Investování pro (pra)rodiče

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Malag » 15 pro 2020 09:28

Zdravím,

máte někdo zkušeností se stavbou portfolia pro (pra)rodiče? Řeším nyní ukazkový případ - prarodič, úspory okolo mega, nepotřebuje je a leží ve vyvážených fondech u ČSOB s TER okolo 2 %. Celkový výnos za posledních 5-10 let okolo 2 % ročně. Vzhledem k tomu, že nebyli schopni ani v dobách nebývalého růstu akcii a solidního pádu úrokových sazeb udělat více než 2 % ročně, docela se obávám jim ty peníze nechat do budoucna.

Požadavek je samozřejmě nulová angažovanost v investicích samotných. Zůstávají tedy státní dluhopisy, fondy či ETF. Moje původní myšlenka byla dát 2/3 do protiinflačních dluhopisů a poslední třetinu nechat v jednom z fondů u ČSOB. Pak jsem zjistil, že jsou nějak propojení s Patria, takže by šel možná relativně snadno založit účet tam spravovat případně částečně přes ČSOB (musím ověřit). Pokud by to bylo v pohodě, asi bych koupil 1-2 ETF a na ten jejich fond (Bohatství) bych se vykašlal.

Ohledně ETF jsem přemýšlel o něčem defenzivnějším. Nechtěl bych teď dávat velkou část prostředků do US růstovek. Do globálního trhu tedy max polovinu (asi IWDA). Co ten zbytek? Divi aristokrati? High yield divi ETF? Nebo něco jiného?

Dávají vám protiinflační dluhopisy smysl jako (celá) část dluhopisové složky portfolia? Nějaké alternativy? Asi nevím o ničem, co má lepší poměr výnos/bezpečnost.

Díky!
M.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od slon » 15 pro 2020 10:55

pouštíš se na velice tenký led. Myslím, že nejdůležitější věc je potřeba vědět kdy s těmi penězi chce dotyčný něco dělat. V případě prarodiče bych snad už ani to ČSOB neměnil. Maximálně tam poladil fondy na nižší TER - ale fakt nevím co by si za to řekli takové přesuny a jestli tam vůbec něco takového mají.

Já osobně se do takových pokusů s rodinou ani nepouštím a vím moc dobře proč. Jen ať ty svoje milióny mají na účtech a mají z nich radost ;)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Pavel » 15 pro 2020 12:45

Protiinflační dluhopisy jsou pro opatrné (ani nepíšu investory) velmi dobrou variantou. Navíc pokud by u nás inflace začala jít k nule, dá se z nich 1x ročně vystoupit.

Pokud nechtějí investovat do něčeho, co je bude každý den strašit pohybem ceny (a že je takových lidí spousta), v podstatě ani jiná a lepší alternativa neexistuje.

Ta garance státu, jasné budoucí cashflow (byť teprve v budoucnu stanovené) a k tomu logický příběh (pokryjeme inflaci) je unikátní kombinace.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Malag » 15 pro 2020 15:28

Ptal jsem se poradce v ČSOB na nějaký nízkonákladový/pasivní/indexový fond, prostě něco levnějšího, a koukal na mně, jako bych po něm chtěl lék na nesmrtelnost. Marnost nad marnost.

V těch vyvážených strategiích (cca 4/10 na jejich škále) je asi třetina akcií. Pokud bych tedy dal 2/3 do inflačních dluhopisů, poslední třetina by měla jít čistě do akcií. Nechtěl jsem do těch dluhopisů dávat vše, kdyby přeci jen bylo potřeba část prostředků vybrat, byť se s tím nepočítá.

Platit si 2 % TER za nějakých 37 % v akciích (akorát jinak naváhovaný index, evidentně věří víc Googlu než FB) je trošku moc.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Martin » 15 pro 2020 17:35

Z me vlastni zkusenosti, kdyz chci nekomu pomoc, tak se to vetsinou obrati proti me. A kdyz jde o nemale penize....to musis zvazit sam.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Pavel » 15 pro 2020 22:50

Ano, než nechat 100% v nějakém fondu s poplatkem 2%, volil bych protiinflační dluhopisy a nízkonákladový ETF na index, nejlépe asi S&P500. A namíchat v nějakém smysluplném poměru, třeba 2/3 dluhopisů.

Ale fakt bacha na to, co píše Martin, buď opatrný. My to těžko posoudíme přesněji, protože je neznáme. Nevíme proč šli do těch fondů, jak o té investici dnes smýšlejí, jaká mají očekávání, atd. To musíš vyhodnotit jenom ty.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Vokvok » 15 pro 2020 23:33

A kolik tomu prarodici je let a vazne chce neco menit?

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od slon » 15 pro 2020 23:49

Pavel píše:
15 pro 2020 22:50
Ale fakt bacha na to, co píše Martin, buď opatrný. My to těžko posoudíme přesněji, protože je neznáme. Nevíme proč šli do těch fondů, jak o té investici dnes smýšlejí, jaká mají očekávání, atd. To musíš vyhodnotit jenom ty.
mu nakukali v bance jak jinak. mam kolegu co dochází pravidelně kazdy rok na koberecek do čs a nutí mu tam prave fondy. porad odolava pry, ale o akciich si taky mysli svoje. tak je ma na spořáku no..

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Cyberguy » 16 pro 2020 00:40

Malag píše:
15 pro 2020 09:28
... u ČSOB. Pak jsem zjistil, že jsou nějak propojení s Patria ...
Nějak propojeni? ČSOB je matka Patria Finance, a.s. (jediný akcionář).

Také to považuji za tenký led. Aspektů je více. Máš sourozence/příbuzné dědící ze zákona? Připrav se na problémy. Můžeš čekat slova jako okradl jsi, zneužil, způsobil ztrátu, chamtivče, kolik jsi si nechal, ... a můžeš se 100x snažit o maximální transparentnost. Vím o čem píšu. Stačí, aby ti rodiče dali jen "pro jistotu" dispoziční právo k jejich účtu. A problém je tu.

Moji rodiče z obou stran nemají nejmenší tušení jak investování funguje. Založení účtu je maximum jejich znalostí. Neplatí kartou (bojí se platit kartou, neumí to, ...). Jedna strana rodičů nechápe, proč by si měli penzi nechat posílat na účet. "Je přece hezké jednou/dvakrát měsíčně autem dojet do nejbližšího městečka na poštu a dostat penzi v hotovosti." A stejně tak platit poplatky za TV na poště složenkou. Mají jistotu, že je to zaplacené. Co kdyby se trvalý bankovní příkaz/inkaso z nějakého jim neznámého důvodu neprovedl? Každý měsíc se ptali: "A opravdu je to zaplacené? Můžeš nám ukázat výpis?" Co je internet téměř netuší a vrcholem umu je přijmout příchozí hovor na tlačítkovém tlf. Obavy z nejistoty zisku a ztráty z investice jsou okamžitou zkratkou k pouhému skladování peněz na účtu, třeba i s nulovým zhodnocením (bezúročně).

Budeš podávat za rodiče daňové přiznání?

Mám je moc rád. Jsou okolo hranice 80. Stávající stav je realita. Nechtějí vydělávat. Chtějí svoji jistotu okamžité likvidity (třebaže ji vlastně nepotřebují). A já je ctím a jejich přání respektuji. Jedině státní protiinflační dluhopisy v přiměřené výši bych považoval za (i pro ně) přijatelnou variantu.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Malag » 16 pro 2020 16:21

Koukám, že je to tu samá špatná zkušenost. Snad dopadnu lépe. Chápu, že to může být "riskantní", ale nemyslím si, že je lepší nechat rodinu platit poplatky za nic jen proto, že neví jak celý systém funguje.

Prarodiče přirozeně nic měnit nechtějí. Stejně tak jako nic nechtěli řešit předtím - prostě podepsali to, co jim bankéř doporučil, protože ten přece "ví co dělá".

Ohledně Patria - ano, vím, že je ČSOB vlastní, zajímala mě integrace jejich služeb. V bankovnictví ČSOB lze viděl přehled účtu z Patria. Tak mě zajímalo, zda se dá účet založit třeba přímo na pobočce ČSOB a nebo zda je možné (v případě nutnosti = nebudu k dispozici já) z investičního účtu u Patria vytáhnout peníze přímo na pobočně ČSOB.

Zatím musím vyčkat do dubna, aby se na 2/3 fondů splnil časový test (3r) a nemusel jsem řešit daňové přiznání.

M.

Odpovědět