 2, ale rozumim, co rikas... A 2 jsou +-0. :D
Fair enough + ak tam prihodis do rovnice navrat na 15 P/E tak to nemusi byt uplne spatny bet. Inak proti telekomu mam ja osobne este jeden argument - brutalna kapitalova narocnost. Oproti tomu tabak (BTI/PM) alebo asset-light manazer BAM maju minimalne, resp. nulove CAPEX naroky na chod biznisu..
volnicko píše:
20 črc 2023 08:44
peter píše:
20 črc 2023 08:07
Btw. v tejto high yield casti prtf drzim aj NEP a BAM - sice maju "nizssi" yield ~4% ale zasa predpokladany rast 12-15% do buducna.
Pekne prosim. Skutecne NEP a ne treba NEE? Jde mi o tu LP formu, ktera lidi v CR obvykle vystrasi/odradi. Ty s tim nemas problem?
Skutocne NEP som myslel - sice sa to vola partnership, ale je to danene ako corp:
https://www.investor.nexteraenergypartn ... nformation
NEE mi prislo poslednych 6 rokov vzdy drahe: PE>20 za firmu co rastie ~10%.. PEG<2 filter aplikujem aj na top svetove firmy - napr. ASML ma skoro vzdy PE>30, ale ked to je podlozene >20% EPS rastom, tak je to "len" PEG=1.5 :)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 20 črc 2023 12:07

czhunter píše:
20 črc 2023 11:32
Protože součet růst EPS + divi je skoro stejný jako u SPY. Jedno se obchoduje za P/E 22 a druhé za P/E 5-6.

Tak špatný biz to není. Verizon je velice, velice zisková firma a generující desítky miliard Dolarů net operating cash flow. Tedy generují více cash flow, než má řekl bych většina firem market cap či tržby v S&P 500. Jediný problém je, že je aukce 5G výrazně zadlužila.

Za druhý máš desítky taky pomalu nebo vůbec rostoucích firem na trhu a obchodují se klidně za P/E 15, třeba utility jako Edison a taky platí zlomek yieldu oproti VZ a T.

Za třetí, neříká, že to půjde to the moon, ale že to půjde k valuacím, které jsou více odpovídající fundamentům a které lidé platili po desetiletí za VZ a T. Svůj barák taky za půlku neprodáš, když historicky má cenu mnohem větší a jde jen o krátkodobý vrtoch trhu.
Proc by nemel zustat na P/E 6
Na tuhle otázku by ti nejlépe odpovědělo předplacení Fastrgraphs a projetí si pár set až pár tisíc firem. Těch firem, co se jim propadlo P/E na půlku a zůstalo tam navždy je tak pár promile z celkového počtu. Krom třeba finančních akcií po roce 2008 je to extrémně vzácná věc u blue chip akcií. I to problémový IBM se nakonec na to P/E 15 zase dostalo.
Mozna si nerozumime, ja se ptam proc by se ta firma mela vracet k prumernemu historickemu P/E 12-13 kde je ta modra cara nebo dokonce trznimu P/E 15 kde je ta oranzova, kdyz ta firma min 2-3 neroste a neporoste? Proc bych mel na zaklade FG verit, ze ta cena te akcie pri stagnujicim EPS udela 40-50-100%?
Tvrdis tu nekolik let jaky je telco odpad, dlouhodobe ma podvykon oproti trhu a najednou by se to melo nejak srovnavat s tim jak jsou odohodnocene jine firmy a ne podle dlouhodobych fundamentu?

Odpovědět