Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 19 bře 2021 16:01

Victor Nettoyeur píše:
19 bře 2021 14:32
Investor007 píše:
19 bře 2021 11:48
Takový CAT, MMM a HON se moc dolů podívat nechcou.
Dalsi takovy adept LYB, vyhled na pristich 5 let poklesu a brzy bude utocit na ATH, cetl jsem jen neco o globalnim nedostatku plastu, ale netusim jak dlouhodobe to muze byt.
Vseobecne tak neni moc co nakupovat mi prijde, pokud nahodou ano, tak uz mi to dela v ptf nadvahu.
o prodeji LYB jsem také psal, je to pár stránek nazpět.
Někdo to doporučoval k nákupu, tak jsem reagoval, že je spíš k prodeji: kousek pod all time high (120)
Komodity jdou nahoru a dneska je nedostatek prakticky všech výrobních kapacit a materiálů, v podstatě v průmyslu každý bere cokoliv, tzn. s odbytem nemají problém.

Pár dní nazpět byl k nákupu (pdole mě) AMT a CCI, ale to okno bylo fakt chvílu...
Dneska než napíšeš ticker, už je drahý :lol:
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 19 bře 2021 16:06

Investor007 píše:
19 bře 2021 11:48
Nakupujete už někdo basic materials - např. zlato, popř. přímo ETF na zlato? V USA by teď měly být nějaké smlouvy ohledně lithia, tak včera opět rezonovali mineři ve vztahu k EV (opět přepáleno).

Pokud jde o energy, tak tam to vidím taky jako Marek na přikupování NEE.
Energie podle mě spíš dorůstají k prodejním cenám, nakupovat se daly prakticky celý rok 2020, teď spíš přezrávají.

z basic materials teď vybírám miners, ti mají šanci z rostoucích cen některých komodit (cílím mimo "provařené" zlato a stříbro) spravit svoje balance sheets a násobit ceny.
...uvidíme...
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 19 bře 2021 16:11

Právě proto jsem zmiňoval NEM, protože mají diverzifikaci (např. zinek). Chtělo by to něco neprovařeného s lithiem. Klidně se poděl o tipy.

Jinak klasika, prodám FB a za chvíli výtah nahoru.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od StanikKolarik » 19 bře 2021 17:40

Glueless píše:
19 bře 2021 16:01
o prodeji LYB jsem také psal, je to pár stránek nazpět.
Někdo to doporučoval k nákupu, tak jsem reagoval, že je spíš k prodeji: kousek pod all time high (120)
Komodity jdou nahoru a dneska je nedostatek prakticky všech výrobních kapacit a materiálů, v podstatě v průmyslu každý bere cokoliv, tzn. s odbytem nemají problém.
tos rozmlouval mně :-)
já si v tom teda docela frčím, ale budu se fakt muset naučit jak najít strop
umím najít věci pro vstup, ale netuším jak najít z čeho mám vypadnout (což mi ulehčuje fakt, že nechci řešit nákupy/prodeje nad 100tis, tak radši neprodávám nic)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Pavel » 19 bře 2021 18:21

Victor Nettoyeur píše:
19 bře 2021 14:32
Investor007 píše:
19 bře 2021 11:48
Takový CAT, MMM a HON se moc dolů podívat nechcou.
Ja se nopak uz tento tyden dival proc bych treba takovy CAT nem vyprodat, protoze mi ten rust nedava vubec smysl. Mate nekdo vysvetleni proc by to melo delat takovo raketu? Vim jen ze byli nedavno na nakupech a budou fusovat do tezebniho prumyslu. Je ten rust pohaneny vzrustajici cenou komodit?
Dalsi takovy adept LYB, vyhled na pristich 5 let poklesu a brzy bude utocit na ATH, cetl jsem jen neco o globalnim nedostatku plastu, ale netusim jak dlouhodobe to muze byt.
Vseobecne tak neni moc co nakupovat mi prijde, pokud nahodou ano, tak uz mi to dela v ptf nadvahu.
Nemyslím si, že je CAT vzhledem k tržním cenám akcií obecně předražený. Je to aristokrat, člen prestižního Dow30, DY je stále přijatelných 1,8% a navíc je to typická akcie, která nejvíc těží ze začátku postkrizového cyklu oživení (v USA se teď hodně diskutuje o proinvestování z krize - veřejné sítě, silnice, mosty,...). Suma sumárum mi nepřijde předražená, spíš cenově odpovídající současné situaci na trhu.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 19 bře 2021 19:22

Take nechapu cenu CAT, NUE apod. mam zde snad 50% rustu (CAT jsem pritom nekupoval ani v kovidovem dipu, nybrz jeste pred koronakrizi), urcite mne z hlediska divi casti portfolia enormne zajimaji CAT a jeste vice 3M, kde ta valuace je napohled lepsi, v REITu pak O, to je takova idealni duchodova akcie. Kupodivu stale levny je LMT, asi kvuli soucasnym nahnedlym myslenkovym tendencim. Jako ho*** kosile se nizke valuace stale drzi Gilead, ale i velke weby maji zmatek v jeho fundamentech (napr. neznam soucasne payout ratio, ale nejspis bude, stejne jako u Nextery, jejiz navysovani v posledni dobe byla az prilis okata krasojizda, mirene receno rizikove). Dokonce i nejvetsi laggardi poslednich let jako Intel, Cisco, BMW... se jiz odlepili od prumeru...

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 22 bře 2021 19:53

Investor007 píše:
19 bře 2021 16:11
Právě proto jsem zmiňoval NEM, protože mají diverzifikaci (např. zinek). Chtělo by to něco neprovařeného s lithiem. Klidně se poděl o tipy.

Jinak klasika, prodám FB a za chvíli výtah nahoru.
neprovařené Lithium neznám, protože drahé už jsou i tickery, které jenom obsahují písmena Li ...
těžaři mědi jsou už taky předražení (třeba FCX)
u težařů už je to taky těžké, proto jdu do rare metals.
Ale je to víceméně střelba brokovnicí, čekáš, že se pár broků trefí a splatí ti ztráty u zkrachlých, ale nevíš které to jsou...

ad FB: klasika, já zadával nákupní příkazy kolem 240 a tak to letí nahoru...nasere

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 22 bře 2021 20:10

StanikKolarik píše:
19 bře 2021 17:40
Glueless píše:
19 bře 2021 16:01
o prodeji LYB jsem také psal, je to pár stránek nazpět.
Někdo to doporučoval k nákupu, tak jsem reagoval, že je spíš k prodeji: kousek pod all time high (120)
Komodity jdou nahoru a dneska je nedostatek prakticky všech výrobních kapacit a materiálů, v podstatě v průmyslu každý bere cokoliv, tzn. s odbytem nemají problém.
tos rozmlouval mně :-)
já si v tom teda docela frčím, ale budu se fakt muset naučit jak najít strop
umím najít věci pro vstup, ale netuším jak najít z čeho mám vypadnout (což mi ulehčuje fakt, že nechci řešit nákupy/prodeje nad 100tis, tak radši neprodávám nic)
jedno pravidlo mě zatím nezklamalo, je odzkoušené a to je když:
  • si myslím, že jsem nejchytřejší při výběru titulů (a nejkrásnější, nejsilnější...)
  • cítím, že jsem neomylný
  • všechno na co šáhnu letí nahoru, skrze mé geniální schopnosti investora
  • atd (představu máš)
...pak je ten pravý čas na minim 50 % trim pozice ;)

četl jsem: you never loose selling for profit...jedině můžeš přijít o část zisků, ale to už je chamtivost a ta vede k... :!:

Ale seriozně:
LYB: insider selling -94 % :!:
naposled insider buying na 53,28 USD :!:
Odhad EPS next y: -0,22 %
Odhad EPS next 5y: -4 % :!:

a můžu pokračovat, je tam toho víc...
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od StanikKolarik » 22 bře 2021 20:22

Glueless píše:
22 bře 2021 20:10
Ale seriozně:
LYB: insider selling -94 % :!:
naposled insider buying na 53,28 USD :!:
Odhad EPS next y: -0,22 %
Odhad EPS next 5y: -4 % :!:

a můžu pokračovat, je tam toho víc...
Glueless
jasné, jako já mám dlouhodobý pokyn "SELL 33% 110$" čekám až to sepne
Stejně tak mám NYSE:ADM "SELL 100% 65$" a uvažuju ještě o NYSE:WRK "SELL 100%"
Ale u těch to není ani tak kvůli číslům jako spíš kvůli kombinaci "solidní zisk + malý DY + malá pozice"

já to nedržím ani tak kvůli chamtivosti, jako spíš kvůli časovému trestu protože je teprve březen a potřebuju aby mi těch 100k vydrželo do konce roku
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 22 bře 2021 21:03

StanikKolarik píše:
22 bře 2021 20:22
Glueless píše:
22 bře 2021 20:10
Ale seriozně:
LYB: insider selling -94 % :!:

Glueless
já to nedržím ani tak kvůli chamtivosti, jako spíš kvůli časovému trestu protože je teprve březen a potřebuju aby mi těch 100k vydrželo do konce roku
já jsem zjistil, že když vydělám, tak platit daň mi až tak nevadí :-)
už mnohokrát se mi vyplatilo pojistit to aspoň trim-em pozice.
Dále můžeš pokrýt náklady na obchodování, započtu si náklady proti ziskům. (i když minarjo tu říkal, že to nejde, mě to u f.ú. berou. V daném roce suma nákaldů za obchodování a zisk z prodaných pozic a nemusí to být spárované).

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Zamčeno