Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Vosa
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 21 čer 2019 16:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Vosa » 29 pro 2020 12:59

Už se pomalu blíží termíny oznámení o zvýšení dividendy u 3M, HD, CSCO, NEE, CVX, KO, INTC
:arrow: (cca přelom leden/únor)
Přemejšlím, že ještě něco přizobnu, kromě Cisca a Intelu. :idea:
Nakupujete teď něco :?:
Následovat bude v dubnu/květnu PG, JNJ, PEP, IBM, AAPL
3M, AbbVie, Activision Blizzard, Altria, AMD, AnteroMidstream, Apple, AT&T, BMW, Boeing,Br.Am.T., Broadcom, Canadian National Railway, Caterpillar,Chevron,Cisco,Coca Cola, DeutscheTel., Duke Energy, Electronic Arts, Exxon, HomeDepot, Iberdrola,IBM,Intel, JPMorgan,Johnson&Johnson, MAIN, McDonald's, Meta, Microsoft, NextEraEnergy,NRZ,OHI, PepsiCo,Pfizer,Procter&Gamble, RealtyIncome, Shell, StanleyBlack&Decker, Texas Inst., Vodafone, Walmart,Whirlpool

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 29 pro 2020 13:08

Marek píše:
11 pro 2020 22:14
Dnes krasna rally DIS pote, co se "prekvapive" ukazalo, ze Disney+ je masivni uspech. Puvodne chteli do 100M subscriberu do 2024, avsak maji je uz ted a v 2024 by chteli byt velici jako Netflix :) (Ten jsem si nedavno zkusmo koupil do portfolia taky, coby verny predplatitel.)

Samozrejme porad jde o fascinujici "bipolarni" firmu se starym "offline" businessem v kytkach a prazvlastni rozvahou a fundamenty, ale zabojovali dobre. Za $100 uprostred nejvetsi pandemie to byl moc fajny kauf.

Apple, BMW, Daimler a Disney jsou 4 super brandable akcie, ktere bych rad drzel "foreva". Je skvele, ze za poslednich 5 let kazda z nich byla aspon po nejakou dobu levne ocenena.
Ještě krásnější je předpokládaný výnos z dnešní ceny akcie DIS -30% ročně po příští 2 roky. A to za předpokladu, že vše půjde jak plánují. Jinak ještě více. No a předpokládaný výnos za 5 let je 1% ročně a to opět za předpokladu, že vše bude růžové a nebudou žádné komplikace a DIS si udrží ultra vysoké valuace PE30+.

To je ta zákeřnost vysokých valuací. Nejdřív se člověk z toho raduje, kolik a jak rychle vydělal. A pak 10-15 let později, když je cena akcie stále stejná obzvláště v cenách očištěných o inflaci, už to taková pecka není.

No a jako akcionář BMW si pusť dokument na Youtube od DW Documentary https://www.youtube.com/watch?v=hcXjVxaKzv4. Jsou dost technologicky pozadu v EV a s většinou světa prodávající jen EV do 15 let budou mít velké problémy.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od StanikKolarik » 29 pro 2020 13:09

Vosa píše:
29 pro 2020 12:59
Už se pomalu blíží termíny oznámení o zvýšení dividendy u 3M, HD, CSCO, NEE, CVX, KO, INTC
:arrow: (cca přelom leden/únor)
Přemejšlím, že ještě něco přizobnu, kromě Cisca a Intelu. :idea:
Nakupujete teď něco :?:
Následovat bude v dubnu/květnu PG, JNJ, PEP, IBM, AAPL
já jsem se včera vysypal s nákupem METRO AG
a zvažuju, že bych měl najít nějakou slušnou divi akcii pro sekto Technology (tomu IBM je tam smutno)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 29 pro 2020 13:22

Vosa píše:
29 pro 2020 12:59
Už se pomalu blíží termíny oznámení o zvýšení dividendy u 3M, HD, CSCO, NEE, CVX, KO, INTC
:arrow: (cca přelom leden/únor)
Přemejšlím, že ještě něco přizobnu, kromě Cisca a Intelu. :idea:
Nakupujete teď něco :?:
Následovat bude v dubnu/květnu PG, JNJ, PEP, IBM, AAPL
Dnešní pohled na Sharesight portfolio traker mi ukazuje skoro -7% snížení divi u všech dolarových investic jen od října. Tak doufejme, že po všech těch zvýšeních nebudeme po odečtení daní, inflace a devalvace dolaru o moc v mínusu v reálné kupní síle, než loni.

Jinak zvažuji koupit Philip Morris, protože ten by měl těžit z poklesu dolaru. Stejně tak Enbridge, který vyplácí v CAD.

No a jedna z top investic by měl být BMY Bristol-Myers Squibb, protože růst pro příští 3 roky by měl být opravdu velký a konečně snad bude zvyšovat divi o 9% či více ročně.

Velký potenciál je také stále u pojišťoven Unum group a Prudential. CVS je také pořád velice levná oproti historickým průměrům.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 29 pro 2020 13:38

Vosa dlouhodobe drzi/nakupuje skoro to same, co ja. Z tech vysledku mne zajimaji 3M (coz je skoro neznicitelna firma) a Nextera, jestli treba nedojde k postvysledkovy skepsi a dipu. Divny velmi kratky dip byl napr. nedavno u Caterpillar, asi kvuli bidenovskemu bubu faktoru. Pak okamzity rebound a chyba, ze jsem neprikoupil. A to CAT vysledkove vlastne nezari.

CVS jsem oteviral pozici ted. Dalsi horky kandidat je CAH. Byl by jim i GILD, ale nemam ten jejich souvisly pad trpelivost. Idealni nakupy v dobe, kdy se na akciove palube az moc tancuje.
Jinak to dle mych informaci z farmacie neni tak, ze by byly jednostranny zne. Kasovnim trhakem jsou antidepresiva a potencialne vakciny. Lide vsak kvuli rouskam naopak skoro prestali posmrkavat, pokaslavat a nemocnet beznymi bacily, na jejichz prevenci se drive [cenzura].

BMW a Damiler se uz 100 let nakupuje ocima, ne rozumem. Disney+ je skoro garantovany uspech. Pokud neco zacne smrdet, mam moznost uzavrit 2/3 ziskovych pozic (Disney je hodne ziskova pozice).
Na rozdil od Palantir, Doordash, vakcinovy rychlokvasky jde porad o sexy brand firmy, generujici realne zisky.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 29 pro 2020 14:18

Microsoft také generoval reálné zisky po dot.com a rostl 12+% ročně. Přesto akcionáři byli 10 let v mínusu. A to se neprodával za 88 ročních zisků, jako Disney, ale o polovinu levněji. Takže i když Disney+ bude úspěch, tak stejnak z dnešní ceny dnešní akcionáři s největší pravděpodobností okrouhají. Nikdo neví, jak dlouho momentum vydrží, ale je třeba zvážit vybrání části zisků a investovat je někde lepé, než DIS s 1% Earnings Yield naznačujícím budoucí výnos na úrovni dluhopisu s úrokem 1%.

BMW se může nakupovat očima, ale 30% jejich zisků je v Číně a ta chce do 10 let jen EV. A v tomto segmentu nemůže BMW soupeřit ani s čínskými firmami natož s Teslou.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 29 pro 2020 15:33

StanikKolarik píše:
29 pro 2020 13:09
Vosa píše:
29 pro 2020 12:59
Už se pomalu blíží termíny oznámení o zvýšení dividendy u 3M, HD, CSCO, NEE, CVX, KO, INTC
:arrow: (cca přelom leden/únor)
Přemejšlím, že ještě něco přizobnu, kromě Cisca a Intelu. :idea:
Nakupujete teď něco :?:
Následovat bude v dubnu/květnu PG, JNJ, PEP, IBM, AAPL
já jsem se včera vysypal s nákupem METRO AG
a zvažuju, že bych měl najít nějakou slušnou divi akcii pro sekto Technology (tomu IBM je tam smutno)
Tak ať tomu IBM není smutno, tak ho vysypej taky... :lol:

Jen situační žert, samozřejmě mi nepřísluší, do toho mluvit.

Ale tak řeším podobný problém, dneska v Tech sektoru nevidím nic k nakoupení: buď moc drahé nebo špatný fundament...

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Vosa
Začátečník
Příspěvky: 21
Registrován: 21 čer 2019 16:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Vosa » 29 pro 2020 17:59

Glueless píše:
29 pro 2020 15:33
StanikKolarik píše:
29 pro 2020 13:09
Vosa píše:
29 pro 2020 12:59
Už se pomalu blíží termíny oznámení o zvýšení dividendy u 3M, HD, CSCO, NEE, CVX, KO, INTC
:arrow: (cca přelom leden/únor)
Přemejšlím, že ještě něco přizobnu, kromě Cisca a Intelu. :idea:
Nakupujete teď něco :?:
Následovat bude v dubnu/květnu PG, JNJ, PEP, IBM, AAPL
já jsem se včera vysypal s nákupem METRO AG
a zvažuju, že bych měl najít nějakou slušnou divi akcii pro sekto Technology (tomu IBM je tam smutno)
Tak ať tomu IBM není smutno, tak ho vysypej taky... :lol:

Jen situační žert, samozřejmě mi nepřísluší, do toho mluvit.

Ale tak řeším podobný problém, dneska v Tech sektoru nevidím nic k nakoupení: buď moc drahé nebo špatný fundament...

G.
Tak to nee :!: :) Jsem rozhodně proti vysypávání IBM z portfolia :) Za mě je vhodné k nákupu a buduju pozici od 118$. Až bude za co, tak budu přikupovat.
Však on se trend zase za pár let otočí, třeba s příchodem AI, Watsonovských systémů atd.
Dnes jsem nakonec přikupoval Deutsche Telekom, 3M a Titan Medical (TMDI) - pouze mini pozici na delší spekulaci.
3M, AbbVie, Activision Blizzard, Altria, AMD, AnteroMidstream, Apple, AT&T, BMW, Boeing,Br.Am.T., Broadcom, Canadian National Railway, Caterpillar,Chevron,Cisco,Coca Cola, DeutscheTel., Duke Energy, Electronic Arts, Exxon, HomeDepot, Iberdrola,IBM,Intel, JPMorgan,Johnson&Johnson, MAIN, McDonald's, Meta, Microsoft, NextEraEnergy,NRZ,OHI, PepsiCo,Pfizer,Procter&Gamble, RealtyIncome, Shell, StanleyBlack&Decker, Texas Inst., Vodafone, Walmart,Whirlpool

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Antoan » 29 pro 2020 18:30

Tiež IBM kupujem ...a čo tak vyklesaný RRU alebo opojný reit IIPR ?

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 29 pro 2020 19:02

czhunter píše:
29 pro 2020 14:18
Microsoft také generoval reálné zisky po dot.com a rostl 12+% ročně. Přesto akcionáři byli 10 let v mínusu. A to se neprodával za 88 ročních zisků, jako Disney, ale o polovinu levněji. Takže i když Disney+ bude úspěch, tak stejnak z dnešní ceny dnešní akcionáři s největší pravděpodobností okrouhají. Nikdo neví, jak dlouho momentum vydrží, ale je třeba zvážit vybrání části zisků a investovat je někde lepé, než DIS s 1% Earnings Yield naznačujícím budoucí výnos na úrovni dluhopisu s úrokem 1%.

BMW se může nakupovat očima, ale 30% jejich zisků je v Číně a ta chce do 10 let jen EV. A v tomto segmentu nemůže BMW soupeřit ani s čínskými firmami natož s Teslou.
Hele muj investicni horizont je proste delsi nez 1 dekada po bubline (resp. bylo to tenkrat neco jako 8 let do dalsi velke krize).
Disney+ je velky uspech uz ted, resi se jen jak moc ten uspech bude obrovsky. Asi hodne, lidi nemaji v covidu co na praci, tak cumi na streamy a channely. A lidi ted investuji do streaming services jak divi. Je to jedno z velkych budoucich temat dekady. A neadekvatne tyhle akcie porostou.
Jinak si samozrejme uvedomuju problematicke fundamenty te firmy a ambivalenci jednotlivych businessu. Spolu s NRZ je to v mem ptf asi nejspecifictejsi pozice a jedna z fundamentalne podezrelych. Z duvodu prepalenosti jsem ji take nakonec nezahrnul do ptf pro svou nezletilou sestru (thread vedle), byt emocne se k tomu kroku hodila na 1000%. Jde o 3% meho ptf.

BMW se obchoduje za pe 10. Tesla za pe 1000 (+- autobus, z voleje). Presnou budoucnost automotivu nikdo nezname. Kdo chce mit klid, at jde smrdet do healthcare, nebo consumer defensive, tam ho najde.
Ty nemecke firmy prezily uz WW1 a Hitlera, tedy pravdepodobne preziji i Muska a na to navazane levoverne pseudoekologicke elektro subvence. Muj tip je, ze Teslu stejne jednou koupi Apple nebo se zfuzuje s Daimlerem :D

Diky za tipy na firmy, to je principem tohoto fora.

Zamčeno