Finanční plánování a rezervy

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 26 led 2021 11:58

Ad Pavel) vynos trhu do budoucna je samozrejme nejisty, nejake procenta jsem tam ale pro simulaci zadat musel. Nicmene pomerove klesne (asi) jak vynos akcioveho, tak dluhopisoveho trhu. Slo mi o ten pomer akcie vic, dluhopisy min, dlouhy cas.
Muj argument byl, ze
1) darovany "double" na zacatku sporeni moc neresi na dlouhem horizontu.
2) nez se zavedla akciova moznost penz.sporeni, bylo to cele (skoro) k nicemu.

Ad sumo.cz)
Bacha, v polsku i madarsku uz doslo k zestatneni techto prostredku. Nazyvam to kradez, sporici dostali jen "zaruku", ze v duchodu to dostanou vyplacene...
Takze ponauceni: kdyz je stat ve fin nouzi, nestiti se i krast lidem jejich nasporene penz.pojisteni. Proto tam nesypu az zas tak moc penez. Preci jenom u brokera mi to prijde jistejsi...

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od IG_Ronie » 07 úno 2021 16:52

Glueless píše:
05 srp 2020 20:34
podívej se na Raiffeisen bank, tam jde obojí: jak nastavit stržení na konci měsíce z běžn.účtu, tak cashback (dostaneš zpět část z platby kartou. Ten je podle tvé bonity, od 0,5 do 1 % (bez záruky, můžou být starší informace).
V okamžiku, kdy nebudu v kondici, pak samozřejmě neplatím ani kred.kartu ani penězi, tam nevidím rozdíl. Kred.kartu používám na běžný nákup v průběhu měsíce, aspoň mám jen jednu platbu na výpisu v bance (splátka kred.karty)

ad peníze si ze zásad nepůjčuji: vnitřně mám podobné zásady, ale učím se s penězi chovat racionálně. A ano pomohlo mi to: pár půjček splacených a u další jsem dostal menší úrok. A ne, nepotřeboval jsem to, ale jednou mohu. Připravuji si půdu pro budoucí případ.

G.
Raiffku prostě nemusím. Ale asi se na tu kreditku a další věci budu muset podívat. Taky si čím dál tím víc hraju s myšlenkou, že na spořáku budu držet podstatně méně (teď třeba 4 - 5 měsíců nezbytných výdajů, snížit třeba na 2 max.) a naleju to do akcií nebo něčeho.

Další varianta je offshore hypotéka. Např. Moneta už nabízí. U Air bank je to chytrá rezerva. Člověk může nechat hotovost na běžném účtu a tím si snižovat jistinu hypo, ze které se počítají úroky. Na běžné nákupy používáš kreditku a pak ji vždy vyrovnáš v bezúročném období. Problém je, že hypotéky jsou teď poměrně dost levné, takže pořád možná lepší ty peníze dát do těch akcií, než to syslit na běžném účtu :)
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od StanikKolarik » 07 úno 2021 20:02

IG_Ronie píše:
07 úno 2021 16:52
Glueless píše:
05 srp 2020 20:34
podívej se na Raiffeisen bank, tam jde obojí: jak nastavit stržení na konci měsíce z běžn.účtu, tak cashback (dostaneš zpět část z platby kartou. Ten je podle tvé bonity, od 0,5 do 1 % (bez záruky, můžou být starší informace).
V okamžiku, kdy nebudu v kondici, pak samozřejmě neplatím ani kred.kartu ani penězi, tam nevidím rozdíl. Kred.kartu používám na běžný nákup v průběhu měsíce, aspoň mám jen jednu platbu na výpisu v bance (splátka kred.karty)

ad peníze si ze zásad nepůjčuji: vnitřně mám podobné zásady, ale učím se s penězi chovat racionálně. A ano pomohlo mi to: pár půjček splacených a u další jsem dostal menší úrok. A ne, nepotřeboval jsem to, ale jednou mohu. Připravuji si půdu pro budoucí případ.

G.
Raiffku prostě nemusím. Ale asi se na tu kreditku a další věci budu muset podívat. Taky si čím dál tím víc hraju s myšlenkou, že na spořáku budu držet podstatně méně (teď třeba 4 - 5 měsíců nezbytných výdajů, snížit třeba na 2 max.) a naleju to do akcií nebo něčeho.

Další varianta je offshore hypotéka. Např. Moneta už nabízí. U Air bank je to chytrá rezerva. Člověk může nechat hotovost na běžném účtu a tím si snižovat jistinu hypo, ze které se počítají úroky. Na běžné nákupy používáš kreditku a pak ji vždy vyrovnáš v bezúročném období. Problém je, že hypotéky jsou teď poměrně dost levné, takže pořád možná lepší ty peníze dát do těch akcií, než to syslit na běžném účtu :)
- Raiffka včera koupila Equa Bank, tak uvidíme co nabídnou
- já mám kreditku od Monety 1% cashback na všechno + na některé věci i víc
- o té hypo jako zdroji "levného cashe" jsem přemýšlel taky, ale jednak nemám čím ručit a hlavně plánuju v budoucnu kupovat bydlení
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od bigusdykus » 07 úno 2021 20:07

S cashback u RB to není tak horké. Loni tam udělali změny a je tam podmínka účtu u RB, jinak cashback nevyplatí. Takže se to musí dobře spočítat.
Za mě RB ne, všechny změny které kdy udělali, byly vždy v neprospěch klienta. A to jsem měl u nich účty mnoho let.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 08 úno 2021 18:17

bigusdykus píše:
07 úno 2021 20:07
S cashback u RB to není tak horké. Loni tam udělali změny a je tam podmínka účtu u RB, jinak cashback nevyplatí. Takže se to musí dobře spočítat.
Za mě RB ne, všechny změny které kdy udělali, byly vždy v neprospěch klienta. A to jsem měl u nich účty mnoho let.
já si RB nevybral dobrovolně, byl jsem převeden k RB od Citibank, kde to bylo výhodné.
RB se původně zavázala mít stejné podmínky jako Citi, ale pak postupně utahovala "šroub" až do nynějšího nevýhodna...chtěl jsem přejít k Equabank a postupně si budovat "pověst" tam, ale zase mě doběhli... :lol:

Tak nevím, kde se přesunu. Mám jednu banku, ale z pohledu diverzifikace a různých nabídek chci mít minim dvě aktivně používané banky, kde si budu "pěstovat" dobrý kreditní obraz pro případné půjčky/hypotéky apod.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 08 úno 2021 18:26

IG_Ronie píše:
07 úno 2021 16:52
Glueless píše:
05 srp 2020 20:34
podívej se na Raiffeisen bank, tam jde obojí: jak nastavit stržení na konci měsíce z běžn.účtu, tak cashback (dostaneš zpět část z platby kartou. Ten je podle tvé bonity, od 0,5 do 1 % (bez záruky, můžou být starší informace).
G.
Raiffku prostě nemusím. Ale asi se na tu kreditku a další věci budu muset podívat. Taky si čím dál tím víc hraju s myšlenkou, že na spořáku budu držet podstatně méně (teď třeba 4 - 5 měsíců nezbytných výdajů, snížit třeba na 2 max.) a naleju to do akcií nebo něčeho.
já si RB nevybral, původně jsem měl kr.kartu u citibank, kde to výhodné bylo, pak převzala RB a postupně to znevýhodňovala...takže je potřeba to proklepnout, některé výhodnosti už jen dobíhají...

Důvod proč jsem šel do kr.karty byl cashback při placení kr.kartou až 2 %, kde sis mohl dát i např. inkaso, to už ti dělá měsíčně dost (inkaso+nákupy+benzín). Každý si doplní dle svých provozních nákladů, ale nad 10tKč (spíš 15tKč) bude asi každý, mít to za používání kr.karty je pohoda. Pokud nakoupíš i zájezd, dovolenou apod., tak máš úsměv na tváři ;)

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 151
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od bigusdykus » 08 úno 2021 18:47

Glueless píše:
08 úno 2021 18:17
já si RB nevybral dobrovolně, byl jsem převeden k RB od Citibank, kde to bylo výhodné.
Tak to jsme na stejné lodi :D

Zatím jsem to vyřešil tak, že cashback používám na zaplacení poplatků za kartu a tím se z toho stane taková "lepší karta" zdarma.

Já mám s tou RB vůbec smůlu. Jako věrný a letitý klient eBanky jsem nuceně vyfasoval RB už před lety, ale když jsem si sečetl poplatky za svoje 4 účty, tak jsem to vzdal. Založil jsem si FIO a k němu do zásoby City kartu se 2% cashback :D
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od IG_Ronie » 08 úno 2021 19:11

Jo, obecne ty kreditky u nas nemaji takovou tradici. Jejich pouzivani snad i klesa a banky to moc nepodporuji. A bohuzel, ze Raiffka mrvi podminky, to rika dost lidi a zazil jsem s nima taky blbou zkusenost. Ted se aktualne bojim o svuj osvc ucet u Equa 😀
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od bulinak » 09 úno 2021 09:18

Co se týče kreditek, tak používám mbank m-kreditka e-shop s 1% cashbackem (karta má vedení zdarma při obratu nad 1000,-), kdy je transakce v obchodech proháním přes Curve.
Stavím zoo.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Investor007 » 13 úno 2021 22:03

Já jedu na KK od Hello Bank - Mototechna + klasická karta (mám dvě).

Nedávno jsem rušil Tesco kartu (cobrand s Home Credit) potom, co budou nyní dávat bonusy jen za nákupy přímo v Tesco.

Taková KK od Moneta pro živnostníky s 3% na 6 měs. a pak 1% není vůbec špatná. Bohužel mám pozastavenou živnost a FO/PO ji využít nemohou.

Škoda, že tady v ČR ten cash back je obecně slabší.

Odpovědět