Finanční plánování a rezervy

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od StanikKolarik » 04 srp 2020 23:27

Sumo.cz píše:
04 srp 2020 10:18
Kéž by takovéto kreditky vydávala nějaká lidská banka. Já to vidím vždy jako lákadlo jak tě vobrat, když zrovna nebudeš v kondici. za mě by byl ideál kreditka z mé banky co by si na konci období strhla prachy z mnou určeného účtu a nějaké to % by mi mohla klidně vracet na to penzijko(klidně i jejich pokud tam bude nějaké zhodnocení)). Je to fér jak pro banku (dlouhodobě alokované mé peníze), tak pro mě(žádnej voser s hlídáním hrazení karty). Ale v ČR toto nečekám že během mého života bude.

Peníze si zásadně nepůjčuji a pokud mi to ztíží půjčku, je to ztráta banky. Brát si lednici schválně na půjčky abych měl nějaké score ukazuje jak špatně vyhodnocují banky riziko. Půjčím si 10 x 20 000 a splatím což má teda obrovský vliv na 5 000 000 hypo.
Mám Monetu pro podnikatele
- 1% jako cashback
- aby to doplatilo vše co chybí lze nastavit jako inkaso
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Investor007 » 04 srp 2020 23:28

Ta Moneta to má jen pro FOP nebo taky PO?

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 05 srp 2020 20:34

Sumo.cz píše:
04 srp 2020 10:18
Kéž by takovéto kreditky vydávala nějaká lidská banka. Já to vidím vždy jako lákadlo jak tě vobrat, když zrovna nebudeš v kondici. za mě by byl ideál kreditka z mé banky co by si na konci období strhla prachy z mnou určeného účtu a nějaké to % by mi mohla klidně vracet na to penzijko(klidně i jejich pokud tam bude nějaké zhodnocení)). Je to fér jak pro banku (dlouhodobě alokované mé peníze), tak pro mě(žádnej voser s hlídáním hrazení karty). Ale v ČR toto nečekám že během mého života bude.

Peníze si zásadně nepůjčuji a pokud mi to ztíží půjčku, je to ztráta banky. Brát si lednici schválně na půjčky abych měl nějaké score ukazuje jak špatně vyhodnocují banky riziko. Půjčím si 10 x 20 000 a splatím což má teda obrovský vliv na 5 000 000 hypo.
podívej se na Raiffeisen bank, tam jde obojí: jak nastavit stržení na konci měsíce z běžn.účtu, tak cashback (dostaneš zpět část z platby kartou. Ten je podle tvé bonity, od 0,5 do 1 % (bez záruky, můžou být starší informace).
V okamžiku, kdy nebudu v kondici, pak samozřejmě neplatím ani kred.kartu ani penězi, tam nevidím rozdíl. Kred.kartu používám na běžný nákup v průběhu měsíce, aspoň mám jen jednu platbu na výpisu v bance (splátka kred.karty)

ad peníze si ze zásad nepůjčuji: vnitřně mám podobné zásady, ale učím se s penězi chovat racionálně. A ano pomohlo mi to: pár půjček splacených a u další jsem dostal menší úrok. A ne, nepotřeboval jsem to, ale jednou mohu. Připravuji si půdu pro budoucí případ.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Glueless » 05 srp 2020 20:40

Pavel píše:
03 srp 2020 23:42
Ondřej píše:
03 srp 2020 21:38
Jasně Andrej, myslím že u nás a u vás je to jiné než v USA. Já se tento produktům co značí kredit vyhýbám. Byl jsem tak vychován, ovšem dnes je asi jiná doba a kdo ví co je nejlepší.
Nejlepší je mít kreditku, co s ní zaplatíš, z toho ti pošlou 1% na penzijní spoření (max. 500 Kč měsíčně). A každý měsíc včas splatíš útratu. Mj. si tím trénuješ disciplínu a máš vždy po ruce rezervu na nepředvídatelná vydání 8-)
já mám přímo cashback na kartu, nemusím posílat na penz.přip. (tzn. snížím si následnou splátku kred.karty o vrácenou částku z plateb až se naskládá 500Kč, vyjde to tak 2-3 do roka)

a platby mám nastaveny automaticky, tzn. nemusím hlídat, ale člověk si o to musí říct, asi to nenabídnou automaticky každému, musíš trošku asertivně :-)
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Sumo.cz » 12 led 2021 18:28

Tak jsem si revidoval penzijko co mám u Allianz. Šlo mi o to zda si Transformovaný fond předělat na nějaký Účastnický fond.

Vstupy:
1) Zaměstnavatel dává to samé co já
2) Jednou ročně si pomocí Salary swap převést částku x z hrubé mzdy a bez danění to šoupoupnout na penzijko
3) Věk 37

Chtěl jsem tímto vyvést nějakou částku z hrubého platu a to jednou za 15 let vybrat(Výsluhová penze). Toto umožňuje Transformovaný fond. Ale má to jede pekelný hák: když si vybrat těch 50% hned a ně 10-letou penzí zdaní mi vše kromě mých vkladů 15% a pak bych si tím převodem z hrubého platu moc nepomohl, jelikož se to počítá jako vklad zaměstnavatele. Zabil bych si prachy, pak mi je požrala inflace a ještě daň 15%.

Takže vůbec nevim:
1) Změna na Účastnický fond s Starobní penze na dobu určenou a doufat v lepší zhodnocení. A něco si ulejvat z hrubé mzdy (tato část by se při nedanila narozdíl od čisté mzdy cca 30% z hrubého 1000 bych převedl celý 1000)).

2) Počkat cca 5 let v Transformovaným fondu, nechat si něco( cca 15% inflace za 5 let) požrat inflací a vybrat půlku, ale nechat si jen vlastní vklad + zaměstnavatele a na salay prdet. A pak řešit Účastnický fond.

Řešil někdo tohle? Dumám a dumám a nějak se mi libí víc varianta 1. Vidím to nějak blbě a nebo jsem mimo a na penzijko kašlat? Zase to beru jako diverzifikaci i když asi jen optickou.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od bulinak » 13 led 2021 07:41

Mám také penzijko a asi za 5 let mohu vybrat výsluhovku. Plánuji to udělat a pak převést na účastnický fond. Postupně snižuji příspěvek z původních 3000,- mám aktuálně 300,- zaměstnavatel 1000,-
Stavím zoo.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od JosephusMiller » 13 led 2021 15:56

Sumo.cz píše:
12 led 2021 18:28
Tak jsem si revidoval penzijko co mám u Allianz. Šlo mi o to zda si Transformovaný fond předělat na nějaký Účastnický fond.

Vstupy:
1) Zaměstnavatel dává to samé co já
2) Jednou ročně si pomocí Salary swap převést částku x z hrubé mzdy a bez danění to šoupoupnout na penzijko
3) Věk 37

Chtěl jsem tímto vyvést nějakou částku z hrubého platu a to jednou za 15 let vybrat(Výsluhová penze). Toto umožňuje Transformovaný fond. Ale má to jede pekelný hák: když si vybrat těch 50% hned a ně 10-letou penzí zdaní mi vše kromě mých vkladů 15% a pak bych si tím převodem z hrubého platu moc nepomohl, jelikož se to počítá jako vklad zaměstnavatele. Zabil bych si prachy, pak mi je požrala inflace a ještě daň 15%.

Takže vůbec nevim:
1) Změna na Účastnický fond s Starobní penze na dobu určenou a doufat v lepší zhodnocení. A něco si ulejvat z hrubé mzdy (tato část by se při nedanila narozdíl od čisté mzdy cca 30% z hrubého 1000 bych převedl celý 1000)).

2) Počkat cca 5 let v Transformovaným fondu, nechat si něco( cca 15% inflace za 5 let) požrat inflací a vybrat půlku, ale nechat si jen vlastní vklad + zaměstnavatele a na salay prdet. A pak řešit Účastnický fond.

Řešil někdo tohle? Dumám a dumám a nějak se mi libí víc varianta 1. Vidím to nějak blbě a nebo jsem mimo a na penzijko kašlat? Zase to beru jako diverzifikaci i když asi jen optickou.
Par mych pratel dostava od zamestnavatelelvyrazne vice, i pri minimalnim prispevku stradatele. Pak se vyplati jednou za cas to proste vysat bez ohledu na dodatecne zdaneni a postih.

V tvem pripade (stejne jako v mem) povazuju penzijko za zbytecne a nepodstatne a radeji investovat do akcii.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Sumo.cz » 13 led 2021 16:44

Tady bych tak úplně nesouhlasil.

Pokud mi dá zaměstnavatel 100% mého vkladu(neberu v potaz odečítání vkladu z daní) tak abych u akcie získal 100% mého vkladu, tak to při 5% zhodnocení trvá těch 15 let a to není započítán příspěvek státu. Ano můžu vykazovat lepší zhodnocení než těch 5%, ale i to penzijkou doufám nebude v mínusu.

Jednoduchý příklad na jednom vkladu a zhodnocení 0 na penzijku a zanedbání inflace(ta by byla i u akcií).
můj vklad 1 400
Zaměstnavatel 1 400
Státní příspěvek 230
Daňový odpočet 400/0,15=60

Zhodnocení = (1400+230+60)=1640 = cca 120%

A 120% dosáhnout téměř s jistotou není zas tak špatné.

Ještě jsem si zkusil za jak dlouho mi 3% inflace sežere první vklad + příspěvky (3040) na hodnotu vkladu (1400) a je to 26 let.

Prosím o kontrolu zda někde není chyba.

Roky - Hodnota
01 - 3 040,00
02 - 2 948,80
03 - 2 860,34
04 - 2 774,53
05 - 2 691,29
06 - 2 610,55
07 - 2 532,23
08 - 2 456,27
09 - 2 382,58
10 - 2 311,10
11 - 2 241,77
12 - 2 174,52
13 - 2 109,28
14 - 2 046,00
15 - 1 984,62
16 - 1 925,08
17 - 1 867,33
18 - 1 811,31
19 - 1 756,97
20 - 1 704,26
21 - 1 653,13
22 - 1 603,54
23 - 1 555,43
24 - 1 508,77
25 - 1 463,51
26 - 1 419,60

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od JosephusMiller » 13 led 2021 21:50

Za problematicke povazuju mozne podminky vyplaty v duchodu, doporucuju prostudovat (zdaneni, vyplaceni nebo nevyplaceni v pripade umrti).

Penzijni fondy opravdu dosahuji mizernych vysledku.

Nejsem ochotny takto utapet velke sumy penez (radsi je utopim v akciich :-) ) a kdyz tam davas male sumy - jako v tvem pripade - stava se to sporeni nepodstatnym. Na konci budes mit 80kkc, coz je pro celkove duchodove jmeni nepodstatne.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Finanční plánování a rezervy

Příspěvek od Sumo.cz » 14 led 2021 12:18

Souhlas že je potřeba nastudovat smlouvu. Ale že by z toho bylo 80K to je trošku přehnané.

Dal jsem si do tabulky(kam jinam) vstupní data(modelový příklad) a vyšlo mi že pokud bude výnos 0 (Transfornovaný fond) tak jsem cca 750K v stávající ceně a nebo cca 550k v budoucích cenách. Je teda počítáno s inflací 3%. To zas není úplně zanedbatelné za poměrně malý měsíční vklad.

Ale je možné že jsem něco špatně nastavil/spočítal a ty daně troškou trochu jinak.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Kdyby k tomu někdo něco měl rád bych to nastavil, tak aby to odpovídalo. Asi to není nějaký produkťák z penzijního fondu co by to zkouknul co?

Odpovědět