Akcie pro děti

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Akcie pro děti

Příspěvek od JosephusMiller » 14 led 2021 15:57

Ahoj,

dítko (12 let )se na mne obrátilo, že by tké chtělo investovat do akcií. Tj své vlastní peníze. Podporuju to, ale jak to nejlépe provést?

1) Volba akcií - vymyslel jsem jen to, že mu udělám nějaký seznam doporučených akcií, s vysvětlením co která firma dělá a pravděpodobně nebudu vysvětlovat finanční parametry. Na to aby se prokousaval finvizem nemá.
Obávám se, že si bude stejně vybírat podle jména, jako Disney, Hasbro...

2) Forma vedení a oddělení od mého PF - kvůli jeho 10-15kkc se mi nechce zakládat další broker (na mne), takže asi pf smícháme. Jak to ale udělat, aby se mohl "koukat" jak mu to přibývá-ubýva a jak to rozumě oddělit, pokud si oba koupíme stejný titul?

Řešil jste to už někdo? Pokud ano, ocením rady, nápady a zkušenosti.

JM.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od StanikKolarik » 14 led 2021 16:20

já jsem to už popisoval ve vlákně o investování pro prarodiče (jakože obecně "pro druhé")
jako hodný strýček a kmotr jsem zakládal malé portfolijka pro synovce s tím, že to dostanou k 18 narozeninám.
- jelikož malým akcionářům je teprave 3/6let, tak zatím do toho moc nemůžou mluvit
- vybírám jim to já podle vědomí a svědomí
- založil jsem ke svému další dvě oddělené DEGIRA
- sledování probíhá vedením dvou digrinů
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od bulinak » 14 led 2021 18:07

JosephusMiller: Trading212 nebo Portu ;-)
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od VSbrok » 23 led 2021 03:58

Já pro syna, tedy musel jsem na své jméno není mu 18, založil taky Trading212.
Udělal jsem výčet firem z každého sektoru, sedli jsme si, ke každý firmě jsem mu něco řekl a on si vybral 6 firem.
Udělal jsem koláč a odpálili jsem první nákup.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od Drmla » 23 led 2021 12:00

By mě zajímalo, jestli vůbec někdo čtete ty podmínky, které uzavíráte s brokery. Vypadá to, že ne.

Jinak pro dítě jsem založil dětský účet u portu. Za ten snížený poplatek se to dá. Stojí za tím stabilní společnost s historií, podpora v češtině, měnové zajištění, přístup pro dítě, peníze může posílat kdokoliv, třeba za prarodiče za vysvědčení, na narozeniny. Jen by mohli pro děti zpřístupnit i tématické investování, to by bavilo děcka vybírat a sledovat více.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od StanikKolarik » 23 led 2021 15:00

Drmla píše:
23 led 2021 12:00
By mě zajímalo, jestli vůbec někdo čtete ty podmínky, které uzavíráte s brokery. Vypadá to, že ne.

Jinak pro dítě jsem založil dětský účet u portu. Za ten snížený poplatek se to dá. Stojí za tím stabilní společnost s historií, podpora v češtině, měnové zajištění, přístup pro dítě, peníze může posílat kdokoliv, třeba za prarodiče za vysvědčení, na narozeniny. Jen by mohli pro děti zpřístupnit i tématické investování, to by bavilo děcka vybírat a sledovat více.
já jsem je teda úplně v tomhle ohledu nečetl, ale mám to písemně od Degira posvěcené, že mám k tomuto účelu povolené otevřít další dva účty...
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

dark88
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 05 říj 2020 16:06

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od dark88 » 23 úno 2021 11:08

Taky spořím svému synovi. Zvolil jsem však celkem konzervativní nástroj. Nakupuji Vanguard S&P 500 ETF na měsíční bázi.
BRK.B, AAPL, WFC, JPM, ADBE, FB, MO, PM, NRZ, DIS, SBUX, SHW, PEP, MA, MFST, UHN, VRTX, JNJ, BMY, CVS, OHI, WELL, STOR, O, MONETA, CEZ.
Krypto: BTC, ETH

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od czhunter » 24 dub 2021 17:20

Koupil bych to na druhém účtu u Degira. Pak v 18 to prodal a koupil znovu na účtu již dospělého potomka. Po 3 letech držení nezaplatíš nic na daních a pár euro na transakcích je nic. A dividendy mohou vybírat, místo kapesného. Dvojí škola o financích.

Jinak děti nepodceňujte. Nedávno jsem poslouchal audio knihu od Petera Lynche a mluvil tam o tom, jak jedna třída žáků základní školy rok po roku porážela indexy i fondy. Zkrátka investovali do toho, co znali a věděli, co je super produkt, tedy i business. Třeba teenageři používají Facebook a budou tak chtít akcie FB. A ty pak snadno porazí akcie jejich rodičů, co tu čtu na fóru, kteří kupují nedobré akcie jako Shell, Exxon atd.

Stejnak Peter Lynch je famózní investor a kdo nečetl jeho knihy a neviděl rozhovory s ním na Youtube, tak o hodně přišel. Na rozdíl od Buffetta, kterého cituje každý jouda, tak Lynch byl snad ještě lepší investor, než Buffett.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od Marek » 25 dub 2021 01:59

Take jsem rozjel sekundarni "nezletile" portfolio na Degiru. Poplatky jsou malicherne (prevod/prodej majetku po 3+ letech je ze strany brokera skoro zadara) a portfoliu se paradoxne dari jeste lepe, nez vlastnimu na FIO (nizkonakladovost + uplna absence emoci u nakupu). Nakupovat lze i za drobne, denni volatilita ci kursy men hraji x-krat vyraznejsi roli a na 3lete mape je to nic.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Akcie pro děti

Příspěvek od czhunter » 13 kvě 2021 15:18

Jo také to tak dělám pro dceru, které je 6 let. Až jí bude tak 10-12, tak si začne vybírat dividendy místo kapesného a naučím jí pracovat s Fastgraphs a další věci ze světa investic.

Děti vážně nepodceňujme. Jak řekl Peter Lynch, i člověk s 10% mozku dokáže spolehlivě porážet profesionální investory a fondy. Natož pak náctileté děti se 100% mozku a dobrou finanční výchovou. Akciový trh je ve skutečnosti nesmírně jednoduchý na ovládnutí a dítě kolem 11 let to již zvládne. Stačí ho vést a dělat rozhodnutí spolu.

Vždyť já sám už ve 12 měl vlastní malý business a zvládal dělat mnoho věcí pro rodiče podnikatele. Akciový trh je oproti tomu mnohem jednodušší. Čistá matematika druhého stupně základní školy.

No a až bude dceři třeba 20 let, tak jí levně koupené akcie jako Facebook, Adobe, Amazon apod. koupí barák za hotové a nebude otrok hypotéky. Akcie Adobe za 1000 dolarů před 33 lety má dnes hodnotu 1,5 milionu dolarů. Compunding růstu zisků na akcii v nejlepším. Zatímco pro zdejší rádoby guru je všechno, co neplatí dividendu odpad, tak já rád přidám dceři do portfolia.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět