Investování vlastním jménem či jménem firmy

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Ave
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 04 led 2019 22:48

Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Ave » 25 bře 2020 17:24

Neřešil jste tady prosím někdo, zda je lepší investovat vše na vlastní jméno (jako fyzická osoba) nebo raději jako firma (sro)?

Narazil jsem na to na jednom fóru, nicméně bylo zaplevelené nesmyslnými narážkami a poznámkami.

Hodně jsem o tom přemýšlel a našel jsem různá pro i proti.

Není tu někdo, kdo to řešil / vyřešil?

Nebo někdo, kdo to aktuálně řeší?

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od mnam84 » 25 bře 2020 17:46

Tak jasna vyhoda je ze investice jasne odstrihnes od osobniho majetku. Coz ja do budoucna chci udelat muze se pak predejit ruznym osobnim rozeprim treba kdyby me potkal rozvod atd.

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Sumo.cz » 25 bře 2020 17:58

A u rozvodu nebudeš řešit hodnotu firmy? V tomto mi to přijde stejné.

A v té úvaze je třeba s.r.o. založeno jen za tímto účelem či tam bude ještě něco?

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od StanikKolarik » 25 bře 2020 18:07

Já o tom dlouhodobě uvažuju, občas po mně někdo chce zainvestovat, tak že bych udělal s.r.o. na klíč a fond podle §15 ZISIF
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

blac
Začátečník
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2020 14:18

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od blac » 25 bře 2020 18:43

Toto me taky zajima. Mam srocko a delam to tak, ze si na konci vyplatim zisk a pak to vrazim do akcii. Ale danim tim padem zisk 19% srocko + 15% prijem fyz. osoba ... a pak sup do akcii.

Kdybych to dal rovnou do akcii, predpokladam, ze danit nebudu (myslim tim nakup). Jako nejvetsi problem vidim, ze pripadny zisk budu muset danit 19% (dividendy a z prodeje) + kdybych v budoucnu to chtel vyplatit, tak dalsich 15% pripadne prijem fyz. osoba. Je to tak?

Ave
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 04 led 2019 22:48

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Ave » 25 bře 2020 19:24

StanikKolarik píše:
25 bře 2020 18:07
Já o tom dlouhodobě uvažuju, občas po mně někdo chce zainvestovat, tak že bych udělal s.r.o. na klíč a fond podle §15 ZISIF
mohli bychom se o tomto nějak více pobavit? já jsem se to snažil nastudovat, ale přišlo mi to sice daňově zajímavé, ale jinak velmi složité a finančně náročné - vyšlo mi, že to má smysl, až od nějakých desítek milionů, jinak ta administrativa sežere všechny výhody a navíc mám pocit, že tam nemůže být jenom jeden majitel, ale to si nyní nejsem jist

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Ondřej » 25 bře 2020 19:34

Co jsem se v minulosti trochu zajímal, tak pokud jsem studoval správně je hlavní nevýhoda právě to danění případného vyvedení z firmy. Jako fyzická osoba daním 15% a víc mě nezajímá. Vést účetnictví atd taky není zdarma buď žere peníze nebo čas.

Založení fondu abych případně mohl investovat peníze rodinných příslušníků taky není jednoduché.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Pavel » 25 bře 2020 21:49

Fyzická osoba má 3letý daňový t(r)est a nemusí vést účetnictví. Pokud investuju buy-and-hold, tak to docela využiju a je to úžasně jednoduché, navíc nejsem tak vidět pro kontrolu FÚ jako podnikatelský subjekt.

Při větším majetku to může dávat smysl, mít to jako podnikatelský subjekt, náklady se rozpustí při velkém objemu. Navíc můžu založit firmu v nějakém daňovém ráji, atd. Ale to už je vyšší dívčí:-)

Když ale budu předpokládat, že držené akcie za cca 10-15 let svoji hodnotu mohou i znásobit, vychází mi fyzická osoba výhodněji.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 157
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Cyberguy » 25 bře 2020 22:37

Z mých zkušeností:
... "treba kdyby me potkal rozvod atd." Nejsem rozvodový právník, ale je jasné, že při rozvodu se řeší i podíly manželů ve firmách.
... "atd." Třeba dědictví? Zažil jsem zánik firmy z důvodu, kdy soud nesouhlasil s dohodou na vyrovnání živého společníka s bývalou ženou zemřelého společníka - nyní vdovou s nezletilou dcerou (pamatuji si že to byla moje první myšlenka, kterou jsem svému kamarádovi říkal: "Tak to máš pěknej průšvih, protože máš ve firmě nezletilou společnici za kterou jedná ex-manželka tvého mrtvého společníka). Soud sám chtěl ohodnotit dědický podíl na s.r.o. který náleží sirotkovi. Dopadlo to tak, prosperující firma se ocitla v agonii, z kladných čísel padla do ztráty, zkrachovala a sirotek nedostal nic. .... Celé to trvalo skoro 3 roky a živý společník skončil po nějakém čase po všech útrapách se soudy na léčení (psychiatrickém) a dlouhodobé neschopnosti. Původně jsem to s.r.o. zakládal a kolem 8 let řídil ale k tomu neštěstí došlo až 3-4 roky po mém prodeji podílu.
... "daňovém ráji". Také to obnáší vést účetnictví dle zákonů daňového ráje a podávat daňové přiznání v daňovém ráji. Příbuzný celkem pravidelně pendluje na jeden ostrov, aby řešil daňové záležitosti. Pavel má pravdu s tím, že to má smysl při "větším" majetku .... jak to bude řešit teď, když se nedá volně cestovat? Musím se jej v sobotu zeptat :-)

Ave
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 04 led 2019 22:48

Re: Investování vlastním jménem či jménem firmy

Příspěvek od Ave » 26 bře 2020 14:34

ahoj,

nevím, jak je to v případě rozvodu, ale jinak jsem sepsal má pro a proti. Byl bych rád, kdyby jste mi to zkusili někdo třeba doplňovat, určitě jsem nevzpomněl na vše. Uvažoval jsem o firmě, která by pouze spravovala mé investice, nevykonávala žádnou jinou činnost. Vklad (prvotní investice) by byl jednorázový.

proti:
- není časový test
- nutnost účetnictví
- dvojité zdanění (z příjmu, z výplaty zisku)
- složitost v případě jediného společníka (notářské zápisy)

pro:
- snadný převod celkového portfolia na např. děti, tedy bez dědické daně, pouze poplatek za notáře a soud
- možnost dát do nákladů - např. knihy, kurzy, počítače, telefony
- možnost snížit zisk před zdaněním např. odpisy na auto, leasing
- možnost odpočtu ztráty v jednom roce v dalších letech (zde si nejsem 100 % jist)
- vše na jednom místě, přehledně, jasně

Má úvaha byla asi takto - když jako fyzická osoba dostanu dividendu, tak je ponížena o daň, když ji však dostanu jako právnická osoba, tak ji dostanu v plné výši a zdaním ji až v daňovém přiznání. Nevím, zda to tak funguje u dividend - investuji do dluhopisů a tam to takto je. A výhodou tedy je, že já si z obdržených "výnosů" pořídím cokoliv (např. operativní leasing na auto) a daň neplatím žádnou. Stejně tak v případě zisku z prodeje akcií - jako fyzická osoba si mohu odepsat jenom ztrátu ze stejné investice a to do výše zisku, takže když ztráta není, tak zdaním vše. Jako právnická osoba však zisk utratím a ke zdanění mi zbude nic. Víte někdo, zda to takto je? Nebo je ta úvaha špatně?

Celé je to o tom, že mi přijde, že vše všichni stále daníme dokola. Peníze vyděláš, tak je zdaníš, pak ty zdaněné investuješ a výnos z nich zase zdaníš, pak si chceš něco koupit a zdaníš to znovu (dph). A v životě jsou dle mého věci, které si člověk pořizuje pro sebe a přitom je snadné obhájit, že jsou k "zajištění a udržení příjmů", tedy že se jedná o náklady firmy - např. účty za telefony, internet, benzín, auto a jeho opravy, pojištění, výpočetní technika, ... Je jasné, že spoustu těchto věcí někdo má od firmy, od zaměstnavatele, ale přesto je takových věcí více - pro děti, rodiče, ...

Pokud je plán, že výnosy z investic budou řešit celé žití, tak je tento způsob možná nešikovný, ale pokud uvažuji, že vedle jídla, bydlení a zábavy mám i výdaje výše uvedené, tak je dle mého hezké využít toho, že mi je pořídí firma a já šetřím na daních.

Odpovědět