Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Silent » 24 srp 2021 09:32

peter píše:
24 srp 2021 08:41
Cina stale nikto? :) Sice to nie je zrovna DGI, ani jedna z cinskych akcii co som long (BABA, TCEHY, JD, VIPS a TIGR) nema divi, ale ten risk/return je teraz velmi zaujimavy, imho..
Právě tím výhodným risk/return si nejsem zrovna jistý, protože nikdo není schopen nějak kvantifikovat to zvýšené riziko té investice v číně. Navíc že se bude dařit čínským firmám ještě neznamená, že se tato vytvořená hodnota dostane k akcionářům. Například Tencent aktuálně "dobrovolně" daroval prakticky celý čtvrtletní zisk straně, což je okradení akcionářů v přímém přenosu :!:

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 24 srp 2021 10:25

Silent píše:
24 srp 2021 09:32
peter píše:
24 srp 2021 08:41
Cina stale nikto? :) Sice to nie je zrovna DGI, ani jedna z cinskych akcii co som long (BABA, TCEHY, JD, VIPS a TIGR) nema divi, ale ten risk/return je teraz velmi zaujimavy, imho..
Například Tencent aktuálně "dobrovolně" daroval prakticky celý čtvrtletní zisk straně, což je okradení akcionářů v přímém přenosu :!:
Jak pises no, situace na bojisti je neprehledna a meni se kazdym dnem;) Tohle vypalne me tedy taky dostalo slusne do kolen, ale nepostrehl jsem jak ta platba bude probihat. Uprimne dost pochybuji ze to zaplati naraz, protoze by to byla snad cca pulka jejich hotovostni pozice.

Tencent ma se Stranou imo lepsi vztahy nez vetsina firem, ve spouste pripadu stihnou zavcas reagovat, aby se vyhli nejakym zavaznym regulacim/pokutam, viz napriklad "dobrovolne" omezeni hraciho casu deti pod 15 (ale firmu to nijak neposkodi, protoze tehle hracu je minimum) dale napr. funkce rozpoznavani obliceje, zabezpeceni proti platbam za miktrotransakce z kreditky rodicu atp. To jsou opatreni, ktere by driv nebo pozdeji stejne zavedli a vlada jim cas od casu da nejaky flastr kvuli monopolu, coz se deje vsude po svete. Je to narazove navyseni dani a to je dalsi vec, ktera se nyni u cinskeho big techu resi, pokud to dobre chapu, tak dlouhou dobu mely snizenou sazbu o kterou nyni muzou prijit, pokud nesplni urcite kvoty jako jsou napr. vyzkumne projekty, pozadovany pocet vysokoskolaku atp. Pri zvysene sazbe by podle nejakych vypoctu co jsem postrehl mohli prijit o cca 6% rustu EPS a to neni vubec malo ani na tuhle rustovku.

Politicke vztahy USA/Cina nejspise jeste dlouho nebudou idealni, na Tencent muze byt vyvijen tlak, aby se napr. kvuli "bezpecnosti dat" zbavili veskerych podilu v americkych spolecnostech. Dalsi riziko treba u BABY je delistovani z NYSE, pokud nesplni auditorske pozadavky a to se zase nelibi Strane. Ty firmy nejsou levne pro nic za nic a je otazkou jestli vubec nekdo dokaze to riziko odhadnout, kdyz tam mas zasadni promennou v podobe nepredvidatelne CPC.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 24 srp 2021 15:16

Drmla píše:
24 srp 2021 09:15
Co konkrétně myslíš, index? Beru Čínu postupně. Čína celkově už tvoří tak 1/4 mého portfolia. Snad tam nepřijde nějaký skutečný disaster, jako třeba zrušení smluv, na základě kterých vlastníme adr. Je to velké riziko.
Vsetci riesia tu VIE strukturu, ze je to nelegalne, atd. Sice z pravneho hladiska pravda, ale neviem preco by to doteraz Cina tolerovala a zrazu by im to zacalo vadit.. To mi moc zmysel nedava - kratokodobo by sice pokazili naladu vsetkym medzinarodnym investorom (vratane velkych ryb) ale dlhodobo by si uskodili len sami sebe.
Ja mam na Cinu 15% risk cap v portfoliu. Momentalne som na 10% a asi 20% v strate, takze riedim na ceste dolu, hlavne BABA a TCEHY. Ak sa vratia casom na $300 a $100, tak to budu moje top 2 a top 3 pozicie. Uvidime..
ETFka neriesim.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 24 srp 2021 15:28

Silent píše:
24 srp 2021 09:32
peter píše:
24 srp 2021 08:41
Cina stale nikto? :) Sice to nie je zrovna DGI, ani jedna z cinskych akcii co som long (BABA, TCEHY, JD, VIPS a TIGR) nema divi, ale ten risk/return je teraz velmi zaujimavy, imho..
Právě tím výhodným risk/return si nejsem zrovna jistý, protože nikdo není schopen nějak kvantifikovat to zvýšené riziko té investice v číně. Navíc že se bude dařit čínským firmám ještě neznamená, že se tato vytvořená hodnota dostane k akcionářům. Například Tencent aktuálně "dobrovolně" daroval prakticky celý čtvrtletní zisk straně, což je okradení akcionářů v přímém přenosu :!:
Americke firmy bezne "dobrovolne" daruju prachy akcionarov americkemu SEC-u, ako pokuty a settlementy, kadejakych pofidernych sporov.. Nic nove pod slnkom.. Okrem toho Cina len (sice po svojom) kopiruje ten dementny ESG fad co na zapade fici uz par rokov - treba socializovat profity velkych firime.
Napriklad tato picovina, co vypadla nedavno z Nasdaq, tiez nema nic spolocne s trhovou ekonomikou: https://www.forbes.com/sites/jackkelly/ ... -companies
Blackrock, ktory ma cez svoje ETF a MF podiely pomaly v kazdej firme na svete sa tiez poslednou dobou aktivne zapaja a mudruje do fungovania a manazovania firiem, v zaujme ESG (=marketing ako navysovat inflow do svojich fondov od milenialov)

V kazdom pripade suhlas, nikto nevie objektivne kvantifikovat risk/return, to si musi kazdy sam subjektivne. Cina je asi dnes viac spekulacia ako standardna investicia - preto je dobre mat striktny risk mgmt, napr. urcit si max % z portfolia, dedikovane Cine. Skor som to ale myslel, ze dnes je ten risk/return lepsi ako bol pred mesiacom, co ale neznamena, ze za mesiac nebude este 2x lepsi ako je dnes, samozrejme :)
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od IG_Ronie » 24 srp 2021 15:52

Je pravda, že Sven Carlin to možná vystihl přesně - v momentě, kdy se budeme muset obávat VIE struktury, budou naše portfolia to poslední, o co se obávat :)
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Silent » 24 srp 2021 16:23

peter píše:
24 srp 2021 15:16

Vsetci riesia tu VIE strukturu, ze je to nelegalne, atd. Sice z pravneho hladiska pravda, ale neviem preco by to doteraz Cina tolerovala a zrazu by im to zacalo vadit.. To mi moc zmysel nedava - kratokodobo by sice pokazili naladu vsetkym medzinarodnym investorom (vratane velkych ryb) ale dlhodobo by si uskodili len sami sebe.
No ona většina věcí funguje dokud prostě fungovat nepřestane. Já si myslím, že je to spíše hrozba do budoucna než momentální. Bohužel hlavní prioritou Strany je budovat, udržovat a navyšovat svoji moc a kontrolu, čemuž jsou přinejhorším schopni obětovat i část ekonomické prosperity.

Uživatelský avatar
peter
Začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: 30 kvě 2021 09:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od peter » 24 srp 2021 17:04

Silent píše:
24 srp 2021 16:23
peter píše:
24 srp 2021 15:16

Vsetci riesia tu VIE strukturu, ze je to nelegalne, atd. Sice z pravneho hladiska pravda, ale neviem preco by to doteraz Cina tolerovala a zrazu by im to zacalo vadit.. To mi moc zmysel nedava - kratokodobo by sice pokazili naladu vsetkym medzinarodnym investorom (vratane velkych ryb) ale dlhodobo by si uskodili len sami sebe.
No ona většina věcí funguje dokud prostě fungovat nepřestane. Já si myslím, že je to spíše hrozba do budoucna než momentální. Bohužel hlavní prioritou Strany je budovat, udržovat a navyšovat svoji moc a kontrolu, čemuž jsou přinejhorším schopni obětovat i část ekonomické prosperity.
No, to si pekne popisal hlavny ciel vsetkych vlad, bez ohladu na to ake pridavne meno je im pripisovane - demokraticke/komunisticke.. Ale to uz sme asi odbocili od investovania do politiky. Politicke riziko vzdy bolo a bude - v USA sa riesi to iste len v ruzovom (resp. v LGBT farbach :D) - zdravotne poistenie, opiody, tabak, ropa&plyn - vzdy je kde zaseknut sekeru a pustit korporatu zilou na financovanie byrokratov a social justice.
AMZN | BAM | BTI | GOOGL | ASML | MA | V | OWL | APO | ENB | PM | TSM | SOFI

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 25 srp 2021 15:15

zaklad nenaplneni ocekavani investovani v cine je komunisticky, kolektivisticky rezim.
Vyhodu maji ti, kdo zazili na vlastni kuzi, ostatni se musi prenest z (vice nebo mene) demokratickeho rezimu s durazem na individualitu cloveka do systemu, kde jedinec nic neznamena a v ramci prospechu skupiny muze a bude odsunut na vedlejsi kolej.
Muzete namitnout, ze toto delaji i jine rezimy, ale na nesrovnatelne mensi urovni.
Zajem cinske vlady neni prospech obyvatelstva a zbohatnuti chytrych a uspesnych. Naopak, chteji pilne mravenecky ochotne se obetovat v blaho skupiny. Uz vubec cinu nezajimaji cizi investori.

Toliko k polotickemu pozadi. Nyni investice: prakticky vsechny tech firmy jsou fundamentalne hrube podhodnoceny. Rizika jsou jasna, staci si stanovit miru akceptace ztraty a hura do toho:
buy: BABA, TCEHY
🙂
have fun investing
Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od VSbrok » 28 srp 2021 09:35

Však vláda Číny už jasně řekla, že si velké tech firmy nenechá přerůst přes hlavu (tak jako to dokázal Gugl, Anazon, FB, ...) a bude je regulovat co nejdříve a co nejvíc.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Silent
Začátečník
Příspěvky: 51
Registrován: 24 lis 2019 18:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Silent » 01 zář 2021 21:45

Abbvie koriguje o zhruba 10 % po zprávě, že FDA bude vyžadovat vydání dodatečného varování na léku Rinvoq. Za mě přehnaná reakce a příležitost k nákupu.

Zamčeno