Investování pro (pra)rodiče

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Malag » 06 led 2021 09:29

Pokud koupíš světové ETF, tak je úplně jedno v jaké měně je denominované. Je to jen přepočet. I UCITS (EU) ETF bude US firmy nakupovat za převedené dolary.

Za mně určitě Lynx a nějaké světové ETF (např. IWDA). Lynx je přehlednější a UCITS akumulační ETF lepší než US distribuční varianta. Zaměřovat se na jeden trh je taky blbost, pokud na to nechceš 20 let sáhnout. Sám bych čistě do US určitě nešel, jak již bylo zmíněno, valuace jsou dost vysoko.

M.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Glueless » 06 led 2021 20:03

Malag píše:
06 led 2021 09:29
Pokud koupíš světové ETF, tak je úplně jedno v jaké měně je denominované. Je to jen přepočet. I UCITS (EU) ETF bude US firmy nakupovat za převedené dolary.

Za mně určitě Lynx a nějaké světové ETF (např. IWDA). Lynx je přehlednější a UCITS akumulační ETF lepší než US distribuční varianta. Zaměřovat se na jeden trh je taky blbost, pokud na to nechceš 20 let sáhnout. Sám bych čistě do US určitě nešel, jak již bylo zmíněno, valuace jsou dost vysoko.

M.
Pozor: na Lynx mi nešlo koupit pár ETF, které nemají dokumentaci přeloženu do všech jazyků EU...tak kupuju ve Fio. Bude muset ověřit dostupnost před založením.

Dále: Budou to starší lidi, můžou mít lepší pocit z kamenné pobočky Fio, Lynx mimo Prahu nenajdeš.

Přehlednost asi neocení, nepředpokládám, že si bude dávat barevné grafy na nástěnku ;)

V každém případě ta accu verze širokého dividendového ETF.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Michael
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 17 úno 2020 14:47

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Michael » 06 led 2021 21:58

No ten výběr u fio US ETF taky ne to co bych čekal.
Přijde mi lepší teď kupovat usd když je dolar tak nízko.
Iwda nebo vwce.
Více se mi líbí vwce je tam větší poměr světa.
Rodiče tam určitě chodit nebudou účet jim pomůžu založit. Všechno budu zařazovat já. Oni daji jen peníze 🤣. Vzhledem k tomu že trh muže byt volatilní tak by asi nebylo dobré aby na to denně koukali. Chci ať tady ještě pobudou 😄
Fio : ČEZ, KB, Moneta, O2, LMT
Lynx : AAPL,ABBV, ADP, BABA, CSCO,HAS, IBM, IRM, KO, MMM, MO, NIO, NRZ, PFE, RDS.B, RTX, SLRC, SPG, T, VTRS, WPC, XOM

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Malag » 08 led 2021 08:54

Asi bych se úplně nebál, že u LYNXu nenajde vhodné ETF. S Fio zkušenosti nemám, ale slyšel jsem, že to rozhraní nestojí za nic. Lynx má tu svou online platformu vcelku vkusně a jednoduše udělanou.

Vojta
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 29 bře 2020 19:32

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Vojta » 08 led 2021 22:15

Michael píše:
06 led 2021 21:58
No ten výběr u fio US ETF taky ne to co bych čekal.
Přijde mi lepší teď kupovat usd když je dolar tak nízko.
Iwda nebo vwce.
Více se mi líbí vwce je tam větší poměr světa.
Rodiče tam určitě chodit nebudou účet jim pomůžu založit. Všechno budu zařazovat já. Oni daji jen peníze 🤣. Vzhledem k tomu že trh muže byt volatilní tak by asi nebylo dobré aby na to denně koukali. Chci ať tady ještě pobudou 😄
Úplně bych netvrdil, že je USD nízko, se současným tempem zadlužování a tisku dno určitě ještě nenašel. Jaký máš vlastně pro rodiče investiční horizont?
CZK:AVAST,CEZ,KOFOL,KOMB,TELEC,VIG
EUR:EUNL,R6C3,VZLE
USD:AAPL,ARKG,BIIB,C,CVS,DB,EPD,ESPO,GE,GILD,HASI,HPQ,NHI,NOK,OTGLY,PLTR,PRNT,TAK,VGT,WFC

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od Pavel » 08 led 2021 23:25

Vojta píše:
08 led 2021 22:15
Michael píše:
06 led 2021 21:58
No ten výběr u fio US ETF taky ne to co bych čekal.
Přijde mi lepší teď kupovat usd když je dolar tak nízko.
Iwda nebo vwce.
Více se mi líbí vwce je tam větší poměr světa.
Rodiče tam určitě chodit nebudou účet jim pomůžu založit. Všechno budu zařazovat já. Oni daji jen peníze 🤣. Vzhledem k tomu že trh muže byt volatilní tak by asi nebylo dobré aby na to denně koukali. Chci ať tady ještě pobudou 😄
Úplně bych netvrdil, že je USD nízko, se současným tempem zadlužování a tisku dno určitě ještě nenašel. Jaký máš vlastně pro rodiče investiční horizont?
Tohle je Vojto strašně těžké odhadnout, byl bych opatrný v predikci. Tempo zadlužování je ohromné i v Evropě (Eurozóně), nejen v USA. A americké dluhopisy nesou kladný úrok a je po nich poptávka v celém světě (nejvýznamnější rezervní měna), takže bych z titulu rychlého tempa zadlužování USA na další oslabování dolaru nesázel.

viky
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 22 dub 2020 09:45

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od viky » 11 led 2021 14:40

Syn(16) ví že investuji, něco vydělal na brigádě, vytasil na mne, že chce mít účet zde: https://www.stockpile.com/. Je tam možnost účtu pro mladší 18 let s ručením/akceptací osobou starší 18 let.
Ještě jsem nestudoval podmínky, nikdy jsem o tom předtím neslyšel. Neříká vám to něco či umožnuje tuto možnost i nějaký známější broker?

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od bigusdykus » 11 led 2021 15:03

You must be a U.S. resident to open a brokerage account or redeem a Stockpile gift card for a security.
Securities products are: Not FDIC insured · Not bank guaranteed · May lose value
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

viky
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 22 dub 2020 09:45

Re: Investování pro (pra)rodiče

Příspěvek od viky » 11 led 2021 15:05

viky píše:
11 led 2021 14:40
Syn(16) ví že investuji, něco vydělal na brigádě, vytasil na mne, že chce mít účet zde: https://www.stockpile.com/. Je tam možnost účtu pro mladší 18 let s ručením/akceptací osobou starší 18 let.
Ještě jsem nestudoval podmínky, nikdy jsem o tom předtím neslyšel. Neříká vám to něco či umožnuje tuto možnost i nějaký známější broker?
Tak už jsem první otázku vyřešil, je to pouze pro U.S. Citizen a navíc by asi byl problém peníze vytáhnout (posílají na us účty. Těžko říct jestli by prošel třeba Revolut).

Odpovědět