Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 24 pro 2021 20:42

Co AstraZeneca s yoy qr growth +50% (mutace are here to stay) nebo NILSY s yoy qr growth 33% a fpe 5

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od IG_Ronie » 25 pro 2021 20:03

Sleduju Svena Carlina. Delal analyzu komplet cele Amsterdam burzy. Par zajinavych kousku. Napr. Prosus (koupit si Tencent se slevou a dalsi businessy k tomu zdarma) nebo Flow Traders, ktere slouzi jako hedge portfolia.
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od JosephusMiller » 26 pro 2021 17:06

V evrope bych koupil Linde, GSK a UL..... ale zatim jsem se nerozhoupal k tomu, abych drzel ptf i v necem jinem nez dolarech.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 27 pro 2021 14:47

JosephusMiller píše:
26 pro 2021 17:06
V evrope bych koupil Linde, GSK a UL..... ale zatim jsem se nerozhoupal k tomu, abych drzel ptf i v necem jinem nez dolarech.
no právě, já nuceně, dal jsem si totiž cíl vyvážené portfolio (měny/růst-hodnota/sektory apod.).
Možná je to špatný cíl, ale chci mít i malou část i v jiné měně. CZK jsem odepsal, mám pár drobků a dál nemám šanci najít smysluplnou část portfolia...za chvíli se mi ztratí i ten Avast.
Tak aspoň to EUR.

Díky za tipy, na Linde se podívám

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od VSbrok » 07 led 2022 01:50

JosephusMiller píše:
26 pro 2021 17:06
V evrope bych koupil Linde, GSK a UL..... ale zatim jsem se nerozhoupal k tomu, abych drzel ptf i v necem jinem nez dolarech.
UL se dá jako ADR na NYSE za USD :idea:
Jen dividenda lítá dle kurzu USD/GPB, takže každý čtvrtletí se mění :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od minarjo » 07 led 2022 07:35

Doplním Vlastu, že pokud fakt chceš v ptf nadále mít jen dolary (při dominanci US titulů to dává smysl), tak na americké burze lze za USD ve formě ADR koupit všechny tři uvedené společnosti (tickery LIN, GSK, UL, všechny tři na americké burze NYSE). Pak je obchod i dividenda v USD, jen je třeba počítat s drobným ADR fee poplatkem bance emitující ty ADR za konverzi dividendy do USD (ale nic hrozného, typicky 0,5-1,5% z částky hrubé dividendy, vždy při její výplatě). Plus samosebou je třeba zvážit (tak jako u každé investice do zástupných cenných papírů) potenciální kreditní rizika emitující banky. Nicméně mnohým investorům to tolik nevadí, pokud mají převahu USA titulů a nechtějí kvůli pár evropským do ptf přidávat další měnu (odpadají jim další měnové konverze atd.). Třeba já to dělím na úrovni brokerů (v Lynx mám jen USD na US tituly apod.).

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 11 led 2022 16:18

Koupil jsem na $104.5 SBUX :D

Jack N.
Začátečník
Příspěvky: 93
Registrován: 06 kvě 2020 18:51

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Jack N. » 15 led 2022 09:34

První letošní nákupy - zvětšil jsem pozici u SBSW za 13$ a založil novou u BF-B za 67$.

SBSW (Sibanye-Stillwater) se mi hodně líbí, většina příjmů / zisku je z oblasti precizních kovů (platina, paladium, rhodium ...), těžba zlata je již minoritní. Vedení podniku v čele s Nealem Fronemanem provedlo akvizicí Stillwater Mining Company v roce 2017 mistrovský tah. Firma je nyní bez dluhu se slušnou hotovostní pozicí a plánuje další akvizice / rozvoj směrem k lithiu a niklu. Mírně / středně mi vadí Jihoafrický domicil, tohle vnímám jako větší nebezpečí než komoditní cykly - již jsem ale četl informace (dohady), že by časem chtěli hlavní listing v Kanadě či USA. Druha věc je, že zlato těží za vyšší náklady než je průměr těžařů, takže marže jsou nižší. Mohli by udělat spin-off zlata a "odemknout" tak hodnotu jádrového byznysu pro akcionáře.

BF-B (Brown-Forman) jsem kupoval prakticky na ročním minimu. Firma je špička ve svém oboru (alkoholické nápoje), něco jako Jabko v mobilních tabulkách ha ha. Valuace podle toho vypadá a nebudu zastírat, že je to i trochu emotivní nákup, prostě se mi nechtělo čekat na nižší cenu. Firmu sleduji několik let a "bohatá" valuace (PE >30) mě vždy odradila, tak jsem pomyslně bouchl do stolu. Očekávaný roční výnos by mohl být v ideálním případě ~10%, ale to by znamenalo udržet současnou valuaci či jen mírný pokles. Když bude výnos "jen" 7% pa, tak s tím mít problém nebudu. Dividenda je malá, ale patří mezi aristokraty a zvyšují ji 38 let. Výplatní poměr je nízký a občas vyplatí tučnou speciálku: https://investors.brown-forman.com/inve ... fault.aspx

Co se týká situace na trzích, tak technologie s PE neg. a PS >30 dostávají v USA pěkně po hubě a třeba to je jen začátek. Postupné snižování QE a hrozba zvyšování sazeb (nedivil bych se 0.75-1% na konci roku) ze strany FEDu může způsobit "základní rotaci" směrem ke společnostem s rozumným ohodnocením, nízkým dluhem a vyšším výnosem (ať již dividendou či zpětnými odkupy) akcionářům.

Tak až se daří v roce 2022 !

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Investor007 » 16 led 2022 12:35

Váhám rozšíření dividendového portfolia akcií, protože už mně moc nebaví úplně čekat na poklesy.

Prozatím jsem se zadíval do REIT. Co říkáte na ADC, O a NNN při nynějších valuacích? Viděl bych to zejména na příkup ADC.

Škoda, že BFB nemá vyšší dividendu.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Martin » 16 led 2022 15:18

Investor007 píše:
16 led 2022 12:35
Váhám rozšíření dividendového portfolia akcií, protože už mně moc nebaví úplně čekat na poklesy.

Prozatím jsem se zadíval do REIT. Co říkáte na ADC, O a NNN při nynějších valuacích? Viděl bych to zejména na příkup ADC.

Škoda, že BFB nemá vyšší dividendu.
Mluvis mi z duse, ja menim na dolary a cekam. Z meho pohledu uz mam dolaru, ze bych mohl udelat dalsi plnohodnotne ptf.
Z reitu bych vzal jeste NNN, ale triple-net uz mam, O jsem dokupoval, vzal bych DEA nebo STAG( je ale hrozne drahy).
Zacinam procitat RIO Tinto, divi skace, ale takovou firmu nemam.
Dalsi na co cekam je treti BDC Gain.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Zamčeno