Nezdaněná dividenda

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od Jakub » 26 led 2022 20:20

Tak super, to už máme skóre 3:1 ve prospěch nižší výsledné daně!

🍾 🎉

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od VSbrok » 27 led 2022 19:26

Jakub píše:
25 led 2022 18:30
Nebyl by náhodou ten výklad právníka k dispozici v písemné (třeba i zcenzurované) verzi?
bohužel, dostal jsem tento "pokyn" po telefonu, záznam nemám :idea:
Český daňový řád s tímhle prostě nepočítá, jediný co ho zajímá, abys odvedl desátek, teda 15%, do státní kasy. Jak je to z investičního majetku, tak je to buď dividenda nebo výnos z prodeje.
Vratku daně jen těžko jde označit za to druhé, takže tím pádem to patří do toho prvního ... a jak mi nedávno bylo sděleno hygienou na nefunkční Tečku, tak pokud s tím máš problém, tak si můžeš stěžovat na ... ministerstvu :roll:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vratka daně

Příspěvek od ravo » 28 led 2022 11:43

A není to tak, že by se mělo udělat opravné DP za rok 2020? To by se lišilo od řádného DP o výši započtené daně. Na DP za rok 2021 by to nemělo vliv. Respektive pokud vratka daně přišla v Q1 2021, mohlo se to zohlednit už v řádném DP za 2020.

Jak to uvádějí VSBrok a Glueless, se to příčí zdravému rozumu. To je zaměňování daně a základu daně. Taky když se na ten § 8 podívám, tak to nevypadá, že by vratka daně byla příjem z kapitálového majetku. Že by to byl "podíl na zisku obchodní korporace"?

Podle logiky VSBroka a Gluelesse to nevychází vždy na nižší výslednou daň. Protože podle ní, když mi ve Švýcarsku srazí z dividendy 1000 CHF daň 350 CHF, já zažádám ve Švýcarsku v souladu se smlouvou o ZDZ o vrácení 200 CHF, dostanu vratku 200 CHF, tak ještě zaplatím v Česku daň (v přepočtu) 30 CHF.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od VSbrok » 28 led 2022 19:55

Jo, to mě taky napadlo a hned jsem od ouřednice dostal zjebuňk ať mě to ani nenapadne, že ať jí kvůli pár dolarům nepřidělávám práce, že nebude kvůli tomu znovu otvírat moje DAP za přechozí rok.
Navíc mám takový pocit, že opravný DAP se dá podat nejpozději do 30.6.

Vratky jsou v USA následující:
- vratka daně z dividend
- vratka z výnosu prodeje majetku společnosti
- a ještě jedno, na který si teď samo nevzpomenu
Tak si u nás můžeš vybrat do který kolonky to v DAP dát. Mě na FÚ, řekli, že jak to má spojitost s dividendou, tak ať to přidám k dividendám ... co v 90-95% má, takže víc neřeším.

BACHA! Švýcarsko má jinou daň z dividendy, jestli si to správně pomatuju, tak 30 nebo 35%! Ale u nás může uplatnit pouze 10%. Takže ještě k tý šílený dani ve Švajcu musíš u nás přidat dalších 5%. To je úplně jiný případ než USA, kde je daň 15% a uznatelných taky 15%.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Nezdaněná dividenda

Příspěvek od minarjo » 03 úno 2022 12:35

Pánové dovolte k tomu dvě věci:
1) kdo má šikovného brokera typu Lynx/IB, nemusí takové koniny vůbec řešit. V dokumentu Dividend report, který je generován v únoru až březnu, se vratky daně automaticky z daně daného státu odečtou, což plně podporuje můj výklad a FÚ ať se jde s prominutím se svým nesmyslným výkladem bodnout. Popravdě se tomu výkladu divím i proto, že se tím ČR připravuje o peníze - když by daňovou vratku brala správně jako daň (typicky odvedenou v USA, zde z USA vrácenou) a ne jako základ daně, tak hned o 85% z její hodnoty by bylo v české kase víc. Jelikož všechny vratky jsou u Lynx vyplaceny typicky v lednu až půlka března (letos už jsem jich řadu dostal, naposledy třeba 1.2. byly vyplaceny vratky MAIN), stačí si počkat, Dividend report stáhnout až na konci března a použít ho, tam to už bude ok i s jejich zohledněním. Schválně si letos zkuste (pokud tedy máte REITů, BDCs atd. a tím i vratek v Lynxu či přímo u IB více) stáhnout Dividend report poprvé hned jak je k dispozici (cca začátek února) a pak znova koncem března. Pokud mezitím vratka za 2021 nějaká ještě přijde, bude automaticky po pár dnech tento report aktualizován a sami v něm uvidíte rozdíl. Tedy Lynx/IB Dividend reporty jednak dokládají, že pravdu mám já, a jednak eliminují nutnost to ručně řešit, pokud použijete až ten z konce března, kdy už má systém IB vratky vyřešené.

2) významně si pletete termíny Opravné a Dodatečné daňové přiznání. To první, jak už název uvádí, opravuje to řádné, musí tedy být podáno nejdéle do konce termínu pro řádné (tedy při online podání do konce dubna, s daňovým poradcem června). Plně pak to původní přiznání nahrazuje, tedy FÚ k původnímu nepřihlíží a zpracuje opravné (proto se musí např. s výplatou přeplatku na dani čekat na konec lhůty pro podání, právě proto že může dorazit opravné). Dodatečné přiznání oproti tomu lze podat i po této lhůtě a to původní nenahrazuje, ale upravuje doplněním. U něj se vyplňuje navíc jedna strana, kde se uvádí daňová povinnost z původního přizváni, pak z toho nového dodatečného a vypočte se vzniklý rozdíl k vyplacení přeplatku či určení doplatku (tato strana, když vyplňujete řádné přiznání online, je automaticky přeskočena). Jde tedy o dva hodně různé instrumenty, které lze i kombinovat (ano, i dodatečné přiznání může mít svou opravnou verzi).

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vratka daně

Příspěvek od ravo » 03 úno 2022 16:18

VSbrok píše:
28 led 2022 19:55
Jo, to mě taky napadlo a hned jsem od ouřednice dostal zjebuňk ať mě to ani nenapadne, že ať jí kvůli pár dolarům nepřidělávám práce, že nebude kvůli tomu znovu otvírat moje DAP za předchozí rok.
Takže tohle je ta příčina úchylného výkladu FÚ? Nechtějí správný postup (opravné/dodatečné DP), aby s tím neměli víc práce? A tak si vymyslí úchylné řešení, protože s ním nebudou mít práci. Mít míň práce je pro běžného úředníka důležitější než daňový výnos ČR nebo než správné a logické řešení.
VSbrok píše:
28 led 2022 19:55
BACHA! Švýcarsko má jinou daň z dividendy, jestli si to správně pomatuju, tak 30 nebo 35%! Ale u nás může uplatnit pouze 10%. Takže ještě k tý šílený dani ve Švajcu musíš u nás přidat dalších 5%. To je úplně jiný případ než USA, kde je daň 15% a uznatelných taky 15%.
No vždyť jsem psal "když mi ve Švýcarsku srazí z dividendy 1000 CHF daň 350 CHF", tedy 35 %.
Já vidím v čl. 10 smlouvy s CH 15 %, takže u nás uplatním 15 % a žádných 5 % nedoplatím. To sis asi spletl s AT.
minarjo píše:
03 úno 2022 12:35
Popravdě se tomu výkladu divím i proto, že se tím ČR připravuje o peníze - když by daňovou vratku brala správně jako daň (typicky odvedenou v USA, zde z USA vrácenou) a ne jako základ daně, tak hned o 85% z její hodnoty by bylo v české kase víc.
Jak jsem uváděl na příkladu CH, u vratek z důvodu vyšší sražené daně než dle smlouvy o ZDZ (AT, DE, CH, IT, NL,...) na tom výkladu ČR naopak vydělá. O vratku v cizí zemi drobný investor nežádá, ale opravdu bohatý investor, který tam má zainvestováno hodně, zažádá, protože jde o velké peníze a stojí mu to za to.
Ale jak jsem psal výše, o daňový výnos tady asi opravdu nejde, jde o to mít míň práce.
minarjo píše:
03 úno 2022 12:35
Jelikož všechny vratky jsou u Lynx vyplaceny typicky v lednu až půlka března, stačí si počkat, Dividend report stáhnout až na konci března a použít ho, tam to už bude ok i s jejich zohledněním.
No jak jsem psal: "Respektive pokud vratka daně přišla v Q1 2021, mohlo se to zohlednit už v řádném DP za 2020."
minarjo píše:
03 úno 2022 12:35
významně si pletete termíny Opravné a Dodatečné daňové přiznání.
Ano, ty 2 termíny si pletu. Uvažoval jsem, že napíšu "opravné/dodatečné", nakonec jsem napsal jen "opravné" a byla to chyba.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Vratka daně

Příspěvek od VSbrok » 17 úno 2022 11:23

ravo píše:
03 úno 2022 16:18
minarjo píše:
03 úno 2022 12:35
Jelikož všechny vratky jsou u Lynx vyplaceny typicky v lednu až půlka března, stačí si počkat, Dividend report stáhnout až na konci března a použít ho, tam to už bude ok i s jejich zohledněním.
No jak jsem psal: "Respektive pokud vratka daně přišla v Q1 2021, mohlo se to zohlednit už v řádném DP za 2020."
No to by se sice dalo, ale jak už jsem psal, tak mě osobně bylo na FÚ řečeno, že když vratky přišly v Q1 2021, tak patří do příjmu za rok 2021 ... právě proto, že je to "příchozí platba" až v 2021. Že je nějaký USA zákony nezajímají, že je to dle ČR daní prostě dividendový příjem v 2021 a hotovo :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět