Pár otázek začínajícího investora

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od VSbrok » 04 úno 2021 17:57

Vosa píše:
10 pro 2020 00:06
Danění FPT nijak řešit nemusíš. Řeš jenom danění dividend a případných prodejů cenných papírů při nesplnění 3-letého časového t(r)estu.
ani řešit nebudu, bo jsem v mínus :cry: díky poklesu kurzu CZK :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Peťan
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 28 lis 2020 22:04
Has thanked: 3 times

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od Peťan » 04 úno 2021 18:37

VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
Tak jedná se v tomto případě o kapitálový zisk, nebo ne? Myslím teď jen získání akcie "zadara". Jednou je mi logicky vysvětleno, že ano, potom mi to někdo vyvrátí. :mrgreen:

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od StanikKolarik » 04 úno 2021 20:22

VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
tak tohle si nejsem jistý... nová akcie je pro FÚ taky příjem a z daňového hlediska tam není rozdíl od dividendy
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od Pavel » 05 úno 2021 08:06

StanikKolarik píše:
04 úno 2021 20:22
VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
tak tohle si nejsem jistý... nová akcie je pro FÚ taky příjem a z daňového hlediska tam není rozdíl od dividendy
Nesouhlasím, není to příjem. Je to rozdělení akcie na dvě. Příjem je dividenda nebo nějakou formou vyplacená část ze zisku.

Pro inspiraci - česká akcie O2 už několik let vyplácí "dividendu", která se skládá ze dvou složek. Jednou složkou je část zisku a druhou složkou je emisní ážio. A daní se 15% jen ta část, která odpovídá vyplacenému zisku.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od volnicko » 05 úno 2021 09:13

Peťan píše:
04 úno 2021 18:37
VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
Tak jedná se v tomto případě o kapitálový zisk, nebo ne? Myslím teď jen získání akcie "zadara". Jednou je mi logicky vysvětleno, že ano, potom mi to někdo vyvrátí. :mrgreen:
Ja si mohl vybrat, jestli dostanu dividendu v akciich nebo penezich (spanelska Telefonica). Oboje by se normalne danilo.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od Marek » 05 úno 2021 10:49

Hmmmm, ja treba dividendy ve svem DP dosud neresil/neuvadel vubec (3lety trest do limitu 100k/rok si hlidam a zaroven nemam zadne akcie, jejichz divi zdaneni by bylo mensi, nez je legislativne v CR). Prozatim vzdy bylo ticho po pesine, a dokud bude primary problem covid, tak to zcela jiste nikdo resit nebude, ale jestli je to legislativne spravne, tim si az tak jist nejsem :lol:

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od Pavel » 05 úno 2021 12:39

volnicko píše:
05 úno 2021 09:13
Peťan píše:
04 úno 2021 18:37
VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
Tak jedná se v tomto případě o kapitálový zisk, nebo ne? Myslím teď jen získání akcie "zadara". Jednou je mi logicky vysvětleno, že ano, potom mi to někdo vyvrátí. :mrgreen:
Ja si mohl vybrat, jestli dostanu dividendu v akciich nebo penezich (spanelska Telefonica). Oboje by se normalne danilo.
Ano, ale to je jiný případ. Výplata dividendy jakožto podíl na zisku firmy.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od VSbrok » 09 úno 2021 14:39

StanikKolarik píše:
04 úno 2021 20:22
VSbrok píše:
04 úno 2021 17:56
Pokud je mi známo, tak musíš danit jen prodeje, tak pokud, když jsi VTRS dosta a NEprodal, tak nemáš co danit.
Je to skoro to samý jako, když bys to koupil, taky dokud neprodáš, tak to FU zajímat nebude.
tak tohle si nejsem jistý... nová akcie je pro FÚ taky příjem a z daňového hlediska tam není rozdíl od dividendy
Pokud by sis vybral výplatu dividedny (příjem) ve formě akcií, tak pak je to příjem, ale rozdělení akcie na dvě jako příjem opravdu nerozumím jak by to mohlo být chápáno jako příjem.
Ale rád se nechám nějakým daňovým poradcem poučit :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od bulinak » 22 úno 2021 10:27

Pavel píše:
05 úno 2021 08:06

Pro inspiraci - česká akcie O2 už několik let vyplácí "dividendu", která se skládá ze dvou složek. Jednou složkou je část zisku a druhou složkou je emisní ážio. A daní se 15% jen ta část, která odpovídá vyplacenému zisku.
Do DP se tedy emisní ážio neuvádí?
Stavím zoo.

emet
Začátečník
Příspěvky: 20
Registrován: 18 lis 2019 12:42

Re: Pár otázek začínajícího investora

Příspěvek od emet » 22 úno 2021 12:59

Pavel píše:
05 úno 2021 08:06
Pro inspiraci - česká akcie O2 už několik let vyplácí "dividendu", která se skládá ze dvou složek. Jednou složkou je část zisku a druhou složkou je emisní ážio. A daní se 15% jen ta část, která odpovídá vyplacenému zisku.
Hele, nesouhlasím s tebou. Zákon o daních z příjmů v §10, odst. (1), písm. g) výslovně uvádí "vrácení emisního ážia" mezi ostatními příjmy a dále se o něm zmiňuje v §36 v části o zvláštní sazbě daně, že se daní 15% sazbou. Mi z toho tedy vyplývá, že vrácené emisní ážio zdanit musíš.
| T | MONET | CEZ | SP5 | SPG | MO | BTI | CSCO | INTC | ABBV | PFE | TELEC | WBA | KOMB | VTR | LEG | JNJ | EUDV | RDS.B | MRK | BMY | IEMA | IWDA |

Odpovědět