Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 08 říj 2020 18:31

Nechcete to pomalinku smerovat do auditka "eticke investovani"?:)

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 08 říj 2020 18:50

VSbroku, tvůj koment si beru dost osobně, protože se za zelený mozek považuji. Je ale dost dlouhý na to abych reagoval na všechny naprosto nepodložené argumenty v něm obsažené, které odpovídají článkům psaným bulvárním sloupkem. Ohledně aut, převážná část prodejů tvoří hybridy a ne čistě elektro auta. Slyšel jsi někdy o plných hybridech? Tzn. rekuperačních, které se do zásuvky nedávají, ale nabijí se při brzdění. Takto se dá jezdit do 4l. Mě to jako blbost opravdu nepřijde. Toyota Corolla se takto prodává za 700k, stejně jako Octavia ve stejném segmentu. U nás čistě elektro auta význam nemají, proto se jich prodá v řadu stovek za rok. Ale snížit emise na polovinu díky hybridu mě jako nesmysl nepřijde, Sorry jako.
Klidně se můžeme pobavit nad spotřebou ropy při dopravě a výrobě větrných elektráren, které mají životnost 25 let. Můžeme si klidně srovnat, kolik vyrobí za těch 25 let energie, a rozpočitat na každou vyrobenou kWh a porovnat s emisemi vyprodukovanými uhelnou elektrárnou třeba ve Chvaleticích. Není to vůbec složitý výpočet, ale výsledek asi známe.
Můžu pokračovat dále, třeba recyklace solárních panelů po jejich životnosti, ale asi to nemá smysl. Máš své závěry, které nejsou podloženy žádnými konkrétními daty a fakty.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Kamarad
Začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: 04 led 2020 14:22

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Kamarad » 08 říj 2020 19:12

Pavel píše:
08 říj 2020 13:24
Maličko přispěju - mám blízko z názorům Gluelessa a doplním, že brzy nás čekají neméně velké výzvy - a to Asie a zejména Afrika. Jejich přelidněnost (=potáhnou do Evropy) a přístup k životnímu prostředí ve stylu "Dokud nebudeme tak bohatí jako vy (myšleno Evropa, Severní Amerika,...), tak se nebudeme omezovat o ohlížet na životní prostředí. Vy jste se taky neomezovali, když jste postupně bohatli."

Zkuste se někdy podívat na růst populace v zemích mimo Čínu a Indii za posledních 30 let. Hrůza (Egypt, Nigérie,...)

Lidstvo je nepoučitelné a dlouho ještě bude. Bude muset být mnohem hůř než teď, aby většina obyvatel přistoupila na dobrovolné omezování materiálních vymožeností.
Pavle, přelidnění je dost vážný problém. Ale řešení existuje. Nedávno jsem se tomuto tématu věnoval a něco málo si načetl (nebyly to bulvární články ale vědecké studie založené na empirických datech). Zajímavá byla nepřímá úměra mezi vzdělaností (primárně ženského pokolení) a počtem potomků. Čím vzdělanější sociální skupina byla, tím méně bylo potomků. Není to ta nejjednodušší cesta zastavit růst populace, zajistit vzdělání celé Africe, jen co je pravda. 🙂 ale ty tendence už lze pár let pozorovat.
Dividendová kostra: ABBV, BTI, MO, SPG, CSCO, OHI, TD, RY, UGI, TSN, BMY, ENB
Ostatní divi: Santander, HII
Růstové: Unity Software (U)
Biotech: Hepion Pharma. (HEPA), Annovis Bio (ANVS), PDS Bio. Corp. (PDSB)

Vojta
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 29 bře 2020 19:32

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Vojta » 08 říj 2020 19:14

Podzimní lockdown se jeví čím dál reálněji. Přemýšlím, že vycashuju vše v zisku a počkám, co bude. Březen mě zaskočil nepřipraveného a nerad bych podobnou situaci opakoval.

Jak to vidíte Vy?
CZK:AVAST,CEZ,KOFOL,KOMB,TELEC,VIG
EUR:EUNL,R6C3,VZLE
USD:AAPL,ARKG,BIIB,C,CVS,DB,EPD,ESPO,GE,GILD,HASI,HPQ,NHI,NOK,OTGLY,PLTR,PRNT,TAK,VGT,WFC

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Investor007 » 08 říj 2020 19:21

Mám to jak jsem psal už na předcházejících stránkách obdobně. Jen s tím rozdílem, že vycashuji jen to co dosáhne PT. Vůbec bych se nebránil, kdyby se bublina ještě jednou nafoukla u SPY na 350-360 (Pelosi + Trump = stimulus před volbama) ať je možné si důstojně odložit i ten zbytek. Stále jsem z 60-70% v cash a čekám na větší propad. Zejména ČR už směřuje na jarní Italsko/Španělský scénář, takže i na domácím trhu bude zřejmě co nakupovat.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 517
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Marek » 08 říj 2020 20:17

Glueless: pises, ze jsem velmi naivni. A pak zacnes dokola omilat ty veci kolem vetrnych elektraren ci elektromobilu, coz je milionkrat vymlacena slama. Pritom jde o pouhy fragment ekologicke slamastyky. Ja psal o eko problemech vseobecne. Podle mne u pulky meho prispevku ani netusis, ktera bije. Ale mozna je to moje chyba, musel bych vse podrobne rozepsat. Ale to asi zde nepatri na forum a urcite ne do daneho vlakna.

Mluvite zde o zelenych mozcich (uprimne tedy doufam, ze ne o mne ci jinych clenech forach, nybrz vseobecne), ale ja nemam pocit, ze byste meli potrebne komplexni znalosti z ekologie, biologie, metapopulacni dynamiky, prir. procesech, provazanosti veskerych mechanismu v prirode atp. Porad resite nejaky ekodotace na auta, prozatim nesetrny elektro pohon atd. ale to je jen fragment problemu.

Ja take nejsem nadseny z toho, co se nyni deje v automobilismu. Ale ono se to vstreba a vyladi. Jde o to vcas zacit pracovat s potencialem. PC po 10ti letech existence taky nebyly moc user friendly. Prvni auta na spalovaci pohon stala z naseho pohledu za [cenzura]. Prvni vznasedla na zacatku stoleti kazdou chvili padaly atd. Cesta je nastolena OK, jde jen o to, setrvat ve vyvoji, a nejit cestou revoluce, nybrz evoluce. To se prave v EU moc nedari. Lide pak tyhle pokusy zbytecne hejtuji pac jim jsou jakoby nuceny.


Pavel: ano, prelidneni je dalsi kardinalni problem. Je vyborne pro akcionare, ale pruser pro planetu. Casem se dost mozna vyresi samo, az/jestli treti svety dostatecne zkulturni a zbohatnou (empiricka vazba s USA/EU). Myslim si, ze Asiaty (Africany) prilis precenujes z hlediska rozhledu. Oni vubec takhle neuvazujou, ze bychom jim neco upirali. Oni jsou proste bordelari a neresici vuci prirode odjakziva :) Nemaji to ani kde brat, mladi nemaji vzory a nektere kultury chovani k prirode vubec neresi. Overeno navstevou mnoha mezi Ameriky i Asie (v Africe jsem prozatim nebyl).

Btw, obecny vzorec populaci i metapopulaci nizsich zivocichu v prirode ci jakysi sklon je periodicky vymirat v oblasti velmi vysoke dlouhodobe prosperity, a to z duvodu likvidace zdroju potrebnych k zivotu (degenerace, pohodlneni, pokles prirozenych predatoru, znicene symbioticke podminky, likvidace zivnych tvoru/rostlin atd.). Je to mnohokrat testovano na hmyzu, na mysich atd. Clovek bude muset byt mnohem moudrejsi, aby poprel ci prechcal tyto prirodni zakonitosti. Uprimne je to dost desivy scenar

(Delam na beobratlych pro AV CR...)
Naposledy upravil(a) Marek dne 08 říj 2020 20:22, celkem upraveno 2 x.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 20:17

Vojta píše:
08 říj 2020 19:14
Podzimní lockdown se jeví čím dál reálněji. Přemýšlím, že vycashuju vše v zisku a počkám, co bude. Březen mě zaskočil nepřipraveného a nerad bych podobnou situaci opakoval.

Jak to vidíte Vy?
pozor na tři základní fakta:
1.Trh je dopředu se dívající organismus (udává se 6-9 měsíců)
2. zatím se žádné dvě krize za sebou neopakovali ze stejného důvodu (vždy se najde jiný)
3. krize a pády chodí neočekávaně

z toho mi vyplývá, že 2.vlna a další omezení nesplňují ani jednu podmínku nastolení "spořádané 8-) krize"

Po covidu se Trh dokonce díval výrazně dále. Všem bylo totiž jasné, že 2020Q2 a 2020Q3 bude propad a počítaly se až další kvartály. Trh se přizpůsobuje vývoji.
Trh i dále počítá s tím, že firmy budou reportovat špatné výsledky, ale dívá se za ně. Důkaz budiž pohyb valuací. Výpočet PE na 2020 je nesmyslný, ale Trh pomalu roste a je jen mírně neklidný (VIX=27).

Můj názor: 2.vlna je příliš zřejmá, aby shodila Trh znova.

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Drmla
Začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: 14 črc 2020 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Drmla » 08 říj 2020 20:25

Vojta píše:
08 říj 2020 19:14
Podzimní lockdown se jeví čím dál reálněji. Přemýšlím, že vycashuju vše v zisku a počkám, co bude. Březen mě zaskočil nepřipraveného a nerad bych podobnou situaci opakoval.

Jak to vidíte Vy?
Já teprve portfolio stavím. Takže nemám moc co prodávat. Ale nečekám žádné dramatické propady. Na jaře to bylo dílem šoku z něčeho nečekaného. To teď nehrozí. Teď se investoři spíše bojí extrémní měnové a fiskální politiky. Covid v obřím měřítku,ani lockdown už, si myslím, žádný propad trhů jako celku nepřinese.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 20:26

Marek píše:
08 říj 2020 20:17
Omlouvám se, pokud jsem tě urazil. Ani si to neber osobně.
Nechci vyvolat flame, požadavek na zákaz ropy a plastů mi přišel naivní, třeba jsi to myslel jinak.

Ekologický postup je nutný, otázkou je co a jak se bude dělat.
Klidně se přiznám, že jsem "zelený mozek", ale ten mozek furt myslí :lol:
Z mé pracovní zkušenosti mohu říct, že se ve věci "eko" většinou díváme špatným směrem. Pár mých příkladů není reprezentativní vzorek.

Jsem také pro, aby se tyto příspěvky přesunuly na vlákno etického investování

Glueless
P.S. v podpisu mám napsáno, jak to myslím ;)
Naposledy upravil(a) Glueless dne 08 říj 2020 20:38, celkem upraveno 2 x.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Glueless » 08 říj 2020 20:35

Abych naladil vlákno na správnou "notu" nadhazuji inv.tip:

rozebíral jsem IT obor, zaujal mě Oracle (ORCL), není předražený. Ale jsem zklamaný.

Divné je, že tržby stagnují až mírně klesají x let, zisk. marže velká (je to IT), dividenda krásně roste, dluh taky a akcie krásně plynule od r2013 roste...

Rozumí tomu někdo? Čím je ta akcie tak stabilně růstová s tak (pod)průměrným fundamentem?

Nabízí se srovnání s IBM, které ale poslušně jde s cenou dolů...

díky
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Zamčeno