Etické investování

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od slon » 06 kvě 2020 11:21

Daniel píše:
06 kvě 2020 10:02
Mimochodem, trochu to souvisí s tím, co se tu řešilo výš a možná by to bylo i zajímavý téma na další sraz :) Etika investování a jak to má kdo nastavené. Je to hodně individuální, ale docela by mě zajímaly další pohledy. Já třeba s alkoholem nebo cigaretama problém nemám vůbec, stejně jako bych ho neměl s trávou a kdo ví jakejma dalšíma substancema. Tam tak nějak pořád vidím odpovědnost hlavně na straně spotřebitele... Jinak bych mohl zavrhnout i kafe, limonády nebo mekáč, protože v nepřiměřenym množství škodí všechno. Kde jsem ale našel svojí hranici jsou třeba soukromý vězení. Co jsem si tak načítal, tam ten profit jde hodně proti smyslu, kvalitě a bezpečnosti.
a copak věznice nejsou taky o odpovědnosti hlavně na straně spotřebitele? ;)

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Marek » 06 kvě 2020 12:30

Prisne vzato, nic jako zcela eticka firma bez skraloupu ci kontroverznich rozhodnuti neexistuje, tedy nejracionalnejsi je etiku z investovani zcela vynechat, ackoli ja sam to nedodrzuju, a vyhybam se napr. lihovarnym akciim, protoze mnoho lidi v mem okoli zdechlo na chlast... Cigaretari mi tolik nevadi, ale pokladam je za byznys spise na ustupu... No nejak se to prozatim nepotvrzuje. Kazdopadne kazda firma ma za sebou nejake skody, at uz jde o ropny havarie, mrtvoly, prohrane soudy, zneuzivani dat, budovani zavislosti, zpomalovani smartphonu :D, spolupraci s diktaturou, klamavou reklamu, korupcni skandalky ci cokoliv jineho...

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 06 kvě 2020 20:27

slon píše:
06 kvě 2020 11:21
Daniel píše:
06 kvě 2020 10:02
Mimochodem, trochu to souvisí s tím, co se tu řešilo výš a možná by to bylo i zajímavý téma na další sraz :) Etika investování a jak to má kdo nastavené. Je to hodně individuální, ale docela by mě zajímaly další pohledy. Já třeba s alkoholem nebo cigaretama problém nemám vůbec, stejně jako bych ho neměl s trávou a kdo ví jakejma dalšíma substancema. Tam tak nějak pořád vidím odpovědnost hlavně na straně spotřebitele... Jinak bych mohl zavrhnout i kafe, limonády nebo mekáč, protože v nepřiměřenym množství škodí všechno. Kde jsem ale našel svojí hranici jsou třeba soukromý vězení. Co jsem si tak načítal, tam ten profit jde hodně proti smyslu, kvalitě a bezpečnosti.
a copak věznice nejsou taky o odpovědnosti hlavně na straně spotřebitele? ;)
osobně nerozumím v čem je problém se soukromým vězením.
Jedná se o ubytovnu s horším výhledem :-)
Zločinec je tam za to, co sám udělal. Chytá je (snad) nezávislá policie a posílá je tam (snad) nezávislý soud.
Vstupem soukromého sektoru se spíš ještě zlepší podmínky přeplněných věznic.
a ano, jsem long věznice, aspoň až mě zavřou, budu ve svém :-)
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Etické investování

Příspěvek od Daniel » 07 kvě 2020 11:42

No vidíte, právě proto je to zajímavé, že to má každý jinak. Vynechat etiku z investování - no to se říká často, ale problém je ten, že etika jako taková s konceptem nějakých výjimek moc nepočítá :D Takže když nějakým hodnotám věřím, těžko se jich někde "na chvíli" zbavím.

Určitě souhlasím s tím, že žádná stoprocentně morální nebo nemorální firma neexistuje, takže je to spíš o nějaké rovnováze a mantinelech chování. Mně taky přijde, že chtít po firmě, která celé dekády těží a zpracovává ropu, aby to najednou celé prohlásila za zlo, je trochu nesmyslné. Stejně tak, jako když se cigaretáři musejí tvářit, že jejich hlavním cílem je vymýtit kouření, zatímco pivovary by si ze všeho nejvíc přály, aby lidé přestali pít...

K těm věznicím. Tam jsem narazil na to, že že brát vězení jako byznys má asi dost negativních důsledků a potvrzují to všemožná selhání a výpovědi pracovníků. Kritiku od vězňů beru s rezervou, protože tam těžko můžeme čekat nějaký objektivní názor, ale četl jsem několik delších článků od bývalých bachařů, kteří popisovali dost drsně, jak chování ředitele, který v podstatě řešil jen profitabilitu, ohrožovalo zaměstnance toho zařízení a nikdo se ani nesnažil řešit šikanu nebo násilí. Vězení samozřejmě nemá být žádný Disneyland, ale když je pět a půl hlídače na tisíc lidí, často může jít do tuhýho. Takže zatímco vězení vyplácelo tučnou dividendu, lidi se tam mlátili bez zásahu, bachaři se v podstatě báli ukázat a tu a tam někdo přišel sesbírat ty pobitý lidi, který ani nebylo možný ošetřit. No nevim, prostě mě to trochu děsí chtít zisky za tuhle cenu, ale možná je to spíš příběh špatného vedení než celého odvětví. Jsou na to nějaké statistiky a rešerše, které srovnávají kvalitu veřejných a soukromých věznic, ale tam jsem se už moc do hloubky neponořil a řekl si, že se bez nich radši obejdu.

A ještě jedna zajímavá skupina - zbrojovky. Čím dál víc o tom přemýšlím, mám ze sebe trochu pokryteckej pocit, ale ani přes to jsem názor zatím nezměnil :D Celkově se mi zbraně prostě nezamlouvaj a nechci s nima nic mít nebo se podílet na jejich prodeji. Neni mi sympatický nosit si pro dobrej pocit kvér po kapsách, když jdu do práce nebo na nákup, natožpak nějaký dodávky do autoritářskejch režimů. Na druhou stranu, někdo asi musel vyrobit ty zbraně pro zásahový složky, kerý mě maj chránit... No možná je to zase o tom, jak se chovají konkrétní lidi a vedení, a sama o sobě produkce něčeho nemá velkej morální rozměr.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od slon » 07 kvě 2020 17:39

Glueless píše:
06 kvě 2020 20:27
aspoň až mě zavřou, budu ve svém :-)
G.
ještě bys mohl ostrahu úkolovat, když jsou to tvoji zaměstnanci. Tohle mě ty jo vůbec nenapadlo :lol: :lol:

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Etické investování

Příspěvek od slon » 07 kvě 2020 17:59

Daniel píše:
07 kvě 2020 11:42
K těm věznicím. Tam jsem narazil na to, že že brát vězení jako byznys má asi dost negativních důsledků a potvrzují to všemožná selhání a výpovědi pracovníků. Kritiku od vězňů beru s rezervou, protože tam těžko můžeme čekat nějaký objektivní názor, ale četl jsem několik delších článků od bývalých bachařů, kteří popisovali dost drsně, jak chování ředitele, který v podstatě řešil jen profitabilitu, ohrožovalo zaměstnance toho zařízení a nikdo se ani nesnažil řešit šikanu nebo násilí. Vězení samozřejmě nemá být žádný Disneyland, ale když je pět a půl hlídače na tisíc lidí, často může jít do tuhýho. Takže zatímco vězení vyplácelo tučnou dividendu, lidi se tam mlátili bez zásahu, bachaři se v podstatě báli ukázat a tu a tam někdo přišel sesbírat ty pobitý lidi, který ani nebylo možný ošetřit.
To je spíš selhání státního aparátu, který na ně jistě musí dohlížet. Imho bachaři to bude stejně objektivní názor jako ti vězni.. asi jako kdyby ses zeptal zaměstnance Amazonu jak se má ve skladu super. Na reklamách se tváří všichni jak super job to je a pak čteš recenze že jim měří vše, včetně toalety, na vteřiny. Kromě toho si myslím, že se vše vyvíjí a nepopírám, že k tomu co jsi popsal mohlo třeba dříve docházet.


Daniel píše:
07 kvě 2020 11:42
A ještě jedna zajímavá skupina - zbrojovky.
Pokud máš brokera DeGiro, tak tohle řešit nemusíš, protože tam si se zbrojovkama neškrtneš. Nevím jak Lynx či jiní brokeři. Tím pádem tuto skupinu neřeším, ale přijde mi to pokrytecké mi zakazovat investovat do firem kde stejně pracují normální lidi a v podstatě na tom vydělávají. Tyhle firmy mají stejně spousty omezení a kontrol komu kam co dodávat a stejně pak vidíš hordu Islamistů, kteří mají třeba jejich zbraně. No kdo jim ty zbraně tak asi dodal ? Ale to je podle mě debata která by neměla konce....

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Etické investování

Příspěvek od StanikKolarik » 07 kvě 2020 19:03

slon píše:
07 kvě 2020 17:59
Daniel píše:
07 kvě 2020 11:42
A ještě jedna zajímavá skupina - zbrojovky.
Pokud máš brokera DeGiro, tak tohle řešit nemusíš, protože tam si se zbrojovkama neškrtneš.
Přemýšlel jsem, kdy Degiro zastrhne i NYSE:RTX jakožto částečné zbrojaře
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Etické investování

Příspěvek od TomasV » 07 kvě 2020 20:01

U lynxu se nedají obchodovat tyto společnosti:
https://www.lynxbroker.cz/podpora/spole ... ve-munice/

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Etické investování

Příspěvek od Daniel » 07 kvě 2020 20:58

slon píše:
07 kvě 2020 17:59
Pokud máš brokera DeGiro, tak tohle řešit nemusíš, protože tam si se zbrojovkama neškrtneš. Nevím jak Lynx či jiní brokeři. Tím pádem tuto skupinu neřeším, ale přijde mi to pokrytecké mi zakazovat investovat do firem kde stejně pracují normální lidi a v podstatě na tom vydělávají. Tyhle firmy mají stejně spousty omezení a kontrol komu kam co dodávat a stejně pak vidíš hordu Islamistů, kteří mají třeba jejich zbraně. No kdo jim ty zbraně tak asi dodal ? Ale to je podle mě debata která by neměla konce....
No jasně, já myslim, že tohle je důležitej rozdíl - někomu něco zakazovat. I když mi etika investování přijde nevyhnutelná, jde hlavně o to, co každýmu dává nebo nedává smysl. Nebo to, jak tu několikrát padlo, třeba i dává smysl, ale člověku to z osobních důvodů není příjemný. Takže ho nikdo nenutí tam investovat.

Ale v momentě, kdy to někdo rozhoduje za tebe, je to padlý na hlavu. Myslím u podniků, které jsou legální. O těch vyloučenejch zbrojovkách jsem ani nevěděl, ale všiml jsem si, že se v hodně investičních produktech a fondech prosazuje čím dál víc vylučování nepopulárních sektorů jako alkohol, cigarety, energetika atd. Neumím posoudit, jestli jim to pomáhá přitáhnout nový zákazníky, ale výsledek spíš bude jen to, že ty sektory budou mít trochu podhodnocenou cenu akcie. No naštěstí mě fondy už nemusej zajímat :)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Etické investování

Příspěvek od mnam84 » 07 kvě 2020 22:13

S těma zbrojovkama to je složitejší, nejdou koupit ty co vyrábí kazetovou munici atd. Nejsou to plošně zbrojovky. Osobně si myslím že to je blbost, já sám si mám rozhodnout zda to je špatné do toho investovat nebo ne, ale lynx musí rozhodovat za klienty,

Odpovědět