Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Mrhol
Začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: 14 úno 2020 11:38

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Mrhol » 12 kvě 2021 17:35

na Intel si počkejte až bude zase na 45 USD za poslední 3 roky tam byl několikrát.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 13 kvě 2021 14:25

Glueless píše:
26 dub 2021 20:15
dneska je to s nakupováním nepředraženého titulu, který má potenciál růstu a není úplný šrot těžké...

fundamentálně je to OK už delší dobu, ale nyní se pěkně vybarvuje i technicky (opět)
....chvíle napětí....

MAC

G.
Dovolím si nesouhlasit. Jen v USA je skoro 5000 akciových firem plus svět. I kdybych měl miliardu a 100 tisíc na pozici, tak zaplním všechny pozice podhodnocenými akciemi klidně dnes.

Vždyť i mega cap akcie jako Facebook a Amazon jsou levné. Ještě pár dní a také Adobe bude koupitelné s 15% plus ročním potenciálem na mnoho dekád. Alibaba velice levná, přesto, že dominuje na největším trhu světa. I v provařených indexech jako DOW jsou ultra levné akcie. Třeba Merck při nedávném propadu jsem naložil kamion. Dále Bristol-Myers Squibb, jedna z nejrychleji rostoucích firem na Wall Street v posledních letech s masivním ROC a maržemi za PE 8. Pak tu máme ve zdravotnictví CVS, Amgen, Cigna, Walgreens.

Tento týden jsem dokupoval mortage reit BRMK s 8,5% yieldem a nulovým dluhem. REIT zaměřený na nemocnice MPW je nejníže tento rok, i přes velký růst zisků. British American Tobacco je pořád za půlku co před pár lety, přesto, že za tu dobu zisk na akcii rostl rok za rokem a poroste dál. Prudential sice 3x od loňského března, pořád ale má potenciál na 20% ročně a takto mohu pokračovat týden.

Jinak Intel zatím nechci. Bez růstu to bude value trap a na trhu jsou mnohem lepší příležitosti kam investovat.

No a jak řekl Buffett, za život stačí 3 kvalitní akcie na zbohatnutí více než dost. Takže najít 3 vynikající akcie i v tomto trhu, který je dražší než 98% času v americké historii se stále dá.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od czhunter » 13 kvě 2021 15:01

Marek píše:
25 dub 2021 02:04
Tak samozrejme se cyklicke akcie nekupuji, kdyz jsou popularni na €100, nybrz kdyz jsou neoblibene na €50 (ne, ze bych se toho na zacatku drzel, nyni uz ano). No FB mam samozrejme taky. Vlastne mam 4 z 5 Faangu. To je zcela evidentni superior byznys model, a postavit firmu bez dluhu na skoro $1T marketcap je punk, zastavit je muzou pouze skandaly a regulace. Byla to dlouho moje #2 pozice (i jsem ji nedavno posiloval na $270), ale BMW ji nedavno predrostlo :)
Tedy o mne opet vis malo a spekulujes, z mych TOP 10 pozic jsou jen 6 dividendove firmy, 2 plati zanedbatelne divi a 2 rustovky neplati vubec...
Ano vím o tobě málo, ale z tvých příspěvků už vím, že investování moc nerozumíš a jsi evidentně nováček. Viz tvoje posty jako growth dává na prdel value. Každý profi investor by ti totiž řekl, že growth versus value neexistuje a je to jen krásný novinový titulek. Firma bez růstu je totiž value trap a ne value a nejlepší hodnotová akcie je ta, která rychle roste a koupíš jí podhodnocenou či za férovou cenu. Navíc většina těch žhavých růstových akcií byla dříve podhodnocených. Já například kupoval Microsoft za PE 9 a Apple za PE 14. Nejlépe to vystihl Joel Greenbatt, který řekl, že value je zaplatit 90 centů za dolar hodnoty. To je jeho definice hodnoty a třeba Ladislavovo blábol o P/B a P/S pod 1,5 a PE pod 15 ho vůbec nezajímá a tyto hodnoty nesleduje. Už jen to, že Ladislav vlastní banku HSBC, by ti mělo naznačit, že jeho názor je dobrý tak pro pobavení a nebrat ho vážně. Nikdo normální a znalý by takovou akcii nedržel.

U BMW jsi dělal oslavné tanečky předčasně. 10% dole za pouhý měsíc, tak můžeš přikupovat. Třeba znovu vynalezneš kolo a BMW bude prvně v novodobé historii dobrá dlouhodobá investice. No a tvoje slavné Disney je také slušný laggard tento rok. Přesně jak jsem čekal dle ceny akcie prodávající se za nejvyšší odhady zisků roku 2024. Cena akcie jak v prosinci, zatímco levné podhodnocené akcie jako Cigna, Altria atd. jsou masivně nahoře a pokračují ve svém růstu rok za rokem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Honz4
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 srp 2020 10:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Honz4 » 14 kvě 2021 07:57

Já mám teda zrovna Altrii hodně rád a vždycky alespoň jednou za rok rád přikoupím, ale říkat že: "pokračuje ve svém růstu rok za rokem" - to je teda hodně silný kafe i na mě :lol: :lol: :lol: Pětiletej graf vypadá spíš jako schody do hrobu, i když pro nás dobře na dokupy, firma jede dál a cash se hrne.

Jinak ale celkem souhlas. Pořád se dá najít, ale je to probíračka, zlatý jaro minulej rok .

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 14 kvě 2021 08:43

Zahájil jsem pozici v SE.
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Marek » 14 kvě 2021 10:54

czhunter píše:
13 kvě 2021 15:01
Marek píše:
25 dub 2021 02:04
Tak samozrejme se cyklicke akcie nekupuji, kdyz jsou popularni na €100, nybrz kdyz jsou neoblibene na €50 (ne, ze bych se toho na zacatku drzel, nyni uz ano). No FB mam samozrejme taky. Vlastne mam 4 z 5 Faangu. To je zcela evidentni superior byznys model, a postavit firmu bez dluhu na skoro $1T marketcap je punk, zastavit je muzou pouze skandaly a regulace. Byla to dlouho moje #2 pozice (i jsem ji nedavno posiloval na $270), ale BMW ji nedavno predrostlo :)
Tedy o mne opet vis malo a spekulujes, z mych TOP 10 pozic jsou jen 6 dividendove firmy, 2 plati zanedbatelne divi a 2 rustovky neplati vubec...
Ano vím o tobě málo, ale z tvých příspěvků už vím, že investování moc nerozumíš a jsi evidentně nováček. Viz tvoje posty jako growth dává na prdel value. Každý profi investor by ti totiž řekl, že growth versus value neexistuje a je to jen krásný novinový titulek. Firma bez růstu je totiž value trap a ne value a nejlepší hodnotová akcie je ta, která rychle roste a koupíš jí podhodnocenou či za férovou cenu. Navíc většina těch žhavých růstových akcií byla dříve podhodnocených. Já například kupoval Microsoft za PE 9 a Apple za PE 14. Nejlépe to vystihl Joel Greenbatt, který řekl, že value je zaplatit 90 centů za dolar hodnoty. To je jeho definice hodnoty a třeba Ladislavovo blábol o P/B a P/S pod 1,5 a PE pod 15 ho vůbec nezajímá a tyto hodnoty nesleduje. Už jen to, že Ladislav vlastní banku HSBC, by ti mělo naznačit, že jeho názor je dobrý tak pro pobavení a nebrat ho vážně. Nikdo normální a znalý by takovou akcii nedržel.

U BMW jsi dělal oslavné tanečky předčasně. 10% dole za pouhý měsíc, tak můžeš přikupovat. Třeba znovu vynalezneš kolo a BMW bude prvně v novodobé historii dobrá dlouhodobá investice. No a tvoje slavné Disney je také slušný laggard tento rok. Přesně jak jsem čekal dle ceny akcie prodávající se za nejvyšší odhady zisků roku 2024. Cena akcie jak v prosinci, zatímco levné podhodnocené akcie jako Cigna, Altria atd. jsou masivně nahoře a pokračují ve svém růstu rok za rokem.
Zatimco ty (a Ladislav) jste standardne moudrost sama, ze :lol: Samozrejme jde i o interpretaci, ja osobne vnimam coby growth vsechny mlade a/nebo masivne investujici firmy s nulovou ci zanedbatelnou (ala Sony, nVidia) dividendou a (casto iracionalne) volatilni navratnosti v cene akcie, a value firmy s adekvatni vyznamem dividendy v navratnosti (ty momentalne nesou mene, ale jejich dividendovat slozka je mnohem bezpecnejsi a i citelnejsi). Vysledkem je snaha o vyvazene portfolio obou, s budouci prevahou dividendovych firem (dano mym osobnim i jejich vlastnim vyvojem, vzdyt firmy jako FB, Google nemohou efektivne hromadit cash vecne, vzdyt nedavno i "chudy" eBay zacal investorum vyplacet).

S Ladislavem mne opravdu poji pouze a jen investice do BMW, za kterou si nadale stojim (a i za Daimlerem). Proste mam odlisny nazor na historicky mnohokrat testovane moznosti a schopnosti nemeckych prumyslovych a technologickych firem s nemeckymi inzenyry (nejen) v automotive odvetvi (stejny respekt mam jiz pouze pro Japonce a Svedy), jejich brand a jejich moat. Predpokladam a doufam, ze pujdou brzy opet do cela na rozvoje na ukor vseho schopneho cvoka Muska a jeho cinskych kopirovacu z NIO.
Jestli ma firma -10% vlnku, je mi u zadele. Fakt jsem ji nekupoval na 3 mesice (jiz bych ji nekupoval za stavajici ceny). Jinak sis pri sve inteligenci alespon mohl overit, ze vcera byl u Bavoraku ex-divi day, tedy cena defacto spadla o dividendu.
Ke tvemu srovnavani, BTI ma f/pe 8 a Rev $25B. BMW ma f/pe 7 a Rev 4x vyssi. To vse sice v ruznych odvetvich, ale s podobne negativnim sentimentem... Tabak bych ale ekonomicky vzato klidne bral, pro jeho vysi a stalost dividendy, ktera Nemcum proste chybi. Vlastne maji u mne body uz za to, ze nejsou v EU.

Ja Apple bral s p/e mezi 9 a 16. Nakupy jsem ukoncil nekde kolem $220 pred splitem (dnesnich $55). Klidne bych ted prikoupil pod $120, meli skvely vysledky a maji fantastickou rozvahu. Vsechny tyhle kolosy, AAPL, GOOGL, MSFT ci FB, maji skvely businessy a obri revenues a vlastne nejsou vubec drahe, na tom jedinem se my dva asi shodujeme.

Moje slavne Disney jsem hlavne nakupoval na $144, $106 a $101 kdyz byli hrozne nepopularni. Je to patrne ma nejprestrelenejsi nespekulativni akcie - jeste jsem ale napr. nezkoumal, nakolik je padly na hlavu letosni vystrel Nucoru o 88% - a dnes bych ji ani omylem nekupoval. To ale neznamena, ze ji budu automaticky prodavat, kdyz je to sotva rok a xmrti nerad se patlam s danemi. Ja na to proste nehodlam sahat jenom proto, ze nekde uletel sentiment, to bude casem jenom takova drobna vlnka na grafu.

Jinak ma navratnost od 1.1.21 je stale asi 21%. At se ti dari.

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 85
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od _turek » 14 kvě 2021 22:58

Já dnes vstoupil opět do TXRH 98,6 (fastfood v Americe, který dělá "kvalitní" americké jídlo hlavně steaky :)) (před rokem jsem jej kupoval za poloviční cenu) a pak ji prodal protože jsem potřeboval peníze na dům a rekonstrukci. Dnes za skoro dvojnásobek opět nastoupil. Protože si myslím, že ta cena je taková jaká by byla u této firmy bez Covid epizody, jen po něm bude firma ještě úspěšnější protože do té doby nejela vůbec drive in. Jinak v historii ta firma rostla až strojově rok co rok a to ještě přidají jiné koncepty, takže jim věřím https://www.macrotrends.net/stocks/char ... se/revenue

A ještě jsem vstoupil do SHACK 82,5 což je opět fastfood, tato má plán růst ještě agresivněji. https://www.macrotrends.net/stocks/char ... ck/revenue

Firmy z tohoto oboru aktuálně trošku klesly, protože Chippotle Mexican Grill oznámil navýšení minimální mzdy na 15 dolarů a tím pádem i pokles maržovosti v oboru. Protože platy budou muset zvednout všechny firmy aby udržely zaměstnance. Ale já si myslím že tyto firmy dokážou dobře reagovat na inflaci zdražením své nabídky a inflace se blíží (na Twitteru ekonomové bijí na poplach). Takže proto vstupuji masivněji do tohoto oboru.
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Glueless » 18 kvě 2021 10:01

_turek píše:
14 kvě 2021 22:58
Já dnes vstoupil opět do TXRH 98,6 (fastfood v Americe, který dělá "kvalitní" americké jídlo hlavně steaky :)) (před rokem jsem jej kupoval za poloviční cenu) a pak ji prodal

A ještě jsem vstoupil do SHACK 82,5 což je opět fastfood, tato má plán růst ještě agresivněji. https://www.macrotrends.net/stocks/char ... ck/revenue
nabízí se otázka, jestlis neměl hlad, když jsi šel investovat? :D

já teď řeším spíš prodeje: co říkáte na prodej WFC?
Cena vyskočila nahoru, fundament nijak výrazně, divi po cutu je pod 1 %, W.Buffett vyprodal a inflace v US má bát prý jen dočasná. Technicky je to stále uptrend, ale nějak slábne...

Jak to vidíte?
Díky za názory

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od bulinak » 18 kvě 2021 10:13

WFC: pomalu odprodávám...
Stavím zoo.

Radek
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 25 úno 2020 20:47

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v03

Příspěvek od Radek » 18 kvě 2021 19:33

K WFC: mám malinkou pozici 94 % v plusu, taky zvažuju že zrealizuji zisk, dokupovat určitě nebudu, tak proč to nedat do nějaké lepší pozice?

A zároveň otázka/podnět k zamyšlení: na trhu je nedostatek čipů, který by měl trvat i 2 roky než se pokryje poptávka. Jak myslíte, že z toho budou těžit výrobci čipů, resp. kdo je váš favorit? :)

Zamčeno