Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 30 zář 2021 08:47

czhunter píše:
15 zář 2021 21:18
Aktuálně se mi velice líbí Borgwarner..
Dále Malibu boats..
Dále kupuji výraznou pozici u pojišťovny Cigna..
Další růstové firmy s enormním potenciálem a přitom za levno pak jsou The Chemours Company (CC) a Installed Building Products, Inc.
Také jsem nakoupil slušné pozice u firmy Organon a Viatris..
Ako keby som pocuval Chucka na YT alebo cital Dividend Sensei-a na SA :)
Len tak zo zaujimavosti - ako by si charakterizoval svoj investicny styl? Lebo z tych firiem co si vypisal je nieco DGI (CI), nieco value (OGN, VTRS, MBUU) a nieco growth (BWA, CC).

Inak za mna tento tyzden - AMZN (ten kupujem DCA skoro kazdy tyzden), BMY, VICI, MU, MED a spekulativny TIGR + predana cela pozicia CSCO.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 522
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 30 zář 2021 09:29

Proste hleda podhodnocene akcie s nadprumernym rustem revenue, mel pravdu s tou Cignou, kouknul jsem na grafy a nemohl jsem odolat

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 30 zář 2021 11:03

Marek píše:
30 zář 2021 09:29
Proste hleda podhodnocene akcie s nadprumernym rustem revenue..
VTRS a OGN moc nerastu a ani nebudu (yahoo analysis, 5yr growth rates) - tam je to cisty "gamble" na P/E mean reversion, kedze maju teraz P/E 4 a 5..
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Radek
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 25 úno 2020 20:47

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Radek » 30 zář 2021 18:59

peter píše:
30 zář 2021 08:47
predana cela pozicia CSCO.
Můžu se zeptat na důvod prodeje? Kdyz jsem si dělal před časem DCF, tak mi vyšla vnitřní hodnota někde okolo $58, takže o tom taky uvažuju a nemůžu se rozhoupat :D díky

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 30 zář 2021 20:12

peter píše:
30 zář 2021 11:03
Marek píše:
30 zář 2021 09:29
Proste hleda podhodnocene akcie s nadprumernym rustem revenue..
VTRS a OGN moc nerastu a ani nebudu (yahoo analysis, 5yr growth rates) - tam je to cisty "gamble" na P/E mean reversion, kedze maju teraz P/E 4 a 5..
VTRS a OGN jsou novorozenci, na světě pár měsíců jako výsledek odštěpení od matek, resp. přeorganizováním (PFE, MYL a MRK).
A teď můj dotaz: jak může kdokoliv vědět/brát vážně, jak porostou???
Ty jsi u 8 měsíčního miminka schopný říct, jak rychle bude běhat za dvacet let??? Nebo bude feťák?
U např. JNJ můžeš udělat predikci na základě minulého vývoje, ale děláš si srandu u VTRS A OGN? :roll:

Jak říká klasik: Just the facts madam...

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 01 říj 2021 07:40

Příkup OHI
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 01 říj 2021 11:17

Glueless píše:
30 zář 2021 20:12
peter píše:
30 zář 2021 11:03
Marek píše:
30 zář 2021 09:29
Proste hleda podhodnocene akcie s nadprumernym rustem revenue..
VTRS a OGN moc nerastu a ani nebudu (yahoo analysis, 5yr growth rates) - tam je to cisty "gamble" na P/E mean reversion, kedze maju teraz P/E 4 a 5..
VTRS a OGN jsou novorozenci, na světě pár měsíců jako výsledek odštěpení od matek, resp. přeorganizováním (PFE, MYL a MRK).
A teď můj dotaz: jak může kdokoliv vědět/brát vážně, jak porostou???
Ty jsi u 8 měsíčního miminka schopný říct, jak rychle bude běhat za dvacet let??? Nebo bude feťák?
U např. JNJ můžeš udělat predikci na základě minulého vývoje, ale děláš si srandu u VTRS A OGN? :roll:

Jak říká klasik: Just the facts madam...

Glueless
Ty mas pri nejakej svojej financnej analyze dostupne "fakty" o buducnosti? Kazda predikcia je vzdy postavena na nejakych predpokladoch, ci uz svojich vlastnych (extrapolacia minulosti) alebo od niekoho ineho - manazment, konsenzus.
Co sa historie tyka tychto dvoch, tak ani VTRS ani OGN nie su novorodenci - ci uz spin-off alebo merger, vzdy su dostupne pro-forma historicke cisla. A co sa mojho vyhlasenia o raste/poklese v buducnosti tyka - nie, netipujem, len opakujem to co tvrdia oba manazmenty ("modest growth") + podporene konsenzom analytikov (pozri si na yahoo, 5yr EPS growth VTRS +0.4%, OGN -1%).
Jasne, manazeri mozu lowballovat a analytici sa zasa mozu mylit, ale nic relevantnejsie ako cisla od manazmentu/konsenzus nikdy k dispozicii nemas. Alebo u toho tvojho JNJ si robis analyzu sam na zaklade historie a vlastnych predpokladov, a to co dava manazment, resp. konsenzus, vobec neberes do uvahy?

Jak říká klasik: Just the best available data, lady ;)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 01 říj 2021 11:45

Radek píše:
30 zář 2021 18:59
peter píše:
30 zář 2021 08:47
predana cela pozicia CSCO.
Můžu se zeptat na důvod prodeje? Kdyz jsem si dělal před časem DCF, tak mi vyšla vnitřní hodnota někde okolo $58, takže o tom taky uvažuju a nemůžu se rozhoupat :D díky
DCF je hodne subjektivna metoda ocenovania, kedze vzdy zavisi aky discount rate pouzijes.

Moja CSCO FV je $48 (blended 2021/22 PE=14).

Total return = EPS growth + divi +/- multiple expansion/contraction ;)
CSCO: yahoo 5yr EPS growth 6.5% + 2.7% divi = 9.2% total return (ale asi menej, ak by sa to vratilo zo 16 k tomu 14-15 P/E co je historicky average)

Takze dovod predaja je cisto rotacia z overpriced+slaby buduci rast reve/eps/divi (relativne - rad vidim double-digit vo vsetkych 3 kategoriach a tu su vsetky low/mid-single-digit) do underpriced+vyssi buduci rast plus to, ze som mal nejakych 40% cap gain (a neplatim dane) to rozhodovanie len urychlilo.

Ked porovnam s tym co som miesto CSCO nakupil (EPS growth + divi yield):
MU
21.9+0.5=22.4
MED
20+2.9=22.9
BMY
6.9+3.3=10.2
PM
12.6+5=17.6
VICI
7.2+5=12.2 (tu som trosku skepticky k yahoo - neriesi c-corp/reit rozdiely vobec, ale SA pise +12%, +3%, +5% FFO na 2021-23, takze tych 7% cagr by mohlo byt priblizne ok)

+ MU, MED, BMY "hrozi" extra return z navysenia P/E naspat k historickym priemerom, PM je +/- na svojom a VICI je momentalne 16 P/FFO (relativne nizke oproti ostatnym nnn reitom - pocitam, ze to pojde smerom k 18 P/FFO po mergeri s MGP, zlepseni credit ratingu na IG a po zaradeni do S&P500) - to ale berem ako margin of safety, pre pripad, ze by sa soudruzi analytici sekli vo forecastoch :)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | SOFI

Radek
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 25 úno 2020 20:47

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Radek » 01 říj 2021 13:12

peter píše:
01 říj 2021 11:45
Diky moc za vyčerpávající odpověď. Když to vezmu, tak jsi mi to vlastně potvrdil - jediné mínus je, že budu muset platit daň, ale jak říkáš - růst podle analytiků nevypadá nijak extra a jinde mi to vydělá víc. Navíc jsem koupil za malé procento prostředků, takže bych to konsolidoval do jiné pozice, akorát MU i BMY už mám oba přes 5% PTF, tak uvidím co ze stávajících pozic bych mohl trochu navýšit. Novou pozici momentálně nechci otevírat, není tolik cash kolik by se mi líbilo :)

Jinak discount rate dělám podle WACC (u CSCO 7,91%).

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od VSbrok » 02 říj 2021 03:30

Glueless píše:
30 zář 2021 20:12
peter píše:
30 zář 2021 11:03
Marek píše:
30 zář 2021 09:29
Proste hleda podhodnocene akcie s nadprumernym rustem revenue..
VTRS a OGN moc nerastu a ani nebudu (yahoo analysis, 5yr growth rates) - tam je to cisty "gamble" na P/E mean reversion, kedze maju teraz P/E 4 a 5..
VTRS a OGN jsou novorozenci, na světě pár měsíců jako výsledek odštěpení od matek, resp. přeorganizováním (PFE, MYL a MRK).
A teď můj dotaz: jak může kdokoliv vědět/brát vážně, jak porostou???
Ty jsi u 8 měsíčního miminka schopný říct, jak rychle bude běhat za dvacet let??? Nebo bude feťák?
U např. JNJ můžeš udělat predikci na základě minulého vývoje, ale děláš si srandu u VTRS A OGN? :roll:

Jak říká klasik: Just the facts madam...

Glueless
U VTRS se vcelku dobře dá ohadnout budoucí vývoj. Protože PFE za Upjohn část mělo separé sekci v reportech a i nyní vedení VTRS vydává dost podrobný výhled vývoje. Psal jsem o tom článek.

MRK jsem nějak totálně minul, takže ani OGN jsem zatím nějak nevzal pod drobnohled.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Zamčeno