Investování pro (pra)rodiče

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Marek » 28 pro 2020 18:26

viky píše:
28 pro 2020 16:07
Marek píše:
27 pro 2020 20:23
Ahoj slone, sam, mam to na sebe, pak ji to prevedu, venuju, ci se to proda. Shledal jsem to tak byrokraticky nejsnadnejsi, v nasem state proste neoserovy reseni pro budouci schopnejsi duchodce s rukou nenatazenou necekej ;)
Dobrý nápad. Zajímá mne, jak to máš celý promyšlený.
Máš to tedy koupeno na svým účtu a virtuálně to patří dětem. Až budou divi, tak se jich zeptáš co chtějí s nimi, jestli utratit nebo reinvestovat ? A a na konci roku dostanou přehlednou xls tabulku se stavem jejich účtu ?
Neni to me dite, ale ma sestra (34, bezdetny). Budu predstirat, ze to ma celozivotne, klast duraz budu na pobirani a reinvestovani dividend (moneytree efekt). Na konci roku budeme potencialne operativne prikupovat (napr. 3M) a bilancovat, kolik penez dostala pasivnim prijmem, aniz by musela hnout prstem. Hodlam to resit nejak postupne, no stress. Rozhodne nebudu zduraznovat moznost prodat vse za 10 let a koupit si [whatever suits here]

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od slon » 28 pro 2020 23:21

Me ted napadlo - možná nejlepsi otevrit novy ucet na sve jmeno ale jen s darovanymi akciemi. U Degiro lze, nevim jak jinde. V podstate pote tam lze dat pristup a maji i peknou prehlednou apku do mobilu. Za me pro zacatecnika super.. ale nevidel jsem treba lynx. Tim padem po konzultacich si muze provadet dotycny reinvestice sam.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od StanikKolarik » 28 pro 2020 23:44

slon píše:
28 pro 2020 23:21
Me ted napadlo - možná nejlepsi otevrit novy ucet na sve jmeno ale jen s darovanymi akciemi. U Degiro lze, nevim jak jinde. V podstate pote tam lze dat pristup a maji i peknou prehlednou apku do mobilu. Za me pro zacatecnika super.. ale nevidel jsem treba lynx. Tim padem po konzultacich si muze provadet dotycny reinvestice sam.
Degiro s tím problém nemá, mám tam otevřené už tři účty
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Glueless » 04 led 2021 00:33

Marek píše:
25 pro 2020 15:55
Vcera jsem pod stromeckem nadeloval akcie. Dostal je nejmladsi clen rodiny (12 let), ktery ma tim padem fantasticky dlouhy investicni horizont. Trochu jsem se obaval, ze by snad ve svem veku radeji dostala krabici sminek.

Ja osobne hodlam velmi intenzivne a efektivne pracovat cca pouze do 40ti let, pak uz jen jako hobby.
To je krasne😀
Ale vypadaji trochu zarazene, asi fakt cekaly darek "v krabici".
Ja neco takoveho delam taky, ale skryte, radsi se s tim nehlasim, nepochopeno na vsech frontach. Budu cekat 20+let na svuj "triumfalni" vystup: ja,ja jsem to celou dobu vedel! 8-)

Makat jen do 40ti, pokud je ti 34 je smely cil... Drzim palce!

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Glueless » 04 led 2021 00:46

Malag píše:
15 pro 2020 09:28

Dávají vám protiinflační dluhopisy smysl jako (celá) část dluhopisové složky portfolia? Nějaké alternativy? Asi nevím o ničem, co má lepší poměr výnos/bezpečnost.

Díky!
M.
Na tu min volatilni cast akciove slozky s malym TER se podivej na:
EFAV
Je to z rozvinuteho sveta (EAFE), Minimum volatility od iShares. Exp. R. =0.2, divi=3.15%, beta=0.64, hodnoceni na M* low risk, medium return.

Ale taky si myslim, ze za dobrotu na zebrotu. Nakoupil bych jim st. Dluhopisy a vymalovano...

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

lucas03
Začátečník
Příspěvky: 110
Registrován: 27 čer 2020 22:38
Been thanked: 4 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od lucas03 » 04 led 2021 08:50

Degiro s tím problém nemá, mám tam otevřené už tři účty
nemas to potom komplikovanejsie pri danovom priznani? Ak este aj zacnu robit obchody na tvoje meno.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od StanikKolarik » 04 led 2021 11:42

lucas03 píše:
04 led 2021 08:50
Degiro s tím problém nemá, mám tam otevřené už tři účty
nemas to potom komplikovanejsie pri danovom priznani? Ak este aj zacnu robit obchody na tvoje meno.
zatím nevím, zkouším to...
obchody robit nebudou, protože do toho do 18 budou mít jenom náhled
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Michael » 05 led 2021 17:13

Chtěl jsem se zeptat na váš názor. Rodičům konči stavebko (teda uz skončilo a. ty prachy tam jen bez rozmyslu leží). Chci jím s tímto pomoci můj navrh, byl založit si brokera buď Lynx nebo FIO. a Jednorázově nakoupit nějaké etf. Myslím si, že pro ně vhodnější než-li kupovat jednotlivé akcie ( do toho bych rozhodně nešel) . Zvažuji 2 možnosti
1. Otevřít účet u FIO kde se dají nakoupit US ETF a za levný dolar nakoupit US etefko . ( SP500 nebo MS MSCI)
nebo
2 Otevřít čet u Lynx/ Degiro a nakoupit ETFKo za eura.

Přijde mi lepší otevřít účet u fia a za levný dolar koupit etf tam.
Jedná se víceméně o jednorázový nakup určitě by nekupovali měsíčně. Jde o lepší zhodnocení peněz ze stavebka, které v horizontu 5ti let (pravděpodobně i více) nebudu určitě potřebovat. Částka nepřesáhne 20k eur takže o celkovou ztrátu bych obavy neměl.

Díky za jakékoli podnětné návrhy.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Glueless » 05 led 2021 19:20

Michael píše:
05 led 2021 17:13
Chtěl jsem se zeptat na váš názor. Rodičům konči stavebko (teda uz skončilo a. ty prachy tam jen bez rozmyslu leží). Chci jím s tímto pomoci můj navrh, byl založit si brokera buď Lynx nebo FIO. a Jednorázově nakoupit nějaké etf.

Díky za jakékoli podnětné návrhy.
Pokud hodláš kupovat jednorázově a na dlouhé trvání, pak je rozdíl poplatku Fio:Lynx (7,95:5 USD) víceméně zanedbatelný.

Dále předpokládám nechceš dividendy (chceš, ale nechceš je nechat ležet na účtu), protože bys musel dokupovat.

Dobrá volba je:
FIO, accumulating verze dividendového ETF EUR nebo USD je spíš podle tebe.
Vyber si, podle mě je SP500 předražený, výhodnější mi přijde nějaký na Evropu, EAFE, DAX (pak asi EUR verzi) nebo podle vkusu.

Pro inspiraci: IESG (iShares, EUR, divi, accu, evropa)
nebo: Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating

Glueless
P.S. v příloze je zvýrazněno kategorie accumulating
P.P.S. nejsem certifikovaný poradce atd...
Přílohy
iShares accumulating.JPG
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Michael » 05 led 2021 20:17

Já vidím hlavní rozdíl mezi FIO:LYNX hlavně v tom, že lze na FIO kupovat US ETFka za levný dolar. Euro je oproti začátku minulého roku ještě pořád celkem nahoře. Navíc co se týká poplatku tak LYNX 5 dolarů konverze a 5 dolarů převod. Fio má převod bez poplatku, ale počítám s horším kurzem.


Doplnění : Fio etf které bych chtěl nenabízí a londýnský burza na nákup VWRA bohužel taky nedostupná, takže mi to celkem zjednodušilo výběr.
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Odpovědět